Ako si Einstein neprávom privlastnil slávny vzorec E = mc^2

Keď som čítal postrehy viacerých fyzikov o tom, že Einstenovi sa ani raz nepodarilo korektne odvodiť vzťah E = mc^2, tak som spozornel a rozhodol sa, že musím túto záležitosť prebádať. A narazil som na veľmi zaujímavé skutočnosti. Táto rovnica bola viacerým fyzikom známa už pred Einsteinom. Dá sa dokonca veľmi jednoducho odvodiť aj z Maxwellovej teórie elektromagnetického žiarenia, z ktorej vyplýva, že hybnosť, ktorú toto žiarenie o energii E unáša, je daná vzťahom E/c. Ak je z telesa vyžiarený fotón o energii E, prenáša vyžiarenú hmotnosť m z telesa rýchlosťou c. To znamená, že hybnosť prenášanej hmotnosti je mc, ktorá zodpovedá hybnosti fotónu E/c, odkiaľ :

E/c = mc

                      E = mc^2

Čiže uvoľnenej hmotnosti m zodpovedá vyžiarená energia o veľkosti mc^2. Fotón je základnou štrukturálnou jednotkou hmoty, ktorý môže existovať vo voľnej forme žiarenia alebo vo viazanej forme látky. Má bipolárnu štruktúru (+/-), ktorá je príčinou jeho pulzovania (vibrácie) a ktorá je základným stavebným kameňom hmoty – energie – priestoru.

Svedectvom o tom, že vzťah E = mc^2 bol známy už v Maxwellovych časoch a neskôr, sú práce viacerých vedcov tých čias, ktorí boli fascinovaní skutočnosťou, že v malom množstve hmoty sa ukrýva obrovská energia. Tento vzťah bol aj publikovaný v rôznych podobách s rozdielnymi koeficientmi viacerými bádateľmi ako napr. J. Thomson (1881), Oliver Heaviside (1888), George Searle (1897), Wilhelm Wien (1900), Max (1902), Hendrik Lorentz (1904). Henri Poincaré (1900) použil tento vzťah v presnej forme E=mc2 na vyjadrenie hmotnosti elektromagnetickej energie. V takejto presnej forme vyjadrili tento vzťah aj Samuel Tolver Preston a v roku 1903  Olinto de Pretto, aj keď bez exaktného dôkazu, avšak na báze logických úvah. De Prettov článok sa stal slávny nedávno po tom, ako sa o ňom zmienil novinár a bádateľ Umberto Bartocci, ktorý prišiel k záveru, že Einstein o ňom s najväčšou pravdepodobnosťou vedel. Einstein bol takisto fascinovaný týmto v jeho časoch už známym vzťahom, tak si ho chcel privlastniť tým, že sa ho pokúsil odvodiť z relativistického pohľadu v článku: „Závisí zotrvačnosť telesa od jeho energetického obsahu“ publikovanom 27. septembra 1905 v Annalen der physik v nemčine: „Ist die Trägheit eines Körpers von seinem Energieinhalt abhängig?“ Na internete je zverejnený v angličtine:

https://www.fourmilab.ch/etexts/einstein/E_mc2/www/ . Keď som si tento článok prečítal, bolo som šokovaný, akých dvoch principiálnych chýb sa Einstein dopustil. Otázkou je, či o nich vedel a urobil ich úmyselne, aby sa dopracoval k požadovanému vzťahu, alebo o nich nevedel. Podrobnú analýzu Einsteinovho zlyhania som uverejnil v článku: E=mc^2 and Einstein’s Failure“ https://worldnpa.org/abstracts/abstracts_6585.pdf

Prvá chyba, ktorej sa Einstein dopustil bola interpretačná, keď výsledok, ktorý dosiahol, chybne interpretoval – dosiahol niečo úplne iné než interpretoval. A druhou chybou bol neprípustný krok, keď na dosiahnutie očakávaného výsledku musel pozmeniť korektne odvodený vzťah tým, že ho rozložil do rady a v rámci zaokrúhlenia zanedbal počnúc štvrtým členom všetky vyššie členy rady. Takéto zaokrúhlenie (zanedbanie vyšších členov rady) však pri vysokých relativistických rýchlostiach je neprípustné, lebo dáva úplne odlišné výsledky než presný korektne odvodený vzťah. Tak napríklad pri rýchlosti protónu 0,99c (c – rýchlosť svetla), korektný vzťah dáva 12-krát vyššiu hodnotu než nekorektne upravený vzťah.

Einstein si bol zrejme vedomý, že jeho odvodenie vzťahu E=mc^2 je nekorektné, lebo sa oň pokúšal v živote ešte mnoho krát, avšak nikdy nebol úspešný. Napriek tomu je tento vzorec neoprávnene a priam propagačne pripisovaný jemu. O tom, ako si naň nárokoval, svedčí aj  skutočnosť, že keď v roku 1907 novinár Johannes Stark prisúdil tento vzťah Maxovi Planckovi, ktorý ho medzitým tiež odvodil, Einstein bol pobúrený, že akým právom tento novinár nepripísal prvenstvo jemu, načo sa mu novinár ospravedlnil, že o jeho článku nevedel.

Samozrejme, nie som jediný, kto odhalil nekorektnosti v Einsteinových postupoch, bolo a je nás dosť. Rozsiahly výskum v tejto záležitosti urobil americký profesor fyziky na univerzite vo Vermonte Hans C. Ohanian, výsledky ktorého zverejnil v článku „Einstein’s E = mc^2 mistakes“, https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0805/0805.1400.pdf , ktorý zmapoval aj ostatné Einsteinove neúspešné pokusy. Ohanian uvádza, že prvýkrát sa podarilo úplný a korektný dôkaz urobiť v r. 1911 známemu fyzikovi – nositeľovi Nobelovej ceny Maxovi von Laue pre uzavretú statickú sústavu, ktorý bol neskôr v r. 1918 zovšeobecnený matematikom Felixom Kleinom aj pre ľubovoľné dynamické uzavreté sústavy. Keďže Einstein si tiež chcel na svoje konto pripísať korektné odvodenie, vychádzal z Laueho postupu, ktorý upravil. Einstein urobil svoj vlastný variant Laueovho dôkazu (samozrejme o Lauem sa vôbec nikde nezmienil zostanúc verný svojej zásade neuvádzať zdroje, z ktorých preberal, čo sa blíži k plagiátorstvu), avšak opäť zlyhal a znovu sa dopustil flagrantnej a fatálnej chyby, na ktorú ho upozornil v r. 1918 listom Klein, ktorý nakoniec sám urobil korektný dôkaz. Ani ďalšie Einsteinove pokusy neboli úspešné.

Po tom všetkom, čo som osobne o Einsteinovi prebádal, som z neho zažil sklamanie, lebo som zaregistroval jeho nenásytnú túžbu po sláve aj za cenu plagiátorstva a podvodných trikov, či znevažovania druhých, napr. matematika Hilberta, ktorého matematický aparát všeobecnej teórie relativity (VTR) bol lepší a bohatší než Einsteinov a dokonca aj publikovaný skôr.  Hilbert však nakoniec ustúpil, lebo sa s nim nechcel naťahovať, videl tiež na čej strane je mediálna moc a uznal, že úlohu na vypracovanie matematického aparátu VTR mu zadal sám Einstein. Preto mu tento aparát Hilbert vo forme konceptu aj poskytol, na základe čoho Einstein dopracoval svoju teóriu.  A tak Hilbert nenástojil na svojej priorite, hoci bez neho by Einstein neuspel. A o tom, že svoju špeciálnu teóriu relativity vypracoval na základe Lorentzovej a Poincareho teórie relativity, sa vôbec nikde nezmienil, hoci bez týchto dvoch fyzikov by nič nevyprodukoval. To tiež veľa vypovedá o jeho charaktere. Aj keď Einstein mal aj niektoré dobré nápady, napríklad to, že svetlo sa nielen vyžaruje a absorbuje, ale aj prenáša v kvantách (fotónoch), za čo dostal oprávnene Nobelovu cenu, predsa v mojich očiach prepadol vďaka tomu, ako prejavoval svoj charakter v súvislosti so vzorcom E=mc2, ale aj relativistickými teóriami. Na konci života však smutne priznal zlyhanie seba a teoretickej fyziky pri hľadaní mechanizmu (u neho išlo o vyše 30 ročné hľadanie jednotnej teórie poľa), ktorý by odhalil, ako realita v skutočnosti vyzerá a funguje slovami: „Nepodarilo sa nám sformovať čistú fyziku poľa. V súčasnosti ešte musíme predpokladať existenciu aj poľa aj látky.“ „Dá sa presvedčivo dokázať, že realita vo všeobecnosti nemôže byť vyjadrená  spojitým poľom. Z kvantových javov podľa všetkého vyplýva, že konečný systém s konečnou energiou môže byť úplne opísaný konečným súborom konečných čísel (kvantových čísel). Zdá sa, že tento fakt nemožno zosúladiť s teóriou kontinua a vyžaduje si vytvorenie čisto algebraickej teórie. Avšak v súčasnosti nikto nevie, ako nájsť základy pre takúto teóriu“ (A.Einstein: Relativistic Theory of non-symmetric Field. The Meaning of Relativity. Fifth edition. Princeton, 1955). V podstate Einstein tušil, v čom spočíva základná úloha teoretickej fyziky, ktorá zostala pri ňom a zostáva dodnes nevyriešenou a kdesi sa aj vyjadril, že je celkom možné, že celá stavba existujúcej fundamentálnej teoretickej fyziky vrátane tej jeho padne ako domček z karát. Žiaľ, súčasná teoretická fyzika miesto hľadania odpovedí na jednoduché otázky (napr. čo je to priestor, z čoho je tvorený, aká je podstata svetla (energie), hmoty, aká je podstata gravitácie,…), sa im úspešne vyhýba a produkuje absurdné teórie typu strunových, ktoré sú viac zbožnou chimérou než popisom reality.

Ak sa ktokoľvek pokúsi spochybniť Einsteina, zo strany dogmatickej akademickej pôdy nasledujú zúrivé útoky plné nenávisti, zosmiešňovania a likvidácie odporcov. Boja sa, že keby padli Einsteinove dogmy, tak padne aj celá ich súčasná babylonská veža vystavaná na mylných základoch. Najväčším neduhom súčasnej teoretickej fyziky je to, že sa nevie oprostiť od mechanického modelu reality a prejsť k modelu dialektickému (relačnému). Ale o tom by prv musela mať aspoň akú takú predstavu, ktorá jej chýba, lebo odvrhla filozofiu vrátane dialektickej logiky. Dogmatizmus súčasnej teoretickej fyziky je horší než stredoveký náboženský dogmatizmus, lebo ju nielen doviedol do hlbokej krízy, ale za obeť mu už padlo veľa charakterných fyzikov, ktorí sa nedokázali zmieriť s vedeckou  „lžou“ a museli sa nadobro vzdať akademickej kariéry. Pritom teoretická fyzika nevie dať odpoveď ani na elementárne otázky a vďaka svojmu dogmatizmu sa k nim ani nikdy nepriblíži. Moja kritika sa týka iba súčasnej tzv. fundamentálnej teoretickej fyziky a nie experimentálnej, ktorá na báze experimentálne potvrdených faktov prináša mnohé užitočné praktické poznatky a výsledky. Časy sa našťastie menia a cesta k poznaniu skutočnej Pravdy už nebude môcť byť zahataná, lebo odpovede na najzákladnejšie ontologické otázky bytia a teda aj fyzikálneho vesmíru sú už publikované.

Ing. Peter Kohút, CSc.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Kohút

O AUTOROVI

Mojou záľubou okrem kybernetiky, z ktorej mám kandidatúru vied, je teoretická fyziky a filozofia. Objav dialektického princípu jednoty bytia mi umožnil položiť nové základy kozmológie a časticovej fyziky. V poslednom čase zameriavam svoju pozornosť aj na štúdium podstaty vedomia. Publikujem hlavne v zahraničí, moje vedecké a filozofické články je možné nájsť napr. zadaním kľúčových slov: Peter Kohut Universe. Zaujímam sa aj o spoločenský vývoj hlavne z pohľadu jeho dialektiky a skúmam mechanizmy determinujúce civilizačné smerovanie. K mojim mnohým ďalším záľubám patrí hlavne klasická hudba a spev.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 84

Celkové hodnotenie: 22.2

Priemerná čítanosť: 5601

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Súd začal rozhodovať o väzbe pre Dušana Kováčika a vysokého policajného funkcionára Norberta P., ktorý sa rozhodol spolupracovať. Podľa Galka je čas rozpútať nie búrku, ale rovno uragán

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v nedeľu o 09.00 h rozhodovať…

  Predseda parlamentu Kollár je po nehode v stabilizovanom stave, zlomený má druhý krčný stavec

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič informoval, že predseda parlamentu Boris Kollár mal vážnu autonehodu Zranený je Kollár, jeho ochrankár,…

  Podľa Čarnogurského st. sa Šeliga posledným hlasovaním pri Záborskej zákone o potratoch ukázal ako "najväčší podvodník v slovenskej politike"

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Bývalý predseda vlády a minister Ján Čarnogurský st. na svojich osobných internetových stránkach publikoval komentár ku…

  Prvé „tvrdé“ dáta o korone. Čo prezradilo testovanie na Orave a v Bardejove?

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)   Máme k dispozícii prvé seriózne dáta, ktoré sú výpovedné vo vzťahu k celej populácii. Čo nám zatiaľ ukázalo…

  Farár v Šulekove informoval, že v noci bude omša za dobrodincov. Primátor Hlohovca Kollár zo Za ľudí reaguje: "Prosím, nerobte to. Buďme zodpovední k sebe aj k druhým"

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Poslanec Národnej rady za stranu Za ľudí a zároveň primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár na sociálnej sieti informoval…

  Gröhling odpovedal na otázky, ako to bude vyzerať v školách počas budúceho týždňa

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v nedeľu na Facebooku zhrnul aktuálne opatrenia v súvislosti s tým, ako by to…

  Afganská tajná služba zabila vysokopostaveného člena al-Káidy

  0icon

  Kábul 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Afganská tajná služba (NDS) zabila vysokopostaveného člena teroristickej skupiny al-Káida, ktorý sa nachádzal na zozname najhľadanejších teroristov amerického…

  Sociológ Hampl: Všetky krajiny, ktoré sa dostanú do americkej sféry vplyvu, sú na tom rovnako

  0icon

  Praha/Varšava 25. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)   Český sociológ Petr Hampl sa na sociálnej sieti venuje informáciám o tom, že v susednom Poľsku bola nájdená…

  Turecký prezident Erdogan urážal Macrona, ten reagoval povolaním veľvyslanca

  0icon

  Kayseri/Paríž 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency via AP. Pool)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu povedal o francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že má…

  Veľvyslanectvo USA svojim občanom v Bielorusku odporučilo, aby sa zásobili potravinami

  0icon

  Minsk 25. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Veľvyslanectvo Spojených štátov Amerických v Minsku s ohľadom na "ultimátum" vyhlásené bývalou kandidátkou na prezidenta Sviatlanou Cichanovskou bieloruským úradom…

  TopDesať

  Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou

  0 icon

  Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú…

  TOP10: Toto si rodičia od svojich detí naozaj nezaslúžia

  0 icon

  Nikdy nie je neskoro na pomoc starším ľuďom, najmä tým, ktorí sú blízko nás. Aj chvíľa pozornosti môže uľahčiť život našich rodičov. A práve rodičia sú tými, ktorí si to najviac zaslúžia. Tu je 10 vecí, ktoré by si svojim rodičom nemal robiť, pretože ich naozaj rania. 1. Zanedbávanie rodiča

  Rozprávanie zo sna: Prečo to robíme a ako to kontrolovať?

  0 icon

  Rozprávanie zo sna bez toho, aby si si toho bol vedomý, je celkom bežné. Štúdie zistili, že až  66% ľudí zažilo niekedy v živote epizódy spánku, počas ktorých rozprávali. A hoci je spánkové rozprávanie zvyčajne neškodné a nevyžaduje žiadne lekárske ošetrenie, môže vyrušiť tvojho partnera a zabrániť mu v potrebnom spánku.  

  Kruhy v obilí a mimozemšťania (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku trojdielnej série s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Ako už názov napovedá, venujeme sa a budeme sa venovať záhadným kruhom v obilí, ktoré boli v podstate od 70. rokov minulého storočia ohlasované z rôznych kútov sveta. Objavili sa v obilí, v lesoch ale aj v…

  Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

  0 icon

  Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

  Vo svete IT

  Xiaomi uvoľnilo funkciu „Screen Combo“ pre prvý smartfón. Ide o funkciu, ktorá prináša desktopový režim

  0 icon

  Zrkadlenie smartfónu je jednou zo žiadaných funkcií, ktorou v súčasnosti disponuje viacero modelov zariadení. Aktuálne je dostupnou pre väčšinu zariadení pomocou externých aplikácií, avšak bez možnosti širších interakcií. V súčasnosti touto funkciou s rozšírenými možnosťami interakcií disponujú hlavne telefóny spoločností Huawei a Samsung. Spoločnosť Huawei túto funkciu predstavila spolu s…

  Čierna diera ako urýchľovač častíc? Táto teória v sebe ukrýva niekoľko háčikov

  0 icon

  Čierne diery patria medzi čistú gravitačnú silu, ktorá pritiahne všetky okolité objekty k sebe a už im nedovolí uniknúť preč. Keď sa priblížia k horizontu udalostí (pozn. redakcie: hranica, za ktorou úniková rýchlosť prekračuje rýchlosť svetla), objekty zrýchlia na závratné rýchlosti. Preto niektorí fyzici tvrdia, že z čiernych dier by boli dokonalí kandidáti na…

  Vesmír expanduje: Znamená to, že sa zväčšujeme aj my?

  0 icon

  K najzakladanejším vesmírnym poznatkom patrí vesmírna expanzia. Znamená to, že aj my expandujeme spolu s ním? Ak by to tak bolo, zrejme by si to nikto nevšimol, pretože všetko by sa zväčšovalo v rovnakom pomere, tvrdí YouTube kanál minutephysics. Odpoveď na otázku je nie. Vesmír síce expanduje, ale to neznamená,…

  Dron CSJ X7 PRO s GPS navádzaním a dobou letu až 25 minút je zrejme najatraktívnejším dronom vo svojej cenovej kategórii

  0 icon

  Váhaš nad kúpou svojho prvého dronu, poprípade pokukávaš po kvalitnejšom modeli, ktorý by spĺňal požiadavky už skúseného pilota? V tom prípade určite neprehliadni dron CSJ X7 PRO so zabudovaným GPS navádzaním, výbornou výdržou batérie a 2K videom, ktorý môžeš aktuálne kúpiš na e-shope TomTop.com už za skvelých 120,21 eur so…

  Ako zistiť silu WiFi signálu vrátane toho, či niekto cudzí nie je pripojený na vašu sieť?

  0 icon

  Internet je neodlúčiteľnou súčasťou životov mnohých z nás. Využívame ho ako za zábavou, tak aj za prácou. Z času na však hapruje, pričom dôvodov prečo, môže byť hneď niekoľko. A práve preto by sme vám chcel dať do pozornosti jednu zo šikovných aplikácií určených na analýzu WiFi siete. Ide konkrétne…

  Armádny Magazín

  Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

  0 icon

  USA, 25.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

  Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

  0 icon

  USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

  Čo sa stalo s Dudajevovým letectvom na začiatku prvej vojny v Čečensku

  0 icon

  Rusko, 25. október 2020 (AM) – Operácia zničenia letectva Čečenska (neuznanej Čečenskej republiky Ičkéria), ktorá prebehla v decembri 1994, patrí

  Ruské bojové lode chránili Iránsky tanker

  0 icon

  Irán, 25.október 2020 (AM)  - Iránsky tanker Samah práve zakotvil v Tartouse sprevádzanom ruskými vojnovými loďami, ktoré sú zjavne v plnom námornom cvičení. Zabezpečuje teraz Rusko ochranu námorného tranzitu ropy z Iránu do Sýrie? V septembri Sýria žiadala rozšírenie protisankčnej koalície USA do krajín Južnej Ameriky. Bude tento energetický koridor spájajúci…

  Analýza: Ľahké tanky, stále sa o nich hovorí, nikdy sa nekupujú

  0 icon

  Slovensko, 25.október 2020 (AM)  - Ľahký tank sa často predstavuje ako riešenie, ktoré umožňuje čeliť taktickej výzve. Ide o to, byť menej ťažký (a lacnejší) ako tradičný bojový tank a zároveň ponúknuť aspoň podobné kapacity z hľadiska mobility, palebnej sily a ochrany. Je to nemožná úloha?     [caption id="" align="alignnone"…

  Svetlo sveta

  Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

  0 icon

  Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

  Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

  0 icon

  Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

  0 icon

  Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

  Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

  0 icon

  Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

 • icon FOTO DŇA