Opakované provokatívne a pre Izrael Izrael ponižujúce rezolúcie UNESCO vo veci Chrámovej hory v Jeruzaleme, islamského Skalného domu a Veľkej mešity Al Aksá sú škandalózne. Chrámová hora sa v texte rezolúcie spomína len ako Vznešená svätyňa.
Ide pritom pre Izrael, Jeruzalem, ale aj kresťanov o obzvlášť citlivú záležitosť, keďže táto časť Jeruzalema je posvätná rovnako pre židov, ako aj moslimov a samozrejme kresťanov, a dlhodobo je zdrojom napätia vo vzťahoch medzi Izraelom a Palestínčanmi, zmieňuje správa tu:
https://www.teraz.sk/zahranicie/dalsi-vybor-unesco-schvalil-spornu/224885-clanok.htmltext
Do Výboru svetového dedičstva UNESCO návrh rezolúcie predložili Kuvajt, Libanon a Tunisko.
Tieto krajiny konali v mene Jordánska a Palestíny, ktoré nie sú členmi Výboru svetového dedičstva.
Návrh rezolúcie podporilo desať krajín, dve hlasovali proti a osem sa zdržalo. Jeden člen Výboru – Jamajka – sa na zasadnutí nezúčastnil.
Chrámová hora ako skalný masív a základ dvoch zničených centrálnych židovských chrámov sa stala tretím najposvätnejším miestom uctievania islamu až začiatkom 7. stor. po dobu vlády islamu nad Jeruzalemom.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeruzal%C3%A9m
„Nejsvětější místa tří monoteistických náboženství se rozkládají ve Starém Městě na celkové rozloze necelého čtverečního kilometru a zahrnují Chrámovou horu, Západní zeď, baziliku Svatého hrobu, Skalní dóm a mešitu al-Aksá. Staré Město, které je společně s jeruzalémskými hradbami zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se tradičně dělí do čtyř čtvrtí (arménské, křesťanské, židovské a muslimské), jejichž názvy však byly zavedeny až v 19. století. V průběhu dějin byl Jeruzalém dvakrát zničen, 23krát obléhán, 52krát napaden a 44krát dobyt.“
A to je aj na trpezlivého vola priveľa a rezolúcie UNESCO sú už naozaj navyše.
Obe rezolúcie boli iniciované a podporené arabskou proti židovskou koalíciou.
Times of Israel napísal, že prijatím rezolúcie vzniká “absurdná situácia”, keď archeologické vykopávky na Chrámovej hore a jej okolí, ktoré priniesli mnohé dôkazy o naviazanosti židov a židovstva na túto lokalitu, by mohli byť označované ako “deštrukcia moslimskej lokality”. Škandál!
Reakcia Izraela: “Rezolúcia UNESCO o Jeruzaleme bude mať za následok zníženie príspevku Izraela.” Izrael stanovisko USA uvítal a pripravuje aj svoj odchod z UNESCO.
OSN a UNESCO si vyrábajú problémy tým, že sa odkláňajú od svojho poslania a štatútu mierovej organizácie, a vnášajú, najmä UNESCO do svojej činnosti politiku a politikárčenie, čím vzbudzujú rast nedôvery členov, pozorovateľov, ale aj už kritickú nedôveru svetovej verejnosti.
Netanjahu kritizoval rezolúciu UNESCO ako absurdnú a vyhlásil, že “systematické obťažovanie” Izraela zo strany UNESCO “niečo stojí”, čím avizoval zníženie príspevku pre OSN. Uviedol tiež, že Izrael sa nebude nečinne prizerať tomu, ako sa OSN snaží negovať izraelskú suverenitu nad Jeruzalemom:
https://www.teraz.sk/zahranicie/rezolucia-unesco-o-jeruzaleme-izrael-z/257808-clanok.html
Rezolúcie UNESCO o Chrámovej hore fakticky potvrdili arabsko-islamskú anexiu (okupáciu) Chrámovej hory.
Izrael vyhlásil Jeruzalem za svoje “nedeliteľné a večné” hlavné mesto v roku 1980 po anektovaní jeho východnej časti, čo však medzinárodné spoločenstvo neuznalo.
Poznámka: Odchádzajúca Bulharka Irina Bokovová, šéfka UNESCO, bola za seba proti rezolúciám. Voči odchodu USA z UNESCO, ktoré už pre svoj príspevkový deficit od roku 2011 má pozastavené hlasovanie, Bokovová vyjadrila ľútosť.
V r. 610 kde sa vzal, tu sa vzal, vznikol “mierumilovný” islam, a po dobytí Jeruzalema postavil a v r. 710 na Chrámovej hore otvoril svoju mešitu. Skalný dóm je miesto uctievania Abraháma, biblického praotca všetkých semitov, teda aj moslimov a židov. Odtiaľ mal podľa legendy, nik to ale nevidel (noc) vystúpiť Mohamed k svojmu Allahovi.
Ťažko skúšaný Jeruzalem stor. bol po jeho po obliehaní od od 7. júna do 15. júla roku 1099 ako “sväté” mesto znovu dobytý križiakmi.
Izraelskí židia zvažujú výstavbu tretieho židovského chrámu na pôvodnom mieste prvých dvoch Dávidovho/Šalamúnovho a Herodesovho chrámu, ktorý bol definitívne zničený Rimanmi v r. 70 n.l. (po Kristovi) a po porážke židovského proti rímskeho povstania sa datuje začiatok odchodu židov do diaspory a ich postupného návratu do vlasti po roku 1948 (vznik štátu Izrael).
Na účel výstavby tretieho chrámu majú pripravené financie a všetky potrebné obradné predmety.
Čaká sa na len rozhodnutie. Proces rozhodovania môže spustiť aj urýchliť aj ďalšia reakcia OSN a Arabov (moslimov, ak sa vo veci nevpracú do kože), čo nemá priamy súvis s územnými spormi Izrael verzus Palestína. Osud Al Aksá si neviem a ani nechcem predstaviť. O židovsko-kresťanský Jeruzalem sa ale neobávam. Tobôž, že kresťania majú svoj Jeruzalem, ktorý nie je totožný so židovským a ani svetským štátom Izrael a jeruzalemské, izraelské a ostatné historické a biblické miesta na Blízkom východe sú len ich symbolickým posvätným miestom uctievania osobných návštev a pútí tak, ako moslimov do Mekky, Mediny a tiež Jeruzalema.
Reakcia USA je tento raz oprávnená.
https://www.teraz.sk/zahranicie/pojene-staty-vystupia-k-31-decembru/285894-clanok.html
OSN so sídlom v New Yorku a UNESCO v Paríži potrebujú rozsiahlu vnútornú reformu tak, ako si vyžaduje správanie Európskej únie a jej centra.
K rozhodnutiu USA sa pripájam.
Autor článku: Juraj Režo alias notorickyobcan
P.S. O rezolúciách som postupne písal 15.10.2016:
„Rezolúcia vyvolala vlnu masívneho pobúrenia a odporu v Izraeli a rezolúciu odsúdila aj sama šéfka UNESCO Irina Bokovová. Izrael pozastavil spoluprácu s UNESCO, a Benjamín Netanjahu vyhlásil, že táto organizácia sama seba rezolúciou pripravila už aj o posledné zvyšky svojej beztak krehkej legitimity.“
O rezolúcii som písal 15.10. 2016:
https://blog.hlavnespravy.sk/546/rezolucia-unesco-o-chramovej-hore-poburenie-izraela-a-konzekvencie-2/
Následne 26.10. 2016:
Spravodajstvo ČT24 (podľa Jerusalem Post a Jakub Sántó) uvádza: „UNESCO před dvěma týdny odhlasovalo, že celý Jeruzalém je svatý pro všechny tři víry, ale jeho srdce patří výhradně muslimům. „UNESCO vyzývá Izrael, okupační sílu, ke znovunastolení historického statu quo z doby před zářím 2000, podle které je jordánská náboženská nadace Awqaf výhradní autoritou v mešitě Al Aksá/komplexu Haram al Šaríf,“ uvedla organizace ve schválené rezoluci, kterou předložilo sedm arabských zemí.
V třetí rezoluci přece jen ale došlo ke změkčení minulého návrhu týkajícího se Jeruzaléma – Izrael nově není napadán jako okupující velmoc. Znovu se navíc v rezoluci hovoří o Západní zdi, která byla v předchozím návrhu označována pouze muslimským názvem Al-Burak. Chrámová hora je ale nadále označována muslimským termínem, jako místo svaté pro islám, nikoli pro židy a křesťany, což je bod, který vyvolává u Izraelců největší odpor.“
https://blog.hlavnespravy.sk/566/tretia-provokacna-proti-izraelska-mierova-rezolucia-osn/
A do tretice, o možnej výstavbe tretieho Šalamúnovho chrámu 1.11. 2016: https://blog.hlavnespravy.sk/581/postavi-izrael-v-jeruzaleme-treti-salamunov-chram/
Poznámka mimo článok:
Podľa oficiálnych údajov z UNESCO v hlasovaní na post nového generála získal katarský exminister kultúry Hamad bin Abdalazíz Kawarí 22 hlasov a jeho protikandidátky, bývalá francúzska ministerka kultúry Audrey Azoulayová a egyptská ministerka rodiny Múšíra Chattábová, po 18 hlasov.
Moc v OSN (aj UNESCO) postupne preberajú Arabi a s nimi a moslimami spriaznené persóny.
Vysokým komisárom OSN pre ľudské práva je Jordánsky princ a moslim Zajd Raad Zajd al-Husajn.
Funkciu generálneho riaditeľa UNESCO si nárokujú v prvom rade arabské krajiny, ktoré pripomínajú, že ich predstaviteľ ešte nikdy tento post nezastával.