Rozklad právneho štátu a falošný boj proti fašizmu – podvod na voličoch

Bojovať treba proti rozkladu právneho štátu. Aký je skutočný stav v polícii, prokuratúre, súdnictve, advokácii. Chobotnice vybavovačov sú po celom Slovensku. Chorý politický systém, ktorý prerástol do partokracie, nakazil aj systém zabezpečujúci spravodlivosť. Riešenia sú, chýba však ochota ich realizovať.

V politickom systéme kde sa rozhodujúce politické strany ovládajúce štát, zmenili na eseročky vo vlastníctve oligarchov, ťažko možno očakávať, že bude fungovať spravodlivosť. Pritom sa to týka aj o nových strán (PS-Spolu, Za ľudí), ako to ukazuje ich finančne mohutná volebná kampaň. Igor Matovič so svojou stranou o 4-och členoch iba nastavil krivé zrkadlo ostatným stranám, ktoré aj keď majú viac členov, ich predsedovia, alebo úzke vedenia, sa správajú rovnako. V podstate v parlamente nefunguje slobodné konanie 150-ich poslancov, ale rozhodnutia prijíma iba niekoľko ľudí, spravidla predsedovia strán a ostatní sú len vykonávači pokynov. Okrem iného to spôsobil jeden volebný obvod celé Slovensko a hegemónia vedenia strán v rozhodovaní o kandidátoch na poslancoch. Väčšine poslancov strach nedovolí hlasovať ináč ako dostanú pokyny.

Zo strán ktoré sa tlačia k moci jedine OĽANO má v programe, že každý okres by mal mať svojho poslanca a ešte sa objavujú návrhy na 8 krajských volebných obvodov. Nik nenavrhuje systém, aby poslanec bol osobne zodpovedný za svoju činnosť konkrétnym voličom (150 jednomandátových obvodov) a tiež aby bola možnosť ho odvolať referendom za závažné previnenia. OĽANO je tiež jediné z nich, ktoré navrhuje sfunkčniť referendum znížením kvóra na 25% z počtu voličov.

Takto choré politické strany, tak postupne degenerovali celý systém, že to zákonite postihlo aj oblasť spravodlivosti.

Celoživotný prokurátor vykonávajúci vrcholové funkcie, ktorý zhnusený zo súčasného stavu odišiel do penzie to charakterizuje nasledovne: „Dnes je stav obzvlášť alarmujúci – rozklad právneho štátu naplno zasiahol aj prokuratúru. Zúri v nej boj klanov. Obrazne povedané akoby 50% z nich sa klania dosluhujúcej koalícii, druhých 50% už otvorene kolaboruje s prichádzajúcou mocou, a predbieha sa v tom, kto zatkne ešte do volieb viac“minulorežimistov“. Bohužiaľ zdá sa, že nik z nich však nechce konečne slúžiť zákonu a ústave !“ https://www.spravodaj.net/l/my-stari-prokuratori-uz-zjavne-do-tejto-spolocnosti-medialneho-lyncu-nepatrime/ .

Slovensko je skrz naskrz prerastené chobotnicami vybavovačských štruktúr cez všetky štátne úrady, políciu, prokuratúru a súdnictvo. Vznikol, ako o tom hovorí: „mocný slobodný trh ponuky a dopytu, ktorý vytvoril aj osobitnú profesionálnu kastu ľudí, ktorí sa radi nie však nezištne – ujmú vašich problémov za Vás. Reč je o sprostredkovateľoch korupcie, takzvaných lobistoch stojacich pri úradoch, súdoch a prokuratúre. Tí, ktorí si vytvárajú dlhodobo fungujúce korupčné chodníčky, ktoré udržujú častými obedmi, kávami, darmi, milenkami, dovolenkami a podobne. (Aj pri kočneriáde bola odkrytá aktivita jednej advokátskej kancelárie organizovaním „zabíjačkovej párty“ pre svoj okruh vplyvných osôb.) Udržujú si okruh svojich úradníkov stále v bojovej pohotovosti, aby keď treba, tak je kde zavolať…“ . Kočnerova Threema je iba odkrytie toho, ako to funguje po celom Slovensku. „Tieto ich „sprostredkovateľské“ služby sú spoplatnené kráľovsky, pričom vraj približne až polovicu si nechávajú sprostredkovatelia a zbytok sa odovzdá skorumpovanému úradníkovi, resp. inému človeku, často krát aj vo volenej alebo menovanej štátnej funkcii.“ Podrobnosti si môžete prečítať aj na linke https://www.spravodaj.net/l/temny-svet-korupcie-v-slovenskej-justicii/ . Jozef Šátek, bývalý riaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti rovnako konštatuje: „Rozvrat tohto štátu bol už dávno úspešne ukončený. To čo sa teraz vyplavuje na povrch sú len historické artefakty o tejto udalosti a u väčšiny občanov nastáva proces „uvedomovania“ si tejto situácie a postupné jeho „trávenie“, vstrebávanie“. https://www.spravodaj.net/l/skonci-dobroslav-trnka-ako-ernest- valko/?fbclid=IwAR2Lxb59DCjyCAtoQDEs7MztdWdd9v-1LrjUmLdQYsXZpvDl5xGCGFXPumA .

Ako na tento stav reaguje „demokratická“ opozícia.

Najodvážnejšia ponuka je z dielne Sme rodina a to stanoviť funkčnú dobu sudcov namiesto terajšej celoživotnej, na 6 rokov. Ako som pochopil, po každých šiestych rokov by bolo komplexné vyhodnotenie činnosti s možnosťou predĺžiť, alebo ukončiť sudcovanie. Ostatní sa topia vo vytváraní nových „kontrolných a inšpekčných orgánov“. Všetci hovoria o nových pravidlách voľby generálneho prokurátora, predsedu Najvyššieho súdu a prezidenta polície. Síce mávajú odbornosťou a bezúhonnosťou, ale vieme ako to vždy dopadlo, ide predovšetkým o dosadenie „svojich“ kádrov, pričom určite budeme svedkami toho, ako sa v zákulisí budú handrkovať o tom kto  a kde bude mať „svojho koňa“. Ostatné sú kozmetické zmeny zo zlepšením stavu v nedohľadne.

Vo vzťahu k prokuratúre má skutočne účinné riešenie spomínaný emeritný prokurátor „Prvá vec je umožniť priamu voľbu generálneho prokurátora občanmi. V USA to takto funguje od roku 1821! Generálni prokurátori sú takto volení občanmi v 42 štátoch USA. Len v 8-ich ich ustanovuje do funkcie guvernér. Ale v okresoch a mestách sú volení prokurátori až v 97% priamo ľuďmi na 4 roky.“

Čiže jedno zo skutočne zásadných riešení je naozaj prokuratúru otvoriť všeľudovej kontrole a to voľbou okresných, krajských prokurátorov a generálneho prokurátora všetkými voličmi s tým, že by po skončení volebného obdobia boli vystavení hodnoteniu dosiahnutých výsledkov, aby mohli opäť kandidovať.

Druhou možnosťou po vzore Českej republiky zrušiť prokuratúru a vytvoriť štátne zastupiteľstvá kde by prešli iba bezúhonní prokurátori a vytvorili by sa analogické kontrolné mechanizmi, ako sú v zabehnutých demokraciách.

V každom prípade však treba zrušiť špecializovanú prokuratúru a špecializovaný súd. Tí svojou činnosťou preukázali, že ich vznikom sa podstatne zjednodušilo presadzovanie klientelizmu a ochrana „veľkých rýb“. Komediantov Daňa s Vaskym dokážu za výtržníctvo okamžite stíhať a väzniť. Rovnako aj niekoho kto sa pozdraví „nedovoleným“ pozdravom a podobné nezmysly.  Naproti tomu tí čo spôsobili štátu stámiliónové škody, ako sú aktéri Gorily, BMG-Investu, Trnkovci a ďalší tí behajú po slobode a ich stíhanie je v nedohľadne. Sudcovia a prokurátori vedia veľmi dobre, že vyvodenie zodpovednosti aj voči „veľkým rybám“ sa ľahšie realizuje, ak tí dopredu nevedia kde sa ich aktivitami budú zaoberať polícia, prokuratúra a súdy.

V súčasnej dobe, kedy polícia a prokuratúra zametala sťažnosti občanov pod koberec, je potrebné zákonom umožniť poškodeným občanom podávať  žaloby priamo na súd, ak na ich podnety uvedené orgány nekonajú.

Čo sa týka polície, prokuratúry a súdnictva treba vytvoriť systém rotácie vedúcich funkcionárov tak, aby nepôsobili v mieste kde majú rodinné a iné väzby ovplyvňujúce ich rozhodovanie. Pre takéto riešenie vytvoriť materiálne podmienky formou služobných bytov, atď.

Riešenia teda sú. Keby politici, čo sa hrabú k moci mali úprimný záujem na skutočnej ZMENE tak je dosť odborníkov, ktorí ich vedia nielen ich navrhnúť, ale aj ich realizovať. Zatiaľ je záujem, ako to naznačil aj emeritný prokurátor, iba dosadiť svojich ľudí a nič zásadné nezmeniť.

Viliam Oberhauser, KDŽP-Aliancia za Slovensko

PODPORTE JEDINÉ NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Viliam Oberhauser

O AUTOROVI

minister vlády SR 1990-1992, poslanec SNR a NR SR, národohospodár

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 24

Celkové hodnotenie: 19.75

Priemerná čítanosť: 1773

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

Nastala chyba pri prenose, skúste obnoviť stránku

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Úrad vlády spustil fond vzájomnej pomoci

  0icon

  Bratislava 12. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Spustenie fondu vzájomnej pomoci, ktorý je určený pre ľudí zasiahnutých koronakrízou, dnes ohlásil Úrad vlády SR. Informoval o…

  Rusko si pripomenulo 20. výročie tragédie ponorky Kursk

  0icon

  Moskva 12. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   V mnohých ruských mestách sa v stredu konali spomienkové akcie a bohoslužby pri príležitosti 20. výročia potopenia atómovej…

  Soros: Európa je zraniteľnejšia ako USA, ktoré majú dlhú históriu demokracie

  0icon

  Rím/Southampton 12. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros sa domnieva, že svet sa pre koronavírus ocitol v…

  Stará matka brazílskej prvej dámy Bolsonarovej

  0icon

  Brazília 12. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Eraldo Peres)   Stará matka brazílskej prvej dámy Michelle Bolsonarovej podľahla v stredu ráno ochoreniu COVID-19, ktoré vyvoláva nový druh koronavírusu.…

  Rezort práce podľa Krajniaka zmení legislatívu k pandemickým OČR, ak to bude potrebné

  0icon

  Bratislava 12. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo práce a sociálnych vecí je pripravené zmeniť súčasnú legislatívu o poskytovaní pandemických OČR, ak to bude od…

  Druhým štátnym tajomníkom agrorezortu bude Andrej Gajdoš

  0icon

  Bratislava 12. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) bude po Martinovi Feckovi aj Andrej Gajdoš. Na svojom…

  Bill Cosby sa odvolal proti rozsudku vo veci sexuálneho napadnutia

  0icon

  Harrisburg 12. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Rourke)   Americký komik Bill Cosby, ktorý si vo väzení odpykáva trest za sexuálne napadnutie a nadrogovanie ženy, sa proti…

  Pompeo vystúpil v Senáte a so Zemanom sa zhodli. Trumpovi Zeman odkazuje, že ani teraz neverí predvolebným prieskumom

  0icon

  Praha 12. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Miloš Zeman Facebook)   Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea.…

  Policajti zadržali takmer 30 migrantov v okrese Malacky, okolie prehľadávajú

  0icon

  Bratislava/Malacky 12. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Policajti zadržali veľkú skupinu migrantov v okrese Malacky. Okolie v týchto chvíľach prehľadávajú. Podľa oznámenia sa pri…

  Vláda vyhradila na poskytnutie bezúročných pôžičiek samosprávam takmer 200 miliónov eur

  0icon

  Bratislava 12. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vláda vyhradila na poskytnutie bezúročných pôžičiek samosprávam takmer 200 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva…

  TopDesať

  TOP10: Najbizarnejšie udalosti z histórie 1. časť

  0 icon

  História nám slúži rôznymi spôsobmi. Napríklad história predstavuje základnú časť kolektívnej pamäte. Jej príbehy poskytujú historický rozmer významu toho, kým sme a čo robíme. Štúdium histórie je tiež metódou na pochopenie súčasnosti. „Umenie“ histórie nám môže pomôcť porozumieť súčasným ľudským fenoménom, a to nielen skúmaním a objasňovaním ich pôvodu a vývoja. Existujú niektoré „príbehy“ z…

  Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer. V rámci série článkov o fabrike Bayer vám prinášame príbeh troch mužov, ktorí viac – menej spoločnými silami priniesli ľudstvu liek, bez ktorého si dnes nevieme predstaviť svoje životy. Liek dostal názov Aspirin. Pohodlne sa usaďte. Pokračujeme. A presne tu…

  Títo priekopníci si poradili s každým problémom

  0 icon

  Máš problém? Ľudia majú takú zvláštnu schopnosť. Vždy prídu s nejakým okamžitým, divným a niekedy aj naozaj vtipným riešením daného problému. Veď nakoniec, práve to je mnohokrát jediným dôvodom, prečo svoj mozog zamestnávajú - snažia si uľahčiť si prácu alebo získať trocha viac pohody. Práve na to nám slúžia rôzne…

  Týmto si ničíš nevedomky svoj domov! 2. časť

  0 icon

  Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme aj náš domov.   Neustále nechávaš roztiahnuté závesy

  TOP10: Vegetariánstvo a prekvapivé fakty o ňom 1. časť

  0 icon

  Pravdepodobne si v posledných rokoch počul, že vegetariánska strava je oveľa zdravší spôsob, ako sa nakŕmiť, a že konzumácia nadmerného množstva mäsa je dosť zlá pre srdce, krvné cievy a celkové zdravie. Z etického hľadiska si pravdepodobne počul, že konzumácia mäsa spôsobuje, že si zodpovedný za všetku krutosť a zabíjanie zvierat,…

  Vo svete IT

  Zvlhčovač vzduchu Deerma DEM-F500 prichádza s cenovkou, ktorej sa naozaj ťažko hovorí nie

  0 icon

  Máte vo svojom obydlí nepríjemne suchý vzduch, či sa neustále potýkate s čudnými zápachmi z nového nábytku, poprípade chcete do vašej domácnosti vniesť úplne inú arómu? Ak ste fanúšikom spoločnosti Xiaomi, poprípade sa nebránite čínskym produktom, zvhlčovač vzduchu Deerma DEM-F500, s ktorou spolupracuje práve spomínané Xiaomi, je ideálnym riešením. Aktuálne…

  Umierajúca sonda Dawn preskúmala s vypätím posledných síl jedno z najzvláštnejších miest v Slnečnej sústave

  0 icon

  Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, Dawn, použila svoje posledné kvapky paliva na to, aby umožnila vedcom pozrieť sa na jedno z najzvláštnejších miest v Slnečnej sústave, kráter Occator. Ide o masívny kráter na trpasličej planéte Ceres, ktorá sa ukrýva v asteroidovom poli. Počas posledných mesiacov misie sa sonde podarilo preletieť…

  Služba Android Auto bude rozmanitejšia. Používatelia sa môžu tešiť na viacero noviniek

  0 icon

  Android Auto je vcelku populárnou službou a to aj v našich končinách, hoci nie je (zatiaľ) oficiálne podporovanou. Okrem iného neustále pribúdajú aj nové podporované automobily. Nainštalujte si Android Auto aplikáciu do Vášho smartfónu už dnes | NÁVOD Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál 9to5google.com potešia mnohých z nás. Dôvodom…

  MI TV LUX: Xiaomi ukázalo televíziu, akú sme doposiaľ ešte nevideli. V predaji bude už o pár dní!

  0 icon

  Xiaomi posledné dni bezpochyby zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodov je hneď niekoľko. Jednak to je predstavenie smartfónu Mi 10 Ultra, tak aj postupným uvoľňovaným MIUI 12 aktualizácie pre ďalšie zariadenia, a najnovšie aj vďaka predstaveniu chytrej televízie, akú sme doposiaľ ešte nevideli. Mi TV LUX Transparent Edition : televízor, aký…

  Škoda ukazuje dizajn prvého plne elektrického SUV. Pozrite sa, ako bude vyzerať ENYAQ iV

  0 icon

  Ešte koncom minulého mesiaca spoločnosť Škoda odhalila dizajn interiéru pripravovaného elektromobilu ENYAQ iV SUV, ktorý by mal byť predstavený už 1. septembra v Prahe, teda približne o necelé 3 týždne. Dizajn interiéru sa vo všeobecnosti niesol v modernom duchu, pričom bol navrhnutý tak, aby sa v ňom cestujúci cítili „ako…

  Armádny Magazín

  Vojenský personál, veteráni a civilný personál ruských vzdušných síl dnes oslavujú svoj sviatok.

  0 icon

  Rusko, 12. august 2020 (AM) - Vojenský personál, veteráni a civilný personál ruských vzdušných síl dnes oslavujú svoj sviatok. Práca vojenského pilota vždy vyvolávala úctu. Stovky tisíc mladých ľudí snívali o jeho zvládnutí a mnohým z nich sa podarilo splniť ich sen.   Ruské bojové letectvo má pôvod v cárskom Rusku a odvtedy bola

  Francúzi zabití v Nigérii: Francúzsky Národný protiteroristický úrad začína vyšetrovanie

  0 icon

  Francúzsko, 12. august 2020 (AM) – 10. augusta oznámila Národná protiteroristická prokuratúra [PNAT] začatie vyšetrovania „vraždy v súvislosti s teroristickou činnosťou " a „teroristického zločineckého združenia“ po útoku, ktorý si deň predtým vyžiadal životy 8. osôb vrátane siedmich členov mimovládnej organizáci

  Donecký veterán - poradca Abcházskeho prezidenta prerazil autom ruskú hranicu a utiekol naspäť do vlasti. Video

  0 icon

  Abcházsko, 11. august 2020 (AM ) - Poradca Abcházskeho prezidenta Akhra Avidzba vrazil do ruskej hraničnej brány po tom, čo mu bolo povedané, že nemôže opustiť Rusko z dôvodu dlhov za služby. Vo videu, ktoré sa objavilo na sociálnych médiách 8. augusta, obrnený Land Cruiser s dagestanskými poznávacími značkami prelomil bariéry na…

  Vyhostenie ruských diplomatov môže súvisieť s vraždou gruzínskeho teroristu v Berlíne

  0 icon

  Slovensko, 11. august 2020 (AM, MO SR) - "Nemôžem uviesť mená pracovníkov ruskej diplomatickej misie, zároveň však potvrdzujem, že bolo prijaté rozhodnutie o vyhostení troch pracovníkov zastupiteľského úradu Ruskej federácie na slovenský," 

  Minister Naď: O využití 50 miliónov dolárov od Spojených štátov amerických rozhodnú potreby vojakov a najlepšia komplexná ponuka

  0 icon

  Slovensko, 11. august 2020 (AM, MO SR) - O využití 50 miliónov dolárov z fondu Spojených štátov amerických rozhodnú predložené požiadavky Ozbrojených síl SR a najlepšia a najvýhodnejšia komplexná ponuka. V rámci ponuky môže rezort obrany použiť tieto prostriedky na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je financ

  Svetlo sveta

  Arcibiskup Orosch zakázal používať knihu pre deti: “Láske sa treba učiť.”

  0 icon

  V posledných mesiacoch sa na slovenský knižný trh dostala kniha s názvom “Láske sa treba učiť”, ktorá údajne veľmi citlivým a chápavým spôsobom informuje deti o troch základných prvkoch toho, že sme boli stvorení ako ľudia, ako muž a žena. Malým čitateľom sa v knihe predstavuje telo, emócie a biologická…

  Taliansko chce zvýšiť počet chemických potratov

  0 icon

  Talianský minister zdravotníctva podporuje uvoľnenie podávania potratových tabletiek v krajine. Podľa súčasne platnej legislatívy musí každá žena, ktorá podstúpi chemický potrat, kedy je dieťa zavraždené použitím chemikálií, zostať v nemocnici tri dni. Podľa advokátov zabíjania počatých detí, je práve táto lehota a potreba zostania v nemocnici prekážkou, ktorá spôsobuje, že…

  Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

  0 icon

  Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

  Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

  0 icon

  Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

  Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

  0 icon

  Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

 • icon FOTO DŇA