Dve cesty

Sú dve hlavné cesty a smery – cesta k pravému Bohu a spaseniu a cesta od Boha k trpkému koncu. Je na nich veľa odbočiek a zákrut, avšak základné smerovanie sa nakoniec vždy prikláňa k jednej z týchto dvoch ciest. Vždy je možné základné smerovanie zmeniť a vydať sa opačným smerom.

Cesta k Bohu je pre jednotlivca cestou, aj keď neraz tŕnistou, k pravému šťastiu, radosti, slobode a spaseniu duše a pre spoločnosť – cestou k pravej demokracii a sociálne spravodlivej spoločnosti – Božiemu Kráľovstvu už tu na Zemi. Kto sa vydá na poctivú cestu hľadania Pravdy o podstate nášho bytia, zmyslu života a svojho poslania na tejto Zemi – ten určite narazí na Boha, ktorý mu odhalí nielen svoju tvár, ale aj poslanie, ktorým človeka poveril. Vtedy človek svojím tvorivým úsilím rozvinie celý svoj potenciál a ako dar predostrie Bohu bohatú úrodu svojej duše. Človek musí neustále napredovať a kráčať vpred za poznaním Pravdy, šírením bratskej Lásky a zápasiť za Spravodlivosť, aby sa jeho duchovný zrak stal prenikavým a videl najdôležitejšie skutočnosti – aj celosvetové dianie – v pravom svetle a vedel k nim zaujať patričný postoj.

Cesta od Boha je pre jednotlivca cestou k jeho zotročeniu, bezduchosti, nezmyselnosti bytia, zúfalstvu a duchovnej smrti. V rámci spoločnosti je to cesta, ktorá vedie ku totalitnej diktatúre svetovládnych mocenských elít (globálnemu fašizmu) a zániku ľudskej civilizácie. Ak človek odmietne Boha, ten sa mu nebude vnucovať a ponechá ho dôsledkom jeho vlastného rozhodnutia. Taký človek však nenájde pravý zmysel svojho žitia a ani nepochopí a nesplní poslanie, ktorým ho poveril  Boh. Je ako slamka vo vetre, ktorá sa nechá zaviať tam, kam vietor fúka a nerozumie, odkiaľ sa tento vietor berie a kam ho ženie.

Spoznávať Pravdu znamená približovať sa k Bohu, prežívať jeho blízkosť, prechádzať duševnou katarziou a duchovným prerodom ústiacim do znovuzrodenia z Ducha, do zakotvenia v Božom Kráľovstve. Okrem poznania, ktoré predstavuje duchovnú moc má takúto moc aj modlitba, ktorá je osobným rozhovorom človeka s Bohom, je priblížením sa človeka k Bohu a má obrovskú moc v zápase so silami zla a lži tak na viditeľnej ako aj neviditeľnej úrovni bytia. Zintenzívnením vzťahu medzi človekom a Ježišom Kristom cez modlitbu sa aktivizuje a vzrastá moc odporu voči silám Zla, čím dochádza k ich otupeniu. Takýto dopad mali napríklad rozsiahle modlitbové kampane kresťanov na podporu Donalda Trumpa pri prezidentských voľbách.

Pravé kresťanstvo nie je v prvom rade o morálke (o morálke a morálnych princípoch je aj ateizmus či sekulárny humanizmus), ale predovšetkým o stave ľudskej duše a o tom, že si ju človek sám zraňuje vlastným egoizmom, pýchou, moci chtivosťou, chamtivosťou, lakomstvom, nenávisťou, závisťou, žiarlivosťou, zúfalstvom, horkosťou a zatrpknutosťou, zlobou, ľahostajnosťou až apatiou, otrockou oddanosťou vášňam, alkoholovou a drogovou závislosťou, záľubou v ohováraní a klebetení, atď. Boh človeka netrestá, človek sa trestá sám hlavne svojou hlúposťou. Boh ku každému vysiela svoju nekonečnú lásku a každého nadovšetko miluje, záleží však od človeka, či mu otvorí brány svojej duše dokorán alebo ich pred Bohom privrie. Boh je lekár, ktorý posiela človeku liek na zranenia jeho duše. Záleží však od človeka, či tento liek prijme a začne sa liečiť a zušľachťovať a očisťovať svoju dušu alebo sa nechá ničiť svojimi neduhmi (hriechmi). Hlavne ide o rozvoj tvorivej aktivity, ktorá človeka povznáša a prináša mu skutočnú radosť, lebo človek získava schopnosť obdarovávať svojimi schopnosťami druhých, pomáhať druhým, a to je to pravé napĺňanie kresťanského zákona lásky. Kresťanstvo okrem lásky je aj o pokore, teda o tom, aby človek bol schopný vidieť samého seba takým, akým v skutočnosti je vo svojej duchovnej biede a slabosti a tento svoj stav úprimne priznal pred sebou a pred Bohom ako zrkadlom svojej duše a nevyvyšoval sa nad nikým. Kresťanstvo je aj bojom za Spravodlivosť a Pravdu Slova Božieho (Evanjelia) a pravý kresťan je Kristovým bojovníkom hlavne na poli duchovnom. Šľachetný človek, ktorý je duchovne šťastný, je dobroprajný a každému praje to najlepšie, čo prináša pravú duchovnú radosť. Ku každému človeku sa Boh prihovára hlavne cez hlas jeho svedomia. Záleží však od človeka, či tento hlas Boží v sebe samom dokáže počuť a riadiť sa ním, alebo ho v sebe prehluší trebárs aj balastom všednosti a morálneho bahna, ktoré sa na nás cielene valí zo všetkých strán, hlavne cez masmédiá. Žijeme v časoch, keď okrem ekonomického zotročenia sa stupňuje zároveň tlak na naše duchovné zotročenie a zničenie. Tomuto tlaku sa však nesmieme poddať a musíme vyvíjať silný demokratický protiklad zdola, kým ešte nie je celkom neskoro. Nesmieme pripustiť, aby nás spoločenské Zlo a Lož zničili, a preto musíme bojovať za Pravdu a Spravodlivosť.

Keď sa Pilát snažil zistiť, čo Ježiš vykonal, že židia žiadajú jeho smrť, Ježiš odpovedal: Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas. Pilát mu povedal: Čo je pravda?“(Ján 18:37-38).

Pilát akiste zastával rovnaký postoj k pravde ako väčšina z nás, teda ako k pojmu, ktorý je sprofanovaný a vágny, nanajvýš tak majúci vzťah k moci podľa hesla: „kto má moc, ten má pravdu“. V skutočnosti Ježiš mal tú najvyššiu duchovnú moc. Pilát samozrejme netušil, že pred ním stojí stelesnená Pravda, zjavený Boh v podobe človeka. Kto však rozvinul v sebe dary ducha, ten je z pravdy zrodený a počuje jeho hlas. Je to tá najvyššia možná úroveň šťastia – počuť Boží hlas Pravdy (hlas svedomia) v sebe samom. Len keď sa život človeka stane oslavou pravého Boha, len vtedy sa stane aj oslavou človeka a jeho ľudskej dôstojnosti, vznešenosti a slobody.

Ing. Peter Kohút, CSc.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Kohút

O AUTOROVI

Mojou záľubou okrem kybernetiky, z ktorej mám kandidatúru vied, je teoretická fyziky a filozofia. Objav dialektického princípu jednoty bytia mi umožnil položiť nové základy kozmológie a časticovej fyziky. V poslednom čase zameriavam svoju pozornosť aj na štúdium podstaty vedomia. Publikujem hlavne v zahraničí, moje vedecké a filozofické články je možné nájsť napr. zadaním kľúčových slov: Peter Kohut Universe. Zaujímam sa aj o spoločenský vývoj hlavne z pohľadu jeho dialektiky a skúmam mechanizmy determinujúce civilizačné smerovanie. K mojim mnohým ďalším záľubám patrí hlavne klasická hudba a spev.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 116

Celkové hodnotenie: 23.23

Priemerná čítanosť: 5834

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Zoo v Bratislave získala ocenenie za odchov mláďaťa orangutana sumatrianskeho

  0icon

  Zoologická záhrada v Bratislave získala ocenenie za odchov mláďaťa orangutana sumatrianskeho. V súťaži Bílý slon obsadila druhé miesto v kategórii cicavcov.

  Leclerc ukončil sériu Verstappena a získal pole position

  0icon

  Monacký pilot Charles Leclerc sa stal víťazom kvalifikácie na domácej VC Monaka F1. Úradujúci majster sveta Max Verstappen z Red Bullu obsadil šiestu priečku s…

  Pri nehode v okrese Skalica zomrel 48-ročný vodič

  0icon

  Pri dopravnej nehode medzi obcou Petrova Ves a Holíčom v okrese Skalica prišiel o život 48-ročný muž. Vodič Volkswagena pravdepodobne neprispôsobil rýchlosť. Pri predchádzaní nezvládol…

  Švédsko - Česko 3:7 v semifinále, štvorbodový Nečas

  0icon

  Hokejisti Česka sa stali prvými finalistami majstrovstiev sveta 2024. V sobotnom semifinále na domácom ľade v pražskej O2 Aréne zdolali Švédov 7:3. Zverenci Radima Rulíka…

  Veliteľ práporu Achilles 92. OŠBr informoval o zložitej situácii na fronte

  0icon

  Bratislava 25. mája 2024 (HSP/Foto:Twitter)   "Tam, kde boli naše línie veľmi silne opevnené, Rusi použili navádzané letecké bomby a jednoducho tieto pozície zrovnali so…

  Zdravotný stav premiéra sa zlepšil, potvrdili v sobotu lekári

  0icon

  Zdravotný stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa po minulotýždňovom útoku subjektívne zlepšil. Potvrdil to v sobotu tím ošetrujúcich lekárov.

  Británia čelí najväčšej kríze za posledných 70 rokov

  0icon

  Bratislava 25. mája 2024 (HSP/Foto:Pixabay)   Británia čelí najväčšej kríze za posledných 70 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra Bloomberg s odvolaním sa na riaditeľa…

  Blanár odcestuje do Bruselu na dvojdňové pracovné rokovania

  0icon

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár už zajtra odcestuje do Bruselu, kde absolvuje dvojdňový pracovný program (26. – 27. mája 2024).

  Šutaj Eštok je pripravený vyvodiť zodpovednosť za pochybenie ochranky

  0icon

  Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) je pripravený vyvodiť zodpovednosť v prípade, že kontrola postupu ochranky počas útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) preukáže zlyhania…

  Krutá pravda: kaviareň ide dopustiť porážku Ukrajiny!

  0icon

  Bratislava 25. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Andriyenko)   Vojna na Ukrajine potrebuje stále nových vojakov. Ukrajina preto znížila odvodový vek. Na druhej strane potencionálni regrúti sa…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Peter Lipták

  Miroslav Iliaš

  René Pavlík

  Marek Brna

  Peter Haršáni

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA