Exaktná veda je taka veda ktorá sa zaoberá realitou a túto aj ovláda. Súčasná ekonómia sa zaoberá viac peniazmi ako realitou a preto ju neovláda. Naviac jej účinnosť čim ďalej tým viac klesá, čoho dôkazom je, že peniaze čim ďalej tým menej sú kryté reálnymi hodnotami.
Pôvodná ekonómia (oikonómia) nepoznala peniaze len reálne hodnoty s ktorými hospodárila priamo a preto ju možno považovať za exaktnú vedu. Peniaze túto ekonómiu krok za krokom negovali čím sa ekonómia vydala na cestu od negácie k negácii negácie. Nastal čas aby ľudstvo túto skutočnosť pochopilo a negáciu negácie (revolúciu) v ekonómii uskutočnilo.
Ako som od roku 2006 mnohokrát publikoval, peňažný obraz reality s ktorým pracuje súčasná ekonómia deformuje ZISK. ZISK ktorý ekonómia pridáva k reálnym nákladom spoločnosti ktorými ocenila zhotovenie reality nie je realitou ( pančuje realitu a následne ju kradne). Pri predaji tej istej spoločnosti ktorá produkt zhotovila tak vzniká deformovaný obraz o realite. Nakoľko miera ZISKu je viac menej stabilizovaná, priepasť medzi realitou a jej zobrazením pomocou peňazí sa prehlbuje exponenciálne a prináša krízu za krízou buď v podobe nadvýroby alebo dlhovej krízy.
Ako povedal Karol Marx „produkt“ sa mení na TRHu, na „tovar – cenu – hieroglyf“, ktorý sa pokúšal rozlúštiť žiaľ nepodarilo sa mu to a preto aj socializmus bol len polotovar alebo podľa iných, neznalých či falzifikátorov histórie, nepodarok!
Čo nám preukázal socializmus?
Nakoľko aj za socializmu cena sa tvorila so ZISKom priepasť medzi realitou a jej zobrazením pomocou peňazí postupne sprofanovala tak ušľachtilú činnosť spoločnosti akou je plánovanie a následne aj socializmus samotný.
Čo by malo byť obsahom revolučného kroku v ekonómii a tým aj spoločnosti ako celku?
Ekonómia musí získať pevnú mernú jednotku ako základ peňažnej meny ktorou sa objektívne ocenia spoločenské náklady na produkciu určenú pre spoločenskú spotrebu. Nuž a tou nemôže byť zlato ktoré sa už raz neosvedčilo, ani iné bezprízorné hodnoty ale len jedna jediná realita a tou je ČLOVEK tvorca reality a zároveň jej spotrebiteľ.
Ak ekonómia bude pracovať s objektívnym obrazom reality potom bude aj túto ovládať a stane sa tak znova exaktnou vedou!!!
Definícia mernej jednotky: Jedna hodina ľudského života = jednej ekonomickej jednotke (1.- EJ)
Dnes keď pod ťarchou dlhovej krízy sa rúca medzinárodný menový systém a hľadá jeho náhrada konečne by táto spoločnosť mala zobrať v úvahu túto nevyvrátiteľnú pravdu ktorú som jej začal vysvetľovať už v roku 1991.
V Michalovciach 2.5.2019
Andrej Sablič