Turecký problém

V Iráne vládol v rokoch 1941–1979 šach Mohammad Rezá Pahlavi. Je zaujímavé, že jeho otec slúžil v kozáckej brigáde. Mohammad Rezá robil silne pro-americkú politiku. Keď však koncom roku 1978 proti nemu vypukli demonštrácie, Amerika ho nepodržala a šacha zvrhli. Ten sa napokon usadil v Egypte, kde aj zomrel – povrávalo sa, že pri operácii sleziny, ktorú absolvoval v USA, mu poškodili pankreas…

Po ňom v sa v Iráne dostal do čela ayatollah Chomeini, ktorý viedol silne protiamerickú politiku. Susedný Irak, vedený Saddamom Hussajnom, bol teda vmanévrovaný do vojny s Iránom, ktorá trvala až do roku 1988. Vojna, ktorá priniesla obrovské straty sa skončila akousi remízou a došlo na Saddama.

Vo dvoch vojnách, vedených primárne Spojenými štátmi (1990-19912003), ktoré boli vedené pod falošnou zámienkou, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia bol Saddam zosadený a v roku 2006 popravený. Straty na životoch možno presiahli jeden milión ľudí.

V Líbyi vládol v rokoch 1969-2011 Muammar al-Kaddáfi. Krajina bola pod jeho vedením hospodársky úspešná, avšak vo februári 2011 vypuklo zo zahraničia podporované povstanie. Povstaniu sa veľmi nedarilo, takže v marci toho roku sa začali letecké útoky NATO. Vládne vojská boli porazené a Kaddáfiho zavraždili povstalci. Odvtedy vládne v Líbyi chaos a táto krajina je hlavnou bránou, ktorou utečenci z Afriky utekajú do Európy.

V Sýrii moslimská väčšina nažívala s kresťanskou menšinou po stáročia v mieri. Od roku 2011 však až doteraz tam trvá občianska vojna a počet kresťanov klesol z pôvodných 30% na 10%. Tzv. západ podporuje povstalcov rôzneho druhu proti vláde Bašára al-Asada, ktorú v poslednej chvíli zachránila ruská podpora. Krajina je však v ruinách. V čase písania tohto článku sa tvrdo bojuje v meste Aleppo, ktoré bolo považované za metropolu kresťanstva v Sýrii.

Hlavnou bránou pre utečencov z Iraku a Sýrie do Európy bolo Turecko.  V roku 2015 ich takto prišlo do Grécka asi 800 000. Keď teda Turecko po dohode s EU podstatne zredukovalo príliv utečencov do Európy, plány tých ktorí chcú EU rozložiť, boli vážne narušené. Poslednou kvapkou, ktorá preliala pohár trpezlivosti bolo, keď sa turecký prezident Erdogan ospravedlnil Vladimírovi Putinovi za zostrelenie ruskej stíhačky a následné zavraždenie ruského pilóta.. (Bolo by zaujímavé vedieť kto skutočne vydal rozkaz na zostrelenie tohto lietadla.)

V Turecku došlo k pokusu o puč a o zvrhnutie legálne zvolenej vlády. Lenže Turecko nie je nejakou krajinkou tretieho sveta. Puč bol promptne zlikvidovaný a teraz dochádza v Turecku k očistemnohých smeroch. A zrazu tí, čo sú zvyknutí nemilosrdne manipulovať malé krajiny do vojny a mieru zistili, že na Turecko majú v ruke pramálo tromfov.  Také „humanitárne bombardovanie“ si napríklad nemôžu dovoliť…

Skúšajú teda využiť tých, ktorých už Lenin nazval „užitočnými idiotmi“ – čiže ľudí, ktorí sa krátkozrako dajú zmanipulovať do boja proti svojim vlastným záujmom. A tak napríklad aj naše diskusné fóra sú plné útokov na Turecko, ktoré sa nikdy nesmie stať členom EU. Veď dokonca Turci uvažujú o znovu zavedení trestu smrti. Hm

Pozrime sa na túto záležitosť racionálne. Turecko je mocná krajina so silným hospodárstvom  (jeho HDP sa skoro rovná spoločnému HDP celej Visegrádskej štvorky) a silnou armádou. Je tam, kde je – na juhovýchodnom prahu Európy. Turecko tam môže byť buď našim nepriateľom na tomto nebezpečnom prahu (ak mu budeme donekonečna otĺkať o hlavu, že pre nás nie je dosť dobré), alebo našou pevnosťou, ak sa stane jedným z nás – ak sa stane členom EU. Ktorá alternatíva je asi tak lepšia?

No a najoptimálnejšie optimálne (na zlú formuláciu upozornil nick Misjogi, ktoremu za jeho ostražitosť ďakujem) by bolo, keby sa Turecko stalo aj akýmsi štítom na juhu spojnice medzi dvoma spolupracujúcimi úniami – Európskou a Euroázijskou.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Konkol

O AUTOROVI

Som spisovateľ, cestovateľ, karatista

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 12

Celkové hodnotenie: 7.16

Priemerná čítanosť: 1654

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Krúpa má podozrenie, že MO koná v záujme cudzích zbrojárskych spoločností

    0icon

    Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) má podozrenie, že minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) koná v záujme cudzích zbrojárskych spoločností na úkor slovenských.…

    Dolinková chce predložiť projekt univerzitnej nemocnice v najbližších dňoch

    0icon

    Projekt výstavby univerzitnej nemocnice v Bratislave chce ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) predložiť najbližšie dni aj na vládu a predstaviť ho aj verejnosti. Deklarovala, že…

    Prezidentka odobrila vznik elektronického registra kandidátov vo voľbách

    0icon

    Údaje o kandidátoch vo voľbách sa budú zverejňovať v novom elektronickom registri. Jeho zavedenie má pomôcť odstrániť chybovosť na zoznamoch zaregistrovaných kandidátov aj na hlasovacích…

    Premiér uviedol, čo je dôležité: Inak bude mať EÚ obrovské problémy

    0icon

    Pred Európskou úniou stoja podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) viaceré výzvy. Zaoberať sa bude musieť napríklad jej ďalším rozširovaním, nelegálnou migráciou či témou trhu. Uviedol…

    Polícia začala v súvislosti s požiarom v Lipanoch trestné stíhanie

    0icon

    Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove vedie v súvislosti so štvrtkovým požiarom v Lipanoch trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Požiar si…

    Dve tváre mimovládok. Zákon cieli iba na jednu z nich

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook,Screenshot) Aktualizované 2. mája 2024 Podľa predstaviteľov mimovládok, poslanci NR SR netušia, čo tretí sektor na Slovensku zastrešuje, uvádzajú redaktori denníka…

    USADA vyzvala na nezávislé vyšetrovanie prípadu čínskych plavcov

    0icon

    Americká antidopingová agentúra (USADA) vyzvala na nezávislé vyšetrovanie dopingového prípadu 23 čínskych plavcov. Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) zároveň obvinila z toho, že v tejto afére…

    Šutaj Eštok reaguje na článok denníka Sme

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister vnútra a generálny manažér Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok odmieta, že by funkcie v štátnej správe…

    Pre zosuv svahu vyhlásili v Budatíne mimoriadnu situáciu

    0icon

    V žilinskej mestskej časti Budatín je pre zosuv svahu a následné poškodenie komunikácie na ulici Ku zvonici vyhlásená mimoriadna situácia. Po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu…

    Ministri vidia priestor na optimalizáciu počtu zamestnancov v štátnej správe

    0icon

    Viacerí ministri vidia priestor na optimalizáciu počtu zamestnancov v štátnej správe a plánujú vykonať personálne audity. Niektoré ministerstvá už dokonca počty zamestnancov či pracovníkov na…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA