• Jozef Siničák

  Fenomén demokratickej opozície. Najrýchlejšia cesta do pekla?

  Publikované 18.10. 2019 o 00:32 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Posledné prezidentské voľby nám okrem sklamania v paláci, priniesli aj jednu nevýraznú, no o to podstatnejšiu novinku. Z čista jasna sa na slovenskom politickom nebi zjavilo označenie „demokratická opozícia“, ktorým sa pýšil každý druhý opozičný politik, či prezidentský kandidát.

  Taktika liberálov v prezidentských voľbách bola jednoduchá no účinná.

  V prvom rade bolo potrebné onálepkovať konkurenciu a presvedčiť voličov, že práve ich kandidáti sú tí praví orechoví. Práve preto vznikla skupina demokratických, nových, pokrokových kandidátov (rozumej liberálnych, respektíve opozičných) a skupina nedemokratických, zákerných mafiánov, ktorých muselo vyvrhnúť samotné peklo (rozumej vlasteneckých, či ľavicových kandidátov). Touto konfliktnou a primitívnou kampaňou otravovali Slovensko počas celých volieb. Počuli sme ju z ich tlačoviek, čítali v médiách, či videli na bilbordoch.

  Zvyšok už bol relatívne jednoduchý. Stačilo držať hlavnú kandidátku v závetrí, aby sa veľmi neušpinila v tvrdých diskusiách a neustále rozdúchavať zápletku okolo spájania sa „prodemokratických“ kandidátov. Tým si nielenže vytvorili alibi pre Mistríkove odstúpenie z kampane v prospech Čaputovej, ale aj zabezpečili, aby sa o nich písalo v médiách. Prihoďte k tomu obrovské finančné prostriedky, ktoré vynaložili a úspech máte zaručený.

  Keď ti ide karta…

  Úspech z prezidentských volieb budú chcieť určite zopakovať aj v tých parlamentných. Tie sa síce budú konať až 29 februára, ale už teraz je zrejmé, že víťaznú taktiku „demokratická“ opozícia meniť nemieni. Práve preto zase raz počúvame o nutnosti spojiť sa proti zlu a za lepšie zajtrajšky, či každodenne riešime kauzičky a kauzy koaličných politikov.

  Napohľad zdrvujúce víťazstvo liberálnej kandidátky z radov opozície vohnalo novú nádej do žíl mnohým „demokratom“. Z každej strany sa do politiky hrnú nové tváre a chcú prispieť svojou troškou. Či už sú to politickí amatéri ako Miroslav Beblavý, či harcovníci ako Andrej Kiska, všetci rozširujú už tak pestré „demokratické“ praktiky slovenskej opozície.

  Poďme sa však teraz bližšie pozrieť na tú novú demokraciu, ktorú nám do politiky priniesla súčasná opozícia.

  Opozičné praktiky.

  Asi najvýstižnejším príkladom nového politika, takzvanej „demokratickej“ opozície, je Igor Matovič. Vodca protikorupčného odboja, ktorý sa sám môže pyšniť nejedným pochybným daňovým priznaním, založil pred rokmi štvorčlenné hnutie OĽaNO. Igor v tomto hnutí vládne tvrdou rukou. Ako správny demokrat netoleruje iný názor a prebojovať sa medzi štvorčlenné vedenie len tak niekomu nedovolí.

  Tieto jeho pokútne praktiky spôsobili, že hnutie má tak vysokú fluktuáciu zamestnancov, … ehm teda, členov, že by sa za ňu nemuseli hanbiť ani v Mcdonalde.

  Svoj nadmieru tolerantný charakter však ukázal práve pri posledných prezidentských voľbách. Časť konzervatívnych a kresťanských voličov vyjadrila nevôľu nad extrémne liberálnymi postojmi Zuzany Čaputovej. Týmto svojim nechutným činom Igora neskutočne nahnevali. Však čo sa čo majú ozývať voči nositeľke jedinej správnej ideológii. Voči ideológii liberalizmu. A tak sa náš liberálny konzervatívec verejne posťažoval, že mu je z takýchto kresťanov na grc a že im už asi musí hrabať.

  Čo čert nechcel, ani nie polroka na to sa Alojz Hlina aj so svojim KDH spojil s najliberálnejšou stranou v zozname, s Progresívnym Slovenskom. Viacerých kresťanských voličov tým zneistil, čo okamžite vycítil demokrat-kresťan-liberál-bojovník s korupciou Igor Matovič. Keďže mu už dlhšie padali preferencie rozhodol sa zvolať tlačovku. Na tej s pompou sebe vlastnou oznámil Slovensku, že od tejto chvíle zakladá konzervatívnu platformu, ktorá má zachrániť kresťanských voličov pred záhubou.

  Som veľmi zvedavý, či sa mu aj jeho najnovšie „salto mortale“ podarí a či sa opäť jeho „skupinka“, ako zázrakom preplazí do parlamentu.

  Čím viacej peňazí, tým viacej demokracie.

  Nový „demokratický“ závan do politiky prinášajú predsedovia (zatiaľ) mimoparlamentných strán Michal Truban a Andrej Kiska. Namiesto čerstvého vánku je to však skôr hnilobný zápach rozkladajúcej sa mršiny. Férový boj totiž to týmto dvom pánom zjavne nič nehovorí.

  V prezidentských voľbách obaja využili svoje značné majetky na to aby voľby dopadli, tak ako chceli. Bývalý prezident Kiska zatajil zhruba 750000 eur, ktoré v jeho prospech minula na prezidentskú kampaň firma KTAG. Chamtivosť, ktorá ho prinútila tieto prostriedky pýtať od štátu naspäť, je už len jedna z mnohých osobnostných čŕt, ktoré nám počas svojho prezidentovania odhalil.

  Problémy s financovaním kampane mala aj terajšia prezidentka Čaputová. Bol to práve jej stranícky kolega Truban, ktorý sa rozhodol (ako tretia strana) zaplatiť jej reklamu v Markíze. Toto však zákon nedovoľuje. Po tom, čo na túto skutočnosť poukázal vo svojom blogu Igor Melicher, musela prezidentská kandidátka urýchlene zjednať nápravu.

  Sú odborníci z Progresívneho Slovenska až takí neschopní, alebo išlo o úmysel, ktorý mal dopomôcť Zuzane Čaputovej k víťazstvu? To sa už asi nedozvieme. Jedno je však isté. Čím viacej peňazí máš, tým viacej demokracie si môžeš dovoliť.

  Liberálny, liberálnejší, …Truban.

  Pri Michalovi Trubanovi ešte chvíľu ostaneme. Aktuálny predseda Progresívneho Slovenska by sa rád videl v premiérskom kresle. Voličov však zatiaľ veľmi neohúril. Asi nechcú za premiéra človeka s drogovou minulosťou, ktorý chodí po školách a vysvetľuje mladým ako na to.

  Truban však má čo Slovensku ponúknuť. Už v minulosti sršal nejedným geniálnym nápadom. Napríklad na diskusnom fóre Kyberia sa rozplýval nad myšlienkou odobrať robotníkom volebné práva. Volebné hlasy by navyše mali byť ohodnotené výškou odvedených daní. To znamená, čim viacej daní zaplatíš, tým vyššiu váhu tvoj hlas má.

  Tomu sa hovorí: liberálny boj proti oligarchii v praxi.

  Za tento nový politický systém, ktorý nám aktuálny líder PS prináša, by sa nemusel hanbiť ani svojho času Spojenými štátmi mohutne podporovaný kubánsky diktátor Fulgencio Batista. Truban by si mal dať svoju „feudal democracy“ urýchlene patentovať, nech mu ju nejaký novodobý obdivovateľ USA neukradne.

  Sloboda a solidarita.

  Keď hovoríme o „demokratickej opozícií“ nemôžeme opomenúť Slobodu a Solidaritu Richarda Sulíka. Momentálne najsilnejšiu opozičnú stranu. Podľa prieskumov agentúr by však už v najbližších voľbách mohol sulíkovcov predbehnúť „milovník pracujúceho ľudu“ Truban so svojim Progresívnym Slovenskom.

  V SaS-ke sa však s demokraciou rozhodne nepárajú. Tolerovať názor väčšiny? Pche. Rešpektovať voličov iných politických strán? Dvakrát pche. S takýmito trápnosťami sa oni rozhodne nezaoberajú. Dôkazom toho sú aj dvaja „elitní“ členovia tejto strany. Lucia Ďuriš Nicholsonová a Peter Osuský.

  Pani Nicholsonová svojho času v relácii O 5 minút 12 v diskusii o rómskej problematike odkryla čo si predstavuje pod pojmom demokracia. Riešenie rómskej kriminality vidí vo výstavbe komunitných centier v najproblémovejších oblastiach. Tieto centrá však v mnohých obciach majoritné obyvateľstvo nechce. Problém? Nie pre pani Nicholsonovú. Tá centrá postaví, či sa to miestnym páči, alebo nie. Však ako sa v diskusii vyjadrila, ju názor majority nezaujíma.

  Veľkú úctu k voličom nezdieľa ani poslanec Osuský. Ten má však na rozdiel od kolegyne, spadnuté len na voličov Smeru-SD. Počas odvolávania Pellegriniho sa veľmi nelichotivo vyjadril na adresu premiérových voličov. Podľa pána doktora majú voliči Smeru len prvú signálnu sústavu a bliká im svetielko, keď dožerú seno. Na margo pána Osuského môžeme len smutne konštatovať, že po príchode strany SaS a jej derivátu, hnutia OĽaNO do národnej rady, sa úroveň tohto štátneho orgánu výrazne prepadla.

  Keď ti do demokracie fušujú médiá.

  Do politického života chtiac-nechtiac (skôr chtiac) zasahujú aj médiá. Snaha ovplyvniť verejnú mienku a tým aj demokratické procesy na Slovensku je v niektorých prípadoch doslova alarmujúca.

  „Demokratická“ opozícia je niektorými slovenskými médiami silne propagovaná. Zväčša však nejde o priamu propagáciu, ale o tú nepriamu. Neustále útoky na koaličných, alebo vlasteneckých politikov, rôzne konšpirácie a nepodložené výmysly majú otáčať verejnú mienku požadovaným smerom. K milovaným opozičným politikom, ktorých prešľapy sú naopak silno prehliadané, či bagatelizované.

  Príkladov je plno, no uveďme si aspoň najväčšiu frašku žurnalistiky za posledné roky.

  Informáciu o telefonáte bývalého premiéra Fica s údajným mafiánom Antonínom Vadalom priniesli zahraničné, ale aj slovenské média. Fico následne toto sci-fi tvrdenie odmietol, no nič to nezmenilo na tom, že niekoľko týždnov to bolo témou číslo jedna vo väčšine médií. Denník N, Aktuality, či Sme sa doslova predbiehali v tom, kto napíše viacej článkov o Ficovom údajnom telefonáte.

  Pritom správa o trestnom stíhaní Kiskovej firmy KTAG za podvod na daniach v tomto mediálnom humbuku úplne zanikla. Ak aj niekde o tom vyšiel článok, tak z pravidla Kisku skôr obraňoval. Fico nakoniec na svojej tlačovke dostatočne doložil, že s Vadalom netelefonoval. Inkriminované liberálne médiá však išli svoju pesničku aj tak ďalej.

  Propaganda.

  Asi to najúbohejšie, čo môžeme na televíznych obrazovkách momentálne nájsť, sú seriály Ministri a Za sklom.

  Ministri sa snažia tváriť ako politická satira. Túto satiru však cielia výlučne na nenávidených politikov SMERu, či SNS (dokonca aj ĽSNS sa ujde) a na opozičných politikov úplne zabúda. Pritom, ruku na srdce, niektorí z nich si priam pýtajú menšiu nálož satiry.

  Seriál nie je vtipný, ale skôr stupídny a v konečnom dôsledku sa len snaží navodiť v divákovi pocit, že je celá vláda neschopná a skorumpovaná. Možno práve to je skutočným cieľom seriálu, keďže aj napriek hrozne nízkej sledovanosti sa televízia JOJ rozhodla priniesť na naše obrazovky nové diely tohto pochybného seriálu.

  Seriál Za sklom je v podstate to isté, len v bledoružovom. Namiesto trápneho humoru však využíva vraždu Kuciaka, ktorou sa snaží brnkať divákom na city. A ako na potvoru, pol roka pred voľbami.

  Popri týchto televíznych skvostoch vyzerá aj taký markizácky detektív Dušo ako vrcholová seriálová tvorba. Na seriál, pojednávajúci napríklad o kauze gorila, si budeme musieť ešte asi hodnú chvíľu počkať.

  Demokratický puč.

  Naša „demokratická“ opozícia však vie aj poriadne pritvrdiť. Síce sľubovali rozpútať peklo už po posledných parlamentných voľbách, ale koalícia ich úpornému náporu a kvázi kauzám typu „Ficov účet na Belize“ veľmi úspešne odolávala. Zvrat v tejto snahe priniesla až vražda novinára a jeho snúbenice.

  Po vražde sa trojlístku opozícia, médiá a iniciatíva Za slušné Slovensko podarilo navodiť v spoločnosti napätú atmosféru. Mienkotvorné média chrlili na hodinovej báze senzačné správy o štátnej korupcii, či talianskych mafiánoch . Veľmi usilovne im sekundovali aj opoziční politici na svojich tlačovkách. Však aby sa náhodou na nich nezabudlo. No a na záver, aby sa dostavil požadovaný efekt zvolávali „nezávislí“ organizátori zo slušného Slovenska, (ktorí sú mimochodom dnes už v novej Kiskovej strane) ľudí do ulíc.

  V marci minulého roka to už vyzeralo, že riadne zvolená koaličná vláda má na kahánku. Po odchode viacerých stálic Smeru-SD zo svojich postov, prepukla v opozičnom tábore nefalšovaná radosť. Igora Matoviča zasiahol taký nával šťastia, že sa na tlačovkách začal rozplývať nad míľnikom, ktorý dosiahli novinárovou vraždou. Naozaj originálny spôsob ako si uctiť smrť dvoch mladých ľudí.

  Plány opozičných politikov na predčasné voľby a na uchopenie moci, zase raz skrachovali na nenávidenom predsedovi Smeru-SD. Róbert Fico jednoduchou, no nečakanou výmenou „Pellegrini za Fica“, zmenil od základov pravidlá hry a zabránil tak predčasným voľbám.

  Fenomén demokratického jadra SaS.

  Tlak v spoločnosti, aj napriek značnej snahe (najmä starej) opozície povolil a nové parlamentné voľby sa tak budú konať „až“ 29 februára 2020.

  To však vôbec nie je dobrá správa pre “demokratickú“ opozícia. Nové dravé strany s bujným rozpočtom a značnou mediálnou podporou vstupujú do ringu a je zjavné, že o voliča Smeru-SD, či SNS určite nebojujú. Však pre niektorých sú to aj tak len požierači sena s prvou signálnou sústavou. Viaceré strany z „demokratickej“ opozície, preto začali podliehať korózii.

  Nad najnovším sporom v strane SaS však každému normálnemu človeku ostáva rozum stáť. V tejto demokratickej stálici sa vytvorilo nové odpadlícke jadro okolo podpredsedu Galka. A akéže to je jadro? No predsa demokratické.

  Galkovi a jeho rebelom vadí, že Richard Sulík zvolal snem, na ktorom sa nechal pasovať za predsedu strany na ďalších x rokov. Takéto totalitné správanie, demokrat Galko od svojho predsedu zjavne nečakal. Zvolal preto posledných spravodlivých v strane a presne uprostred „demokratickej“ opozície, založil „demokratické“ jadro. Nový to ostrov radosti a maják nádeje pre všetkých liberálnych voličov.

  Richard Sulík však ako správny demokrat neuznáva kritiku a s každým, kto je dostatočne odvážny na to aby ju predsedovi vmietol do tváre tvrdo zatočí. Galkovci sa preto nedostali na kandidátku do budúcich parlamentných volieb. Neostalo im teda nič iné, len stranu SaS opustiť. Z demokratických revolucionárov sa tak šmahom ruky stali demokratický tuláci. Teraz sa už len rieši, ktorá strana prichýli týchto tulákov u seba doma. Nebezpečne totiž po nich začal pokukovať, kto iný ako Igor Matovič.

  Dnes sme sa teda dostali do bodu, keď už ani vo vnútri „demokratickej“ opozícii nevedia dohodnúť, kto je a kto nie je demokrat.

  Na zaplakanie.

  Takto nejako to končí, keď sa niečoho chytí naša slávna pravicovo-liberálna opozícia. Totálny bordel, pochybné praktiky a morálne bahno, ktoré do politiky doniesli, zakrývajú ľúbivými rečami o demokratickej opozícii, o slušnosti a o boji za spravodlivosť. Pritom sa neštítia urobiť aj tú najväčšiu zákernosť, len aby odstavili súčasnú koalíciu a dostali sa tak k moci. Všetky svoje zlyhania preto pripisujú na vrub Ficovi a ešte sa pri tom tvária ako spravodlivosť sama.

  S veľkým nadšením a vervou ich v tomto úsilí podporujú médiá a rôzne mimovládne organizácie platené zo zahraničia. Slovensko si však už raz podobný scenár prežilo a verím, že väčšina Slovákov a Sloveniek má v živej pamäti, čo sa s našim štátom stalo po tom, čo nenávideného Mečiara vystriedal miláčik západu Dzurinda. Však škody, ktoré napáchala obludná pravicová vláda Mikuláša Dzurindu, trpíme všetci ešte aj dnes.

   

   

   


  Autor v číslach

  Počet článkov: 7
  Celkové hodnotenie: 19.8
  Priemerná čítanosť: 2683

  ...

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý pred dvomi mesiacmi ohlásil Matovič, sa ešte nevyplatilo ani euro. Financie vložila aj premiérova manželka, nechala odkaz

  Bratislava 31. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorého vznik ohlásil na začiatku apríla tohto roka premiér Igor Matovič (OĽaNO) spoločne s koaličnými partnermi, sa ešte nikomu nevyplatilo ani euro. Podľa Úradu vlády SR (ÚV SR) by výsledný systém fungovania mal byť známy v najbližšom období.…

  Umelá inteligencia odhalila mechanizmus pre príbuzenský výber u divých primátov

  Göttingen 31. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Vedci s pomocou umelej inteligencie odhalili mechanizmus príbuzenského výberu u primátov v divočine. Vedci z Deutsches Primatenzentrum (DPZ) v nemeckom Göttingene a francúzskeho Institut des Sciences de l'Evolution de Montpellier (ISEM) s pomocou takzvaného hlbokého učenia zisťovali, či podobné črty medzi príbuznými mandrilmi pestrotvárymi…

  Palko k prieskumu o väčších kompetenciách pre EÚ: Európsky parlament sa zadaním prieskumu správal podľa vtipného hesla: 'Žiadna kríza by nemala byť premárnená!'

  Bratislava 31. mája 2020 (HSP/Foto: TASR- Miroslav Košírer)   Európsky parlament si medzi obyvateľmi EÚ objednal prieskum, z ktorého vyplynulo, že EÚ by mala mať viac kompetencií, aby sa dokázala vysporiadať s krízami, akou je súčasná pandémia ochorenia Covid-17. Na uvedený prieskum reagoval bývalý minister vnútra Vladimír Palko, ktorý poukázal…

  Raketa Falcon 9 s dvoma americkými astronautmi na palube odštartovala do vesmíru

  Mys Canaveral 31. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-David J. Phillip)   Raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon vypravili na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Jej štart odvysielali na webových stránkach SpaceX Pripomeňme, že štart dané rakety sa uskutočnil až na druhý pokus. Pôvodne…

  "Nebudeme sa hrať": Polícia v americkom meste Minneapolis prvýkrát zasiahla voči demonštrantom porušujúcim zákaz vychádzania

  Minneapolis 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Polícia v americkom meste Minneapolis prvýkrát zasiahla voči demonštrantom porušujúcim nočný zákaz vychádzania. Protestujúcich rozohnala slzotvorným plynom a omračujúcimi granátmi, informovala agentúra AFP Protesty v Minneapolise, opakovane prerastajúce do násilností, trvajú už piaty deň. Vypukli v reakcii na smrť neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda,…

  Bývalý ukrajinský vrcholový politik Turčinov: My sme ani len netušili, že Rusi nám zoberú Krym

  Kyjev 31. mája 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Portál Polit Navigator reaguje na slová ukrajinského politika, "krvavého pastora" Alexandra Turčinova, ktorý spoločne s Porošenkom patrí k zodpovedným za rozpútanie občianskej vojny na východe Ukrajiny Alexander Turčinov v interview spomínal na svoju vrcholovú politickú kariéru. Patril k ukrajinským lídrom, ktorí na americký príkaz…

  Fiala: Nelegálni prisťahovalci majú byť deportovaní späť tam, odkiaľ prišli, a tí, ktorí ich pašujú, by mali byť stíhaní

  Praha 31. mája 2020 (HSP/Foto:Facebook-Radim Fiala)   „Európska únia pripravuje prerozdelenie 'utečencov'. Španielsko, Malta, Grécko, Taliansko a Cyprus podporujú plán pre migrantov. Ministri vnútra Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska navrhujú povinný distribučný mechanizmus, ktorý nie je nič iné, ako povinné kvóty pre prisťahovalcov,“ uvádza český poslanec Radim Fiala na svojej…

  Prezidentka prednesie správu, plénum má tiež rokovať o úprave voľby šéfa Generálnej prokuratúry

  Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Kancelária prezidentky SR)   Novela upravujúca výber kandidátov a voľbu generálneho prokurátora, vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ale aj návrh, ktorým má Slovensko získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, to sú niektoré z tém, ktorými sa majú poslanci Národnej rady…

  "Zastaraná skupina krajín": Trump odloží summit G7, pozve naň ďalšie krajiny

  Washington 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump odloží júnový summit skupiny G7 a pozve naň aj ďalšie krajiny. Toto zoskupenie združujúce ekonomicky najvyspelejšie štáty už podľa Trumpa neodráža skutočnú situáciu vo svete, informovala agentúra AFP "Nemyslím si, že by G7 skutočne odrážala to, čo sa deje…

  Vranka Knošková: Je dôležité, aby sa na Slovensku podporila integrácia cudzincov na lokálnej úrovni. Samosprávy by pre ne mali poskytovať svoje služby

  Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Firdia Lisnawati)   Je dôležité, aby sa na Slovensku podporila integrácia cudzincov na lokálnej úrovni a samosprávy, aby sa poskytovanie služieb pre cudzincov stalo stabilnou súčasťou ich aktivít. Pre TASR to uviedla výkonná riaditeľka občianskeho združenia (OZ) Marginal a koordinátorka projektu KapaCITY Daša Vranka Knošková Projekt…

  Kobza: Nemecko chce uvaliť sankcie na Rusko kvôli údajnému hackerskému útoku. A čo tak na USA za odposluchy Merkelovej?

  Praha 31. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Jiří Kobza Facebook)   Poslanec za SPD Jiří Kobza sa na sociálnej sieti dotkol témy sankcií, ktoré majú byť údajne uvalené na Ruskú federáciu. Dôvodom má byť hackerský útok. Ako sa k problematike postavil? A naozaj Európska únia meria veci dvojakým metrom? Kobza dal najavo, že…

  V Moskovskom patriarcháte vysoko ocenili občiansku spoločnosť Východnej a Strednej Európy, ktorá obhajuje tradičné kresťanské hodnoty

  Moskva 31. mája 2020 (HSP/Foto:Orel-eparhia.ru)   V Rusku sa „moderné“ tendencie netradičnej rodiny, gender zvláštností, „nových pohlaví“ a ďalšie iba veľmi ťažko ujímajú. Drvivá väčšina obyvateľstva sa pridržiava tradičných konzervatívnych názorov, postojov a zvykov. Podobný názor ako väčšina obyvateľstva má aj cirkev. Nie je náhodou, že v Moskovskom patriarcháte vysoko…

  Prototyp americkej kozmickej lode Starship, ktorú vyrábajú v rámci vesmírneho programu miliardára Elona Muska, vybuchol počas skúšok

  Texas 31. mája 2020 (HSP/Foto:Screenshot Spaceflightnow)   Neúspechom skončili skúšky prototypu americkej kozmickej lode Starship, ktorú vyrába spoločnosť SpaceX v rámci vesmírneho programu miliardára Elona Muska. Prototyp lode vybuchol po problémoch s motorom. Skúšky sa konali na polygóne Boca Chica v štáte Texas. Informoval o tom špecializovaný portál Spaceflight Now…

  Nález storočia: Dokonale zachovaná antická rímska mozaika bola objavená v Taliansku

  Negrar 31. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Soprintendenza ABAP Verona via AP)   Archeológovia objavili v severnom Taliansku prekrásne a pozoruhodne dobre zachovanú mozaikovú podlahu pochádzajúcu z čias starého Ríma. Ohromujúci objav, ktorý vznikol v mestečku Negrar na severe Verony, prichádza takmer storočie po tom, čo sa na mieste našli zvyšky starej vily…

  Anektuje Putin Slovensko? Saakašvili hovorí, že určite zaútočí niekde v Európe

  Bratislava 30. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili tvrdí, že otázka nestojí tak, či Putin na niektorú európsku krajinu zaútočí, ale kedy. Myslí si, že by to malo byť asi Fínsko alebo Švédsko, ale Fíni tvrdia, že to nie je pravdepodobné. A tak sa človek s…

  "Vyhraj voľby a môžeš všetko". Mysleli sme, že tie časy už máme za sebou

  Bratislava 30. mája 2020 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Predseda OĽaNO, Igor Matovič bol v časoch svojho pôsobenia v opozícii veľmi citlivý na akýkoľvek, čo i len náznak zneužívania moci zo strany vtedajšej Ficovej a neskôr Pellegriniho vlády. To, čo však kritizoval na vláde SMERu, sa zdá začína robiť v ešte…

  95. časť Neznáme slovenské dejiny: Po februári 1948 červená čechizácia Slovenska

  Bratislava 31. mája 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Roky, ktoré prišli po 25. februári - ten bol oslavovaný ako významný deň a „spôsobil“, že sedem cirkevných sviatkov podľa zákona z apríla 1948 sa stalo bežnými pracovnými dňami – priniesli zväčša negatívne zmeny do spoločnosti. Začala sa etapa červenej čechizácie Slovenska. Predchádzala…

  "Odmietnite zákerný plán Leyenovej!" Exprezident Klaus varuje pred dôsledkami európskeho plánu na podporu ekonomík

  Praha 30. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexej Daničev)   Bývalý český prezident Václav Klaus varoval pred dôsledkami prípadného schválenia návrhu EK. Ide o tzv. plán Next Generation, v rámci ktorého by malo byť rozdelených 750 miliárd eur medzi členskými štátmi. Podľa Klausa prijatie tohto návrhu povedie k posilneniu moci Bruselu a zvýšenie…

  TopDesat

  Už ma neštvi! Ako sa dá zvládnuť partnerská karanténa?

  0

  Povinná karanténa nahnala partnerské dvojice do zajatia zdieľaného životného priestoru štyroch stien. A to bez ohľadu na to, či ide o manželov, ktorí sú svoji 10 rokov, či páry, ktoré sa nachádzajú ešte len vo fáze vzájomného spoznávania. Psychológovia po celom svete hovoria o tzv. akceleračnom efekte. Pre mnoho dvojíc…

  Jana z Arku alebo Panna Orleánska: 2. časť

  0

  O Johanke z Arku, ako svätej kacírke sme už čo – to porozprávali v rámci prvej časti článku. Je bez pochýb, že Panna Orleánska, patrí medzi najkontroverznejšie postavy európskeho stredoveku. Poďme sa však tentokrát spoločne pozrieť na dievča, ktoré počulo hlas Boha. Pokračujeme druhou časťou článku o Panne Orleánskej. V oku 1422 po smrti svojho…

  Najväčší ľadovec na svete A-68 A zrejme započal svoju plavbu smrti

  0

  Antarktický ľadovec  Iceberg A-68 A , ktorý sa odtrhol od ľadovej poličky Larsen C v roku 2017, v posledných rokoch plával sám. Kolosálny ľadovec sa nakoniec koncom apríla 2020 zlomil a vytvoril si nového spoločníka s názvom A-68C. Keď sa A-68 A prvýkrát oddelil od Antarktídy, zaberal plochu viac ako 6000 štvorcových kilometrov, čo už…

  TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 2. časť

  0

  Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

  Nahí stroskotanci čelia veľkej výzve - musia prežiť úplne sami

  0

  Protagonisti relácie Nahí a vystrašení (Naked and Afraid) a Nahí a vystrašení XL (Naked and Afraid XL) sa sami na vlastnú päsť oddajú divočine. V populárnej sérii Nahí a vystrašení boli protagonisti vo dvojiciach a v skupinách vysadení do najodľahlejších oblastí sveta, aby sa spoločne popasovali s prírodnými živlami. Vďaka…

  Čínska vidiečanka a reinkarnácia: 2. časť

  0

  Pokračujeme druhou časťou článku o Čínskej vidiečanke. Keďže je toho skutočne veľa, čo by sme vám radi priniesli, ideme rovno na vec. Existuje reinkarnácia?  Čínsku vidiečanku priviedli ku kresťanskej viere a pokrstili na Filipínach. Predtým, ako ju odviedli na „loď Manila“, ktorá mierila do Acapulca, dali jej meno Katarína zo Svätého Jána. Aj…

  Vo svete IT

  Samsung Galaxy Note 20 – vďaka čínskej 3C certifikácii sa objavujú ďalšie dôležité informácie

  0

  Pripravovaná modelová rada Galaxy Note 20 od juhokórejského Samsungu je jednoznačne jednou z najočakávanejších Android udalostí tohto roka, no pôjde o predstavenie unikátnych, doposiaľ nevidených zariadení, alebo iba o klasické predstavenie už vopred odhaleného smartfónu? Vďaka najnovším informáciám zverejneným na zahraničnom portáli SamMobile to vyzerá tak, že sa aj tentokrát…

  Americká NASA a SpaceX hlási úspešný štart. Teraz nás čaká testovanie dokovacieho systému

  0

  Nevyšlo to v stredu, ale v priebehu soboty už áno. Americká NASA a spoločnosť SpaceX hlásia úspešný štart vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá vyniesla astronautov Dough Hurley a Bob Behnken na orbit. Stalo sa tak v priebehu včerajšieho dňa o 21:22 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Píše americká NASA…

  Pozrite sa, ako môžete vyriešiť najčastejšie problémy s pripojením s k WiFi prostredníctvom smartfónu

  0

  Pripojenie sa na Wi-Fi sieť s vašim smartfónom môže byť niekedy problémové. Zariadenia, bežiace na operačnom systéme Android sa bežne stretávajú s týmto problémom. Čo treba robiť, ak sa pripojenie na Wi-Fi zasekne pri bode „Získavanie IP adresy“? Skúste vypnúť a zapnúť Wi-Fi Ide o najjednoduchšie riešenie. Ak sa váš smartfón…

  7 užitočných aplikácií, ktoré by nemali chýbať v žiadnom smartfóne

  0

  Aplikácie robia z našich smartfónov chytré zariadenia, ktoré môžeme využívať následne aj za iným účelom, ako je len telefonovanie či písanie správ. Hoci v obchode Google Play nájdeme aktuálne takmer 3 milióny aplikácií a hier, tak mnohé z nich nie sú  v praxi využiteľnými. A práve preto Vám prinášame tip…

  Ako je možné, že na hranici pozorovateľného vesmíru miznú galaxie?

  0

  Vo vzdialených kútoch vesmíru miznú celé galaxie  a všetky hviezdy, planéty, alebo život, ktorý sa na nich ukrýva, miznú. Samozrejme že sa len tak nevyparia, no sú vymrštené do neznámeho priestoru, ktorý vedci nazývajú nepozorovateľný vesmír. Aby sme túto záhadu dokázali pochopiť, musíme sa pozrieť na dva najzarážajúcejšie vesmírne objavy.…

  Facebook: Nechceme byť „rozhodcom pravdy“. Radšej verifikujeme osoby spravujúce veľké stránky

  0

  Americký prezident spravil v priebehu posledných dní vcelku veľký humbug okolo vymazaných a označených statusov špeciálnym znakom naznačujúcim nepravdivosť tvrdení na sociálnej sieti Twitter. Celá situácia vyústila dokonca v to, že americké úrady prijali Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre, ktorého cieľom je posilniť slobodu prejavu. Facebook nechce byť „rozhodcom…

  KAMzaKRÁSOU

  Ako si poradiť v domácnosti bez čistiacich prostriedkov? Tu je zopár tipov

  2

  Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nečistôt i zápachu. Ako si poradiť v domácnosti bez čistiacich prostriedkov z obchodov? 

  Spánkový rozvod: Kedy môžu oddelené spálne vzťahu pomôcť?

  1

  Rozvod vždy nemusí znamenať definitívny koniec vzťahu. Ak požiadate o spánkový rozvod, ktorého podstatou sú oddelené spálne, vzťahu môžete prospieť.

  TEST: NIVEA – Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom

  4

  Čistenie, ošetrenie a masáž v jednom? Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom z dielne Nivea sľubuje všetky tieto výhody. Ako u nás obstál?

  Reštart pokožky zaťaženej nosením rúška: Krásna pleť na dosah!

  2

  Nosenie ochranného rúška dáva našej pleti priadne zabrať. Ako ju ošetriť po jeho zložení? Reštart pokožky zmáhanej rúško dosiahnete jednoduchými krokmi.

  RECEPT: Grilovaný syrový sendvič s klobáskou a jarnou cibuľkou

  3

  Grilovačka sa nezaobíde bez grilovanej klobásky alebo grilovaného syra, no skúšali ste ich so sendičom? Grilovaný syrový sendvič vrelo odporúčame!

  Prirodzene dlhé riasy? Máme pre teba 3 skvelé domáce recepty!

  3

  Každá z nás po nich túži. Prirodzene dlhé riasy nie sú len snom, ale aj realitou. A to ani nemusíte kupovať drahé prípravky. My máme pre vás niekoľko tipov!

  Svetlo sveta

  Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

  0

  Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

  Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

  0

  V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

  Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

  0

  Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

  Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

  0

  Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

  Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

  0

  Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

  Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

  0

  Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

  Armádny Magazín

  USA zvažujú vyslanie armády do Tuniska kvôli ruskej podpore Líbye

  0

  USA, 31.máj 2020 ( AM ) - USA môžu poslať do Tuniska pomocnú vojenskú brigádu, pričom tvrdia, že to robia kvôli Rusku, ktoré obviňujú zo zasahovania do záležitostí tohto regiónu. Uvádza to správa Afrického velenia ozbrojených síl USA (AFRICOM). Vele

  Raketa Falcon 9 s dvoma americkými astronautmi na palube odštartovala do vesmíru - historický úspech súkromnej kozmonautiky. Video

  0

  USA, 31.máj 2020 ( AM ) - Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon sa vypravila na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Jej štart bol vysielaný na webových stránkach SpaceX. Štart rakety

  "Po zuby ozbrojená": čínske médiá zhodnotili novú ruskú ponorku Lajka

  0

  Čína, 31.máj 2020 ( AM ) - Čínske noviny Guangming Daily písali o pripravovanej novej ruskej ponorke piatej generácie projektu 545 Lajka. Ponorka bude mať výtlak 11 340 ton a rýchlosť 35 uzlov. Maximálna hĺbka ponoru Lajky bude 600 metrov a autonómia prevádzky - 90 dní.  

  Ako prinútiť vojenské letectvá Číny a Ruska prestať s „nebezpečným" sprevádzaním prieskumných lietadiel USA pri hraniciach Číny a Ruska..., otázka kto

  0

  USA, 31. máj 2020 (AM, topwar) – Pre posádky amerických prieskumných, alebo otvorene povedané špionážnych lietadiel vraj nastali skutočne ťažké časy. Ruskí a čínski piloti im neumožň

  Nepokoje v Minneapolis vyústili do rabovania obchodov a zatýkania novinárov. Video

  0

  USA, 30.máj 2020 ( AM ) - Minneapolis zasiahla v ostatných dňoch vlna násilných nepokojov, ku ktorej došlo v reakcii na pondelňajšiu smrť Afroameričana pri policajnom zásahu. Afroameričana Georgea Floyda zatkla polícia v pondelok večer – po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spú

  Ďalší prototyp rakety spoločnosti SpaceX - Elona Muska explodoval na testovacej rampe. Video

  0

  USA, 30.máj 2020 ( AM  ) - Nehoda údajne nesúvisí s chystaným dnešným štartom lode Crew Dragon. Prototyp kozmickej lode Starship pre medziplanetárne lety vyvinutý spoločnosťou SpaceX explodoval včera počas testov v Texase, keď bol naložený tekutým dusíkom. Zničená raketa vyletela do výšky

  Tvoja Svadba

  Svadobné menovky na stôl: Inšpirácie, ktoré potešia viac ako kartičky

  0

  Ak plánujete vytvoriť zasadací poriadok na svadbu, tak by ste nemali zabúdať ani na menovky na stôl. Čo je aktuálne trendy namiesto papierových kartičiek?

  Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

  0

  Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

  Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

  0

  Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

  Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

  0

  Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

  DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

  0

  Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

  Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

  1

  Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

  Tvoje Zdravie

  Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

  0

  Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri…

  Živé sny počas pandémie: Prečo ich máme a čo znamenajú?

  0

  Pre nový koronavírus sa v našich životoch zmenilo mnohé a výnimkou nie je ani nástup zvláštnych snov. Čo znamenajú živé sny počas pandémie?

  Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

  0

  Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Je vhodné ich len variť, alebo je v poriadku, ak si na raňajky pripravíme praženicu? A čo surové vajcia? Zistite viac!

  Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

  0

  Dnes sa pozrieme na to, aké účinky má éterický olej pačuli a ako ho využiť pre zdravie aj krásu. Ako pomôže vašej pokožke a ako vplýva na nervový systém?

  Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

  0

  Prečo jesť grapefruity? Prečo by sa pravidelne mali objavovať v našom jedálničku a aké živiny a vitamíny ukrývajú? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

  Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

  0

  V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…