Ľudskej spoločnosti hrozia dve katastrofy. Jedna ekologická a druhá ekonomická. O tej prvej sa toho pohovorilo v OSN až, až! O tej druhej ktorej následkom môže byť ekonomický kolaps celosvetovej spoločnosti s možnosťou III. Svetovej vojny sa mlčalo. Obe blížiace sa katastrofy majú rovnakého menovateľa a tou je entropia, teda rastúca nerovnováha známa z fyziky.
U prvej je to nerovnováha medzi človekom a prírodou a u druhej rastúca nerovnováha medzi ľuďmi.
Dnes keď majoritnými vlastníkmi tejto planéty sa stalo len 80 rodín je logické, že pozornosť od seba odviedli na spoločnosť ako celok za blížiacu sa ekologickú katastrofu. Ak by sa hovorilo o oboch, až príliš okato by zodpovednosť za obe katastrofy smerovala k týmto 80-tím rodinám! Nuž a bolo by na tom veľa pravdy, ale nebola by celá! Toto je len následok a nie príčina tohto stavu.
Skutočným vinníkom, za obe entropie je spoločenské poznanie ktoré moderuje tieto oblasti a tým je makro ekonómia s jej dominantným cieľom – ZISKom!
To, že ZISK ktorý neberie v úvahu, že jeho následkom je strata, a je vlastne zločinom proti ľudskosti, som dokázal mnoho krát. Dnes k tomu sa nebudem vracať ale pozriem sa na makro ekonómiu ako celok.
Makroekonómia (obchod) vznikala v čase keď začínal medzi rodový obchod. Nebola to veda ale umenie, ako si zadovážiť prostriedky na živobytie výmenou za niečo čo som nepotreboval. Tak ako v umení býva, že autor sa nesnaží o objektivitu ale o nadhodnotenie toho čo považuje za prioritné, aj makro ekonómia postupovala a dodnes postupuje podľa tohto receptu. Nuž a tak z makroekonómie vznikol konglomerát ekonomických postulátov obsahujúci zlodejinu, podvody, teológiu, estetiku, morálku a predovšetkým politiku.
Otec takzvanej „modernej“, teda nie vedeckej ekonómie Adam Smith, vniesol do nej princípy morálky, Freud psychoanalýzu, Marx politiku a triedny charakter, liberáli v čele s Miltonom Ftiedmanom bezbrehú slobodu, atď., atď.
Pýtam sa:
„Tento historický konglomerát kade čoho, má byť vedou?“
Vie si niekto predstaviť fyziku ktorá by bola politická, chémiu kresťanskú a pod. Veda musí byť objektívna bez prívlastkov, len tak sa možno na ňu vždy a všade spoliehať. Na severnom pole i Afrike, v kapitalizme i socializme, atď!
Makro ekonómia je historický tak sformovaná a zdevastovaná (opravovaná), že v tej už nikdy nebude 1+1=2 ale vždy 1+1=? od nula po nekonečno (viď idea nekonečného rastu). Tu nepomôže nič iné ako ju hodiť na historické smetisko a vypracovať novú ekonomickú vedu pre celosvetovú spoločnosť v ktorej 1+1=2 a teda nebude môcť v nej vzniknúť žiadna entropia z nerovnováhy.
Len toto je cesta k celosvetovému mieru medzi človekom a prírodou i medzi ľuďmi navzájom.
Bez exaktnej vedeckosti nemožno dosiahnuť rovnováhu – spravodlivosť a bez nej mier na tejto zemi.