Príspevok k názorom na Mečiarove amnestie

Ak sa Slovensko chce stať právnym štátom, lebo ním nie je, musí vo svojej novodobej histórii po vzniku samostatnej republiky po rozdelení s Českom, načrieť hlboko do svojej minulosti a vyoperovať nádory, ktoré majú tendenciu metastázovať, čo sa už ale aj deje, a zrušiť amnestie, ktoré založili neprávosť a krivdu na ľudských právach, a tá sa stala dedičným hriechom Slovenska.
Ak sa Slovensko chce stať právnym štátom, kde právo bude spravodlivé, v súlade s mravnosťou, morálkou a etikou, teda, v jednote pozitívneho s prirodzeným právom, musí začať predovšetkým obludnými a zločineckými Mečiarovými amnestiami. A potom si urobiť poriadok na vlastnom politickom stole.
Cesta, akou sa ale vládna koalícia vybrala k údajne ňou deklarovanému „ústavno-právnemu a právne čistému zrušeniu amnestií“, je nečistá, a je za ňou podozrenie pre čert kus a zlé korenie. Koaličné riešenie ešte viac zaťaží ústavný systém Slovenska aj v spore o vymenovanie ústavných sudcov, a prezidentských kompetencií aj vo veci menovania predsedu regulačného úradu (energie). Vládna moc si chce zneužitím Mečiarových amnestií upevniť svoju moc. Takéto vládne riešenie zaváňa oživením mečiarizmu v spore s prezidentom okliešťovaním jeho právomocí mečiarovskými metódami a zmenou pomerov (rovnováha) medzi tromi piliermi štátnej moci.
Mečiarove amnestie boli vydané ústavným zákonom, ústavným zákonom by mali byť zrušené. Zločinná špecifická povaha a charakter amnestií to nielenže umožňuje ale prikazuje! Otázka prevalenia (narušenia) právnej istoty v prípade zrušenia Mečiarových amnestií nie je na mieste, lebo taká právna istota je amorálna a neetická, a z pohľadu prirodzeného práva neprípustná. Je zároveň porušením rovnováhy právnej istoty a práva (Lexov smiech, a nielen jeho…) v prospech amnestovaných páchateľov, ale na úkor obetí a príbuzných obetí amnestovaných trestných činov. A taká právna istota aj so zákazom retroaktivity nie je na mieste v žiadnom podobnom prípade. Mečiarove amnestie kryjú Mečiara a zločincov, na pozadí Mečiarovho “štátneho“ záujmu. V takýchto prípadoch nesmie platiť zákaz retroaktivity! Páchateľov od hora dole treba postaviť pred súd, a ak sa to s odstupom času nebude dať, národná rada vydá odsudzujúce vyhlásenie formou ústavného zákona. Trestnosť všetkých skutkov ale nezanikla. Premlčacia doba bola pozastavená amnestiami. Po prijatí ústavného zákona  o zrušení Mečiarových amnestií, nadobudnutí jeho právoplatnosti a účinnosti, OČTK môžu pokračovať, vybrať s trezorov spisy a konať.
Mečiarove amnestie boli navyše zbabrané. Prvá, marcová amnestia bola opravená v júli opravnou amnestiou, čo je právnický paškvil, nemajúci svetovú obdobu! A to je škandál!
Ústavný súd nemôže rozhodovať o ničom, len na základe toho, že ho takouto rozhodovacou (posudzovacou) právomocou parlament poverí prvým ústavným zákonom, a ešte mu aj prikáže dvojmesačnú lehotu na posúdenie ústavnosti druhého návrhu ústavného zákona, ktorým majú byť zrušené amnestie. To je ale predsa to isté, ako keď sťažnosť preveruje orgán, voči ktorému sťažnosť smeruje! Absurdné! Za normálnych okolností, ktoré prestávajú byť normálne, ústavný súd nie je viazaný žiadnymi lehotami. Dá sa za normálnych okolností očakávať iný nález súdu, než ten, že za normálnych okolností sú amnestie nezrušiteľné?
Vladimír Mečiar sa na ústavnosť svojho úmyslu vyhlásiť svoju amnestiu a ani na ústavnosť opravnej amnestie svojho ústavného súdu nepýtal a ani neupravoval vo veci právomoci vtedajšieho ústavného súdu.
Prečo sa má vládna koalícia pýtať ústavného súdu na ústavnosť zrušenia Mečiarových amnestií, a ešte mu aj upravovať jeho terajšie právomoci?
Parlament je ale nad ústavným súdom, je nad vládou. Parlament stvoril a kreoval ústavu, parlamentom bol splodený, stvorený a zriadený ústavný súd s tými právomocami, a s tou pozíciou v ústavnom systéme troch pilierov moci, aké dostal od parlamentu! Mečiarove amnestie je možné zrušiť jednoduchým ústavným zákonom, bez ohľadu na predbežný alebo neskorší názor ústavného súdu. Ústavný súd môže posúdiť zrušenie amnestií ústavným zákonom len vo veci prípadného porušenia ústavy. Parlament bude mať povinnosť upraviť zákon a uviesť ho do súladu s ústavou. A možnosť, upraviť ho tak, ako požaduje ústavný súd. A ústavný zákon na schválenie parlamentom predložiť národnej rade znova. Všetko sa dá, čo sa chce. Kde je vôľa, tam je aj cesta. Príklad: By som sa pozrel na to, či sa nedá zrušiť údajne nezrušiteľná Vatikánska zmluva. Hmm…
Všetky názory za a proti sú len humbug. Ten gorický uzol treba rozťať. Na tejto alebo na ďalšej z budúcich parlamentných schôdzí (po polročnej lehote na opakované podanie návrhu). Parlament je k zrušeniu amnestií veľmi blízo.
Pozrite si záznam Témy dňa, stanovisko B. Bugára a po ňom reakciu Jána Budaja na stanovisko Bélu Bugára, ktorý sa nechal vysielať zo záznamu a z priameho dialógu s Jánom Budajom ušiel!
Záznam (poradie Bugár, Budaj):
https://www.ta3.com/clanok/1101797/koalicia-potrebuje-opoziciu-holandsky-test-buducej-eu.html
Toto je právny názor slovenského právnického macha a alfasamca Štefana Harabina (toho nie vždy musím, ale beriem ho takého, aký je. Zväčša dobre dýcha na krk a šliape na päty tej právnickej a sudcovskej klike (aj jeho zrodil Mečiar):
https://www.hlavnespravy.sk/harabinov-nazor-na-zrusenie-amnestii-je-v-protiklade-s-nazormi-laikov-ktori-presadzuju-ich-zrusenie/927990
Poznámka: Slovensko je  vo veciach inštitútov milosti, amnestie, odpustenia zvyšku trestu viazané svojím právnym poriadkom, nie právnym poriadkom iných, cudzích krajín. Havlova amnestia je záležitosť ČSFR, Klausova ČR. Slovensko si má právo riešiť Mečiarove amnestie vo svojej réžii. Toľko k Harabinovmu právnemu názoru.
Koľko právnikov, toľko právnych názorov. V prípade Mečiarových amnestií, je príkazným imperatívom na ich zrušenie výlučne svedomie štátnej vládnej moci, jej politická vôľa, v opore o prejavenú vôľu ľudu. Petíciu za zrušenie amnestií podpísalo viac ako 70-tisíc ľudí…
K nevymenovaným ústavným sudcom (je ich desať, treba ich 13) a dve otázky:
Vymenovali by ste politických nominantov Smeru a posadili ich k už na ústavnom súde sediacim, ešte nominantom Mečiara? A ponechali by ste ich tam ich tam do roku 2031?
Obsadili by ste ústavný súd tak, že za ústavného sudcu vymenujete laika, teda, z jedného dňa na druhý urobíte z obyčajného notára ústavného sudcu? A len preto, že ten notár je poslušným politickým nominantom Smeru? Súhlasíte, aby ústavný súd obsadzovali politickí nominanti len pre to, že sú poslušní a povoľní vládnucej politickej strane (koalícii)? A s takým ústavným súdom chcete budovať právny štát? Dá sa taký štát vybudovať inak, než prostredníctvom politicky nominovaných ústavných sudcov? Má, nemá byť ústavný súd apolitický? Hm…
Za daných okolností a hrozieb, som podmienečne zmenil názor a som proti zrušeniu Mečiarových amnestií na aktuálnej parlamentnej schôdzi.
Tie raz ale zrušené budú, lebo budú musieť byť zrušené. Ale za iných okolností, keď na politickej scéne zavládne zdravý rozum a svedomie bude mať vyššiu moc, než fiškálsky mocenský záujem vládnej moci.
Poznámka: Inštitút amnestií je nepotrebný právny anachronizmus. Robí viac zla ako dobra. Inštitúty milosti a odpustenia zvyšku trestu sú ľudsky potrebné. Umožňujú individuálne posúdenie štatútu a nových okolností právoplatne odsúdených osôb vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone iného druhu trestu.

Autor článku: Juraj Režo

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Juraj Režo

O AUTOROVI

MOJE OSOBNÉ VYZNANIE LÁSKY K SYSTÉMU
Ako a eko ďalej? Okrídlené „Pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou“ je nenaplnená hypotéza „Veľkého Novembra“.
Výsledok tu máme dnes, v hektike ostatného a ostávajúceho času poslednej voľby:
Žiadna láska. Len nenávisť, lož, zloba a závisť.
Môj odkaz Európskej únii (prebieha v nej invazívna islamizácia kresťanskej Európy):
Pravda je pravda. Lož je lož. Polopravda je lož. Existuje len pravda alebo lož. Relativizácia pravdy je lož.
Pravda: Liberálna demokracia je orwellizmus. Falošný newspeak.
Liberálna demokracia je podliezavý a sladký podvod, mačkažák (falošné mačacie zlato).
Nie je pravou hodnotou. Pravé hodnoty sa tvoria inak.
Nenastoľuje reálnu slobodu, ale diktatúru falošných slobôd práv. Tretiu totalitu. Neoliberálny fašizmus. New world order.
Európa, chráň svoje rodné a kmeňové kresťanstvo, inak prídeš o život!
Európa, nový svetový poriadok nesmie byť tvojím poriadkom, zachovaj si svoj pôvodný.
New world order je vláda reálneho alebo pomyselného Satana, nastoľovaná neo liberálnou demokraciou, ktorá, ak budeš pokračovať v benevolencii voči nej aj islamu, pod false flag základného práva na náboženské vyznanie, ťa zničí a zotročí. A napokon zlikviduje teba, tvoje kresťanstvo aj islam. A nastolí vládu jediného náboženstva NWO, jednej vlády a jednej meny.
Konflikt judaizmus, kresťanstvo verzus islam sa po domnelom víťazstve islamu zmení na konflikt NWO verzus islam.
A musíš si, vybrať, Európa, čo je pre tvoj život dôležitejšie, či tvoje reálne základné ľudské práva s právom na tvoj dobre udržateľný život od počatia po prirodzenú smrť, alebo otroctvo pod systémom a globálnym metasystémom centrálneho matrixu New world order.
Občania Európy a Slovenska, bojujte s orwellizmami a klamlivým, zaliečavým jazykom a sladkými, zaliečavými rečičkami v bežnom živote a najmä v politike, ktorá vás manipuluje aj pripravenými falošnými prieskumami, a aj nimi vás vťahuje do klamlivých politík, a takto pripravené a „predžuté ovce“ vás vo vašej dobrej viere a nádeji, že sa „konečne“ rozhodnete správne (lebo však aj prieskumy..!) vás posiela k volebným urnám a na budúce krvavé jatky...
To je LOŽ! Klamú vás od rána do večera (aj v noci)!
A používajú, zneužívajú proti vám svojich platených užitočných idiotov.
Pekne pozdravujem. :-)
Autor článkov: Juraj Režo alias notorickyobcan

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 288

Celkové hodnotenie: 12.27

Priemerná čítanosť: 1115

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Obchodné rozhovory budú pokračovať, lídri EK a Británie si zavolajú v pondelok

  0icon

  Brusel 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth, Pool)   Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu. Po telefonáte…

  Morvay sa stal v osobnom rekorde majstrom SR v chôdzi na 50 km

  0icon

  Trnava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Titul majstra Slovenska v chôdzi na 50 km na národnom šampionáte v Trnave si vybojoval Michal Morvay z…

  Najlepšími atlétmi roka sa stali Duplantis a Rojasová

  0icon

  Paríž 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Hangst /Pool Via AP,Matt Dunham)   Atlétmi roka sa podľa Svetovej atletiky (World Athletics) stali švédsky žrdkár Armand Duplantis a…

  Slovan Bratislava - AS Trenčín 2:0 v 16. kole

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sú aj naďalej na čele tabuľky vo Fortuna lige. V sobotňajšom zápase zdolali na…

