Nepodceňujme absenciu záloh: pozvané vonkajšie ohrozenia sa stali vnútornými a masovými.

Koho z masy Slovákov žijúcich z ruky do úst by už mohli zaujímať nejaké zanedbané zálohy? Veď je to zdanlivo problém rezortu obrany. A tam sa to na vrcholných stupňoch riadenia a velenia priam hemží utajenouosvietenosťou“. Nuž, na zistenie hĺbkových príčin stavu sa pozrime na pár faktov v kontexte. Verte čitatelia, týka sa vás to. Za konštatovanie stavu už držiteľka rezortu kritika vypískala tým, že nedostal pozvanie na utajenú minioslavu, organizovanú pred pár dňami predsedom NR SR pri príležitosti hlasovania o zrušení tzv. federácie. Čiže už aj otcovia štátnosti sa delia na tých správnych a na tých nevhodných. Vrátili sme sa 30 rokov späť?

V súčasnosti je v zostave ozbrojených síl na tabuľkových počtoch približne 17,5 tisíc vojakov. Z toho je reálne naplnených okolo 13,5 tisíc. Tak to vyplynulo zo zverejnených údajov rezortom. Dnes už uvádzajú o tisícku menej. Nenaplnených je asi 4 tisíc tabuľkových miest! Podotýkam: mierovej zostavy! Môžeme si povedať: no a čo? Z toho sa nenajem. Načo sú nám počty neproduktívnych darmožráčov? Ako bezpečnostný expert budem veľmi tvrdo oponovať. Nepodceňujme počty, pre isté typy ohrození majú kritický význam. Bez funkčných záloh raz vojenská tuposť ľahko v zúfalstve povolá všeobecné zálohy. Bezmocní sa stanú potravou kanónov. Ako na Ukrajine.

Nezodpovedné, až kriminálne sa správajúce zhumanizované politické vedenia mnohých členských štátov EÚ, nám sem doslova pozvali vonkajšie ohrozenia. Tieto sa stali vnútornými ohrozeniami masy dobre živených, zabezpečených a nevyspytateľných, v drvivej prevahe zdravých mužských individuí. Neznámej histórie a neodhadnuteľnej motivácie. V schengenskom priestore bez hraníc môže zo státisícov priznaných rizikových osôb hravo pár tisícok z nich vygenerovať viac ako vážne ohrozenie štátu a ľudí. Ako to už vidíme v nespočetnom množstve štátov, ktorých politici (ich voliči) sa správali nemúdro. Nikto nevie kedy a kde nastane problém, najmä pri zlyhávaní spravodajských služieb.

Nezabúdajme na nevyvrátiteľný fakt, nie dojem, že najlepšie vycvičené a technologicky najvyspelejšie armády sveta prehrávajú, alebo v tom pre nich výhodnejšom pohľade nevyhrávajú vojny v krajinách zamrznutých v dobe stredoveku. Napriek totálnej vzdušnej prevahe, napriek neobmedzeným finančným zdrojom. Sú porážaní samopalmi, ručnými zbraňami a nastraženými výbušninami, domácou masou. Z jednoduchého dôvodu: ovládnutie územia si vyžaduje počty, prevalcovanie odhodlania brániť svoju domovinu, svoje hodnoty, svoju suverenitu.

Osvietenejší vládcovia už dávno zistili, že počty netreba udržiavať vo vysokom počte v stálom vojsku. A tých, ktorých potrebujú na riešenie zriedkavo sa vyskytujúcich situácií, netreba živiť po celý rok. Títo v čase bez potreby ich použitia môžu produkovať hodnoty, z ktorých štát živí armádu. Tak vznikla myšlienka vytvárania a udržiavania záloh.

Jedným z činov na posilnenie suverenity, zvrchovanosti a teda štátnosti v oblasti bezpečnosti, už dávno malo byť vytvorenie silných pasívnych aj aktívnych záloh, tvoriacich neraz aj viac ako polovicu stavu stálych vojsk. Tu nehovorím o všeobecných zálohách, tvorených de facto laickou populáciou. Po vzore štátov s tradíciou profesionalizácie sú vojenské zálohy formované už v mladom veku. Vyspelé štáty si vytvorili rôzne modely kadetských zborov. V prepočte na populáciu Slovenska by napr. mne dobre známy britský model kadetských zborov (okolo 85 tisíc), prenesený na slovenské pomery, zodpovedal počtu 7 až 8 tisíc mladých dobrovoľníkov. Kadetov, vo veku od 10 do 18 rokov. Overených adeptov na vstup do ozbrojených síl a zborov. Zocelených výcvikom a prekonávaním prekážok. Budúcich vojakov, policajtov, záchranárov.

Počty aktívnych záloh by mohli pohodlne doplniť stavy nenaplnených mierových tabuliek: v čase písania článku asi štyri tisíc. A ešte by sme počtom aktívnych záložníkov stále boli pod priemerom vyspelých štátov. Počty pasívnych záloh, všetko bývalých vycvičených vojakov, sčasti policajtov a záchranárov, povolávaných na obnovovací výcvik raz za pár rokov, by mohol zodpovedať počtu mierových tabuliek stálych vojsk. Aj s privilégiami na podporu takého prejavu vlastenectva. A znevýhodneniami pre tých, ktorí odmietnu ponuku na začlenenie do záloh, zodpovedajúcu ich úrovni vycvičenosti a kvalifikácie. S vyčleňovaním časti vysoko efektívnych zdrojov na tento účel. To ale znamená o 3-5% menej na rozkradnutie oligarchiou, ovládajúcou tie bábky, ktoré doteraz ovládali silové rezorty. Žeby toto bola hlavná príčina? Indícia je silná.

Vytvorenie záloh ani náznakom nenastalo, hoci sa tak malo stať už v roku 2005 v momente profesionalizácie. Ako hlavný autor vojenskej stratégie a deklarovaný „otec“ síce menej osvietenými vojakmi nenávidených, ale bytostne potrebných vojenských reforiem, som vtedy už bol v zálohe. A čakal som na niečo, čo sa dodnes nestalo. Neraz som to verejne kritizoval. Poznáme jeden z dôvodov prečo sa tak nestalo: oligo-chamtivosť. Druhým dôvodom je nesporne totálna odborno-politická nekvalifikovanosť väčšiny politických nominantov na posty ministrov. No a najzávažnejšou sa ukazuje evidentná, možno totálna strategická neschopnosť, nezodpovednosť, často „iba“ neosvietenosť najvyššieho uniformovaného vedenia. Môže existovať ešte závažnejšia príčina? Môže: vlastizrada! Ale tiež ľudská malosť.

Pre Slovákov tá najtragickejšia, žiaľ dnes už tradičná príčina, hoci historicky sme sa vyznačovali presne opakom. Porazenectvo, strach, zbabelosť, odovzdanosť najvyššieho uniformovaného velenia od momentu profesionalizácie. Žiaľ, v prepojení s tradičnou absenciou patriotizmu. Strach o svoje privilégiá, o svoju kariéru, o svoje lampasy a výložky. O svoju budúcu vhodnosť na dobre platené posty v NATO, prípadne v uniformovaných štruktúrach EÚ. Inak sa mali ozývať, búchať do stola, vystupovať a konať! Zbabelo nekonali, to hovorí výsledok.

Teraz možno lepšie chápeme, prečo ani formálne kvalifikovaný minister, s rovnakou generálskou akadémiou ako autor týchto riadkov (RCDS v Londýne), svojimi činmi za 3,5 roka nepresvedčil. Prečo netreskol päsťou do vládneho a parlamentného stola tak, že dnes by už každý aktívny záložník, bývalý plnohodnotne vycvičený príslušník ozbrojených síl alebo zborov, tvoriaci prvok v počte do 7 tisícok vojakov, strávil niekoľko týždňov v roku v maskáčoch na cvičeniach, aj v administratíve. Aj každý pasívny záložník, tiež bývalý vycvičený príslušník ozbrojených síl alebo zborov, tvoriaci zostavu v počte až do 15 tisíc vojakov, by v tomto období už absolvoval obnovovací poľný výcvik v trvaní podľa zaradenia.

Nestalo sa, ani náznakom. Vraj neboli zdroje. Zodpovední hanebne ani netušia, o čom to je. Nevedia kde je imaginárny „sever“. Nevedia dokonca ani kde je zatlčený ten imaginárny „kolík“, podľa ktorého sa definuje imaginárny „sever“, ako som si túto hlášku požičal od svojho bývalého podriadeného. Namiesto toho povolali pár desiatok dobrovoľných vojakov. Svojou podstatou na úrovni vycvičenosti 12-ročných kadetov-bažantov vyspelých štátov s tradíciou profesionálnych ozbrojených síl.

Vnímavý čitateľ počíta dobre. Namiesto necelých 14 tisíc „profíkov“ sme mohli mať dovedna viac ako 40 tisícové vojsko rôzneho typu zaradenia, aj rôzne dobrej úrovne vycvičenosti a motivácie. Bez vysokých nárokov na finančne nákladnú infraštruktúru, napríklad kasárne a cvičiská. V princípe za rovnaké peniaze. Pôsobiacich na staršej technike, cvičiacich so zbraňami, ktoré ovládali. Síce nevhodných na expedičné operácie „vývozu demokracie“, ale schopných plniť prvotné určenie každého vojaka: pripravených brániť svoju vlasť pred vonkajšími ohrozeniami. Aj tými nevojenskými. Aj tými, spôsobenými nemúdrymi a nezodpovednými zhumanizovanými politikmi. Bez nevycvičených, nefunkčných a neistých, teda nepoužiteľných všeobecných vojenských záloh. Vždy si to zlížu vojaci.

Teraz lepšie pochopíme, prečo sú v zodpovedných štátoch na ministrov obrany ustanovovaní civili s dlhoročnou expertízou a kvalifikáciou v oblasti bezpečnostnej politiky. Aj to, prečo v zrelých štátoch požadujú dlhoročnú karanténu od vyzlečenia uniformy po ustanovenie do exekutívnej politickej funkcie. Národ vo funkcii ministra obrany alebo štátneho tajomníka nepotrebuje politickú bábku cudzích „protištátok“, ktorá nikdy nič odvážne nemohla pokaziť, lebo okrem rozvracania štátu nikdy nič neurobila. Ale nepotrebuje ani myslenie opatrníckeho vojaka, slepo vykonávajúceho rozhodnutia politikov, aby si neuškodil v kariére. Národ tam potrebuje absolútne svojej vlasti oddaného politika, ktorý má myslenie tvorcu zodpovedných a odvážnych politických rozhodnutí, ktoré potom budú plniť odvážni, štátu oddanívlasteneckí vojaci.

Nezabúdajme, že už ďalší nedávno penzionovaný spoluvinník uvedeného stavu absencie záloh, sa hotuje prevziať rezort obrany. Pochopiteľne, ak mu to „láskavo“ jeho extrémistickí liberálni „bossovia“ ponúknu, on sa už „obetuje“. U neho to neprekvapuje, keďže sa sám rozhodol reprezentovať protištátny, teda nacistický, čiže extrémistický politický spolok. Ale u predstaviteľa SNS to nikto nemal prečo očakávať. Za zvyšného pol roka vo funkcii veľa nápravy nedokáže urobiť nikto. Zrátajú to voliči? Alebo nám to voľbou proti-štátnikov zráta irónia osuduhistória? Na naivitu „humanistov“ môžu najviac doplatiť práve tí mladí, ktorí sa ich chystajú voliť.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Švec

O AUTOROVI

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 245

Celkové hodnotenie: 28.86

Priemerná čítanosť: 1790

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

  0icon

  Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou,…

  Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: "Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú"

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia…

  Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho "mimoriadne efektívne", ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj…

  Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

  0icon

  Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať…

  Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v…

  Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

  0icon

  Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open…

  TopDesať

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

  0 icon

  Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

  Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

  0 icon

  Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

  Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

  0 icon

  Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

  Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

  0 icon

  Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

  Vo svete IT

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

  0 icon

  Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

  Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

  0 icon

  Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

  Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

  0 icon

  Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

  Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

  0 icon

  Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

  Armádny Magazín

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

  0 icon

  Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

  Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

  Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

  Kto vyzbrojuje svet?

  0 icon

  Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA