Turecký problém

V Iráne vládol v rokoch 1941–1979 šach Mohammad Rezá Pahlavi. Je zaujímavé, že jeho otec slúžil v kozáckej brigáde. Mohammad Rezá robil silne pro-americkú politiku. Keď však koncom roku 1978 proti nemu vypukli demonštrácie, Amerika ho nepodržala a šacha zvrhli. Ten sa napokon usadil v Egypte, kde aj zomrel – povrávalo sa, že pri operácii sleziny, ktorú absolvoval v USA, mu poškodili pankreas…

Po ňom v sa v Iráne dostal do čela ayatollah Chomeini, ktorý viedol silne protiamerickú politiku. Susedný Irak, vedený Saddamom Hussajnom, bol teda vmanévrovaný do vojny s Iránom, ktorá trvala až do roku 1988. Vojna, ktorá priniesla obrovské straty sa skončila akousi remízou a došlo na Saddama.

Vo dvoch vojnách, vedených primárne Spojenými štátmi (1990-19912003), ktoré boli vedené pod falošnou zámienkou, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia bol Saddam zosadený a v roku 2006 popravený. Straty na životoch možno presiahli jeden milión ľudí.

V Líbyi vládol v rokoch 1969-2011 Muammar al-Kaddáfi. Krajina bola pod jeho vedením hospodársky úspešná, avšak vo februári 2011 vypuklo zo zahraničia podporované povstanie. Povstaniu sa veľmi nedarilo, takže v marci toho roku sa začali letecké útoky NATO. Vládne vojská boli porazené a Kaddáfiho zavraždili povstalci. Odvtedy vládne v Líbyi chaos a táto krajina je hlavnou bránou, ktorou utečenci z Afriky utekajú do Európy.

V Sýrii moslimská väčšina nažívala s kresťanskou menšinou po stáročia v mieri. Od roku 2011 však až doteraz tam trvá občianska vojna a počet kresťanov klesol z pôvodných 30% na 10%. Tzv. západ podporuje povstalcov rôzneho druhu proti vláde Bašára al-Asada, ktorú v poslednej chvíli zachránila ruská podpora. Krajina je však v ruinách. V čase písania tohto článku sa tvrdo bojuje v meste Aleppo, ktoré bolo považované za metropolu kresťanstva v Sýrii.

Hlavnou bránou pre utečencov z Iraku a Sýrie do Európy bolo Turecko.  V roku 2015 ich takto prišlo do Grécka asi 800 000. Keď teda Turecko po dohode s EU podstatne zredukovalo príliv utečencov do Európy, plány tých ktorí chcú EU rozložiť, boli vážne narušené. Poslednou kvapkou, ktorá preliala pohár trpezlivosti bolo, keď sa turecký prezident Erdogan ospravedlnil Vladimírovi Putinovi za zostrelenie ruskej stíhačky a následné zavraždenie ruského pilóta.. (Bolo by zaujímavé vedieť kto skutočne vydal rozkaz na zostrelenie tohto lietadla.)

V Turecku došlo k pokusu o puč a o zvrhnutie legálne zvolenej vlády. Lenže Turecko nie je nejakou krajinkou tretieho sveta. Puč bol promptne zlikvidovaný a teraz dochádza v Turecku k očistemnohých smeroch. A zrazu tí, čo sú zvyknutí nemilosrdne manipulovať malé krajiny do vojny a mieru zistili, že na Turecko majú v ruke pramálo tromfov.  Také „humanitárne bombardovanie“ si napríklad nemôžu dovoliť…

Skúšajú teda využiť tých, ktorých už Lenin nazval „užitočnými idiotmi“ – čiže ľudí, ktorí sa krátkozrako dajú zmanipulovať do boja proti svojim vlastným záujmom. A tak napríklad aj naše diskusné fóra sú plné útokov na Turecko, ktoré sa nikdy nesmie stať členom EU. Veď dokonca Turci uvažujú o znovu zavedení trestu smrti. Hm

Pozrime sa na túto záležitosť racionálne. Turecko je mocná krajina so silným hospodárstvom  (jeho HDP sa skoro rovná spoločnému HDP celej Visegrádskej štvorky) a silnou armádou. Je tam, kde je – na juhovýchodnom prahu Európy. Turecko tam môže byť buď našim nepriateľom na tomto nebezpečnom prahu (ak mu budeme donekonečna otĺkať o hlavu, že pre nás nie je dosť dobré), alebo našou pevnosťou, ak sa stane jedným z nás – ak sa stane členom EU. Ktorá alternatíva je asi tak lepšia?

No a najoptimálnejšie optimálne (na zlú formuláciu upozornil nick Misjogi, ktoremu za jeho ostražitosť ďakujem) by bolo, keby sa Turecko stalo aj akýmsi štítom na juhu spojnice medzi dvoma spolupracujúcimi úniami – Európskou a Euroázijskou.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Konkol

O AUTOROVI

Som spisovateľ, cestovateľ, karatista

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 12

Celkové hodnotenie: 7.16

Priemerná čítanosť: 1654

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Univerzitná nemocnica Bratislava sa ohradila voči výrokom Kotlára, vyzvala spoločnosť, aby im nepodľahla

    0icon

    Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) sa dôrazne ohradila voči výrokom splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára. Nemajú…

    Prezident kritizoval Fica, narážal na Šimkovičovú, vyjadril sa aj k svojmu podpisu konsolidačného balíčka

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot TA3) Aktualizované 6. októbra 14:04 Spor vládnych strán Hlas-SD a SNS je už problémom premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ten musí…

    Tomič si zvyká na Nórsko a chváli Pekaríka: "Zavrel ústa kritikom"

    0icon

    Senec 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Slovenský futbalista Michal Tomič meral na reprezentačný zraz 3000 km dlhú cestu spoza polárneho kruhu. Na exotickom mieste…

    Vo Fínsku vyzývajú na zničenie áut ruských diplomatov

    0icon

    Helsinki 6. októbra 2024 (HSP/Foto:screenshot Twitter)   S týmto nápadom prišiel Charlie Salonius-Pasternak, zamestnanec Inštitútu pre zahraničnú politiku „Opätovne zverejňujem toto video a ešte raz…

    Lewandowski hetrikom zariadil triumf Barcelony na pôde Alavesu

    0icon

    Madrid 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Monfort)   Futbalisti FC Barcelona zvíťazili v nedeľnom súboji španielskej La Ligy na pôde Deportiva Alaves 3:0 a po 9.…

    Operačné stredisko pre medveďa hnedého prijalo od júla 128 hlásení

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Operačné stredisko pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR od svojho vzniku v júli prijalo 128 hlásení. Z…

    Premiér je za členstvo Ukrajiny v EÚ. Ospravedlňoval tiež v čase konsolidácie nepochopiteľne vysoké výdaje ministerstva obrany

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot STVR) Aktualizované 6. októbra 2024 Koalícia a opozícia by mali hľadať spoločnú cestu pri upokojovaní spoločnosti v odborných témach. Tak,…

    Vinicius Junior vypadol pre zranenie z nominácie Brazílie

    0icon

    Útočník Vinicius Junior z Realu Madrid vypadol pre zranenie z kádra Brazílie na októbrové zápasy juhoamerickej futbalovej kvalifikácie MS 2026 proti Čile a Peru. V…

    Biden pripravuje Američanov na občiansku vojnu. Nech sa zabíjajú navzájom, nie nás

    0icon

    Washington 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Biden pochybuje, že prezidentské voľby v USA budú pokojné. Nenávisť v americkej spoločnosti sa vymyká normálu, občania sú…

    Ministerstvo vnútra kúpilo mobilný systém detekcie bezpilotných lietadiel, cenu nezverejnilo

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)   Ministerstvo vnútra (MV) SR nakúpilo mobilný systém detekcie bezpilotných lietadiel. Sumu, ktorú zaň zaplatilo však neuviedlo. Vypláva to zo…

    FOTO DŇA