Liek na koronavírus potvrdený, miera úmrtnosti sporná

Už je to na odborných portáloch, len stále nie v mainstreamových médiach. Ten istý liek, ktorý sa v Číne osvedčil pri liečbe SARS-COV-1, je efektívny aj pri liečbe ochorenia na COVID-19. Ide o antivirálny liek na maláriu Chloroquine. Nedávne testy tohto lieku potvrdili pozitívne výsledky pri liečbe ochorenia zápalu pľúc spôsobenom týmto vírusom. Aj obdobné lieky sa už spomínajú ako účinné. Zároveň sa ako úspešná potvrdila liečba infúznym vitamínom C, ktorá bola testovaná na nakazených týmto vírusom. Čínski lekári zaznamenali výborné výsledky s vitamínovou liečbou aj s klinickými testami. Teraz už napr. Šanghaj, tretie najväčšie veľkomesto sveta, oficiálne odporúča liečbu infúznym vitamínom C.

No ešte predtým sa stretli Facebook, Amazon a Google so zástupcami Svetovej zdravotníckej organizácie (áno, tej ktorá tlačí na legálnosť umelých potratov po celom svete, že to má byť ľudské právo, a ktorá v minulosti dokonca lobovala slovenský parlament proti prijatiu poučenia pred potratom!), aby údajne zastavili dezinformácie k tejto epidémii – jednou z nich má byť práve posilňovanie imunity ako prevencia ale i liečba vitamínom C. Tá je efektívna (a pritom lacná) aj pre najdrahšiu diagnostickú kategóriu, ktorá v USA predstavuje 6,2% federálnych nákladov na zdravotníctvo, týka sa ročne 1 milióna pacientov, z ktorých doteraz polovica zomierala. Kombinácia vitamínu C, hydrokortizonu a tiamínu (vit. B1) znižuje úmrtnosť na sepsu 5-násobne (pri veľmi malej dávke 1,5g) a v laboratórnych testoch ukazuje, že predchádza odumieraniu buniek pri napadnutí toxínom. Prvotné klinické testy ukázali, že vitamín C vie efektívne zvrátiť sepsu pri zápale pľúc a teraz je v USA testovaný práve na liečbu zápalu pľúc spôsobenom COVID-19 (2x denne 12g IV vitamínu C rýchlosťou 12ml/h).

Ale ani o už spomínanej liečbe ochorenia na COVID-19 antivirálnymi liekmi v médiach nepočuť. Jediná spása, zdá sa, sa očakáva od vakcíny. Je pravda, že tá by zarobila azda viac, ak by bola šírená globálne a dokonca mala v niekoľkých štátoch imunitu (t.j. napr. v USA je to jediná oblasť podnikania, kde výrobcu nemôžete dať na súd za poškodenie) než lieky len pre najproblematickejšie prípady. Ako prezidentovi Trumpovi potvrdili experti, vakcína môže byť k dispozícii najskôr o rok. A to ak vôbec bude do júna vyvinutá, potom je potrebné ju ešte testovať. To sa teda nedá urýchliť, ako to vysvetlil Leonard Schleifer, CEO Regeneron Pharmaceuticals: „pretože existuje precedens, že vakcíny chorobu ešte zhoršia… Nechcete sa ponáhľať a podať vakcínu milión ľuďom a zistiť, že 900 tisíc z nich sa ma horšie.“

Už je pomerne známe, ako uvádza aj americké vládne Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC, že 80% prípadov nakazených všetkých vekových kategórií má mierny priebeh ochorenia. Zjavne tých 80% je z tých, ktorým to potvrdili testy. No nie každý so symptómami nachladenia, ktoré tento vírus spôsobuje, beží k lekárovi. Niektorí majú dobrú imunitu, aby sa z takého ochorenia ľahko dostali. Takže oveľa väčšia skupina ľudí, ktorá vírus má a pravdepodobne aj roznáša, sa nikdy ani nezaradí do štatistík. Preto po porade s expertami sa k odhadu miery úmrtnosti Svetovej zdravotníckej organizácie (3,5%) postavil Donald Trump asi tak, že ráta s úmrtnosťou v USA pod 1%.

Zatiaľ najextenzívnejšie testovanie v Južnej Kórei, kde testovali 1100 obyvateľov na 1 milión, ukázalo mieru úmrtnosti 0,6%. Táto tabuľka spred tvoch dní však ukazuje už trikrát vyšší počet testovaných. Pritom úmrtnosť na sezónnu chrípku je 0,1%. Ďalej podľa tohto zdroja SARS, obdobný koronavírus, zabil až 10% nakazených a ešte viac MERS 36%. Taliansko však vykazuje 4% úmrtnosť na COVID-19, Británia a Švajčiajsko pod 1%. Zdá sa, že veľa závisí aj od testovacej stratégie, no čím viac otestovaných tým je úmrtnosť nižšia – lebo sa tam zaradí práve viac nakazených bez príznakov alebo len s ľahkým priebehom. Taliansku “nepomáha”, že má veľký podiel starších v celkovej populácii, navyše mnohí z nich boli v čase prvých nákaz hospitalizovaní so sezónnou chrípkou (podobne epidémia začala v USA v domove dôchodcov pri Seattli, ktorých úmrtia predstavujú 60% americkej úmrtnosti) a tiež asi nebola najvhodnejšia stratégia zrušiť lety z Číny, aby si cestujúci našli let nepriamo cez iné európske mestá. Ak by ich azda hneď testovali po prílete, mali by situáciu viac pod kontrolou.

 

Niektorí zdravotnícki komentátori však namietajú štúdiami, že len znečistenie ovzdušia v USA spôsobuje ročne 100 tisíc úmrtí. Nie sú títo ľudia náchylnejší ku komplikáciam z koronavírusu? V Európe je počet úmrtí pre znečistenia ovzdušia pritom 8-krát vyšší ako v USA. V Číne to bude nepochybne oveľa vyššie číslo. V USA urobili odborný odhad, že až 400 tisíc pacientov zomiera pre chyby lekárov. Aj preto je potrebné, aby sa každý zodpovedne zaujímal o možnosti prevencie a liečby a preto treba žiadať pre seba a svojich blízkych s vážnejším priebehom podanie antivirálneho lieku Plaquenil, čo je generikum Hydroxychloroquine (ten bol v in vitro testoch ešte úspešnejší  ako chloroquine a je jediný dostupný v našich lekárňach) ako alebo nedrahého infúzneho vitamínu C – jedinou kontraindikáciou je genetická porucha G6PD, ktorá je ojedinelá, ale častejšia u obyvateľov Stredomoria.

Vyššie orálne dávky vitamínu C (aspoň 1000mg x 3 denne) však môžete brať už vopred, alebo pri prvých príznakoch nachladenia, aby ste sa do tej nemocnice ani nemuseli dostať. V zime je treba zdravému aj vitamín D3 (min. 600IU od 1 do 70 rokov denne, pre starších ako 70 rokov 800IU), v prípade ochorenia alebo na prevenciu aj 2000IU denne. Nezabudnite aj na selén (100 mcg denne), zinok (20mg denne) a ideálne aj magnézium (400mg denne). Ich kombinácia sa ukázala ako účinna na posilnenie imunity v boji proti vírusom. Ak by nás lekári a štátne orgány popri hygiene a karanténe vyzývali aj k posilňovaniu imunity, žiaden kolaps zdravotníctva by nehrozil, lebo by bolo podstatne menej ťažkých stavov na hospitalizáciu.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jana Tutková

O AUTOROVI

Som predsedníčkou Centra pre bioetickú reformu, ktoré bojuje za slobodnú spoločnosť, kde je právo na život, na telesnú integritu a súkromný majetok rešpektované v zákonoch. www.pravonazivot.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 87

Celkové hodnotenie: 11.4

Priemerná čítanosť: 9632

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Poslanci v stredu pokračujú v diskusii k neziskovým organizáciám

    0icon

    Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 6. rokovací deň 12. schôdze pokračovaním v diskusii o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby.…

    Polícia vyšetruje požiar obydlí v obci Výborná pod Tatrami

    0icon

    Výborná 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Požiarom drevených obydlí v obci Výborná pod Tatrami, ku ktorému došlo v utorok (23. 4.) pár minút po polnoci,…

    Používanie medzier

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Medzery a ich používanie má tiež svoje pravidlá, ktoré upravujú Pravidlá písania a úpravy písomností Máme dva druhy medzier…

    Viktorín odkazuje Dankovi: "Na dvoch stoličkách sa sedieť nedá"

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: TASR - Jakub Kotian)   Generál Jozef Viktorín (Republika) v nedávnom príspevku na Facebooku komentuje kroky Andreja Danka…

    Kultúra smrti zbierkou na nákup munície prerazila ďalšie dno

    0icon

    Kyjev 24. apríla 2024 (HSP/Foto:screenshot)   Ôsmym dňom pokračuje na Slovensku zbierka s názvom „Munícia pre Ukrajinu“ Detailnejšie sme sa samotnou zbierkou zaoberali (tu). Dnes…

    Európske cezhraničné združenia sú skutočne "hybridnými zbraňami"

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (HSP/ Facebook/ Foto:Screenhsot Facebook video)   Poslanec Euróspkeho parlamentu Milan Uhrík (Republika) v nedávnom videu pripomína, ako ovládli politické mimovládky štáty…

    "Ukrajinci stratia ďalšie územia": Západ hľadá odpoveď na ruskú ofenzívu

    0icon

    Kyjev 24. apríla 2024 (HSP/ria/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Pôvodne boli peniaze z Washingtonu plánované na zabezpečenie ďalšej "protiofenzívy" ukrajinských ozbrojených síl. V praxi…

    Gedra reaguje na prezidentku: "Nemoralizujte, keď robíme v štáte poriadok"

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot Facebook Video)   Pani prezidentka Zuzana Čaputová si ani na konci svojho pôsobenia vo funkcii nedáva pokoj a využíva…

    Rozmiestni anglo-americká os jadrové zbrane v Poľsku?

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Akékoľvek takéto rozhodnutie by bolo vedené čisto politickými motívmi, pretože neexistuje žiadna vojenská potreba na zaradenie Poľska do…

    K čomu povedie prielom ruských vojsk v Očeretine

    0icon

    Moskva 24. apríla 2024 (HSP/vz/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Objavili sa správy, že ruské jednotky sú blízko k obsadeniu Očeretina, jednej z kľúčových pozícií…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA