Kam kráča civilizácia a Slovensko?

Ako sa hovorí, koleso dejín sa nedá zastaviť. Táto fráza je odrazom skutočnosti, že vývoj ide stále dopredu vďaka hybnej sile, ktorou je napredovanie k stále vyšším métam spoločenského vedomia a slobody. Rozširovanie spoločenskej slobody znamená rozširovanie spektra ľudských možností, ktoré človek nadobúda v procese poznávania, tvorivej činnosti, a tým aj diferenciácie a obohacovania svojich potrieb. Cesta k vyššej úrovni spoločenského sebauvedomenia je víťazným ťažením ľudského ducha k jeho vyššej úrovni tvorivej sebarealizácie, čiže k slobode. Je prirodzené, že ľudský duch chce triumfovať a víťaziť, a tak smerovať ku svojmu šťastiu.  Slobodná vôľa je darom Božím, ktorý umožňuje človeku kráčať vpred po rôznych cestách. Dá sa ísť cestou pravdy, lásky, spravodlivosti a dobra alebo aj cestou zla, lži, nenávisti a neprávosti.

Vývoj spoločnosti prejavený cez vývoj vzťahov jej jednotlivcov je realizovaný prostredníctvom rozvoja ich materiálnych a duchovných potrieb a foriem ich uspokojovania. Kvantitatívnym a kvalitatívnym rastom týchto potrieb, diferenciáciou a formovaním stále zložitejších vzájomných vzťahov sa ľudská spoločnosť stáva čoraz komplexnejším, vnútorne diferencovanejším a vzájomne viac previazaným vyvíjajúcim sa organizmom. Globalizácia je zákonitý proces, ktorého smerovanie je závislé od toho, aké hybné a riadiace sily ho usmerňujú. Vďaka rastu efektívnosti informačných technológii a informačných sietí, ktorých súčasným vrcholom je celosvetové internetové informačné prepojenie, sa poznanie ľudstva, včleňované do informačných databáz, stáva všeobecne dostupným. Informácia je žriedlom a zdrojom obrovských možností rastu poznania všetkých jednotlivcov, a tým aj spoločnosti ako celku. Informácia robí prepojenie ľudskej spoločnosti stále jemnejším. Kým väzby zabezpečované cez kolobeh tovaru a hmotného kapitálu boli veľmi hrubými a ťažkopádnymi, informačné väzby sú oveľa jemnejšími, ľahšími a dynamickejšími. Práca s informáciou prestavuje tzv. „mäkkú silu (soft power)“, ktorá sa stáva kľúčovou v súčasnom zápase, ktorý sa stále viac presúva z vojenskej na informačnú úroveň.

Boj o moc je v svojej podstate zápasom s bezmocnosťou a smeruje k stále vyšším stupňom slobody. Zvráteným sa stáva vtedy, keď túžba po moci sa stáva samoúčelom a tým vlastne sa mení na svoj protiklad, lebo slobodu mení na zotročenie. Kritérium na odlíšenie toho, čo je dobré a pravdivé a čo zlé a lživé, je veľmi jednoduché – to čo vedie k spútavaniu slobody ducha a zotročeniu človeka je zlým a lživým, čo však vedie k rastu jeho slobody, poznania a ľudskej dôstojnosti – je dobrým a pravdivým.

Človek podvedome cíti, že sloboda sa skrýva v poznaní. Prudký informačný rozvoj vytvára vynikajúce predpoklady pre to, aby sa poznanie stalo všeobecne dostupným. Tak sa moc (moc poznania) v súčasnej postindustriálnej informačnej spoločnosti presúva stále viac na stranu hodnotnejších a duchovne bohatších ľudí, ktorí postupne preberajú do svojich rúk kormidlá usmerňovania ďalšieho napredovania ľudskej spoločnosti. S poznaním a tvorivosťou narastá cena a hodnota človeka, vlastníctvo majetku prestáva byť najhlavnejším smerodajným kritériom a jeho význam bude klesať s rastom všeobecnej dostupnosti hmotných statkov. Súčasný zvýšený tlak na bezbrehý konzum je už len posledným výkrikom moci hmotného a finančného kapitálu pred jeho následnou definitívnou kapituláciou a podriadením sa potrebám duchovného rozvoja ľudskej spoločnosti. Tento zúrivý a nespútaný drak, ktorý sa v 19. storočí naplno uvoľnil z reťazí a rozbesnel vo svojom šialenstve v 20. storočí, bude v 21. storočí spútaný, keď zodpovednosť za ďalší vývoj ľudstva prevezmú do svojich rúk ľudia vzdelaní, disponujúci hlbokým a rozsiahlym poznaním, ľudia bohatí duchom, čo znamená, že kormidlo vývoja sa bude presúvať do rúk ľudí vidiacich, čím vývoj spoločnosti prestane byť slepým podriaďovaním sa temným silám zla a bude cielene vedený k naplneniu základného účelu spoločenského vývoja – budovaniu spravodlivej a humánnej spoločnosti, ktorú kresťania nazývajú kráľovstvom Božím na Zemi, kde najvyšším zákonom sa stane zákon lásky, v súlade s ktorým prejavom najvyššej slobody a bohatstva človeka bude jeho schopnosť odovzdávať svoje schopnosti v prospech druhých. Vzájomná nedôvera a obava jedných z druhých sa bude postupne meniť na vzájomnú dôveru. Akt zneužitia vzájomnej dôvery prestane byť javom ceneným ako znak chytrosti a schopnosti a bude stále viac kvalifikovaný ako čin diskvalifikujúci jeho aktéra (manipulátora).

Ak sa z hľadiska tejto perspektívy pozrieme na súčasnosť, vidíme, že dochádza k prelomovým zmenám. V Rusku sa do čela dostal vnikajúci stratég a taktik Vladimír Putin, ktorý opiera svoju moc o vôľu ľudu (demokracia) a podriaďuje moc oligarchie záujmom štátu. Ide o centristickú demokraciu. Rusko sa jednoznačne postavilo na čelo usmerňovania civilizačného vývoja nielen vďaka svojej vojenskej sile a rozsiahlemu nerastnému a surovinovému bohatstvo, ale hlavne preto, že vsadilo na rozvoj vzdelanosti a tvorivého potenciálu svojho obyvateľstva na rozdiel od Západu, ktorý vsadil na degradáciu, zotročenie a ovládnutie človeka sionistickými elitami, ktoré sú príčinou najväčšieho zla, aké kedy ľudstvo postretlo v jeho dejinách. Ale aj tu sa začína situácia meniť. Víťazstvo Trumpa znamená porážku najnebezpečnejšieho krídla svetovládnych mocenských elít, ktorých vývesným štítom je George Soros a politickými reprezentantmi neokonzervatívci (Clintonovci, Bushovci..). Presadzujúc svoju totalitnú agendu NEW WORLD ORDER (NWO) by neokonzervatívci v šialenej túžbe po svetovláde neváhali rozpútať aj tretiu svetovú vojnu, lebo nutnou podmienkou svetovlády je ovládnutie ruských surovinových zdrojov. Nástrojom uplatňovania ich moci sú USA, ktoré sa však svojimi vojenskými avantúrami a nákladným vydržiavaním vojenských základní po celom svete značne vyčerpali a ekonomicky oslabli, čo vedie k rozpadu ich impéria PAX AMERICANA. Značná časť finančného kapitálu a mnohé nadnárodné korporácie sa v honbe za ziskom hlavne vďaka lacnej pracovnej sile presunuli do juhovýchodnej Ázie a do Číny, čo odštartovalo jej nebývalý ekonomický rast a Čína sa už v súčasnosti stala ekonomicky najsilnejšou a najdynamickejšou krajinou, ktorá kapitálovo začína expandovať, a to nielen v teritóriu juhovýchodnej Ázie. Finančným nástrojom tejto expanzie Číny je novozriadená Ázijská infraštruktúrna investičná banka (AIIB). Tie mocenské elity, ktoré počítajú s tým, že Čína sa im podriadi a stane sa nástrojom uplatňovania ich svetovlády, ako to bolo doteraz v prípade USA, si však robia márne nádeje, lebo Čína je poučená a vidí, ako to s USA dopadlo. Trump, ktorý opiera svoju moc hlavne  o vlastenecké mocenské elity a americký národ, bude mať veľmi ťažkú úlohu pozdvihnúť oslabnuté USA, hlavne ak mu budú klásť polená pod nohy jeho nepriatelia. Veľkým problémom USA je okrem výbušnej vnútropolitickej situácii aj odliv kapitálu do zahraničia, obrovská zadlženosť štátu a jeho obyvateľov, zastaraná infraštruktúra (cesty, mosty, železnice, vodné elektrárne – viď. súčasná hrozba pretrhnutia najvyššej americkej priehrady v Kalifornii).

Európa mala byť totálne ovládnutá sionistickými svetovládnymi elitami prostredníctvom diktátu byrokratického aparátu Bruselu zameranému hlavne na inštaláciu totalitnej agendy NWO, kde zotročenie človeka sa deje cez tzv. sociálne inžinierstvo (LGBTI, gender a rodové ideológie) a islamizáciu Európy, v čom veľmi aktívnu úlohu zohrávajú sorošovské mimovládne organizácie. Totálnu nadvládu nadnárodných korporácii v USA a v Európe (t.j. korporátny fašizmus) mala zabezpečiť transatlantická dohoda TTIP, ktorú Trump zmietol zo stola, lebo vážne ohrozovala aj posledné zvyšky demokracie v USA.

Podobne ako inde v Európe aj na Slovensku mohutnie demokratický tlak zdola (ĽSNS a verejná mienka) proti totalitným a oligarchickým silám presadzujúcim svoj diktát cez „štandardných“ politikov a skorumpovaný byrokratický aparát. Dôjde k profilácii a zápasu medzi totalitnými (fašisticko-oligarchickými) a demokratickými silami naprieč celým politickým spektrom, čiže aj v stranách SMER, SNS a SaS. Niet pochýb o tom, že demokratické sily nakoniec zvíťazia, avšak je ťažké predvídať, koľko obetí si tento boj so silami zla vyžiada. Zdá sa, že v Západnej Európe dosť veľa. Ak sa však po budúcich voľbách dostanú do čela štátu demokratické, vlastenecké, kresťanské, protikorupčné a protitotalitné sily, je nádej, že aj Slovensko vykročí na cestu vymanenia sa spod diktátu Bruselu a rozpadávajúcej sa EÚ a vydobyje si znovu stratenú suverenitu rozvinúc pritom svoju spoluprácu s Ruskom.

Smerovanie civilizácie k vyššej úrovni slobody a demokracie na čele s Ruskom je nezvratné. Aj keď svetovládne mocenské sily zla ešte môžu na istý čas zdržiavať či zvrátiť v niektorých prípadoch nové demokratické civilizačné trendy (napríklad prasknutím dolárovej finančnej bubliny, dočasným víťazstvom Merkelovej proislamského fašistického režimu v Nemecku, odstránením Trumpa, atď..), celkový vývoj v zmysle jeho dialektiky už však nezastavia.

Ing. Peter Kohút, CSc.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Kohút

O AUTOROVI

Mojou záľubou okrem kybernetiky, z ktorej mám kandidatúru vied, je teoretická fyziky a filozofia. Objav dialektického princípu jednoty bytia mi umožnil položiť nové základy kozmológie a časticovej fyziky. V poslednom čase zameriavam svoju pozornosť aj na štúdium podstaty vedomia. Publikujem hlavne v zahraničí, moje vedecké a filozofické články je možné nájsť napr. zadaním kľúčových slov: Peter Kohut Universe. Zaujímam sa aj o spoločenský vývoj hlavne z pohľadu jeho dialektiky a skúmam mechanizmy determinujúce civilizačné smerovanie. K mojim mnohým ďalším záľubám patrí hlavne klasická hudba a spev.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 116

Celkové hodnotenie: 23.23

Priemerná čítanosť: 5834

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Pred finále Francúzskeho pohára prišlo k stretu fanúšikov PSG a Lyonu

  0icon

  Niekoľko hodín pred finálovým zápasom Francúzskeho pohára medzi futbalistami Paríža Saint Germain a Lyonu (2:1) prišlo k stretu skalných priaznivcov oboch tímov. Na diaľnici vedúcej…

  Generál posiela odkaz koalícii: "Na dvoch stoličkách sa sedieť nedá"

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)   Generál Jozef Viktorín (Republika) za posledné dni vníma dva momenty, pri ktorých sa pristavil na sociálnej sieti. Prvým…

  Za koľko miliárd by Ódor predal Slovensko?

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Foto:FOTO TASR-Pavel Neubauer)   „Zvoľme si odbornosť a slušnosť,“ vyzýva expremiér Ľudovít Ódor v predvolebnom videu na Facebooku. Má slušivý oblek, pokojný tón,…

  ZVJS eviduje za minulý rok 45 priestupkových vecí

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) eviduje za minulý rok 45 priestupkových vecí. Vyplýva to z ročenky ZVJS za…

  Keď prsteň je corpus delicti

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Oficiálna správa z tlače: R. 1952 kopal železničiar pán František Elek základy domu č. 292 v Hrhove, okr. Rožňava,…

  Zomrel Grayson Murray, dvojnásobný víťaz na PGA Tour

  0icon

  Vo veku 30 rokov zomrel americký golfista Grayson Murray, dvojnásobný víťaz turnajov série PGA Tour. Podľa agentúry AP skonal v soboru ráno, deň po odstúpení…

  Macronovo impérium sa rozpadá

  0icon

  Paríž 26. mája 2024 (HSP/spectator/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Macronovo impérium sa rozpadá, píše Jonathan Miller pre britský Spectator. Francúzske zámorské územia sa obrátili chrbtom k Parížu.…

  Maďarsko blokuje podporu Ukrajiny z ruských zdrojov

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Mehmet Emin MengĂĽarslan-Anadolu Agency)   Maďarsko zdržiava prijatie zákona, ktorý by umožnil Ukrajine profitovať zo zmrazených ruských aktív. Prvá platba do…

  Česi vo finále bez Ruttu, dostal trest za zákrok na Lundeströma

  0icon

  Praha 26. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Česká hokejová reprezentácia sa bude musieť vo finále MS proti Švajčiarsku zaobísť bez Jana Ruttu. Skúsený obranca dostal…

  Michalovce nepokazili dojem z vydarenej jari, Straka: "Išlo o všetko"

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Futbalisti MFK Zemplín Michalovce získali v nadstavbe sezóny takmer dvojnásobný počet bodov oproti základnej časti. Napriek tomu bojovali…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Peter Lipták

  Miroslav Iliaš

  René Pavlík

  Marek Brna

  Peter Haršáni

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA