• Včera aj za účasti zástupcov OSN, OBSE i Rady Európy som vystúpil na Medzinárodnom mediálnom fóre v Pezinku s programom „Sloboda žurnalistiky v kontexte ľudských práv, nových technológii a medzinárodnej informačnej bezpečnosti“

  Publikované 04.12. 2018 o 09:30 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Včera aj za účasti zástupcov OSN, OBSE i Rady Európy som vystúpil na Medzinárodnom mediálnom fóre v Pezinku s programom „Sloboda žurnalistiky v kontexte ľudských práv, nových technológii a medzinárodnej informačnej bezpečnosti“
  s nasledujúcim prejavom:
  Vážený pán predsedajúci, vážení účastníci konferencie, ctení hostia,
  som sudca Najvyššieho súdu SR, nie som odborníkom v otázkach médií a informačných technológií. Dovoľte mi však predniesť zásadné stanovisko k otázkam slobody médií a ľudským právam. Všetky stretnutia odborníkov, ktorým nie je ľahostajná situácia v obmedzovaní informácií a nebezpečná snaha o degradáciu žurnalistiky do postavenia sluhu mocenských a politických záujmov v pozadí, sú tým správnym príspevkom k zachovaniu ľudských práv a morálnych hodnôt spoločnosti.
  Vo svojom príspevku by som sa rád sústredil na všeobecnú právnu podstatu a podporu zápasu za slobodu prijímania a šírenia informácií. Informácie poskytované alebo predstavované verejnosti boli vždy, už od prvých počiatkov štátnych útvarov na Zemi využívané a ovplyvňované vôľou vládcov a rôznych stupňov a foriem administratívy vládnucej elity nad určitým územím a určitým obyvateľstvom. Všetci vieme, že uplatňovanie moci sa deje nielen donucovacími prostriedkami, ale aj informáciami. V niektorých výnimočných situáciách je pozitívna regulácia informácií pre verejnosť veľmi dôležitá. Tak to je napríklad v prípade vojenského napadnutia vlastného štátu nepriateľom, v záujme udržiavania vysokej morálky brániaceho sa obyvateľstva. Ale skutočná sloboda, sociálna spravodlivosť je obsiahnutá v možnosti slobodného prijímania a šírenia informácií, možnosti povedať slobodne svoj názor bez strachu z prenasledovania, možnosť učiť sa, osvojiť si vedomosti podľa vlastného záujmu. Slobodný človek má možnosť vybrať si vlastné povolanie, robiť celkom prirodzene v prospech spoločnosti to, čo robiť chce a čo robiť vie.
  V minulých časoch, keď ešte bolo možné kontrolovať informácie podávané verejnosti napríklad iba cez vyvesenie informácií na námestiach, alebo neskôr najmä cez tlačené médiá, ľudia na celom svete boli usmerňovaní ideológiou a informáciami, ktoré selektovali panovníci a štáty. Dnes, v čase, keď sa mohutným spôsobom rozšírili možnosti získania a šírenia informácií v dôsledku nových technológií, rozhlasu, televízie, internetu a sociálnych sietí, mocenské štruktúry postupne strácajú schopnosť prostredníctvom informácií kontrolovať a ovládať verejnú mienku a chovanie človeka na plnenie svojich cieľov.
  Preto, alebo napriek tomu, sa isté mocenské skupiny sveta rozhodli jednak úplne ovládnuť všetky hlavné médiá vo svete a diktovať svoju propagandu ich prostredníctvom a súčasne vyvolávať situáciu prostredníctvom celého systému medzinárodných organizácií a špecializovaných mimovládnych organizácií na podporu plánov centralizácie moci. Nebudem sa venovať všetkým metódam ich práce, rozkladania morálky, vyvolávania ozbrojených konfliktov, dosadzovania poslušných vlád, či nanucovaniu medzinárodných dokumentov, ktorých cieľom je čím viac zúžiť priestor suverénnym štátom realizovať politiku rešpektovania základných ľudských práv. Poslušnosť je cieľ, kontrola je nástroj. A informácie sú zneužívané na dezorientáciu verejnosti. Takzvané moderné fenomény, ako šíritelia hoaxov, konšpirácie, fake news (fejk ňúz), sú len výrazy na odsudzovanie a potláčanie obhajcov základných ľudských práv.
  Európsky dohovor o ľudských právach a základných slobodách v článku 10 stanovuje, že Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky bez zasahovania štátnych orgánov a bez ohľadu na hranice. Výkon týchto práv môže byť obmedzený iba vo výnimočných prípadoch ustanovených zákonom.  To isté hovorí aj Charta základných práv EÚ, ktorá je súčasťou zmlúv o EÚ.

  Pretože vnímam riziká vo vývoji politickej situácie v Európe pre Slovenskú republiku, najmä pokiaľ ide o snahu politikov Bruselu o obmedzovanie štátnej suverenity členských štátov EÚ, otázky plánov na zaplavovanie Európy masovou migráciou a v neposlednom rade snahou o odstraňovanie kultúry a morálky pôvodných európskych národov, rozhodol som sa kandidovať na post prezidenta SR v budúcom roku. A ihneď ako sa ukazuje, že by som mohol byť vážnym súperom pre kohokoľvek, tak isté sily, ktoré si neželajú na Slovensku panstvo práva, sa dali do práce na potlačenie mojej kandidatúry. Okrem neustálych útokov voči mojej osobe prostredníctvom tzv. hlavných médií a niektorých politikov ovplyvňujúcich dokonca vedenie Najvyššieho súdu SR, som sa stal terčom vládcov médií. Pre ilustráciu uvádzam, že napríklad moje video, v ktorom som kritizoval migračnú politiku a príslušné dokumenty OSN, YouTube stiahol bez uvedenia akéhokoľvek dôvodu. Snažil som sa svoj názor odoslať na Facebook, ale nasledujúci deň príspevok stiahol aj Facebook. Vymazali ho bez uvedenia akéhokoľvek dôvodu a zamietli moje námietky. To nie je len zakázaná cenzúra, to je aj priame zasahovanie do prípravy volieb v štáte proti potenciálne úspešnému kandidátovi.
  Myslím si však, že aj tento, vôbec nie výnimočný príklad, je dostačujúcim dokumentovaním žalostného stavu v tejto oblasti. Nesťažujem sa, len konštatujem. Čo by sa asi dialo, keby som ja ako sudca bez odôvodnenia niekoho odsúdil? Bez dôkazov, bez argumentov, bez akéhokoľvek vysvetlenia. Nezmysel? Povedzme si to na rovinu. O niektorých témach skrátka nemôžeme slobodne diskutovať. Ľudstvu je namiesto slobody slova natláčané iba dovolené slovo. Tam sme dospeli.

  Všeobecná deklarácia ľudských práv OSN bola schválená ešte v decembri roku 1948 (10.12.1948). Následne na základe tejto deklarácie ľudských práv vzniklo viacero medzinárodných zmlúv a množstvo vnútroštátnych zákonov upravujúcich medzi iným aj právo na slobodu informácií, slobodu slova a názorov. Za niekoľko dní, práve v deň 70. Výročia prijatia tejto deklarácie má byť v marockom Marrákeši podpísaný tzv. Globálny pakt OSN o riadenej migrácii. Tento dokument hneď na niekoľkých miestach uvádza záväzok alebo povinnosť štátov diskriminovať médiá a selektovať informácie, ktoré bude verejnosť dostávať. Na jednej strane majú štáty podporovať tie médiá, ktoré propagujú masovú svetovú migráciu ako prospešný jav a na druhej strane majú finančne a inak materiálne postihovať tie médiá, ktoré sa vyjadrujú k migrácii kriticky. Tak hlboké zneváženie potreby objektívnych a pravdivých informácií je neakceptovateľné. A nielen to. Na tomto príklade možno dokumentovať ako inštitucionálne vysoko siaha politická snaha o ovládanie verejnej mienky vo svete prostredníctvom médií.
  Predpisy stále platia, ale doba sa zmenila. Arogancia mocných nikdy nezmizla, ale dnes nadobúda gigantické rozmery. Hrozí globálnym konfliktom civilizácií, ekonomickou, sociálnou, morálnou a politickou katastrofou a dokonca zničením ľudstva v atómovej vojne veľmocí. Treba tento problém vidieť v širších súvislostiach. Je potrebné akútne, naliehavo žiadať ochranu slobody prejavu, práva na prijímanie a šírenie informácií v priestore Európskej únie a pochopiteľne všade v civilizovanom svete.

  Vážené dámy a páni,

  Na mnohých príkladoch vidíme, že je veľa kvalitných novinárov, ktorí sa venujú zvolenej oblasti a podávajú verejnosti aktuálne informácie o vývoji. Sú na slovo vzatí odborníci, študujú odborné časopisy, príspevky iných žurnalistov, stanoviská odborných inštitúcií, názory ľudí, vplyv problematiky na ľudstvo, poznajú históriu vývoja a vedia predpokladať pravdepodobný vývoj. A nadovšetko, takíto novinári sú objektívni, nesnažia sa zapáčiť moderným trendom, nepodriaďujú sa záujmovým skupinám a prezentuje názory z oboch strán. Aj tie pozitívne, aj tie kritické. Takýchto ľudí potrebujeme. Takíto novinári majú v spoločnosti prirodzený rešpekt a svojej problematike často rozumejú možno ešte lepšie ako politici, ktorí sú poverovaní nejakú oblasť v štáte riadiť. Takíto ľudia pomáhajú svojou prácou orientovať sa v tom, čo sa okolo nás deje, či už na verejnosti, alebo mimo zorného poľa a dosahu bežného človeka. Je to nesmierne náročná práca, ale verím, že pre väčšinu žurnalistov tohto typu je to ich milovaná profesia, prinášajúca poznanie, pocit dobre vykonanej práce v prospech spoločnosti, zadosťučinenie z hľadania, formulovania a vyslovenia pravdy.
  Ak nechceme, aby boli násilne odstránené slobody a práva ľudí, odstránené suverénne štáty, ničené národy prostredníctvom zvrátených sociálnych experimentov, prostredníctvom miešania rás a národov,  prostredníctvom likvidácie pôvodných kultúr, vymazávaním a prekrúcaním histórie a devastáciou mladej ľudskej generácie, musíme byť rozhodní a dôslední v ochrane súčasných vysokých štandardov ľudskej morálky. Ide o presadzovanie našich hodnôt. O rozlišovanie dobra a zla. Pravda a slobodný prístup k informáciám je základom tvorby správnej morálnej a politickej orientácie a slobodného výberu človeka v súčasnom svete.
  Dovoľte mi zaželať vašej konferencii mnoho úspechov.

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Žlté vesty: V sobotu mala polícia v Paríži na demonštrantov pripravenú tajnú zbraň

  Paríž 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Podľa informácií týždenníka Marianne niektoré oddiely obrnenej techniky Gendarmerie, nasadené 8. decembra v uliciach Paríža, boli vybavené znehybňujúcou chemickou látkou. Tento radikálny arzenál mal byť nasadený v najnevyhnutnejšom prípade Takže mocní sa naozaj strachujú. Podľa istých zdrojov rozprášenie tejto tekutiny na dav žltých…

  Na vianočnom trhu v Štrasburgu sa dnes večer po 20. hodine strieľalo. Zatiaľ to nie je potvrdené, ale zdá sa, že ide o teroristický čin

  Štrasburg 11. decembra 2018 (HSP/Foto:screenshot video)   Na vianočnom trhu v Štrasburgu sa dnes večer po 20. hodine strieľalo. Informácie sa zatiaľ rozchádzajú, niektoré hovoria iba o zranených, iné aj o 1 mŕtvom. Centrum mesta evakuovali Strieľal jeden muž, je na úteku. Podľa anglických novín Daily Mirror po streľbe vypukla…

  Alena, ktorú väznia pre objednanie vraždy Kuciaka, žiada o slobodu

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)   Údajná bezprostredná objednávateľka vraždy novinára Kuciaka požiadala sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici o prepustenie z väzby Zsuzsová však požiadala o konanie v jej neprítomnosti. Sudca si tak vypočul obhajcu a prokurátora a svoje rozhodnutie má oznámiť stranám písomne. Alena…

  Kedy sa to skončí? V OSN sa bude schvaľovať ďalší kontroverzný pakt – Globálny pakt o utečencoch. Proti sa postavilo len USA a Maďarsko

  Marrakéš 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Javier Fergo)   Po pondelkovom schválení Globálneho paktu o migrácii, ktorý bol zástupcami 164 krajín sveta na konferencii v Marrákeši aklamáciou oficiálne schválený a ku ktorému sa kvôli obavám o svoju suverenitu nepripojilo viacero krajín sveta, medzi nimi vďaka aktívnym občanom aj Slovensko, je tu ďalšia…

  SaS: Lajčák stratil rešpekt, faktickým ministrom zahraničia je panáčik ruskej propagandy Danko

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opozičnej strane Sloboda a Solidarita (SaS) sa nepáči, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa vrátil do vlády, ktorá údajne útočí na médiá a mimovládne organizácie a podkopáva trhové princípy slovenskej ekonomiky či odkláňa sa od demokratických noriem správy vecí verejných…

  ĽSNS: Vyzývame Pellegriniho, aby nepodporoval protiruské besnenie

  Bratislava 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) by nemal podporovať protiruské besnenie a na najbližšom zasadnutí Európskej rady by sa mal jasne vyjadriť, že Slovensko nesúhlasí s ďalším predlžovaním protiruských sankcií. Premiéra k tomu vyzývajú predstavitelia ĽSNS "Predseda Smeru-SD Robert Fico povedal, že vláda sa…

  Merkelová odmietla opätovné otvorenie rokovaní o dohode o brexite

  Berlín 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok po rozhovore s britskou premiérkou Theresou Mayovou povedala, že nevidí možnosť na opätovné otvorenie rokovaní o dohode o brexite. Informovala o tom agentúra AFP Merkelová poslancom svojho bloku konzervatívnych strán CDU/CSU povedala, že nevidí možnosť na zmenu…

  "Nediplomatické a nevhodné": Kremeľ sa ohradil voči kritike USA za vyslanie bombardérov do Venezuely

  Moskva 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Karpukhin)   Kremeľ sa v utorok ohradil voči vyjadreniam Spojených štátov, ktoré Moskvu kritizovali za to, že do Venezuely vyslala svoje dva strategické bombardéry Dva ruské diaľkové strategické bombardéry Tu-160 pristáli v pondelok vo Venezuele s cieľom zúčastniť sa miestnych leteckých cvičeniach. Okrem bombardérov pristáli…

  Na Krym sa už presunula 7. gardová výsadkovo-útočná divízia

  Krym 11. decembra 2018 (HSP/In24.org/Foto:Screenshot:YouTube)   Situácia na Ukrajine sa po provokáciách v Kerčskom prielive radikalizuje a hrozí, že sa znova rozhorí vojna na východe Ukrajiny. Informácie prináša portál In24.org Rozviedka Donecka a Luhanska tvrdí, že pravdepodobne 14. 12. 2018 zaútočia Ukrajinci na pozície doneckých jednotiek a budú sa snažiť…

  Donald Tusk: EÚ chce Mayovej pomôcť so schválením dohody o brexite

  Brusel 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok po stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou zdôraznil, že členské štáty Európskej únie jej chcú pomôcť nájsť konečné riešenie v otázke dohody o brexite, uviedla agentúra DPA "Je jasné, že Európska 27 chce pomôcť," vyjadril…

  Kto vlastne je odtrhnutý od reality? Podľa progresívca Šimečku sú to Briti kvôli brexitu, lebo "Európska únia pravdepodobne vznikla skôr ako Spojené kráľovstvo"

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)   Je zaujímavé sledovať myšlienkové pochody členov Progresívneho Slovenska aj v súvislosti so zahraničnou politikou. Ich "expert" Michal Šimečka píše o "fanatických Brexiteroch," a vyzýva na ďalšie referendum, ktorého cieľom má byť zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. Šimečka akosi opomína základný fakt, že Briti sú…

  Nová brazílska vláda odstúpi od migračného paktu OSN

  Sao Paulo 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)   Nastupujúci brazílsky minister zahraničných vecí Ernesto Araújo uviedol, že táto najväčšia latinskoamerická krajina odstúpi od migračného paktu OSN, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnú, riadenú a humánnu migráciu. Informovala o tom v utorok agentúra AP Araújo na svojom konte na Twitteri napísal, že…

  1500 eur mesačne navyše pre každého poslanca žne prvé ovocie: Hnutie žltých viest prichádza aj na Slovensko

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Hnutie Žlté vesty Slovensko Facebook)   Hnutie žltých viest sa z Francúzska rozširuje po celej Európe. "Dorazilo"už do Holandska, Belgicka, Nemecka, Švédska a do Čiernej Hory. Náznaky však vidieť už aj na Slovensku. Na sociálnych sieťach to medzi ľuďmi vrie a vznikla aj stránka Hnutie Žlté vesty…

  Nicholson by svojho času dal za nahrávku Gorily aj obličku. Dnes tvrdí: "Nahrávka nič nezmení"

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Jozef Jakubčo)   Kanadsko-slovenský novinár denníka SME Tom Nicholson sa vo svojom tohtotýždňovom článku zamýšľa, čo môže priniesť nájdenie nahrávky z kauzy Gorila. Dodal, že v čase keď s kauzou vyšiel na svetlo sveta, dal by za autentickú nahrávku "aj obličku," aby dokázal, že nie je…

  Ukrajinská armáda sa pripravuje k útoku na Donbas. Ruský analytik: Ak zaútočia, použijeme naše moderné rakety

  Donbas 11. decembra 2018 (HSP/Warfiles/Foto:tASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Hovorca ozbrojených síl Doneckej národnej republiky na portáli Warfiles informoval o horúčkovitých prípravách ukrajinských ozbrojených síl k ofenzíve proti Donecku a Luhansku. Podľa Basurina k útoku Ukrajincov môže prísť už 14. 12. 2018 a do bojov je pripravených zapojiť sa 12 tisíc ukrajinských…

  Najvyšší súd zamietol sťažnosť Mariana Kočnera proti neprepusteniu z väzby

  Bratislava 11. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Najvyšší súd SR zamietol sťažnosť Mariana K. proti neprepusteniu z väzby ako nedôvodnú. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, stalo sa tak na dnešnom neverejnom zasadnutí Špecializovaný trestný súd rozhodoval o prepustení obvineného podnikateľa z väzby v novembri, pričom…

  Čína reaguje na americký zatykač manažérky Huawei

  Peking 11. decembra 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Portál Iarex informuje o prvom údere, ktorý uštedrili Číňania po zatknutí manažérky Huawei Meng Wan-čou. Američania, ktorí vydali zatykač na Meng Wan-čou top manažérku spoločnosti Huawei majú problém Manažérku Meng Wan-čou zatkli Kanaďania vo Vancouveri, tí sa ju chystajú vydať USA. Dôvod…

  Kaliňák: Utečencom neprináleží azyl. Napriek tomu im ho niektoré krajiny udelili – a teraz s tým majú obrovský problém

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že mnohí ľudia nerozumejú o čo ide v súvislosti s problematikou migrantov a treba dôsledne rozlišovať medzi utečencami, azylantmi, migrantmi... a isisákmi. S nadsádzkou hovorí, že mal v roku 2015 k nám tú migračnú vlnu na pár…

  TopSpeed

  Šok! Japan Car of the Year 2018 nevyhralo domáce auto

  1

  Každoročné celosvetové, ale aj regionálne súťaže o najlepšie auto za daný rok majú svoj význam. Okrem iného to je aj jedna z foriem najlepšieho marketingu pre značku. Určiť pritom čo najobjektívnejšie najlepšie auto spomedzi rôznych kategórií je ťažké. Dnes sa pozrieme na súťaž JCOTY - Japan Car of the Year  2018.…

  Ako si zelenáč Rišo GONDA poradil s nástrahami Rally Slušovice?

  2

  Pre zakončenie sezóny si Rišo GONDA vybral historicky prvú účasť na rally. Asi už tradične mu to šlo náramne. Veľa vecí pre neho bolo úplne nových, ale rýchlo sa dokázal adaptovať. Ukázal, že nie je žiadny rozmaznaný okruhový jazdec a nebojí sa ísť rýchlo ani na blate a zďaleka nie len čistou…

  Nové BMW X5 Euro NCAP dáva s malými nedostatkami

  0

  Najnovšia, už štvrtá generácia X5-ky má za sebou aj test bezpečnosti od komisárov z Euro NCAP. I keď v konečnom dôsledku získal automobil plný počet 5 hviezdičiek, až tak extrémne dobrý výsledok to nebol. Obzvlášť ochrana dospelých pri čelnom náraze v BMW X5 Euro NCAP vykazovala na figurínach vyššie hodnoty, ako by sme…

  Bugatti Veyron má interiér drahší ako vaše auto

  4

  Bugatti Veyron, hypercar s 1000 k pútal pozornosť už od predstavenia, dnes jeho úlohu prebral Chiron a Divo. Veyron však stále zostáva unikátom a aj ceny to potvrdzujú. Podľa spoločnosti Hagerty si môžete za kúsok v excelentnom stave vypýtať hoci aj 1,4 milióna eur, dokonca za hypercar, ktorý ste využívali naplno a má už čo to…

  Vyhraj hodinky Suzuki Swift Sport v hodnote 65 €

  5

  S príchodom rýchleho Swišťa na slovenský trh máme súťaž o štýlové hodinky Suzuki Swift Sport. Tretia generácia rýchleho Swiftu prináša viac zmien ako kedy predtým. Okrem dizajnu sa nájdu pomerne zásadné zmeny pod kapotou. Ak dokážeš identifikovať správne 5 najväčších zmien voči predošlej generácii, súťaž Vyhraj hodinky je tu práve pre teba. Nič viac,…

  Ktorá cena paliva platí? Na toteme alebo na stojane?

  12

  Kedysi dávno som na webe čítal článok, kde rozoberali mýty a fakty o palive. Bola tam spomenutá cena paliva na výdajnom stojane vs. cena paliva na toteme. Konkrétne tam bolo uvedené, že platná cena za palivo je tá, ktorá je  zobrazená na displeji stojanu, na ktorom je zavesená tankovacia pištoľ. Povedal…

  KAMzaKRÁSOU

  Jastrabina lekárska: Pri ktorých zdravotných ťažkostiach ti pomôže?

  0

  Jastrabina je cennými látkami priamo nabitá. Obsahuje vlákninu i mnohé minerálne látky. Okrem toho je zdrojom flavonoidov, trieslovín, horčín aj kyselín. Významná je však hlavne látka zvaná galegín, ktorá je akýmsi prírodným inzulínom. Vďaka obsahu tejto látky má jastrabina priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Túto bylinku by preto mali vyskúšať…

  Daj na rady fotografov: Vieš, ako urobiť dokonalú vianočnú fotku?

  0

  Vianočné sviatky sú najmä o rodine, o najbližších a o priateľoch. Niekedy sa však nestihneme ani nazdať a sú za nami tak rýchlo ako víchor. Zrazu sa zobudíme do Nového roka a pristihneme sa, ako skladáme ozdoby z vianočného stromčeka a vyhadzujeme jedličku ku kontajneru. Čo tak si na tohtoročné…

  Ples v opere 2019 pripomenie dôležitosť šťastia: A čo je to šťastie?

  2

  Nosným motívom nadchádzajúceho ročníka Plesu v opere sa stane rapsódia šťastia. Unikátnym programom, ktorý bude naplnený radosťou i optimizmom a vystúpia v ňom známi slovenskí, českí ale aj zahraniční umelci, bude sprevádzať herečka Lucia Hurajová. Dobročinný Ples v opere 2019 pokračuje v minuloročnom úsilí a hostia opätovne podporia inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.

  Poradíme, ako si správne vybrať krém podľa typu pleti: Vieš to?

  3

  Množstvo rôznych výrobcov, rôzne účinky, rôzna konzistencia, no k tomu všetkému sa pridáva aj otázka: Viete, aký máte typ pleti? Je vaša pokožka suchá, mastná, normálna alebo zmiešaná? Aj tento fakt ovplyvňuje konečný výber správneho pleťového krému. Tak ako si správne vybrať krém? Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ktorý…

  Recept na odľahčený vianočný šalát: Pochutnáš si?

  5

  Čo by to boli za Vianoce bez vianočného šalátu? Ten už akosi neodmysliteľne patrí na štedrovečerný stôl alebo ako pohostenie pre koledníkov a návštevníkov. No ak patríte k tým, ktorí si strážia svoju líniu a klasický „majonézak“ je pre vás tabu, tak skúste možno trošku odľahčenú verziu, kde sme majonézu nahradili jogurtom.…

  Kam umiestniť vianočný stromček v malom byte? Aj takto sa to dá!

  5

  V prípade malého bytu a nedostatku priestoru v ňom je každý kútik na niečo dobrý. Ak ste aj vy majiteľmi malého bytu a ešte stále premýšľate, ako do neho dostať aspoň nejaký vianočný stromček, ktorý by navodzoval tú pravú vianočnú atmosféru, tak máme pre vás inšpiráciu. Kam teda umiestniť vianočný stromček v malom byte?

  TopDesať

  Ja som dobrý vodič, ty si dobrý vodič. Prečo zaviníme nehodu?

  0

  Po cestách sa pohybujú rôzni účastníci premávky. Chodec, cyklista, motorkár,  kolobežkár... A hlavne vodič. Sú lepší a horší vodiči. To je zrejmé. Aké sú vlastne tie správne kritériá na hodnotenie dobrého vodiča? Počet prejdených kilometrov? Počet kilometrov bez nehody? Alebo naopak, počet karambolov? Počet pokút, alebo dĺžka bez pokuty? Pocit bezpečia a…

  Fotografovanie je poriadna zábava: Takto vznikajú mnohé perfektné fotografie

  0

  Fotografovanie vie byť poriadnou zábavou! A mnohokrát si to ani neuvedomíme. Na internete totižto vidíme iba finálne fotografie. No za každou takouto fotografiou sa skrýva príbeh. Fotografovanie totiž nie je iba o stlačení tlačidla, ale taktiež aj o upravení prostredia, v ktorom sa fotograf a objekt fotografovania nachádza. Na internete…

  Dôvody, prečo tvoj pes šteká a ty by si ho nemal trestať

  0

  V posledných piatich rokoch podali Newyorčania približne 7 500 sťažností súvisiacich so psami a väčšina z nich bola založená na hluku, ktorý vydáva pes pri štekaní. Pes by mal štekať, takže mať jedného doma a očakávať, že to nebude robiť je absurdné. Ale niekedy sa stáva, že pes šteká príliš a bez zjavného dôvodu. Akonáhle…

  Ľudská krv: 10 zaujímavých faktov, o ktorých ste zrejme nevedeli!

  0

  Všetci vieme, že náš krvný systém je naozaj komplikovaný, preto je dôležité starať sa o svoje srdce a poznať svoju krvnú skupinu. No to sú len základné veci, ktoré ovláda zrejme každý. Ľudská krv ale ukrýva omnoho viac tajomstiev, ako by sme si mohli myslieť. :) [adrotate group="11"] 1. Komár

  Tieto fotografie ťa pobavia: Zvieratá vedia sedieť ako ľudia

  0

  Život v blízkosti ľudí má obrovský vplyv na zvieratá. Teda, aspoň to môžeme takto usúdiť z nasledujúcich fotografií. Na tieto zvieratá sa totižto nalepila zvláštna ľudská vlastnosť - lenivosť. Ak sa pozrieš na nasledujúce fotografie, všimneš si, že všetky tieto zvieratá sú odfotografované v nezvyčajnej polohe - ľudskom sede. Takéto…

  Test osobnosti: Vyber si pierko a my ti povieme, kto vlastne si

  0

  Na svete žije viac ako 7 miliárd ľudí. Každý z nás je jedinečný, úžasný a výnimočný. A ak stále nevieš, kto vlastne si, tak ti to pomôže odhaliť tento test osobnosti. Nie je to nič ťažké ani zložité. Ponúkneme ti obrázok, na ktorom uvidíš 5 rôznych pierok. Tvojou úlohou je,…