„Tradičná rodina neexistuje a nikdy neexistovala“

Dňa 22. 10. 2019 český Deník N uverejnil rozhovor s Magdou Vášáryovou, bývalou herečkou, diplomatkou a poslankyňou za SDKÚ-DS, v ktorom Vášáryová vykresľovala tradičnú rodinu ako nástroj, ktorý spútava ženy, ich ambície sa presadiť v spoločnosti a túžbu po rovnoprávnosti, pričom povedala: „tradičná rodina neexistuje a nikdy neexistovala“.

Ako študent histórie zaoberajúci sa dejinami socializmu a Sovietskeho zväzu viem, že tradičná rodina bolo niečo, čo vždy ležalo v žalúdku marxistom-leninistom. V marxistickej ideológii sa koncept tradičnej rodiny označoval ako „buržoázny model rodiny“, proti ktorej boľševici bojovali po konsolidácií svojej moci v sovietskom Rusku. Využívali mnohé nástroje, ktorými sa snažili tradičnú rodinu rozvracať, ako napríklad zjednodušenie rozvodového konania, po ktorom markantne narástla miera rozvodovosti v ZSSR a nové manželstvá sa uzatvárali na lacnom baliacom papiere a prakticky nemali žiadnu váhu. Takisto to bola prehnaná emancipácia žien, budovanie „komunálok“, čo boli sociálne byty, ktoré mali mať obrovskú miestnosť vyhradenú pre mužov, obrovskú miestnosť pre ženy, veľkú spoločnú kuchyňu a ešte jednu malú miestnosť určenú pre sexuálne účely, ďalej to bola legalizácia potratov a v podstate tu môžeme zaradiť aj legalizáciu homosexuálnych vzťahov.

Výsledkom takejto politiky bola, ako sme už spomenuli, veľmi vysoká rozvodovosť, obrovský nárast potratov, žiadna váha manželstva, ženy ktoré museli robiť prostitútky, lebo z extrémne (progresívne) zdaňovaného a už aj tak malého platu nedokázali uživiť svoje deti alebo nemocnice plné mládeže nakazenej rôznymi pohlavnými chorobami, zapríčinenými promiskuitným spôsobom života, ako to napríklad spomína vo svojich pamätiach Bol som robotníkom v ZSSR americký Slovák Andrej Šmith, ktorý strávil niekoľko rokov v ZSSR v období druhej päťročnice.
Rodinná politika sa mení najmä v období druhej svetovej vojny, kedy sa ukázalo, ako najlepšia motivácia boja proti nacistickému Nemecku: boj za rodinu, za „matičku Rus“, za národ než akýsi všeobecný boj za robotnícku triedu a komunistickú stranu. Celý politický kurz, ktorý sa niesol v utopických myšlienkach sa kompletne mení a nastáva návrat k starému ruskému nacionalizmu a dokonca sa otvárajú aj ruské pravoslávne kostoly, avšak všetko v intenciách komunistickej strany.

Poznáme aj trochu viac čerstvý prípad podobnej politiky. V rokoch 1975 až 1979 v Kambodži vládol režim Červených Kmérov, čo bola komunistická organizácia, ktorá vychádzala z ideológie maoizmu, teda ideológie marxizmu-leninizmu špecificky upravenej pre podmienky agrárnej krajiny, akou Kamboďža bola.
Keď Červení Kméri prevzali moc, na čele ktorých stal vo Francúzsku študovaný Saloth Sar, ktorý prijal revolučné meno „Pol Pot“, začali popravou bývalých vládnych činiteľov a inteligencie. Nasledovalo kompletné vysťahovanie Phnom Pénhu, hl. mesta Kambodže, z ktorého sa stalo mesto duchov. Obyvateľstvo žilo v provizórnych chatrčiach na vidieku, kde úmorne pracovali na poliach. Režim trestal smrťou akýkoľvek najmenší prehrešok. Previniť ste sa mohli čo i len znalosťou cudzieho jazyka alebo nosením okuliarov. Väzni režimu boli mučení v skutku drastickými metódami. Svedkovia opisujú dokonca aj jedenie vnútorností väzňov. Mŕtve tela obetí režimu boli vyhadzované na polia, s ktorými doslova hnojili pôdu. Od toho pochádza aj pojem Killing fields (Vražedné polia).

Režim usiloval o uniformovanú beztriednu spoločnosť v duchu, ktorej zrušil tradičnú rodinu, deti nesmeli oslovovať svojich rodičov ako mama a otec, ale ako teta a ujo. Ľudia boli nútení žiť v skupinách a sexuálnych partnerov im priraďovala „strana“.
Samotný Lev Trockij neskôr priznal, že: „Zničenie buržoáznej (tradičnej) rodiny bola skrz naskrz utopická myšlienka.“ A to by sme mohli povedať, že boľševici sa aspoň usilovali o salámovú metódu v otázke boja proti tradičnej rodine, ale Červení Kméri si s tým veľa starosti nerobili.
Okrem iného boli rušené školy, ktoré nahradzovali pravidelné politické školenia, ktoré museli ľudia pravidelne absolvovať medzi spánkom a prácou. Zrušené boli aj peniaze, hranice uzavrené a akékoľvek média zakázané. Ľudia nesmeli nič pestovať, čo nepovolala strana a ani nič vlastniť. V období začínajúceho konfliktu medzi Demokratickou Kampučiou (Kambodžou) a Vietnamskou socialistickou republikou sú známe prípady, kedy sa napríklad ženám rozrezávali bruchá a deti pálili.

Nasledujúci záber pochádza z filmu The Killing Fields (Vražedné polia) z roku 1984 (V dobe, kedy režim Červených Kmérov ešte stále existoval). Na zábere môžeme vidieť školenie a indoktrináciu „detí súdruhov“, o tom ako je „tradičná rodina“ historickým prežitkom. Snímok bol sedemkrát nominovaný na Oscara, pričom tri nominácie obhájil.

Záber z filmu "The Killing Fields" (Vražedné polia) z roku 1984. Snímka bola sedemkrát nominovaná na Oscara, z toho 3 nominácie obhájila.

Režim Červených Kmérov sa postaral za necelé štyri roky o vyhladenie vyše štvrtiny obyvateľstva Kambodže a doteraz sa jedná o najrýchlejšie vyhladzovanie v dejinách genocíd. To však nezabránilo USA, aby podporovalo Červených Kmérov v partizánskych bojoch proti Vietnamu, ktorý začiatkom roka 1979 Kambodžu obsadil. De facto režim Červených Kmérov existoval až do roku 1993 a to najmä vďaka podpore USA.
No napriek tomu, mnohí z vás sa dozvedia o tomto režime po prvý raz. Z toho dôvodu napíšem osobitný blog, kde sa budem bližšie venovať histórií Červených Kmérov.

Takisto veľmi „osobitnú“ politiku vo vzťahu k tradičnej rodine mala samotná maoistická Čína a doteraz je aktuálna napríklad vo forme „politiky jedného dieťaťa“. Potraty bola veľmi častá a zrejme aj stále aktuálna prax čínskej vlády, aby dosiahla požadované výsledky kontroly rastu populácie.

 

Magda Vášáryová a spol.

V súčasnosti môžeme vidieť rôzne revízie pohľadov na tradičnú rodinu, či už sa o to pokúša Magda Vášáryová, Progresívne Slovensko a liberálna ľavica ako taká alebo Európska únia, ktorá svojimi praktikami začína pripomínať Sovietsky zväz. Je to trend, ktorý každým rokom silnie čoraz viac a najmä v západnej Európe začína naberať konkrétne kontúry.
Naše tradičné rodiny samozrejme trpia rôznymi neduhmi, ako je alkoholizmus, gamblerstvo, domáce násilie, drogy a pod., čo býva veľmi častý argument liberálnej ľavice. Avšak nie je to chyba rodiny ako základnej jednotky spoločnosti a národa, ale chyba jednotlivcov. Z duchovného hľadiska by sme mohli povedať, že v takýchto rodinách jednoducho chýba Boh, o čom dokonca vypovedajú aj rôzne štatistiky. Je to takisto výsledok nezodpovedného prístupu k manželstvu a k rodine, ktorý je práve výsledkom aj súčasného trendu v spoločnosti, ktorý možno pozorovať v kultúre, v školstve alebo v sociálnej sfére. Je to skratka niečo, čo nápadne začína pripomínať praktiky spomínaných režimov.
Nemyslím si, že by ženy v tradičných rodinách boli nejako obmedzované vo svojich ambíciách. Mojimi aktuálnymi spoločenskými vzormi sú práve dve ženy, ktoré dosiahli významného spoločenského postavenia a určite ich v tom ich tradičné rodiny nijako neobmedzovali. Samotná moja mama rovnakým dielom ako môj otec ťažkou prácou spoluzaložili svoju firmu a je to viac než krásny príklad toho, ako sa veľmi Magda Vášáryová a celá liberálna ľavica mýli v otázke tradičnej rodiny.

Režimy, ktoré som spomínal v prvej časti mali, okrem boja proti tradičnej rodine a iných vecí, spoločnú ešte jednu veľmi dôležitú črtu. Boli nesmierne krvavé a brutálne, následkom čoho prišli desiatky miliónov ľudí o život.
Osobne si neviem predstaviť Magdu Vášáryovú ako beštiálnu sadistku, ktorá by sa vyžívala v zabíjaní „nepriateľov triedy“, avšak jej rétorika a takisto rétorika podobne zmýšľajúcich ľudí ako napríklad tých v Progresívnom Slovensku, prispievajú do atmosféry v spoločnosti, ktorá skôr či neskôr povedie do novodobého socialistického režimu plného utopických myšlienok o rovnostárskej spoločnosti, ktorý zákonite skončí neslobodnou spoločnosťou a nakoniec obrovskými stratami na ľudských životoch. Je to ako Marxové pomyselné „lokomotívy dejín“, ktoré sa ženú v pred do svojho cieľa.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Patrik Kubička

O AUTOROVI

Som konzervatívne, pronárodne a libertariánsky zmyšľajúci mladý človek.
Momentálne študujem históriu (história a aplikovaná história v kyberpriestore) na FF UCM v Trnave.
Taktiež som založil knižné Vydavateľstvo Veritas, ktoré minulý rok vydalo svoj prvý titul - Wall Street a boľševická revolúcia v slovenčine a češtine.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 2

Celkové hodnotenie: 19.07

Priemerná čítanosť: 4162

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obéznych, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/CBR Europe/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Obézni majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia.…

  Peking zatiaľ nie je pripravený povoliť lietanie Boeingov 737 Max

  0icon

  Peking 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)   Čína nie je pripravená napodobniť krok Európy a Spojených štátov amerických v súvislosti s udelením povolenia pre…

  Maďarsko upravilo pravidlá pre vakcínové pasy

  0icon

  Budapešť 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Zoltan Balogh/MTI via AP)   Maďarsko zmenilo protokoly pre vydávanie takzvaných „vakcínových pasov“, aby sa tam neuvádzal typ použitej vakcíny proti…

  Republika srbská získala ďalších 20-tisíc ruských vakcín

  0icon

  Banja Luka 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)   Srbská časť Bosny a Hercegoviny v pondelok získala 20-tisíc kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Republika srbská začala…

  Čína chce do júna zaočkovať 40 % populácie, život by sa mohol vrátiť do normálu v lete 2022

  0icon

  Tchaj-pej 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Zhang Yuwei/Xinhua via AP)   Čína plánuje do júna zaočkovať proti koronavírusu 40 % zo svojej 1,4-miliardovej populácie. Uviedli to v…

  "Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi." Valášek odchádza z koalície, dôvodom sú okolnosti nákupu vakcíny Sputnik V

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek (Za ľudí) odchádza z vládnej koalície a vzdáva sa postu…

  Komisárka žiada RTVS, aby nevymáhala od zdravotne postihnutých staré pohľadávky

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská vyzvala verejnoprávny RTVS na okamžité zastavenie vymáhania niekoľkoročných pohľadávok z…

  Korčok: Účasť Matoviča pri prílete Sputniku V na Slovensko bola nevhodná. "Nikto z nás americkú vakcínu tak nevítal"

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) nepovažuje účasť premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri prílete Sputniku V na…

  Johnson: Vláda zvažuje prísnejšie tresty pre pašerákov migrantov

  0icon

  Londýn 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Stefan Rousseau)   Britská vláda zvažuje, že zavedie oveľa prísnejšie tresty pre pašerákov, ktorí cez Lamanšský prieliv prevážajú migrantov bez potrebných…

  Vedenie Slovan Bratislava poprelo, že je blízko dohody s Hamšíkom. Viceprezidenta klubu Kmotríka taká špekulácia prekvapila

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik,SITA-Alexandra Čunderlíková)   Vedenie futbalového Slovana Bratislava poprelo dohady o tom, že na spadnutie je dohoda obhajcu slovenského titulu a…

  TopDesať

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0 icon

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

  Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

  0 icon

  Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

  Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

  Život občas prináša aj netradičné situácie

  0 icon

  Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

  Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

  0 icon

  Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

  Vo svete IT

  Aký tvar má vesmír, v ktorom žijeme?

  0 icon

  Teória všeobecnej relativity tvrdí, že vesmír sa môže zakriviť. Lenže aký má vlastne tvar? Vďaka tejto teórii by mohol mať vesmír jeden z troch tvarov. Mohol by byť rovný ako list papiera, uzavretý ako guľa, alebo by mohol mať tvar sedla, píše portál Astronomy. Lenže geometria vesmíru nie je jednoduchá…

  Nájdete na nových záberoch rover Perseverance? Sonda TGO priniesla zábery z obežnej dráhy

  0 icon

  Okolo roveru Perseverance bolo v posledných dňoch veľké haló. Sledovať ste mohli priamy prenos s pristávania a neskôr americká NASA zverejnila aj prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Následne sa roveru podarilo zachytiť prvú nahrávku zvuku z inej planéty. Objavil sa aj ďalší fascinujúci záber, tentokrát zo sondy TGO (pozn.…

  Čo si myslí Bill Gates o investovaní do Bitcoinu?

  0 icon

  Bitcoiny, či digitálne zlato, ako sú vo všeobecnosti virtuálne meny označované, v posledných mesiacoch zažívajú doslova ošiaľ. Postarala sa o to séria viacerých udalostí. Od statusov Elona Muska, až po neustále posilňujúci sa Bitcoin, ktorý za posledný rok podrástol o viac ako 400%. Inými slovami, o virtuálnych menách sa v poslednej…

  Podpora Android aplikácií pre Windows 10 počítače je stále v hre. Kedy sa jej dočkáme?

  0 icon

  O podpore Android aplikácií na platforme Windows počúvame už dlhšiu dobu. Prvé diskusie okolo natívne podpory sa objavili ešte niekoľko rokov dozadu v súvislosti s platformou Windows Mobile. Išlo konkrétne o Project Astoria, ktorý bohužiaľ nedopadol tak, ako mal. Jeho cieľom bolo vyplnenie medzery s nedostatkom aplikácií pre smartfóny s…

  Xiaomi vysvetľuje, prečo pri Redmi K40 nepoužili výsuvnú kameru, ako pri predchádzajúcich generáciách, ale klasickú

  0 icon

  Predstavením prvých smartfónov z produktovej rady Redmi K20, resp. Xiaomi Mi 9T, Xiaomi celkom zmenilo ponímanie o tom, ako efektívne sa dá využiť predná stena smartfónu, ktorá získala extra priestor pre displej. Dôvodom bolo, že Xiaomi presunulo prednú selfie kameru do bočnej hrany zariadenia, z ktorej v prípade potreby dochádzalo…

  Armádny Magazín

  Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

  0 icon

  Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

  Ruské ministerstvo obrany: Vrtuľník ruských vzdušných síl pristál núdzovo v Sýrii

  0 icon

  Sýria, 1.marca 2021 (AM) - Vrtuľník ruských vzdušných síl Mi-35 musel núdzovo pristáť v Sýrii. Informáciu uviedlo ruské ministerstvo obrany, príčinou boli technické problémy. "28. februára 2021 musel núdzovo pristáť z technických dôvodov vrtuľník Mi-35

  Plukovník Švec: Útok ohňom bol vždy dôležitá súčasť vojenskej stratégie

  0 icon

  Slovensko, 1.marec 2021 (AM) - Pokračujem 12. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetk

  Viete, že Američania po prvýkrát zaútočili proti Sovietom už 7. 11. 1944? A že z Červenej armády cez vojnu dezertovalo 1 220 224 vojakov?

  0 icon

  Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...na otázku, koho vojenská prilba je lepšia, nemecká alebo sovietska, dala odpoveď správa sovietskej intendantskej komisie už v januári-februári 1943? Na začiatku vojny na východe mala sovietska armáda jeden druh prilby, nemecká ni

  Prečo Rusi automat Kalašnikova "prispôsobujú" pre muníciu NATO?

  0 icon

  Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Jeden odiózny politík (Vladimir Žirinovskij) hovoril, že nemáme učiť deti hovoriť po anglicky, ale zaobchádzať s automatom Kalašnikova, potom začne celý svet čoskoro hovoriť po rusky. Dá sa povedať, že je to neohrabaný militarizmus. Dá sa ale tiež poved

  Svetlo sveta

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

  V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

  0 icon

  V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

 • icon FOTO DŇA