Kríza medzi Nemeckom a Slovenskom pre uneseného Vietnamca

Publikované 02.08. 2018 o 06:27 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Dnes už na doživotie odsúdeného Vietnamca uneseného v Berlíne malo do Vietnamu prepraviť slovenské lietadlo. Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák opakovane odmietol, že by Slovensko bolo do únosu muža vedome zapletené.


Berlínski vyšetrovatelia sú presvedčení, že bývalý vietnamský komunistický funkcionár Trinh Xuan Thanh, ktorý bol vlani v lete unesený v nemeckej metropole, bol potom do vlasti transportovaný slovenským vládnym lietadlom (Frankfurter Allgemeine Zeitung). Vraj o tom „neexistujú žiadne pochybnosti“ (uvádza kriminálny úrad).Transport uneseného Vietnamca bol predmetom stretnutia vtedajšieho ministra vnútra Róberta Kaliňáka a jeho vietnamského náprotivku. Podľa vyšetrovateľov malo stretnutie „jediný účel“, a to „dostať pána Trinha relatívne bez problémov zo schengenského priestoru späť do Vietnamu“.
Kaliňák už v minulosti opakovane odmietol, že by Slovensko do únosu muža, ktorý bol neskôr v Hanoji odsúdený na doživotie, bolo vedome zapletené.
O prípade v máji v Berlíne s kancelárkou Angelou Merkelovou rokoval slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý jej sľúbil, že Berlín dostane všetky slovenské informácie týkajúce sa únosu. Do neho by podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung mohol byť zapletený aj skorší poradca slovenskej vlády Quang Le Hong.
Šéf slovenskej polície Milan Lučanský po utorkovej schôdzke so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom novinárom povedal, že slovenská polícia aj v súčinnosti s nemeckými orgánmi urobila v súvislosti s touto kauzou všetko, o čo bola požiadaná, ba ešte viac, je vraj „proaktívna“. Lučanský naznačil, že nemeckí vyšetrovatelia sa v najbližších dňoch či týždňoch budú chcieť so Slovákmi stretnúť, pretože „pripravujú ďalšie úkony a budem rád, keď sa s nimi stretnem a dohodneme sa na ďalšom postupe tak, aby sme túto kauzu vyriešili a raz navždy ukončili,“ povedal Lučanský.
„Prípad vyšetruje nemecká polícia, lebo únos sa mal odohrať v Nemecku a nie na Slovensku,“ uviedol podľa serveru www.teraz.sk hovorca slovenskej ministerky vnútra Petar Lazarov, podľa ktorého slovenské úrady s nemeckými spolupracujú: „Uskutočnilo sa niekoľko výsluchov a len samotný rezort vnútra zodpovedal v poslednej dobe v tejto veci na päť žiadostí,“ dodal.
Prácu slovenskej polície v kauze v kauze ostro kritizoval prezident Kiska; prípad označil za medzinárodnú hanbu a zlyhanie slovenských orgánov v tomto prípade prirovnal k niekdajšiemu únosu syna prezidenta Michala Kováča za vlády autoritatívneho premiéra Vladimíra Mečiara v 90. rokoch: „Skutočne sa o tom, čo sa tu stalo, máme dozvedať od nemeckých vyšetrovateľov? Má to rozmer medzinárodnej blamáže a môže to mať dôsledky na vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom. Očakávam, že zodpovední prejavia základný rešpekt k nášmu štátu a úctu k jeho občanom a urobia všetko, aby vyšetrili podozrenia a očistili meno slovenskej republiky. A to presvedčivým vysvetlením všetkých podozrení, respektíve potrestaním vinníkov, ak sa potvrdí, že Slovensko poskytlo vládne lietadlo k únosu, „ apeloval prezident.
Trinh Xuan Thanh bol unesený vlani 23. júla v centre Berlína spoločne s jednou ženou, ktorá ho sprevádzala. Neskôr sa objavil vo Vietname a v januári bol odsúdený za spreneveru. Hanoj tvrdí, že podnikateľ a funkcionár, ktorý predtým v Nemecku usiloval o azyl, sa do krajiny vrátil dobrovoľne. Podľa Berlína išlo o únos a o bezprecedentné porušenie nemeckého a medzinárodného práva.
Pred súdom zatiaľ stál iba Long N. H., ktorý si vlani v Prahe požičal dve autá, ktoré použil na sledovanie osoby Trinha a na jeho únos. Berlínsky súd ho za napomáhanie únosu tento mesiac poslal na tri roky a desať mesiacov do väzenia.
Práve cez Prahu vraj podľa všetkého únoscovia vlani cestovali do Bratislavy, než sa s ním vydali do Vietnamu.
Slovenské ministerstvo zahraničia si vo štvrtok predvolalo vietnamského veľvyslanca a požiadalo ho o vyjadrenie k podozreniam o minuloročnom únose ich občana Trinh Xuan Thanha a vietnamského funkcionára, z Nemecka, ktorý podľa nemeckých médií mohol byť zavlečený do vlasti cez Slovensko: „Ak sa spomínané podozrenie potvrdí, budeme to považovať za vážny incident s negatívnym dopadom na naše bilaterálne vzťahy. Dôrazne odmietame spájanie Slovenska s takýmto konaním, ktoré je neprípustným a odsúdeniahodným porušením medzinárodneho práva,“ uviedol generálny riaditeľ politickej sekcie slovenského ministerstva zahraničia Marián Jakubócy, ktorý jednal s vietnamským diplomatom jednal (čo je odvážne vyhlásenie, vopred stotožnené so zatiaľ nepotvrdenou istotou).
Slovenská diplomacia v tlačovej správe pohrozila bližšie nespresnenými diplomatickými opatreniami, ak vysvetlenie vietnamskej strany nebude dostatočné.
Niekdajší vietnamský podnikateľ a bývalý komunistický funkcionár, poslanec, Trinh Xuan Thanh a manažér štátnej firmy, bol v centre nemeckej metropoly unesený za bieleho dňa vlani v júli. Neskôr sa objavil vo Vietname, kde bol v januári odsúdený na doživotný trest za spreneveru.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vietnamsky-expolitik-uneseny-v-berline-dostal-v-hanoji-doziv/r~0fd3af6eff3911e78337ac1f6b220ee8/
Poznámka – už vopred sa vyhrážať Nemecku, a nemať „čistý stôl“ je viac než len odvážne.
O prípade v stredu 25. júla hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim na spoločnej schôdzke v Berlíne, pričom hovorili aj o výsledkoch vyšetrovania vraždy Kuciaka. Kancelárka Merkelová odkázala Slovensku:
„Očakávam, že Slovensko urobí všetko pre objasnenie vraždy novinára Kuciaka.“
Autorská poznámka: Slovensku sa ale istý typ vrážd a únosov vyšetrovať a stíhať akosi nedarí…
Apropo mečiarovskej loby akosi nechutí retroaktivita (Kováčove a Mečiarove amnestie a milosti) pozitívneho na pozadí a pod tlakom prirodzeného práva. Rozhorčene vykrikujú čosi o „právnom štáte“ (patrí k nim aj enfant terrible JUDr. Harabin, na strane Mečiara a mečiarizmu, dnes kandidát na prezidenta) . Na stole dnes ale aj „oni“ majú niečo viac než podobné (štátna moc…). Nik z nich sa ale k kauze (zatiaľ) nevyjadruje…
Dnešná štátna moc sa rodila v lone mečiarizmu. Účelová „hra na právny štát“ pokračuje.
Možné zapojenie Slovenska do únosu zmieňujú médiá tiež aj preto, že Bratislava vlani poskytla vietnamskej delegácii pri jej ceste z Prahy do Bratislavy a následne do Moskvy vládny letecký špeciál. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung tiež napísal, že tri dni po únose Thanha cestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy do Bratislavy, kde zaparkovali pri vládnom hoteli Bôrik. Tam sa konala aj pracovná schôdzka vietnamských a slovenských politikov.
Na únose Tanha v Berlíne sa mali podieľať Vietnamci, žijúci v Česku. Česká národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetruje, či nešlo o agentov cudzej rozviedky.
Nemám názor. Nesvietil som im pri tom. Mám ale poznámku: Ak by sa riadne vyšetril a odstíhal únos Kováča mladšieho, a jeho zavlečenie do Rakúska, čo vykazuje podobné znaky s únosom a zavlečením Vietnamca, o ktorom rakúske orgány vyslovili „nepotvrdenú“ domnienku, že za únosom stojí slovenská vládna moc, k ďalšiemu podobnému únosu a incidentu by dôjsť nemuselo.
Akúkoľvek lož s medzinárodným zamiesť pod koberec je nemožné, problém je, ale, že Slovensko nie je opustený ostrov a zahraničie má tiež svoje spravodajské služby a OČTK, ktoré „nespia“ ale pracujú, majú poznatky a výsledky…
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan

Najnovšie správy
Bratislava 1. augusta (TASR) – „V predmetnej trestnej veci majú právomoc vykonávať úkony trestného konania zatiaľ len nemecké justičné orgány. Nemecké justičné orgány neposkytli slovenským justičným orgánom žiadnu oficiálnu informáciu o priebehu, resp. o výsledku trestného konania vedeného v Spolkovej republike Nemecko. Nemeckým justičným orgánom táto informačná povinnosť vo vzťahu k slovenským justičným orgánom nevyplýva zo žiadnej medzinárodnej zmluvy. K dnešnému dňu t. j. 1. 8. 2018 nebola doručená justičným orgánom Slovenskej republiky žiadosť o prijatie trestného oznámenia ani žiadosť o prevzatie trestného stíhania pre konkrétny skutok, trestný čin a vo vzťahu ku konkrétnej osobe, osobám. Slovenské justičné orgány boli požiadané nemeckými justičnými orgánmi len o poskytnutie právnej pomoci. Žiadosti o právnu pomoc nemeckých justičných orgánov boli vybavené v celom rozsahu (naposledy 29. 6. 2018 a 31. 7. 2018). Výsledky poskytnutej právnej pomoci (úkony vykonané na území SR) neodôvodňovali uplatnenie právomoci slovenských justičných orgánov (orgánov činných v trestnom konaní) konať v trestnej veci. Slovenské justičné orgány zatiaľ nemajú právny ani skutkový základ konať v tejto trestnej veci. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky za účelom zistenia relevantných informácií bude ex offo iniciovať pracovné rokovanie so zástupcami justičných orgánov Spolkovej republiky Nemecko a Českej republiky. Na základe výsledkov pracovného rokovania rozhodne Generálna prokuratúra Slovenskej republiky o ďalšom postupe.“
TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

SaS tvrdí, že za leteckou prepravou Vietnamca je poslanec Kaliňák…
SaS: Kaliňák je v únose Vietnamca jedným z hlavným podozrivých.
„Únos podnikateľa Trinh Xuan Thanha nemohla byť náhodná akcia. Naopak, únoscovia museli postupovať podľa prepracovaného plánu a nič nenechať na náhodu.“
https://dennikn.sk/minuta/1193688/?ref=mpm
Generálnej prokuratúre nič a nik nebráni, aby vo veci konala v rámci svojich územných slovenských kompetencií a poverení v súlade s ústavou, zákonmi a poslaním generálnej prokuratúry.

Petra Isabel Schlagenhaufová je nemecká advokátka, ktorá pracuje v Berlíne. Uneseného Trinha Xuan Thanha zastupovala ešte pred tým, ako ho vietnamská tajná služba násilím odvliekla do Vietnamu. Nemeckí vyšetrovatelia tvrdia, že pri únose bol použitý aj slovenský vládny špeciál.
https://domov.sme.sk/c/20883133/advokatka-uneseneho-thanha-vsetko-na-slovensku-bolo-site-na-mieru-pre-unoscov.html
Podľa Mosta-Híd by slovenské orgány mali konať:
https://domov.sme.sk/c/20882805/unos-vietnamca-slovenske-organy-by-mali-podla-mosta-hid-konat.html

Nový Airbus-ACJ319-vládny-špeciál:


Slovensko sa zamotáva do osídiel a „krídel“ vlastného „právneho štátu“.

