Národný pochod za život – masa ľudí, ktorú nikto neberie vážne

Kým som napísal tento blog, vôbec môj prvý blog, predchádzala mu dlhá diskusia práve na tému „Národného pochodu za život“, ktorú som viedol najmä pod príspevkami bývalého historika ÚPN Františka Neupauera (známy svojou iniciatívou „Nenápadní hrdinovia“) a taktiež na iných profiloch a stránkach. Neustále omieľanie účasti Mariana Kotlebu a ĽSNS na Národnom pochode za život dalo celej diskusii a samotnému pochodu „nový rozmer“. Ale už akosi všetci zabudli na politickú dohru pochodu a to najmä účastníci pochodu a tiež samotná Katolícka cirkev.

Zatiaľ som sa zúčastnil oboch Národných pochodov za život, ktoré sa uskutočnili v roku 2013 v Košiciach o počte 80 000 a v roku 2015 v Bratislave v počte 85 000 (niektoré odhady hovoria až 90 000 ľudí). Bezpochyby sa jedná o najväčšie verejné zhromaždenie od Nežnej revolúcie, ak nie ešte väčšie. Takto zjednotená masa ľudí v určitú myšlienku má potenciál toho naozaj veľa zmeniť. Od obyčajných legislatívnych zmien až po zmenu režimu. Avšak toto nie je prípad Národného pochodu za život… .

Na pochode v roku 2013 v Košiciach som bol ešte ako člen Slovenského hnutia obrody (SHO). Bola tam nesmierne dobrá atmosféra a ľudia boli veľmi pozitívne naladení. Po programe organizátori prečítali Manifest Národného pochodu za život, v ktorom jasne vyzvali verejných činiteľov, ale aj obyčajných ľudí, aby chránili ľudský život od jeho počatia až po prirodzenú smrť, vo všetkých možných oblastiach, teda napr. legislatívne (najmä), sociálne a morálne. Následne sa pochod pohol a kým čelo pochodu už urobilo okruh, tak dav ľudí pred pódiom sa ešte stále nepohol. Taká masa ľudí to bola!
V dave som mal možnosť stretnúť a porozprávať sa s viacerými kňazmi a dokonca aj s jedným biskupom (pre jeho bezpečnosť ho nebudem menovať), ktorému som predstavil niektoré z aktivít SHO, ktoré nám dokonca požehnal.
Pochod som hodnotil viac než pozitívne a naplnil ma nádejou, že „kultúra života“ na Slovensku dostane lepšie kontúry.

O dva roky v roku 2015 prišiel druhý ročník Národného pochodu za život (NPŽ), tentoraz v Bratislave. Ešte pred samotným pochodom sme sa niektorí členovia SHO zúčastnili sv. omše, potom sme sa preskupili a prišli do davu na Námestie SNP. Vytiahli sme svoje veľmi „viditeľné vlajky“ a pozorovali program. Počas programu prišli za nami usporiadatelia, ktorí tento ročník už mali problém s našimi vlajkami a žiadali aby sme si ich dali dole, ale rozhodol som sa ich tam nechať už len kvôli samotnej symbolike, nakoľko dvojkríž ešte v byzantskom význame predstavoval počas obrazoborectva symbol zmŕtvychvstania Ježiša Krista a teda víťazstvo života nad smrťou. Viacej ikonický a kresťanský symbol k danému podujatiu to už ani nemohol byť. Obzvlášť, keď si zoberieme do úvahy logo NPŽ, ktorá je akási trápna vrtuľka.
Už počas programu ešte pred začatím pochodu mi dosť prekážalo infantilné správanie sa moderátorov TV Lux, obzvlášť Pavla Danka, ktorý mal potrebu hovoriť o močení a iných nezmysloch, ktorými sa snažil vyplniť čas medzi príhovormi a hudobnými vystúpeniami.
Pochod odštartoval. Ako som čakal, v rytme bubnov, fakt zvláštne tancujúceho davu, kde ľudia vyzerali priam ako v tranze, som si uvedomil, že sa vôbec nečítal Manifest NPŽ, ktorý je nosným dokumentom a v podstate zmyslom celého pochodu. To ma naozaj zarazilo.
Ako sme pomaly postupovali v rámci pochodu, nastal chaos a už ani nikto nevedel, kde je vlastne trasa pochodu, čo je aj pochopiteľné. Išlo o naozaj obrovskú masu ľudí.
Následne, ako som prišiel domov, som musel konštatovať, že z tohto pochodu vôbec nemám dobrý pocit. Čakal som povedzme, že trasa pochodu by mohla smerovať pred budovu NR SR, kde by ľudia jasne deklarovali svoju vôľu legislatívnych zmien v oblasti ochrany života. Kládol som si otázky, čo sa vlastne od pochodu v Košiciach reálne zmenilo v oblasti ochrany života?
Potom v priebehu týždňa som čítal správy ohľadne pochodu a totálne ma zarazilo vyjadrenie hlavného koordinátora NPŽ Mareka Michalčíka v jednom video rozhovoroch, ktorý toto stretnutie nazval ako „symbolické stretnutie“. Tak teda, niekde sa stretne 85 000 ľudí a je to len symbolické?

Už oveľa menšie davy ľudí dokázali spoločenské zmeny, či už to bola Nežná revolúcia, ktorá zmenila režim, „Za slušné Slovensko“, ktoré otriaslo vládou a dokázala vymeniť premiéra a ministra vnútra a takmer vyvolať predčasné parlamentné voľby, alebo také Gay Pride(y), ktoré si svojimi par stovkami dokážu vydupkať akúkoľvek vládnu pozornosť, dotácie a diskusiu o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia.

Ak si odmyslíme rôzne poradenské organizácie pre tehotné matky ako je napr. Poradňa Alexis, tak musíme konštatovať, že v oblasti ochrany života sa neudialo nič „revolučné“, ako organizátori hovorili o prvom ročníku. Celý NPŽ sa degradovalo iba na trápny festival a desiatky tisíc ľudí s vôľou niečo zmeniť ostalo zneužitých.

 

Kotleba, ĽSNS a Pochod za život 2019

Posledný týždeň čítame skôr o tom, ako sa pochodu zúčastnili „kotlebovci“, ako o samotnom 3. ročníku NPŽ a celej myšlienke pochodu. Je na vine Kotleba?

Celá ĽSNS čelí obvineniam zo strany médií a liberálnych kresťanov, že celé podujatie zmenilo na vlastnú politickú reklamu a to aj tým, že odmietli dať dole svoje vlajky. Ale už akosi nikomu nevadí, pretŕčanie sa Andreja Danka, Igora Matoviča, či Milana Krajniaka vo večerných spravách a rozprávať o tom, ako majú vôľu chrániť život od počatia až po prirodzenú smrť (samozrejme Marian Kotleba nedostal priestor na vyjadrenie v žiadnej TV). Ale je to zlé, ak sa politici „pretŕčajú“ na NPŽ? Určite nie!

Musíme si uvedomiť, že ak chceme legislatívne, či aspoň sociálne zmeniť podmienky ochrany života, inak ako politicky sa to nedá a samotní organizátori pochodu doteraz nevytvorili žiaden politický tlak, ktorý by niekto „bral vážne“.
Jediný, kto v tejto veci nejako najviac konal na pôde NR SR, bez ohľadu na to, či sa nejaký pochod uskutočnil, alebo nie, bola Kotlebová ĽS Naše Slovensko. Samozrejme za ich návrhy sa nehlasuje, lebo s „fašistami“ sa nehlasuje a nediskutuje. Avšak potom neskôr vo februári tohto roka, keď mali byť v NR SR predložené podobné dva návrhy na obmedzenie interrupcií na prerokúvanie, jeden od ĽSNS, druhý od Richarda Vašečku, Marian Kotleba v pokore a pre dobro veci svoj návrh stiahol, aby sa tak radšej naplno podporil návrh poslanca Vašečku a nestal sa tak prekážkou v legislatívnom zlepšení ochrany života.

Je snaha Mariana Kotlebu vôbec úprimná vo veci boja za ochranu života? Hovorca NŽP Patrik Daniška si myslí, že áno, ako uviedol v diskusii v Denníku SME.
A je to vôbec podstatné? Nie! Tak ako to nie je podstatné v prípade SNS, OĽaNO, Sme rodina, Vašečku a pod. Dôležité sú len hlasy v prospech ochrany života a to koľko sa ich nazbiera pod takéto návrhy v NR SR.

To, že sa teraz zrazu tesne po pochode objavili až 4 návrhy na obmedzenie interrupcií (návrh OĽaNO neriešil ani tak obmedzenie interrupcií, ako najmä sociálnu podporu pre tehotné matky), určite netreba pripisovať „tlaku pochodu“. Tobôž nie, keď účasť bola cca o viac ako 30 000 ľudí nižšia ako ostatné ročníky a dnešná doba iba prekvitá ľavicovými hodnotami progresivizmu. Ale tomu, že Marian Kotleba predstavuje čoraz väčšieho súpera pre strany, ktoré usilujú o hlasy konzervatívne a katolícky zmýšľajúcich voličov a tieto strany teraz potrebovali takisto ukázať, že im ide o to „isté“, a že sa voliči nebudú musieť rozhodovať medzi ĽSNS a inými stranami, ktoré presadzujú takisto hodnoty ako je napr. aj ochrana života. I keď niektoré strany ako napr. SNS, dala pri posledných hlasovaniach o obmedzení interrupcií „voľnú ruku“ svojím poslancom, čo tak trochu samo o sebe hovorí o úprimnosti SNS v tejto veci konať.
Avšak je takmer isté, že v nasledujúcich voľbách do NR SR, mandát ĽSNS bude ešte silnejší a tým pádom bude predstavovať značnú silu v prípade hlasovaní o návrhoch týkajúcich sa ochrany života. A to je najmä podstatné a aspoň by malo byť pre všetkých, ktorí úprimne usilujú chrániť život už od počatia až po prirodzenú smrť, bez ohľadu na to aký majú vzťah k Marianovi Kotlebovi a ĽSNS.

Úprimne, ja by som ĽSNS odporúčal, nech na najbližší pochod, tých vlajok zoberú ešte viac, aby voliči jasne videli, ktorá strana chce konať aj na pôde NR SR v oblasti ochrany života a takisto nech tak urobí akákoľvek iná strana, ktorá chce, či už úprimne, alebo kvôli politickým bodíkom, sa tejto téme venovať, lebo nijako inak, ako politicky sa v tejto veci nepohneme a už tobôž nie NPŽ, ktoré sa degradovalo na akýsi „pro-life festival“, ktorý žiadneho zodpovedného politika nevystraší a ani len nevzbudí rešpekt.

Zmysel posledného ročníka NPŽ a vlastne aj predošlých ročníkov asi najviac odhaľuje pranierovanie ĽSNS za to, že si dovolili prísť na pochod aj s vlajkami a to, že tam vôbec boli. Ako príklad uvediem už v úvode spomenutého historika, katolíka Františka Neupauera (ktorého iniciatívu „Nenápadní hrdinovia“ iba chválim) mal na svojom profile dokopy osem negatívnych príspevkov v súvislosti s „kotlebovcami“ a NPŽ, ale ani jeden pozitívny! Takisto jeden kňaz, ktorého poznám ešte z pôsobenia v našej farnosti na Solinkách v Žiline, nemal ani jeden pozitívny príspevok k NPŽ, iba jeden príspevok z Postoja, ktorý útočil na „kotlebovcov“. A čo ten kapucínsky mních, ktorého až priam triaslo od zlosti, keď stál pred Mazurekom a ostatnými členmi ĽSNS?
Patrí do rehole kapucínov v Žiline a poznám ho od vtedy, ako sa v Žiline zúčastnil protestu extrémnej ľavice proti „kotlebovcom“ a za migráciu na Mariánskom námestí, nakoľko ĽSNS mala vtedy tiež svoj protest, ale proti migrácií a na Hlinkovom námestí. (Vtedy som viedol s týmto mníchom kapucínom dlhú diskusiu, ale to je na samostatný blog a tiež musím dodať, že ostatní kapucíni v Žiline sú „normálni“ a nesmierne rád navštevujem ich sv. omše).

Iróniou je, že do diskusie pod jeden z mnohých „antikotlebovských“ príspevkov na profile Františka Neupauera nakoniec pridal komentár aj jeden Róm, ktorý sa zúčastnil NPŽ a napísal, že s názormi ĽSNS súhlasí a Mazurek bol odsúdený neprávom iba za povedanú pravdu.
Keď už toto napíše Róm, tak by konečne aspoň na chvíľu mohli títo liberálni kresťania a ľavicoví liberáli prestať hrať hru na „fašizmus“.

Jadro celého problému je, že každého zaujímajú vlajky ĽSNS na Národnom pochode za život, ale už nikoho politický dopad pochodu. A to je viac než veľavravné čo do Katolíckej cirkvi, čo do pro-life hnutia, čo do celej spoločnosti.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Patrik Kubička

O AUTOROVI

Som konzervatívne, pronárodne a libertariánsky zmyšľajúci mladý človek.
Momentálne študujem históriu (história a aplikovaná história v kyberpriestore) na FF UCM v Trnave.
Taktiež som založil knižné Vydavateľstvo Veritas, ktoré minulý rok vydalo svoj prvý titul - Wall Street a boľševická revolúcia v slovenčine a češtine.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 2

Celkové hodnotenie: 19.07

Priemerná čítanosť: 4162

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V Košiciach podľa záchranárov napadol pacient posádku Rýchlej lekárskej pomoci

  0icon

  Košice 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Milan Kapusta)   K napadnutiu posádky Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) pacientom došlo v utorok (2. 3.) v Košiciach "Pri prevoze…

  Marek Krajčí údajne končí na poste ministra zdravotníctva. Kto ho nahradí?

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann/kombosnímka screenshot/TASR-Jaroslav Novák) AKTUALIZOVANÉ   Vládnej kríze bol podľa všetkého obetovaný minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý podľa nemenovaného zdroja…

  SaS: Odmietame prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády na to, že nám nejde o zdravie a…

  Rusko bude podľa Kremľa reagovať na sankcie USA a Európskej únie

  0icon

  Moskva 3. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Kremeľ v stredu upozornil, že zareaguje na nedávne sankcie Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov. Tie uvalili v…

  Brocková: Irán by sa mal vrátiť k plneniu záväzkov z Medzinárodnej jadrovej dohody

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Medzinárodná jadrová dohoda s Iránom je kľúčovým prvkom „globálnej architektúry“ nešírenia jadrových zbraní. Jej dôsledné dodržiavanie je nevyhnutné…

  Premiér to teraz nemá ľahké. Na provokačnú otázku, čo sľúbil Rusku za Sputnik V, odpovedal žartovne že Zakarpatskú Ukrajinu. "Nech ju vymení za niekoľko regiónov Slovenska", reaguje nahnevane Kyjev

  0icon

  Kyjev/Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Valentyn Ogirenko)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil v stredu žartovné vyjadrenie predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča o tom,…

  Premiér vyzval Richarda Sulíka a Veroniku Remišovú, aby nevyužívali Sputnik na rozpad koalície

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) vyzýva koaličných partnerov šéfa SaS Richarda Sulíka a predsedníčku Za ľudí Veroniku…

  Peter Pellegrini: Vláda musí podať demisiu, do volieb majú viesť Slovensko odborníci

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Celá vláda musí podať demisiu a do predčasných volieb by mala Slovensko viesť vláda odborníkov. Vyhlásil to poslanec…

  Prezidentka tajomne a veľmi stručne po rokovaní so Sulíkom a Remišovou: "Panovala vzácna zhoda, verím, že tá zhoda bude aj v koalícii"

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že v koalícii sa nájde zhoda na potrebných zmenách v súvislosti s vládou.…

  Ján Figeľ označil zákaz verejných bohoslužieb za porušenie práva, žiada úpravu

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Zákaz verejných bohoslužieb považuje predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ za porušenie ústavného…

  TopDesať

  Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

  0 icon

  Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

  Každodenné vychytávky, ktoré ti ušetria kopec času a energie

  0 icon

  Tieto vychytávky si zamiluješ! Nielenže ti ušetria kopec času, ale aj zjednodušia každodenné činnosti, čím neprídeš o drahocennú energiu. Podľa štúdií sa totiž priemerný človek sťažuje 15 až 30-krát denne. Veríme totiž, že náš život je ťažký. Ale našťastie existujú ľudia, ktorí vedia so všetkým pomôcť a na všetko odpovedať. A…

  Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 2. časť

  0 icon

  Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Pokračujeme druhou časťou článku o mladej Nemke Anneliese Michelovej, ktorá zomrela za záhadných okolností. Po naliehaní prísne veriacej rodiny Anneliese biskup poveril farára na vykonanie exorcizmu podľa pravidiel Rituale Romanum. Príbeh má o to smutnejší koniec, že mladá Anneliese nebola diablom posadnutá, čo koniec koncov…

  Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

  0 icon

  Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

  Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

  0 icon

  Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

  Vo svete IT

  Na Marse sa momentálne nachádzajú 3 krajiny: Aké sú ich ciele?

  0 icon

  Mars je najväčším snom vizionára a šéfa vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elona Muska. Tvrdí, že by chcel dostať ľudí na Mars ešte predtým ako umrie a usilovne pracuje na svojom modeli vesmírnej rakety, Starship, ktorá by mala ľudí na Mars dopraviť. Či sa mu to podarí je otázne, no tento rok…

  Z Google Chrome sa čoskoro vytratia súbory cookie. Čo ich nahradí?

  0 icon

  Akceptovanie súborov cookie tretích strán na takmer všetkých webstránkach sa už pre používateľov rozličných internetových prehliadačov stalo samozrejmosťou. Nepopulárne súbory cookie sa nevyhli ani najpoužívanejšiemu internetovému prehliadaču Chrome, za ktorým stoja vývojári giganta Google. Práve Google si v posledných rokoch odniesol obrovskú mieru kritiky za súbory cookie v prehliadači Google…

  Plánuje Rusko s Čínou výstavbu svojej vlastnej základne na Mesiaci? Objavujú sa správy, ktoré tomu nasvedčujú

  0 icon

  Rusko sa pripravuje na spoluprácu s Čínou, ohľadom výskumnej stanice na povrchu Mesiaca, píše portál Spacenews.com. „Roscosmos ukončilo jednania, ktorých cieľom bola harmonizácia Memoranda o porozumení medzi Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou. Memorandum pojednáva o spolupráci a vytvorení Medzinárodnej mesačnej výskumnej stanice. Dátum podpísania memoranda nebolo ešte stanovené, momentálne sa čaká na dohodu s našimi…

  „Hurikán“ vo vesmíre? Môže ísť o bežnejší jav, ako sme si doposiaľ mysleli

  0 icon

  V roku 2014 satelity okolo Zeme zachytili niečo, čo by sa dalo popísať ako „vesmírny hurikán.“ Išlo o víriacu sa plazmu, ktorá sa nachádzala vysoko nad povrchom, v zemskej magnetosfére, píše portál Science Alert. Podľa údajov mala táto búrka trvať niekoľko hodín a potom sa rozišla. Objav bol prvý svojho…

  Takto vyzerá zrušený smartfón Xiaomi Mi 6 Pro, ktorý mal byť predstavený 4 roky dozadu

  0 icon

  Xiaomi patrí medzi spoločnosti, ktoré ponúkajú nielen nadpriemerné špecifikácie v kombinácii so skvelou cenou, ale bezpochyby aj nadčasový dizajn. Portál xiaomiadictos najnovšie upozorňuje na video, ktoré zachytáva nepredstavený smartfón Xiaomi Mi 6 Pro. Ide o zariadenie, ktoré bohužiaľ nikdy neuzrelo predajné pulty, hoci Xiaomi malo zjavne funkčný prototyp zariadenia. Z…

  Armádny Magazín

  Špeciálne sily Delta dorazili na veľvyslanectvo USA v Jerevane

  0 icon

  Arménsko, 3.marec 2021 (AM) – "Vojaci amerických špeciálnych síl sú umiestnení na území veľvyslanectva USA v Jerevane", oznámil to vojenský analytik Alexej Leonkov. Podľa jeho slov sa v súčasnosti v Jerevane nachádzajú štyri oddiely Delta.   "Američanov možno použiť počas masových protestov na zvýšenie stupňa konfrontácie. Táto tec

  Súťažná športová brokovnica Savage Arms Renegauge

  0 icon

  USA, 3.marec 2021 (AM) – Savage Arms rozširuje sériu poloautomatických brokovníc Renegauge v kalibri 12, uvedením modelu Renegauge Competition, ide o vysokorýchlostný variant so zväčšenou kapacitou zásobníka určený špeciálne pre súťažné streľby.   Poloautomat

  Duterte tvrdo Američanom: "Nedopustím, aby sa jadrové zbrane USA nachádzali na území Filipín"

  0 icon

  Filipíny, 3.marec 2021 (AM) - Minulý mesiac Rodrigo Duterte zdôraznil nevyhnutnosť posilniť "vlastnú obranu" Filipín, keď nariadil vláde, aby zvážila zrušenie dohody o hosťujúcich silách, ktorá povoľuje pohyb amerických vojakov na území Filipín. Prezident Rodrigo Duterte uviedol, že okamžite zruší doh

  Ruskí ženisti objavili v sýrskej jaskyni modernú nemocnicu pre teroristov

  0 icon

  Sýria, 3.marec 2021 (AM) - Ženisti z ruských ozbrojených síl zlikvidovali v sýrskej provincii Idlib jaskyňu, v ktorej si teroristi zriadili poľnú nemocnicu prispôsobenú dokonca pre zložité operácie.   Táto nemocnica je jedna z najlepšie zariadených z tých, ktoré ruskí vojaci na

  V USA priznali neúspech projektu stíhačiek F-35. Začnú nový projekt?

  0 icon

  USA, 3.marec 2021 (AM) - Americké letectvo sa zmierilo s neúspechom projektu stíhačiek F-35, ktorý bol počas celého desaťročia jediným pokusom nahradiť hlavné americké stíhačky F-16, uvádza Forbes.   V publikácii je 

  Svetlo sveta

  Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

  0 icon

  Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

 • icon FOTO DŇA