Ďalšie nezmyselné, zbytočné a kontroverzné rozhodnutie poslancov NR SR

Dňa 27.6.2019 Národná rada Slovenskej republiky schválila Zákon o predprimárnom vzdelávaní s účinnosťou od 1.9.2021. Uvedený zákon nariaďuje povinnú návštevu predškolských zariadení pre všetky päťročné deti. Zákon pripúšťa možnosť vzdelávania päťročného dieťaťa v domácom prostredí za podmienky, ak jeden z rodičov, ktorý sa stará o jeho výchovu je držiteľom minimálne maturitného vysvedčenia.

Proti zavedeniu povinnej návšteve predškolských zariadení pre päťročné deti, na rozdiel od  Ministerstva školstva SR sa vyslovilo množstvo rôznych organizácii, počínajúc tými, ktoré zastupujú rodičovskú verejnosť a končiac Zväzom miest a obcí Slovenska (ZMOS). V zdôvodnení svojich výhrad k danému návrhu poukazovali na množstvo problémov finančného, personálneho, organizačného, priestorového, sociálneho a výchovného charakteru, ktoré vyplynú z jeho realizácie v konkrétnych podmienkach. Aj to bol dôvod, prečo pôvodný návrh účinnosti tohto zákona určený na 1.9.2020 bol presunutý na dátum 1.9.2021, čím sa problémy, spojené s jeho realizáciou neodstránia, len sa prenesú na neskoršie obdobie. K tým najčastejšie predkladaným výhradám je možné uviesť nasledujúce pripomienky:

Aj keď sa tento zákon tvári, že sa týka všetkých päťročných detí, pravdou je, že jeho prijatím sa sledoval jeden hlavný cieľ, ktorým bolo zaviesť povinnú predškolskú dochádzku predovšetkým pre deti pochádzajúce z tých najmenej socializovaných skupín obyvateľstva, čo v prípade Slovenska znamená hlavne pre deti pochádzajúce z prostredia cigánskych komunít. Zvlášť kvôli nim sa prijal tento kontroverzný zákon, realizácia ktorého bude len ďalším prehĺbením politiky „pozitívnej diskriminácie“, proti ktorej ĽS Naše Slovensko už dlhodobo a veľmi kriticky vystupuje. Aj napriek tomu, že navrhovaný zákon akoby pre všetky deti bez výnimky zavádza bezplatnú návštevu predškolského zariadenia, v skutočnosti je bezplatná len pre drvivú väčšinu cigánskych detí. Totiž, na tej akoby „bezplatnosti“ (podobne ako aj v prípade bezplatných obedov) sa bude svojimi finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu do značnej miery podieľať aj štát. Avšak štátny rozpočet je tvorený z veľkej časti príspevkami daňových poplatníkov a pracujúcimi skupinami obyvateľstva, ktorí sa takýmto spôsobom poskladajú na financovanie svojich detí v tzv. bezplatnej predškolskej dochádzke. Pretože prevažná väčšina cigánskych rodičov, žijúcich ako pravidlo zo sociálnych dávok a ďalších finančných benefitov neprispieva do štátneho rozpočtu, bezplatný charakter predškolskej dochádzky a samozrejme, že aj obedov sa týka len ich detí, čo nie je možné chápať ináč, ako ďalšie prehĺbenie politiky „pozitívnej diskriminácie“ a prejav nespravodlivosti voči slušným občanom štátu a ďalší prejav ich diskriminácie.

Pravdou je, že na vytváraní podmienok pre praktickú realizáciu daného zákona, ako aj na spolufinancovaní tohto zámeru sa budú podieľať aj obce a mestá, ktorým vzniknú obrovské problémy v prvom rade finančného, prevádzkového, priestorového a personálneho charakteru. Vo veľkej miere to nevyhnutne zaťaží ich rozpočty, do ktorých, ako pravidlo (a na rozdiel od necigánskeho obyvateľstva) príslušníci cigánskych komunít v podobe platenia miestnych daní a poplatkov neprispievajú. Takže tá predškolská dochádzka bude opäť bezplatná len pre cigánske detí, návštevu tých necigánskych budú nepriamo financovať ich rodičia cez úhradu miestnych daní, poplatkov a platieb ďalších služieb do obecných a mestských rozpočtov.

Zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre päť ročné detí bude znamenať nárast požiadaviek na budovanie nových, resp. rozširovanie už existujúcich kapacít predškolských zariadení. Zriadiť desaťtisíce nových miest v škôlkach (tých 8 tisíc, ktoré uvádzajú oficiálne zdroje je veľmi podhodnotené číslo) si okrem veľkých finančných súm vyžiada aj časové obdobie niekoľkých rokov, takže ak ich zriaďovatelia budú po prijatí zákona povinní tento zákon rešpektovať a čo najskôr ho uviesť do praxe, nevyhnutne budú musieť na pomerne dlhú dobu obmedziť prijímanie štvorročných a trojročných detí, čím závažným spôsobom skomplikujú život ich zamestnaným rodičom. Mnohí z nich budú musieť alebo odísť zo zamestnania, alebo využiť opatrovateľské služby súkromných subjektov, čo je spojené s pomerne vysokými poplatkami, na ktoré nie každá rodina bude mať.

Jedným z často využívaných argumentov, ktorým sa zdôvodňuje nutnosť zavedenia povinnej a bezplatnej predškolskej dochádzky je tvrdenie, že je to pre cigánske detí, pochádzajúce z prostredia zaostalých, hygienicky nevyhovujúcich a demotivujúcich cigánskych osád to najlepšie riešenie a zároveň nevyhnutná podmienka získania potrebných civilizačných návykov a zlepšenia ich komunikačných schopností, ktoré im uľahčia prechod na základné školy a dosahovanie lepších študijných výsledkov. V konfrontácii s realitou sa takýto argument ukazuje len ako účelové tvrdenie a zbožné želanie predstaviteľov rôznych mimovládnych organizácií, vrátanie nášho splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Á. Ravasza a poslankyne NR SR N. Bláhovej, podľa ktorých „Povinná škôlka pre rómske deti je veľkou šancou pre ich budúcnosť“. S podobným, veľmi naivným názorom prichádza aj poslankyňa NR SR za SNS E. Smolíková, podľa ktorej začlenenie cigánskych detí do predškolského vzdelávania im pomôže „v ich socializácii a získaní potrebných zručností, čo im umožní dosahovať lepšie výsledky na základných školách“. Jedným z charakteristických znakov tohto procesu (socializácie) je jeho komplexnosť, takže povinnú predškolskú dochádzku pre päť ročné detí musíme chápať len ako jedno z množstva opatrení, a nie ako „všeliek“ na riešenie daného problému. Preto každému, súdne uvažujúcemu človeku musí byť jasné, že niekoľkohodinový pobyt cigánskych detí v intelektuálne podnetnom a hygienicky nezávadnom prostredí predškolského zariadenia neprinesie požadovaný efekt v procese ich socializácie a získania potrebných civilizačných návykov. Ich návrat do chatrčí, nachádzajúcich sa v cigánskych osadách, resp. v zdevastovaných bytoch bez tečúcej vody, potrebného hygienického štandardu, mnohopočetnej rodiny a hlavne nezodpovedného a ľahostajného prístupu ich rodičov k výchove a starostlivosti o rozvíjanie ich schopností a intelektuálny rast budú príčinou toho, že to, čo „získajú“ počas ich pobytu v škôlke, veľmi rýchlo „stratia“ po príchode do cigánskej osady a intelektuálne nepodnetného rodinného prostredia. Stále platí stáročiami overená pravda, podľa ktorej škola a výchovné zariadenie môže detí niečomu naučiť, ale ich výchova, hodnotový základ a získané návyky správania určuje ich rodinná výchova a pôsobenie rodinného prostredia.

Mnohí kvázihumanisti a ľudskoprávni aktivisti povinnú predškolskú dochádzku chápu ako prostriedok odstránenia segregácie, ako spôsob realizácie integrovaného vzdelávania a cestu k vzájomnému pochopeniu a následnej plnohodnotnej integrácie cigánskych žiakov do spoločnosti. Je to opäť zavádzaniemylná predstava, resp. nesprávne zvolená cesta odstránenia segregácie a možnosti zaviesť a udržať model spoločnej výchovy a vzdelávania cigánskych a necigánskych detí. Pravdou je (a skúsenosti s takýmito triedami a školskými zariadeniami na úrovni základného školstva do potvrdzujú), že v prípade spoločnej návštevy cigánskych a necigánskych detí v jednej triede predškolského zariadenia sa skôr či neskôr dočkáme odchodu necigánskych detí z takýchto tried, čím sa segregácia nielen že neodstráni, ale ešte viac prehĺbi. Veď už dnes sa stretávame s prípadmi, keď cigánske detí, žijúce v nehygienickom prostredí cigánskych osád a usadlostí sú častým zdrojom infekčných chorôb (svrab, žltačka, mumps, osýpky), nehovoriac o častom výskyte vší a neslušnom správaní voči svojim necigánskym spolužiakom. Je viac ako isté, že povinná návšteva päťročných cigánskych detí do škôlok by tento problém presunula z prostredia základných škôl na pôdu predškolských zariadení. Môžeme si byť istí, že každý, čo len trocha zodpovedný rodič, ktorému záleží na zdraví a na dobrej výchove a vzdelaní svojich detí nedopustí, aby ich ratolesti boli denno-denne vystavovaní nebezpečenstvu nákazy infekčnými chorobami a častou šikanou zo strany cigánskych detí. Takýto rodičia urobia všetko pre to, aby zamedzili tomuto nebezpečenstvu. Nemá to nič spoločné s prejavmi rasizmu alebo intolerancie, sú to len pochopiteľné sebaobranné opatrenia zo strany zodpovedných rodičov.

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

ĽS Naše Slovensko, Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 65

Celkové hodnotenie: 17.75

Priemerná čítanosť: 1803

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

Nastala chyba pri prenose, skúste obnoviť stránku

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Transparency International Slovensko: Hnutie Sme rodina profitovalo pred parlamentnými voľbami z viac ako 30 hodín nelegálnej reklamy

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Hnutie Sme rodina profitovalo tri týždne pred tohtoročnými parlamentnými voľbami z viac ako tridsiatich hodín nelegálnej reklamy v…

  Trump oznámil, že opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

  0icon

  Washington 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za prezidenta USA…

  Bolo to strašne náročné. Jedno zaváhanie a bola by som v hotelovej posteli, vraví Vlhová

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Desať jázd v paralelnom obrovskom slalome absolvovala vo štvrtok Petra Vlhová v rakúskom Lechu. A väčšinu v rýchlom…

  Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal…

  Mimovládky z oblasti vzdelávania žiadajú premiéra a ministra školstva, aby sa deti vrátili do škôl

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimovládne organizácie z oblasti vzdelávania a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) žiadajú premiéra Igora Matoviča (OĽaNO)…

  Alžírčan cestuje do Nemecka už druhý rok, policajti ho zadržali na hraniciach a poslali do Sečoviec

  0icon

  Stakčín 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Policajti oddelenia hraničnej kontroly sídliaci v obci Topoľa v okrese Snina kontrolovali v pondelok (23. 11.) v…

  Na Slovensku vo štvrtok stúpol počet pozitívnych o 1849, pribudlo 22 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 16,9%

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Na Slovensku vo štvrtok (26. 11.) pribudlo 1849 pozitívne testovaných na nový koronavírus, vykonalo sa 10.928 testov. Pribudlo…

  Regulačný úrad posúdi oxfordskú vakcínu, v prípade priaznivých záverov by ju mohli nasadiť v decembri

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant, Pixabay)   Britská vláda požiadala tamojší Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) o posúdenie vakcíny proti…

  Ľudovít Goga: Sme proti migrácii, ale naše stanovisko k maďarskému a poľskému vetu vzíde z rokovania s koaličnými partnermi

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Je to ťažké rozhodovanie: EÚ by nemala členským štátom blokovať peniaze pre otázky právneho štátu, lenže európske peniaze…

  Blaha: "Výpoveď Moniky Jankovskej je preplesk pre slovenských novinárov". Má sa v nej spomínať aj nátlak vyvíjaný "siskármi a niekým z americkej ambasády" v kauze zmenky

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Tohtotýždňové priznanie bývalej sudkyne a nominantky Smeru-SD Moniky Jankovskej najmä vo veci korupcie v súdnictve sprevádzal zaujímavý a…

  TopDesať

  Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

  0 icon

  Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

  Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

  0 icon

  Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

  Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

  0 icon

  Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

  Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

  0 icon

  Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

  Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

  0 icon

  Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

  Vo svete IT

  Ktorí výrobcovia smartfónov dokázali vygenerovať najväčší príjem za uplynulý kvartál? Toto sú najnovšie čísla!

  0 icon

  Tento rok je nielen pre bežných ľudí, ale aj pre podnikateľov náročnejším ako pominulé roky. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia. Na druhej strane treba povedať, že mnoho spoločností sa chytilo šance a podarilo sa im aj napriek sťaženým podmienkam dosiahnuť obdivuhodných výsledkov. Dobrým príkladom je výrobca smartfónov, spoločnosť Xiaomi, ktorý…

  Mozgový implantát umožnil dvom paralyzovaným ľuďom ovládať počítač pomocou myšlienok

  0 icon

  Podľa aktuálnych štatistík v populácii žije približne 1,9% ľudí trpiacich nejakou formou paralýzy. Ide tak o veľkú časť populácie, ktorá sa ráta v miliónoch. Vo všeobecnosti ide  o stav, ktorý v nejakej miere obmedzuje bežný život ľuďom v závislosti od objemu postihnutia. V novej štúdii publikovanej v magazíne NeuroInterventional Surgery…

  Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli

  0 icon

  Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od…

  Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

  0 icon

  Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

  Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

  0 icon

  V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

  Armádny Magazín

  Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

  0 icon

  Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

  Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

  0 icon

  ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

  Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

  0 icon

  Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

  Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

  0 icon

  Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

  Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

  0 icon

  Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

  Svetlo sveta

  25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

  0 icon

  Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

  Hriech Lenivosti

  0 icon

  « Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

 • icon FOTO DŇA