  V nedeľu budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v nemocnici v Petržalke

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V nedeľu 6. decembra budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej…

  Stonehenge uzavreli pre turistov, oblasť obsadili demonštranti

  0icon

  Londýn 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Úrady v sobotu zatvorili anglický monument Stonehenge pre turistov po tom, ako sa v oblasti zhromaždili ľudia protestujúci…

  Požiar v New Yorku zničil historický kostol

  0icon

  New York 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Yuki Iwamura)   Na newyorskom Manhattane zničil v sobotu ráno požiar historický kostol. Plamene sa začali šíriť pred svitaním z…

  Neapol premenoval štadión na počesť zosnulého Maradonu

  0icon

  Neapol 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Garofalo/LaPresse via AP)   Taliansky futbalový klub SSC Neapol v piatok oficiálne premenoval štadión na počesť bývalého kapitána "partenopei" Diega…

  14 sudcov vyzýva na zachovanie demokracie a právneho štátu a upozorňuje: „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR"

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štrnásť sudcov vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka,…

  Stovky ľudí v Berlíne protestovali proti zbrojeniu a výdavkom na obranu

  0icon

  Berlín 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa via AP)   Niekoľko stoviek ľudí vytvorilo v sobotu ľudskú reťaz pred budovou nemeckého parlamentu v Berlíne, aby vyjadrili…

  TopDesať

  Sú úsporné žiarovky v skutočnosti škodlivé pre životné prostredie?

  0 icon

  Klasické žiarovky z domácností postupne odchádzajú. Nie je to ale iba reklamný trik, aby sme si priplatili za nové technológie? Sú vôbec také úsporné, ako sa hovorí? To, že sa Európska únia po vzore iných krajín sveta rozhodla postupne skoncovať s obyčajnými žiarovkami, nie je náhoda. Na svetlo premenia iba desatinu…

  Aké potraviny môžu spôsobovať rakovinu?

  0 icon

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý šiesty človek umrie na rakovinu. Len v roku 2018 si onkologické choroby vyžiadali život 9,6 miliónov ľudí. Približne v jednej tretine prípadov vznikla rakovina kvôli nezdravej strave, tvrdia odborníci. Na aké potraviny by sme si mali pri konzumácii dávať pozor? 1. Sladká smrť

  10 faktov o Mikulášovi, ktorý nám prináša sladkosti, ale aj zemiaky

  0 icon

  Tak a je to tu. Opäť ubehol skoro celý rok a ty si si to uvedomil práve teraz, keď si vošiel do obchodných centier, prešiel si sa po námestí alebo máš zapnutú televíziu. December. Vianočné piesne dopĺňajú atmosféru hemživých ľudí, ktorí sa snažia vykúpiť všetky zásoby majonézy, vajec a zemiakov. Zasa nastal ten…

  900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom 900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne. Vodca skupiny Chrám ľudu – Jones, po rokoch cestovania našiel „úkryt“ pred prípadnou jadrovou vojnou pre svoj „ľud“ práve v Guyane. Takýto presun však vyžadoval množstvo peňazí, ktoré Jones nemal, a tak sa rozhodol svoju sektu presunúť do Ukiah v Kalifornii. Práve o mieste…

  Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o histórii spojenia človeka a šelmy, ktorá vyje na mesiac. Ľudia si totiž už od nepamäti spájali zvieratá s ľuďmi, z čoho vznikali rôzny spojenia, ako opičí muž, žena v tele vtáka, či človek premenený na vlka. Vlci sú spájaní aj s bosoráctvom, keďže sa verilo, že sú ťažnými zvieratami stríg a strigôňov.…

  Vo svete IT

  Vesmír opäť ukazuje svoju krásu, no v tomto prípade aj dramatické zmeny, ktoré prekvapujú astronómov

  0 icon

  Astronómom sa podarilo zachytiť unikátny pohľad na rýchlo miznúcu hmlovinu Hen 3-1357, prezývanú aj Stingray nebula, píše portál NASA- Hubblesite. Archívne dáta Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu poukazujú na to, že za posledné dve dekády hmlovina výrazne vybledla. Výskumníci zároveň poukazujú na to, že pozorovať tak rapídnu zmenu je naozaj výnimočné. Fotografia…

  Špeciálne kryty, ktoré vás majú ochrániť pred žiarením z routeru, sú nielen zbytočné, ale aj znižujú výkon Wi-Fi

  0 icon

  Vynaliezavosť ľudí vskutku nemá hraníc. Obzvlášť v prípade „výmyslov“, ktoré majú za cieľ zarobiť na ľuďoch s nedostatkom informácií. Portál theverge.com upozorňuje na vcelku kuriózny produkt, ktorý sa začal vo veľkom predávať prostredníctvom rôznych platforiem ako je napríklad Amazon. „Klietky na Wi-Fi“ Portál konkrétne upozorňuje na špeciálne „ochranné“ skrinky, ktoré…

  Samsung má aktívne vyvíjať kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov. Tvrdí to známy leaker informácií

  0 icon

  Ešte v apríli toto roka prišiel známy leaker informácií hovoriaci si „Ice Universe“ s informáciou, že Samsung údajne vyvíja kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov, čo je viac ako rozlíšenie oči. Len pre zaujímavosť, ľudské oko je schopné vidieť rozlíšenie 576-megapixelov. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com. Samsung má aktívne pracovať na…

  Čína úspešne naštartovala experimentálny reaktor, ktorého teplota prevyšuje teplotu slnečného jadra

  0 icon

  Číne sa podarilo úspešne naštartovať ich „Umelé Slnko.“ Ide o jadrový reaktor s názvom HL-2M Tokamak, ktorý je zároveň najväčším a najpokročilejším experimentálnym reaktorom, píše portál Phys. Cieľom Číny je vytvoriť silný zdroj čistej energie. Reaktor využíva magnetické pole na fúziu horúcej plazmy, ktorá môže dosiahnuť teploty, prevyšujúce 150-miliónov °C.…

  YouTube vás pri vkladaní urážlivých komentárov vyzve, či si nerozmyslíte jeho uverejnenie

  0 icon

  Platforma YouTube je aktuálne najpopulárnejším video serverom na svete. Spolu s popularitou služby ruka v ruke ide množstvo ľudí, ktorí sa nesprávajú najslušnejšie. Susan Wojcicki, radiateľka spoločnosti YouTube, zdieľala niekoľko noviniek, ktoré by mali priniesť „viac slušnosti“. Spoločnosť sa rozhodla otestovať novú funkciu, ktorej cieľom je priniesť viac slušnosti a…

  Armádny Magazín

  Hlavný americký generál: USA strácajú čas odstrašovaním Číny - nemáme na vyváženie jej sily

  0 icon

  USA, 5.December 2020 (AM) - "USA strácajú čas odstrašovaním Číny" uviedol hlavný americký generál Stanley McChrystal. Americký generál vo výslužbe varoval, že USA podcenili rastúce vojenské kapacity Číny, a súčasne narastá obava, že na potlačenie tohto prudkého nárastu sa kráti čas a je možné, že prepad vojenských kapacít USA už nebude len…

  Vedia občania, že sa na nich môže vzťahovať branná povinnosť?

  0 icon

  Česko, 5.December 2020 (AM, MOČR) - V novembri dostalo české Ministerstvo obrany od agentúry STEM / MARK výsledky bleskového prieskumu verejnej mienky k tematike prípravy občanov na obranu štát

  Historické okienko: Skryté príčiny Druhej svetovej vojny

  0 icon

  Rusko, 5.December 2020 (AM) - Redakcia ruskej Pravdy o nich hovorila s riaditeľom Ústredia ruských štúdií Moskovskej štátnej univerzity a Inštitútu systémových strategických analýz, historikom, sociológom a publicistom Andrejom Fursovom.   Tvrdíte, že pojmy 1. sv. vojna a 2. sv. vojna už nie sú celkom sp

  Viete, že počas vojny nebol výnimkou ani kanibalizmus? ... a ďalšie menej známe fakty z bojiska druhej svetovej

  0 icon

  Slovensko, 4.December 2020 (AM) - Viete, že...? ...Červená armáda mala počas vojny aj svojské prívlastky? Letectvo – Červení sokoly, delostrelectvo – Bohovia vojny a pechota – Cárovná polí?   ...za bojové zásluhy počas 2. sv. vojny bolo v Červenej armáde vyznamenaných 7 jazdeckých zborov a 17 k

  Svetlo sveta

  Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

  0 icon

  Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

  Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

  0 icon

  Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

  Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

  0 icon

  Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

  Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

  0 icon

  Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

  Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

  0 icon

  Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

 • icon FOTO DŇA