Pán Radačovský, len vďaka ĽS Naše Slovensko ste získali post europoslanca

Dňa 22.6.2019 bol na www.infovojna.sk uverejnený článok pána M. Radačovského, ktorému ĽS Naše Slovensko, ako nezávislému kandidátovi ponúkla miesto na kandidátke vo voľbách do Európskeho parlamentu a ktorý sa, vďaka získaniu potrebného počtu hlasov stal poslancom tejto inštitúcie EÚ.

Priznám sa, že nepatrím k obdivovateľom M. Radačovského, ktorého mnohí ľudia považujú za novodobého „ľudového hrdinu“ len preto, že ako sudca, ktorý v pozemkovej kauze rozhodol v neprospech bývalého prezidenta SR A. Kisku, si splnil len svoju sudcovskú povinnosťrozhodol len tak, ako mu to umožňoval a prikazoval existujúci právny poriadok. Navyše to urobil v dobe, keď už bol rozhodnutý ukončiť svoju sudcovskú kariéru. Niektorým to postačuje, aby sa takýto jedinec stal v ich očiach objektom ich nekritického obdivu, „ikonou spravodlivosti“ a zdôrazňovania jeho výnimočnosti. Je smutné, že takýto ľudia sú schopní považovať za „hrdinu“ a obdivovať niekoho, kto si len splnil svoje pracovné povinnosti v súlade s náplňou práce a platnou legislatívou. Ak by to malo byť tým hlavným kritériom „hrdinstva“, tak potom je Slovensko plné hrdinov, pretože drvivá väčšina nášho obyvateľstva si zodpovedné plní svoje pracovné povinnosti a žije a koná v súlade s našim právnym poriadkom. Je to však veľmi zjednodušené chápanie hrdinstva, v skutočnosti je to jeho dehonestácia, pretože hrdinské správanie sa pripisuje aj tým jednotlivcom, ktorí si to v žiadnom prípade nezaslúžia. Nie je potrebné vyrábať hrdinov za každú cenu a len preto, že sa to niekomu hodí, preto nehľadajme hrdinov tam, kde nie sú. Skutočnými hrdinami sú v mojich očiach tí, ktorí ako v minulosti, tak aj dnes a aj napriek neodvratným postihom sa nebáli otvorene prejaviť svoj názor, svoje politické zmýšľanie a náboženské presvedčenie, v dôsledku čoho, v tom horšom prípade skončili v komunistických a nacistických žalároch, koncentračných táboroch, sovietskych gulagoch, Jachymovských baniach a podobných zariadeniach, v tom lepšom prípade boli nútení opustiť svoje zamestnanie a aj napriek ich vzdelaniu, museli pracovať v rôznych robotníckych povolaniach, v kotolniach, v knižniciach a na iných pozíciách. A v žiadnom prípade by sme dnes hrdinov nemali hľadať hlavne medzi príslušníkmi sudcovského stavu. Ja k takýmto ľuďom nepatrím, preto, ako člen ĽS Naše Slovensko som svojim hlasom nepodporil M. Radačovského, ale tých kandidátov a zároveň členov tejto strany, ktorých dobre poznám, ktorých považujem za dôveryhodné osobnosti a ktorí svojou doterajšou politickou činnosťou preukázali oddanosť programu  strany a tým hodnotám, ktoré ĽS Naše Slovensko hlása a presadzuje.

Ale naspäť k obsahu článku M. Radačovského, z ktorého si dovolím odcitovať niekoľko jeho vyjadrení: „Len Vám, Slováci a Slovenky, a nikomu inému sa budem a chcem zodpovedať za svoju činnosť v EP. Pre mňa bude rozhodujúci vždy len Váš, a ničí iný názor na moju činnosť. Len národ mojej vlasti, ktorý mi dal dôveru, môže hodnotiť budúci výkon môjho poslaneckého mandátu“. V neskoršom svojom rozhovore, ktorý poskytol 17.7.2019 hlavným správam (www.hlavnespravy.sk), na otázku: Ako bude v Európskom parlamente presadzovať záujmy ĽS Naše Slovensko, ktorá ho nominovala na svoju kandidátku v podstate zopakoval svoj postoj, podľa ktorého „ja sa budem v rozhodujúcich otázkach riadiť výlučne tým, čo som v individuálnom programe svojim voličom sľúbil“. Podľa pána Radačovského „zvolený poslanec, nech by bol zvolený za akúkoľvek stranu (teda aj za stranu Progresívne Slovensko/Spolu a podobné, v nejednom prípade protislovensky vystupujúce subjekty -Š.S) zastupuje záujmy Slovenska a všetkých Slovákov. Nezastupuje teda záujmy politickej strany alebo hnutia, ktoré ho nominovali. V eurovoľbách totiž nie je voličom politická strana alebo hnutie, ale občan“. Skutočne je pán Radačovský tak naivný, resp. je presvedčený, že ako kandidát, umiestnený na kandidátskej listine ĽS Naše Slovensko bol prijateľný pre všetkých voličov? Že ho svojimi hlasmi podporili rôzni ľudia, bez ohľadu na ich názorovú a politickú orientáciu? Skutočne si pán Radačovský myslí, že mu svoj hlas dali aj prívrženci Progresívneho Slovenska, KDH, Most-Híd, SaS či SMER-SD, pre ktorých je ĽS Naše Slovensko, za ktorú ako nezávislý nominant kandidoval neprijateľná? Aj týmto voličom, ktorí, na rozdiel od ĽS Naše Slovensko majú diametrálne odlišné predstavy o vývoji a smerovaní Slovenska a Európskej únie sa chce pán Radačovský zodpovedať? Je vôbec otázne, či títo o to stoja a či pána Radačovského považujú za svojho reprezentanta v Európskom parlamente.

Nechcem hodnotiť formu vyjadrovania a až patetický spôsob oslovovania (len Vám, Slováci a Slovensky, len národ mojej vlasti), ktorými sa M. Radačovský obracia k svojim čitateľom. Títo môžu nadobudnúť dojem, akoby sa tento bývalý sudca chcel pripodobniť významným slovenským dejateľom a bojovníkom za práva Slovenského národa a Slovákov – Štúrovcom, A. Hlinkovi a ďalším významným osobnostiam našich dejín.

Čo je však na obsahu vyjadrení najviac zarážajúce je fakt, že jeho autor ani raz nespomína ĽS Naše Slovensko, a tvári sa, akoby ani nekandidoval na kandidátke tejto strany. Je pravdou, že M. Radačovský kandidoval ako nezávislý kandidát, ale pravdou je aj to, že súhlasil s tým, aby bol umiestnený na kandidátke ĽS Naše Slovensko. Prijatím ponuky, ktorú mu vedenie strany predložilo, sa M. Radačovský vedome prihlásil k programu tejto strany a k tým hodnotám, ktoré táto strana hlása a ktoré sa svojou činnosťou snaží v praxi aj napĺňať. Obhajoba záujmov ĽS Naše Slovensko, činnosť v súlade s jej programom a hodnotami na pôde Európskeho parlamentu, tak ako to v každom svojom vystúpení potvrdzuje europoslanec za ĽS Naše Slovensko M. Uhrík, by sa mali stať záväznými aj pre europoslanca Radačovského. Navyše, pán M. Uhrík, na rozdiel od svojho kolegu M. Radačovského plní predvolebný sľub, na ktorom sa dohodli všetci kandidáti za ĽS Naše Slovensko, podľa ktorého, v prípade svojho zvolenia bude každý z nich finančne prispievať ľuďom v núdzi. Ako prvému sa M. Uhrík rozhodol pomôcť sumou 3 000 eur malému Martinkovi na operáciu rúk, ktorú mu Všeobecná zdravotná poisťovňa nechce preplatiť (zverejnené na www.naseslovensko.net zo dňa 2.9.2019). Je to prejav šľachetnosti a ukážka toho, že pán europoslanec M. Uhrík to s realizáciou svojich predvolebných sľubov myslí vážne.

Pán Radačovský, aj keď nie ste členom ĽS Naše Slovensko (a som presvedčený, že nim ani nechcete byť), svojim rozhodnutím kandidovať za túto stranu ste sa dobrovoľne vzdali časti svojej „politickej a názorovej nezávislosti“, ktorú tak radi a často zdôrazňujete, verejne ste deklarovali svoju spriaznenosť s touto stranou, preto sa dnes, teda po Vašom zvolení do Európskeho parlamentu nemôžete vyjadrovať a tváriť, akoby už pre Vás táto strana neexistovala, akoby ste voči nej, jej vedeniu, jej členom a voličom, ale hlavne voči jej programu a záujmom neniesli žiadnu zodpovednosť. Tak ako každý zvolaný kandidát (a platí to aj pre M. Radačovského) sa zodpovedá svojim voličom, tak isto sa musí zodpovedať aj strane, ktorá mu vyjadrila podporu a ponúkla miesto na jej kandidátskej listine, ktorá ho propagovala na verejnosti, zabezpečila mu podporu svojej členskej a voličskej základne a umožnila mu získať potrebný počet hlasov pre jeho volebný úspech a získanie lukratívneho postu v Európskom parlamente. Bez podpory ĽS Naše Slovensko by ste dnes pán Radačovský boli už len bývalým sudcom na dôchodku, takže ak voči tejto strane dnes nepociťujete žiadnu zodpovednosť, tak minimálne verejne deklarovaný prejav vďaky a vyjadrenie určitej spolupatričnosti s ňou by boli na mieste. Avšak, ani vyjadrenie pocitu zodpovednosti voči ĽS Naše Slovensko, ani prejavu vďaky voči tejto strane som sa vo Vašich vyjadreniach, vrátane vami deklarovaných vyhlásení nedočkal, čo má utvrdzuje v presvedčení, že ĽS Naše Slovensko Vám poslúžila len ako výťah k získaniu funkcie europoslanca.

Aj tento prípad je potvrdením toho, aký dôležitý je jednak výber kandidátov a jednak ich umiestnenie na kandidátskych listinách politických strán a hnutí. Zodpovedný prístup vedúcich predstaviteľov politických subjektov (a v plnej miere to platí aj pre vedúcich činiteľov ĽS Naše Slovensko) k zostavovaniu kandidátok, založený na dôkladnom a komplexnom poznaní vybraných nominantov, umožňuje vyberať osoby spoľahlivé a odborne fundované a zároveň je to aj veľmi účinný spôsob ako predchádzať tomu, aby na nich dostávali priestor verejnosti málo známe, resp. neznáme osobnosti, konjunkturalisti, karieristi a pokrytci, pre ktorých sa určujúcim faktorom a motívom ich činnosti stáva len ich kariérny rast a osobný a zištný záujem. A to je, podľa môjho presvedčenia aj prípad europoslanca M. Radačovského.

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

ĽS Naše Slovensko, Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 65

Celkové hodnotenie: 17.75

Priemerná čítanosť: 1803

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Čurný: Igor Matovič je osobnostne nespôsobilý na funkciu premiéra

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Hudobný analytik Juraj Čurný zhodnotil doterajšie vládnutie Igora Matoviča (OĽaNO) a uviedol niekoľko dôvodov, prečo podľa…

  Europeniaze verzus „právny štát“: Maďari a Poliaci bojujú aj za nás, pridali sa Slovinci. A čo naši?

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Trápna hra o podmienenie vyplácania peňazí z rozpočtu EÚ a Fondu obnovy „dodržiavaním princípov právneho štátu“ pokračuje: Brusel…

  Bezpečnostná rada OSN sa bude zaoberať konfliktom v Etiópii

  0icon

  New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada (BR) OSN usporiada v utorok vôbec prvé zasadnutie venované ozbrojenému konfliktu v severoetiópskom regióne Tigraj.…

  Médiá: Biden nominuje za ministerku financií Janet Yellenovú

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet…

  Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi…

  Ústavnoprávny výbor odobril všetkých sedem kandidátov na šéfa GP

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR v pondelok večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu…

  V štáte Michigan potvrdili víťazstvo Bidena

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Volební predstavitelia amerického štátu Michigan v pondelok oficiálne potvrdili tamojšie výsledky prezidentských volieb, podľa ktorých v tomto štáte…

  Salvini: Neuveriteľné, čínski komunisti so svojím vírusom zamorili celý svet a ešte majú drzosť hádzať vinu na Taliansko

  0icon

  Rím 24. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mauro scrobogna/LaPresse via AP)   Hovorca ministerstva zahraničia Číny Zhao Lijian naznačil, že vírus mohol mať pôvod mimo Číny. Ako miesto…

  Matovič odkazuje ľuďom: "Tí, čo sa nezaočkujú, budú naďalej nosiť rúška!"

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zdá sa, že aj očkovanie nebude úplne celkom dobrovoľné, ale skôr vynútené. Premiér Igor Matovič vyslovil svoju predstavu…

  Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na koronavírus

  0icon

  Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na ochorenie COVID-19. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý na brífingu…

  TopDesať

  Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

  0 icon

  Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

  Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

  0 icon

  Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

  Smrť princeznej Diany: 1. časť

  0 icon

  V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

  Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

  0 icon

  Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

  Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

  0 icon

  Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

  Vo svete IT

  Galaxy Z Fold 3 by mal byť novou „výkladnou“ skriňou Samsungu. Nahradiť by mal tradičnú sériu Galaxy Note

  0 icon

  Len prednedávnom sme Vás informovali o nedávnych správach z technologického sveta, ktoré naznačovali ukončenie vývoja novej série Galaxy Note spoločnosťou Samsung. Definitívny koniec tradičnej série z Južnej Kórey predpovedali viacerí leakeri a analytici, ku ktorým sa najnovšie pridávajú aj juhokórejské médiá. O ukončení série Galaxy Note a príchode náhrady v…

  Vesmír má pre nás vianočný darček: V decembri sa na oblohe objaví úkaz, ktorý sme nevideli už 800 rokov

  0 icon

  Vesmír má pre astronómov prichystané vianočné prekvapenie, píše portál Science Alert. Jupiter a Saturn budú na nočnej oblohe pri sebe najbližšie za posledných 800 rokov. Ide o planetárnu synchronizáciu, ktorá začala niekedy v lete. Dvojica planét sa k sebe neustále približuje a vrchol tohto priblíženia bude trvať od 16. do 25. decembra. Samozrejme, planéty nebudú…

  Tímu vedcov sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu mapu červenej planéty

  0 icon

  Tím zložený z amatérskych, ale aj profesionálnych astronómov, priniesol mapu Marsu, ktorá má väčšie rozlíšenie, ako ktorákoľvek iná, globálna mapa červenej planéty, píše portál Universe Today. Zábery boli zhotovené pomocou metrového teleskopu, ktorý sa nachádza v observatóriu Pic-du-Midi. Fotografie vznikali počas niekoľkých nocí na prelome októbra a novembra tohto roka. Pre astronómov išlo…

  Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

  0 icon

  Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem…

  Xiaomi začalo s testovaním Androidu 11 na ďalších smartfónoch. Je medzi nimi aj váš?

  0 icon

  Posledné dni priniesli viacero veľkých softwarových aktualizácií pre telefóny spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ však mnohé z nich sú zatiaľ dostupný len pre čínsky trh. Ide napríklad o novú verziu nadstavby MIUI 12.2, ktorá je založená na Androide 11. Dostupnou je pre modely smartfónov Mi 10, Mi 10 Pro a Redmi K30 Pro (resp.…

  Armádny Magazín

  Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

  0 icon

  Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

  Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

  0 icon

  Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým \"európskym komisárom obrany\". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením \"suverenity\". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

  Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

  0 icon

  Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

  USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

  0 icon

  USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

  Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

  0 icon

  Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov \"diktátorský\" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

  Svetlo sveta

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

  Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

  0 icon

  Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

  Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

  0 icon

  Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

 • icon FOTO DŇA