Nad svetom sa sťahujú mraky ľudskej hlúposti.
Pokračovanie k blogom: (TU1), (TU2), (TU3), (TU4).
Čím sú jedinci vzdelanejší, tým je spoločnosť hlúpejšia a hlúpejšia. Došlo k totálnemu zmäteniu jazykov a tak v medziľudských vzťahoch prevláda hulvátstvo, nenávisť, násilie a lúpežnícky spôsob života. Vyvíjame zbraňové systémy aby sme nezničili len ľudskú spoločnosť ale aj túto krásnu planétu aspoň 5x či 10x. Po nás potopa, toto je heslo „najvzdelanejšej“ časti ľudstva.
Pravdu má astronóm i astrológ, lekár i šarlatán, profesor i kazisvet. Tomu všetkému kraľujú peniaze ktorým tento stav vyhovuje lebo „v mútnej vode sa najlepšie chytajú zlaté rybky“!!!
Preto som sa rozhodol spracovať tento slovníček aby som ukázal z čoho je upletené spoločenské vedomie ktoré tento chaos riadi a to je ekonómia.
Sú v ňom odlíšené pojmy ktoré je možné chápať ako pojmy vedecké a pojmy ktoré môžu (náhoda) ale aj nemusia byť vedou (obvykle). Matematika pomôž mi!
Veda – (1+1=2) verný, objektívny, virtuálny obraz reality, jej správaní sa a rozumnom ovládaní.
Umenie – (1+1 <=> 2), subjektívny obraz reality, ktorý môže ale nemusí verne zobrazovať realitu. Môže byť objektívny, záporný alebo pozitívny a v tomto zmätenom stave ovláda reálne procesy.
Oikonómia dnes mikroekonómia – (1+1=2) Ide o spojenie dvoch slov: “oikos” , čo znamená dom alebo domáce hospodárstvo a “nomos” , čo znamená zákon. Ide o hospodárenie v rámci uzatvorenej komunity – objektu. Dnes má verného nasledovníka v podobe vnútropodnikového hospodárenia zachyteného vo vnútropodnikovom účtovníctve.
Obchod, ináč makroekonómia – (1+1 <=> 2) – ide o výmenu produktov medzi objektami (jedinec, komunita, štát a pod.) ekonomický nepodliehajúcimi objektu vyššieho radu.
Ekonómia – (1+1 <=> 2), zmes mikroekonómie a makroekonómie
Hodnota – (1+1=2), všeobecná hodnota spoločenskej práce vložená do produktu určeného na výmenu
HODNOTA – (1+1 <=> 2), hodnota stanovená na TRHu nezávisle od toho či bola výsledkom spoločenskej práce alebo nie
Cena – (1+1=2), vnútropodnikové ocenenie produktu peniazmi na základe vynaložených, úplných vlastných nákladov
CENA – (1+1 <=> 2), trhová cena medzi subjektami v rámci objektu (bez analýzy) ako aj objektami – hieroglyf.
Komunita (spoločnosť) – (1+1=2), – harmonizovaná, ekonomický uzatvorená, ovládaná oikonómiou, rozumným centrom.
KOMUNITA (SPOLOČNOSŤ) – (1+1 <=> 2), živelná, ekonomický otvorená bez schopnosti sebaovládania.
Trh – (1+1=2), vnútro objektový trh ktorého vnútro objektová súvaha nevykazuje zisk ani stratu, nakoľko Σ ziskov = Σ strát. Takýto trh má obvykle vlastnú banku a vlastnú menu ktorá zabezpečuje aby Σ peňazí na trhu zodpovedala Σ tovarov na trhu vyjadrenú v mene tejto banky. Zároveň cez túto banku prebiehajú aj operácie s vonkajším TRHom vrátane stanovovania kurzov vlastnej meny k zahraničným menám. Peniaze tvoria objektívny obraz reality!
TRH – (1+1 <=> 2), medzi objektový trh ak jednotlivé objekty vykazujú zisk alebo stratu ktorých Σ Σ nie sú si v rovné.
Produkt – (1+1=2), hodnota produktu je vyjadrená vnútropodnikovými cenami, obvykle pred vstupom na trh či TRH
TOVAR – (1+1 <=> 2), = CENA produktu na TRHu, hieroglyf ktorý definoval a snažil sa rozlúštiť Marx vo svojej knihe „KAPITÁL“ no nepodarilo sa mu to!
Peniaze a ich klony – (1+1=2),verný obraz spotreby spoločenskej práce pri vstupe produktu na trh alebo TRH. Klony – zmluvy, pohľadávky, záväzky a pod.
PENIAZE a ich klony – (1+1 <=> 2), falošný obraz produktu či inej komodity ktorý peniaze zmenili na TOVAR – hieroglyf. Klony – zmluvy, pohľadávky, záväzky + úroky, pokuty, ZISKy a pod.
„Zisk = strata“ – (1 = 1) > (1–1 = 0), je to dvojička ktorá bez jedného jej člena neexistuje
ZISK (1+1 > 2), finančná bublina pomocou ktorej jej tvorca okráda realitu (spoločnosť). Základná bunka EKONÓMIE ktorá mení produkt na TOVAR! (Bunka ktorú sa snažil odhaliť Marx)
Nadhodnota – (1+1=2), reálna hodnota vytvorená nad rámec spotrebovaných reálnych hodnôt. ZISK a nadhodnota sú totálne odlišné pojmy!!!
Príklady zo života:
1. Civilizovaná komunita – rodina
Matka drží kľuč od zásobárne. Dcéra celý deň robila v domácnosti a tak jej matka na večeru, podľa rodinného rozpočtu pre deti (2 eura) dala chleba s maslom v hodnote 1,5 eura. Syn viac menej leňošil a tak dostal jablko za 0,5 eur. Išlo o vedecký prístup k motivácii práceschopných.
Dcére sa zapáčilo jablko a syn dostal chuť na chleba tak si ich vymenili nezávisle na ich hodnote. Rodina sa správa rozumne, civilizovane pričom rešpektuje vnútro-rodinný trh a trh rešpektuje rodinný rozpočet. Toto je oikonómia!!!
2. Živelná komunita – rodina
Kľuč od zásobárne nie je. V rodine panuje TRH napriek tomu, že ak má rodina prežiť tak viac ako 2 eura na večeru pre deti nemôže spotrebovať. Dcéra ide do zásobárne, zoberie 2 jablka (jedno pre priateľa) syn je hladný a tak si zoberie nie jeden ale dva chleby s maslom. Matka keď to zistí tak deťom vynadá a sama nevečeria ale ide zlostná a hladná spať! Ak sa to bude opakovať matka zomrie na suchoty a deti sa budú chvíľu tešiť ako dobre si žili. Toto je dnešná ekonómia!!! Toto nie je rozprávka ale verne zovšeobecnený opis toho ako si žijeme po roku 1988 (15.6.1988 sme kľúč od národného hospodárstva (objektu) zahodili, otvorili dvere a subjekty-NP premenili na objekty-ŠP). Stačí málo, jedna recesia a zopakuje sa u nás Detroit* – dokonalý to produkt TRHu.
Záver.
Pokiaľ celosvetová spoločnosť túži získať titul „ratione societatis“ (rozumná spoločnosť), potom ľudské vzťahy musí ovládnuť rozum a nesmú podliehať živelnosti, kde každý má pravdu (riadený chaos – dokonalý to obraz súčasného sveta) a spoločne sme hlúpejší ako zverstvo.
* – Mesto je symbolom recesie. Detroit upadol kvôli útlmu automobilovej výroby. Vďaka nepriaznivému životnému prostrediu sa väčšina obyvateľstva mesta odsťahovala na jeho perifériu alebo na vidiek. 80 % obyvateľov tvoria v súčasnosti Afroameričania Mesto je povestné vysokou kriminalitou a chátrajúcimi budovami. 18. júla 2013 mesto vyhlásilo bankrot. (TU)