Žijú a žili niekedy „Slovieni“? Pred rokom 1883 nežili

Možno súhlasiť s názorom Zdenka Drdola, Slováka žijúceho vo Švajčiarsku, ktorý odznel v súvislosti s mojím apelom, aby sme vešali slovenské zástavy (k honosnejším vlajkám potrebujeme aj žrde) na „vlastnom majetku“. Že príčinou slovenských problémov (inak povedané slovenskej malosti, ktorú zjednodušene charakterizuje ako „ovce idúcej na bitúnok“ typickými aktuálnymi vyznaniami: „Máme sa lepšie ako v komunizme; nemusíme už stáť v radoch na mäso a mandarínky; dostať toaletný papier; môžeme ísť do cudziny; čo tam po tom, že našou sprostosťou sú na nás nasmerované ruské rakety!“) je slovenská inteligencia. Tá si neplní svoju úlohu, ktorou je ukazovať národu cestu – kultúrou, politikou, filozofiou a aj logikou – o čo – podľa Drdola – očividne v slovenskej inteligencii nikto nestojí. Tu by som si dovolil nesúhlasiť: stojí veru, stojí, ale Slovákom všeobecne a slovenskej inteligencie, žiaľ, tiež, chýba hlboké poznanie vlastných dejín, ich logiky a súvislosti. Niektorých epoch našej minulosti sa doslova bojíme! A následne chýba všetko ostatné.

 

 

 

Potvrdzuje to taký navonok detail: používanie pojmov „staroslovienčina“, „starosloviensky“, „starí Slovieni“ a ďalších tvarov s dvojhláskou „ie“ medzi „v“ a „n“ v pomenovaní našich predkov, ale i nás! Lebo veď ak existovala „staroslovienčina“ a „starí Slovieni“, musí dnes existovať aj „slovienčina“ a aj „Slovieni“. Kde sú však?

 

„Staroslovienčinu“ a „starých Slovienov“ stvoril  ako „staroslověnčinu“ a „starých Slověnov“ až v roku 1883 Georg – Jiří Polívka (1858 – 1933), český slavista, istý čas vedúci funkcionár Česko-slovenskej akadémie vied. Pred rokom 1883 neboli! Prelistujte si Štúra či Bernoláka! V roku 1883 v štúdii „Kterým jazykem psány jsou nejstarší památky jazyka slovanského – starobulharsky či staroslovensky?“ Polívka navrhol, aby sa namiesto dovtedy všeobecne používaného pojmu staroslovenský jazyk začal používať termín staroslověnský jazyk. Aj keď Polívkov pokus odmietali najmä poľskí slavisti, jeho českí kolegovia návrh prijali, lebo vedeli, o čo ide. A ich učenliví slovenskí žiaci prevzali grafému „ě“ a neskôr „ie“ a začali používať tvary Slovieni, sloviensky, staroslovienčina, lebo nevedeli o čo ide. Že cieľom tejto navonok „malichernej“ gramatickej novoty, na ktorú sme si už – vrátane našej inteligencie! – väčšinou zvykli, mal byť i je pokus o pretrhnutie súvislosti medzi slovenčinou a najstarším kultúrnym jazykom Slovanov – Slovänov – Slovenov – Slovákov. Malá, nebadaná zámena „e“ za „ě“ a „ie“ mala prispieť (a veruže prispela!) k zoslabeniu starých národných tradícií Slovákov. Ignorovanie a asimilácia slovenského národa nijako nemohla pripustiť jeho dávnu existenciu, jeho politický, kultúrny a náboženský primát v priestore nielen západných Slovanov pred deviatym a desiatym storočím, prejavujúci sa v jeho mene. Napokon pozrime sa na to z druhej strany: stačí namiesto novotvaru sloviensky, starosloviensky použiť slovenský, staroslovenský, a všetko má iný, pôvodný, slovenský význam a zmysel: staroslovenčina, starí Sloveni (Slováci), stará slovenská cirkev.

 

„Odídením“ od pojmu „Sloveni“ a „staroslovenský“ stratili sme aj hrdinov tamtých čias. Veď sa len rozpamätajte na protesty tiežslovákov pri odhaľovaní sochy kráľa starých Slovákov na Bratislavskom hrade v roku 2010. A dnes? Muž, ktorý sa nebojí rehabilitovať tohto kráľa, teda Svätopluka, musí skončiť na poste šéfa vedúceho katedry slovenských dejín a možno skončí aj katedra! A všetci spochybňovatelia slovenskej histórie – a je ich veľa všade, aj na RTVS – si vydýchnu a zatlieskajú.

 

Slovieni a staroslovienčina teda pred rokom 1883 neboli (nepoznal ich ani Štúr a ani Bernolák).  A sú tu dnes? A kde žijú? Občas iba v hlavách aj niektorých inak dobrých národovcov, dokonca všeslovanov, ktorí len nedomýšľajú súvislosti.

 

Marián Tkáč

 

1. mája 2023

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 99

Celkové hodnotenie: 19.09

Priemerná čítanosť: 5294

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Pre vydanie náhradného cestovného dokladu EÚ sa zavádzajú nové pravidlá

    0icon

    Vydávanie náhradného cestovného dokladu Európskej únie (EÚ) sa bude riadiť novými pravidlami. Vyplýva to z novely zákona o cestovných dokladoch SR, ktorú v stredu schválilo…

    Od roku 2025 by sa mohol využívať digitálny občiansky i vodičský preukaz

    0icon

    Od roku 2025 budú môcť Slováci využiť aj elektronické verzie dvoch základných a najviac používaných dokladov - občianskeho preukazu a vodičského preukazu. Vyplýva to z…

    Deklarovať hotovosť pri jej preprave cez hranice má byť povinné

    0icon

    Do legislatívy sa má zaviesť povinnosť deklarovať peňažné prostriedky v hotovosti pri ich preprave cez vnútornú hranicu Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z novely zákona…

    SHMÚ upozorňuje na hmlu v Bratislave a na Záhorí

    0icon

    V stredu treba v Bratislave a na Záhorí počítať s hmlou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa,…

    Gukeš zvíťazil v tretej partii a vyrovnal súboj o titul majstra sveta

    0icon

    Indický šachista Dommaraju Gukeš zdolal v tretej partii súboja o titul majstra sveta v Singapure Číňana Ting Li-žena. Iba 18-ročný vyzývateľ vyhral prvú partiu v…

    Lunter sa vo Veľkom Krtíši zaujímal, ako fungujú opatrenia proti šikane

    0icon

    Banská Bystrica 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Jesenné turné predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondreja Luntera po stredných školách (SŠ) v kraji pokračovalo v…

    Svitka čaká už 16. štart, cieľom opäť top 10: "Nechcem to ísť odjazdiť"

    0icon

    Slovenská motocyklová ikona Štefan Svitko bude už šestnástykrát v kariére štartovať na prestížnych pretekoch Rely Dakar. Pred 47. ročníkom, ktorý sa bude opäť konať v…

    Dopravné obmedzenia na Hradskej ulici v Bratislave sa začnú v piatok

    0icon

    Bratislavská krajská polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia na Hradskej ulici v Bratislave, ktoré sa začnú od piatka (29. 11.) o 9.00 h a potrvajú do…

    Zmeny v čakačkách podľa Ministerstva zdravotníctva neznamenajú obmedzenie zdravotnej starostlivosti

    0icon

    Zmeny v maximálnych čakacích lehotách na plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktoré majú platiť od budúceho roka, podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR neznamenajú obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.…

    Konfederácia odborových zväzov: Návrhy SNS predstavujú zásah do fungovania občianskej spoločnosti

    0icon

    Bratislava 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR sa postavila proti návrhom koaličnej SNS na úpravu zákona o mimovládnych organizáciách. "Marcový,…

    FOTO DŇA