Čo písali a píšu slovenské médiá (ako dreva v lese)
Skríning z 3.8.2018
http://www.eurorespekt.sk/vieme-prvi-vcas-spriahlo-sa-ministerstvo-vnutra-za-kalinaka-s-vietnamskou-komunistickou-tajnou-sluzbou-pri-unose-trinh-xuan-thanh/
Investigatívne Kuciakove Aktuality:
https://www.aktuality.sk/clanok/611866/slovenski-policajti-prehovorili-o-unose-vietnamca/
https://www.aktuality.sk/clanok/611886/komentar-petra-bardyho-fico-ma-svoju-vrazdu-a-unos/
https://www.aktuality.sk/clanok/611903/ministerstvo-vnutra-reaguje-na-spravu-o-unose-vietnamca/
https://www.aktuality.sk/clanok/611219/komentar-lubomira-jaska-o-odmenu-pre-kalinaka-sa-nakoniec-postara-berlin/
https://www.aktuality.sk/clanok/607754/vietnamec-z-prahy-sa-nemcom-priznal-k-pomoci-s-unosom-krajana/
https://www.aktuality.sk/clanok/611914/to-sa-proste-nestalo-reaguje-kalinak-na-kauzu-unosu-vietnamca/
https://www.aktuality.sk/clanok/611902/andor-sandor-o-unose-treba-sa-pytat-komu-to-prospelo/
Vecná a časová zbernica a Denník N:
https://dennikn.sk/1195234/ako-kalinak-pristavil-lietadlo-pre-unoscov-z-vietnamu/
https://dennikn.sk/1195556/most-ziada-slovenske-vysetrovanie-a-odvolanie-riaditela-ochranky-sakova-cita-sci-fi/?ref=tema
https://dennikn.sk/1195339/vietnamci-uniesli-thanha-fico-a-kalinak-cele-slovensko/?ref=tema
Denník SME
https://domov.sme.sk/c/20883949/uneseny-vietnamec-bol-vraj-na-slovensku-omameny-a-zbity.html
https://komentare.sme.sk/c/20883082/unos-je-len-spicka-kalinakovho-ladovca.html?ref=av-left
https://domov.sme.sk/c/20882028/kalinak-vietnamci-mohli-zneuzit-nasu-pohostinnost.html?ref=av-left
https://domov.sme.sk/c/20884003/unos-vietnamca-pellegrini-by-mal-podla-olano-podat-demisiu.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20883092/prokuratura-by-v-pripade-vietnamca-mala-konat-ta-to-odmieta.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20881875/unos-vietnamca-kiska-kritizoval-lucanskeho-za-postup-policie.html?ref=av-left
https://domov.sme.sk/c/20883133/advokatka-uneseneho-thanha-vsetko-na-slovensku-bolo-site-na-mieru-pre-unoscov.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20883949/uneseny-vietnamec-bol-vraj-na-slovensku-omameny-a-zbity.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20881618/nemecki-kriminalisti-su-presvedceni-ze-kalinak-pomohol-v-unose-vietnamca.html?ref=tab

No, už stačí len sledovať, ako kauza vyvrcholí, žurnalistického materiálu je dosť, a sa uvidí, ako skončí, či bude neutralizovaná diplomaticky, alebo aj vecne, či ne-zanikne v hektike dní a udalostí…
…ako to už na Slovensku od 90-tych rokov chodí…
Predbežný výsledok vždy „úžasnej diskusie“ a jej „vyšetrovania“ je toto:


Mieni inak bezmocný a impotentný anonymný ľudský odpad.
Lebo za kauzu je zodpovedný Režo. 🙂
Na Slovensku je to tak.
Ako nestranný pozorovateľ, sledujúci a spracúvajúci dostupné mediálne informácie a reakcie dotknutých súčasných politikov, od marca 2018 konštatujem pokračujúci hlboký rozvrat slovenskej koaličnej straníckej, parlamentnej vnútornej aj zahraničnej a inštitucionálnej „politiky“ (prokuratúra, OČTK, justícia)…
Platí to aj pre mediálny priestor.
A tie verejné, anonymné diskusie, sú strašné.
Neveštia nič dobré.
Je mi to, žiaľ, veľmi sorry.
Budem sa tešiť, ak sa vec uspokojivo vysvetlí.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Počet obetí zemetrasenia na ostrove Lombok dosiahol 460

Jakarta 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fauzy Chaniago)   Počet obetí ničivého zemetrasenia, ktoré začiatkom mesiaca zasiahlo turistami vyhľadávaný indonézsky ostrov Lombok, sa zvýšil na najmenej 460 mŕtvych. Škody spôsobené touto prírodnou pohromou podľa očakávaní presiahnu 450 miliónov eur, informovala v stredu Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB). Zranenia utrpelo takmer…

Nový Zéland prijal zákon o zákaze nákupu bytov cudzincami

Wellington 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nick Perry)   Novozélandský parlament prijal v stredu zákon, ktorý zakazuje mnohým cudzincom bez trvalého pobytu kupovať v krajine existujúce domy. Vláda pod vedením labouristov tak zavŕšila svoj predvolebný sľub, informovala agentúra Reuters. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová pred vlaňajšími septembrovými voľbami viedla kampaň za zastavenie rastu…

V trebišovskej nemocnici pomáhajú rómskym mamičkám asistentky osvety zdravia

Trebišov 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   V trebišovskej nemocnici pracujú od polovice apríla tohto roka dve rómske asistentky osvety zdravia, ktoré ovládajú rómsky jazyk. Na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám. Učia ich, ako sa starať o novorodenca, edukujú o hygiene, riešia problémové situácie a ak treba, prekladajú.…

Nahlásenú bombu na súdoch v Bratislave policajti nenašli

Bratislava 15. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Neznámy páchateľ nahlásil predpoludním na súdoch v Bratislave bombu. Polícia momentálne toto oznámenie preveruje priamo na súdoch. Týka sa to aj Najvyššieho súdu SR. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Slamková.   Nahlásenú bombu na súdoch…

Svitko víťazom Hungarian Baja 2018

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:Hungarian Baja)   Polovica augusta je v rally komunite pevne spojená so špičkovou súťažou u našich južných susedov. Hungarian Baja s dlhoročnou tradíciou a patrí do svetového seriálu Bajas. Výborne zorganizovaná akcia má na dôstojný priebeh jeden dôležitý predpoklad: vhodnú lokalitu. Vojenský výcvikový priestor, ležiaci nad mestom Veszprém…

Gröhling: Ministerka Lubyová vnáša do situácie so SAV iba chaos

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ministerstvo školstva nerešpektuje vlastný zákon, vytvára chaos a ministerka situáciu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) vôbec nevie riešiť, čo dokazuje aj snaha premiéra Pellegriniho vyriešiť problém za ňu. Myslí si to Branislav Gröhling, poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre školstvo. „Ministerstvo…

Americké firmy odmietli poskytnúť služby bielym nacionalistom

Washington 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Eric Risberg)   Americké médiá oznámili, že veľké technologické spoločnosti Airbnb, Lyft a Uber sa rozhodli odmietnuť poskytovanie služieb bielym nacionalistom. Vyjadrili sa tak pred začiatkom nedeľňajšieho stretnutia členov  Unite the Right 2 (Spojte pravicu) v americkej metropole Washingtone. Napriek proklamovanej vysokej miere slobody v USA viacero internetových…

Katolíci na Slovensku i v zahraničí slávia Nanebovzatie Panny Márie. Bola telom i dušou vzatá do neba

Bratislava 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Katolícka cirkev na Slovensku i v zahraničí slávi 15. augusta mariánsky sviatok, ide o Nanebovzatie Panny Márie. Sviatok Nanebovzatia Panny Márie ustanovil v Ríme pápež Sergius I. (687-701). V Jeruzaleme sa tento deň vyvinul od 5. storočia ako sviatok Zosnutia Matky Božej, a…

Čech prežil nešťastie v Janove: 14. august 2018 je pre neho druhý dátum narodenia. Konateľ firmy prezradil, čo vodiča kamióna asi zachránilo

Janov/Praha 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)   České médiá po páde diaľničného mosta v talianskom meste Janov informovali o tom, že pri páde sa nachádzal aj český občan. Akoby zázrakom prežil, a o včerajšku hovorí ako o druhom dátume narodenia. "Zrazu predo mnou zmizla cesta. A nebolo nič, len pád.…

Slovensko poskytne Iraku humanitárnu pomoc vo výške 212.000 eur

Bratislava 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)   Konvoj s humanitárnou pomocou, v hodnote 212.000 eur do irackého Mosulu vypraví z logistickej základne Ministerstvo vnútra (MV) SR v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ). Slovensko sa tak snaží promptne reagovať na problémy civilného obyvateľstva a rozvoja mesta Mosul. Na tlačovej konferencii v Bratislave to…

Taliban odstúpil od ochrany Červeného kríža

Kábul 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Radikálne hnutie Taliban vyhlásilo, že už nebude poskytovať ochranu pracovníkom Červeného kríža v Afganistane. Militanti obviňujú túto neutrálnu humanitárnu organizáciu z toho, že nepomáha talibanským väzňom v Kábule, informovala v stredu stanica BBC. Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) monitoruje väzenské podmienky a poskytuje…

Jedinečný zásah: Britský snajper guľometom zasiahol afganského veliteľa IS

Kábul 14. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)   Zdá sa, že snajperovi britskej elitnej jednotky SAS sa vydaril najlepší zásah z veľkej vzdialenosti, keď z 2,5 km trafil teroristu v severnom Afganistane, píše Daily Star Spomínaný snajper je seržantom a veteránom z bojov v Iraku a v Sýrii. V júni…

Prelomová zmena daňovej legislatívy!? Štát bude kontrolovať účty všetkým podnikateľom a živnostníkom

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR)   Štát plánuje rázne zasiahnuť proti nepoctivým podnikateľom a je pripravený obmedziť bankové tajomstvo tak, ako ho poznáme dnes. Pripravovaná reforma daňových zákonov má umožniť finančnej správe či polícii kontrolovať finančné toky na účtoch všetkých firiem a živnostníkov vo všetkých bankových subjektoch pôsobiacich na našom…

Galko: Fico a Danko by mali konečne povedať, čo vedia o únose Vietnamca

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štátna mašinéria pod taktovkou Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd nedokáže občanom vysvetliť ani to, ktorého ústavného činiteľa Slovenská informačná služba (SIS) informovala o svojich poznatkoch, týkajúcich sa únosu vietnamského podnikateľa, uvádzajú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita. „Pritom občania sa od riaditeľa SIS Antona Šafárika dozvedeli, že SIS…

Predseda NR SR Danko poslal do Talianska sústrastné telegramy

Bratislava 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) poslal v stredu v súvislosti s utorkovým (14.8.) pádom mosta v Janove sústrastné listy predsedovi talianskej Poslaneckej snemovne Robertovi Ficovi a predsedníčke Senátu Marii Elisabette Albertiovej Casellatiovej. TASR o tom informovala šéfka tlačového odboru Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková. V listoch vyjadril Danko…

Expert Andrej Suzdaľcev o Konvencii o Kaspickom mori

Aktau 15. augusta 2018 (HSP/ria.ru/srspol.sk/Foto: Facebook)   Podpis Konvencie o štatúte Kaspického mora je obrovským prínosom do medzinárodného práva, nazdáva sa zástupca dekana fakulty svetovej ekonomiky a svetovej politiky Národnej výskumnej univerzity „Vysoká škola ekonomiky“ Andrej Suzdaľcev. V nedeľu, 12. augusta, bol v kazachstanskom Aktau podpísaný (Ruskom, Azerbajdžanom, Kazachstanom, Turkménskom a Ruskom) historický dokument –…

Britská kaviareň obvinená z rasizmu

Londýn 15. augusta 2018 (HSP/Mirror/Foto:TASR/AP-Matt Dunham) - V poslednej dobe sa však na Facebooku množia obvinenia z rasizmu a problémy má aj s niektorými zákazníkmi.…

Vyjadrenie Únie autodopravcov Slovenska k situácii ČESMAD v oblasti ochrany práv autodopravcov

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   UNAS je záujmovým združením nezávislých slovenských autodopravcov. Svoju činnosť zameranú na ochranu oprávnených záujmov autodopravcov vyvíja už od 10.12. 2010 Po celý čas svojej existencie sme predkladali návrhy na zlepšenie postavenia autodopravcov, ale aj bežných vodičov na Slovensku. Za ostatné dva roky sme…

TopSpeed

Minister dopravy podpísal s Poľskom stavbu R4 a nik o tom nevie

0

Pod nedávno zverejneným článkom o začatí razenia tunela Prešov sa objavil komentár od anonymného prispievateľa. Uviedol, že v jednom z posledných čísel regionálnych Podduklianských novín je článok o podpise dohody slovenskej a poľskej strany, ktorá má zaručiť stavbu Via Carphatia. U nás mala tento úsek predstavovať rýchlostná cesta R4. 

V Trenčíne padol rekord na 1/4 míle v kategórii Street. Je hlboko pod 10 s

3

Každý fanúšik seriálu Power fest tušil, že finále sezóny 2018 bude husté. Trenčianske kolo započítané aj do českého šampionátu každý rok priláka mnoho extrémnych mašín z domova aj od západných a severných susedov. Tentokrát to bol asi najväčší ohňostroj aký si nadšenec štyroch a dvoch kolies môže v našich končinách môže želať.…

Autonómne systémy sú stále nedokonalé, deklaruje americká IIHS

0

Také tvrdenie určite nepovažujete za žiadnu novinku. Americká inštitúcia poisťovateľov pre bezpečnosť na cestách IIHS spravila štúdiu, v ktorej preverili 5 automobilov od 4 rôznych výrobcov. Výsledky sú zaujímavé, obe autá od Tesly obstáli v rámci poloautonómneho systému udržiavania v pruhu najlepšie. Autonómne systémy teda nefungujú všade rovnako dobre.

BMW zvoláva do servisu autá kvôli EGR

2

Zvolávačky, respektíve zvolávacie akcie na nové výrobky tu boli aj budú. Nevyhnú sa im ani autá. Najnovší prípad zvolávacej akcie prichádza z Mníchova. BMW zvoláva do servisu autá pre možnosť požiaru. Príčina je pritom naozaj málo očakávaná, môže za ňu ventil EGR, ktorý vracia výfukové plyny späť do sania.

Katastrofa: V Janove padol diaľničný most v plnej premávke

5

Dnes o 11:50 sa padol diaľničný most v talianskom prístavnom meste Janov počas plnej prevádzky. Podľa posledných informácii je na mieste 35 mŕtvych a číslo sa môže zväčšovať. Podľa svedectiev sa najskôr zrútil nosný pilier, ktorý so sebou k zemi zobral samotnú vozovku. Morandiniho most otvorili v roku 1967. Navrhol…

Na diaľniciach v Rakúsku zvýšili rýchlosť

16

Pred nedávnom sme informovali, že Francúzi znížili maximálnu povolenú rýchlosť na cestách mimo obce. Rakúšania sa, naopak, vybrali iným smerom. Na vybraných diaľniciach v Rakúsku zvýšili rýchlosť a na 140 km/h. Tento pokus je však len na dobu určitú. Začalo to 1.8.2018 a trvať to bude rok. Následne to majú vyhodnotiť a…

KAMzaKRÁSOU

Stále nevieš, ako zaspať čo najrýchlejšie? Skús techniku 4-7-8!

1

Téma, ako zaspať čo najrýchlejšie, je stále veľmi aktuálna, hlavne počas týchto tropických nocí. Niektorí nemajú problém do pár minút po ľahnutí si zaspať, no nájde sa veľa takých ľudí, ktorí s tým problém majú. Pokiaľ patríte k tej druhej skupine, zbystrite svoju pozornosť! Poradíme vám, ako zaspať čo najrýchlejšie vďaka tejto…

Anton Kuruc radí: Vieš, ako dať do poriadku vlasy po dovolenke?

1

Povedzme si pravdu. Keď sa vrátime z letnej dovolenky, prvé, na čo myslíme, je spánkový deficit a celková regenerácia. Nie raz by sa nám hodilo ešte pár dní navyše na celkový oddych a prípravu do nového pracovného kolotoča. A tak to je aj v prípade našej pokožky a vlasov. Hoci…

Patizón: Zisti, ako táto chutná letná zelenina podporí tvoje zdravie!

2

Patizón patrí do rodiny tekvíc. Sezónou tejto chutnej zeleniny je práve letné obdobie a tak je ideálny čas naservírovať si ho na tanier. Očarí vás svojím netradičným tvarom, skvelou chuťou aj blahodarným vplyvom, ktorý má na ľudský organizmus. Podporuje trávenie a telu doplní mnoho dôležitých látok. Okrem toho má len minimum kalórií, takže…

Vieš, čo nerobiť po jedle? Na tieto veci musíš rýchlo zabudnúť!

1

A čo robíte po dobrom obede vy? Dáte si pohár vody, cigaretku alebo si dobre pospíte? A záleží na tom vôbec? Tak či onak, prezradíme vám, aké sú najčastejšie zlozvyky ľudí, ktoré robia po jedle. Niektoré z nich sú totiž nebezpečné a mali by ste sa im vyhýbať míľovými krokmi. Robíte ich aj…

Modrý čaj: Vieš o tom, že elixír mladosti naozaj existuje?

2

Kto z nás by nechcel začať deň s chutnými výdatnými raňajkami a elixírom mladosti namiesto kávy? Nie, nezbláznili sme sa, ani nemáme v pláne zbytočne fantazírovať. Naopak, elixír mladosti skutočne existuje a dokázali to aj vedci. Modrý čaj je to, čomu môžeme vďačiť za značné spomalenie starnutia a nielen za to. Počula si už o ňom? Že…

Zbav sa chybičiek krásy: Toto sú najlepšie bylinky proti bradaviciam!

1

Niekto má nimi posiatu celú tvár, čo mu spôsobuje nemalé komplexy a frustráciu. Inému vznikla len jedna - drobná, nepatrná a je s ňou absolútne zžitý. Či už patríš do jednej alebo druhej skupiny, isto nám dáš za pravdu, že bradavice ako také nie sú práve lichotivou súčasťou nášho tela. Ak aj nie…

TopDesať

Street art: Umelci ti ukážu jeho naozajstnú silu

0

Street art sa stal obľúbeným najmä v 21. storočí. Jeho naozajstnú silu dokonale demonštrujú nasledujúce fotografie od rôznych umelcov. Pozrite sa na tieto balóny! Uveríš nám však, ak ti povieme, že nie sú naozajstné? Diela umelcov v tomto článku sú tak (ne)skutočné, že by si niekto mohol pokojne myslieť, že…

Lada ležala na dne rieky 11 rokov. Po otvorení dverí nastalo nemilé prekvapenie

0

Lada, ktorá je na videu nižšie, ležala na dne rieky neuveriteľných 11 rokov. Ašak to, čo ukrývala vnútri, šokovalo absolútne všetkých. Ak si myslíš, že auto ponorené na dne rieky je výsledok kriminálnej šarvátky, tak sa mýliš... Automobil objavil miestny amatérsky potápač. Bol to on, kto zavolal záchranné jednotky na miesto činu. No to, čo…

TOP 10: Toto sú tie najzvláštnejšie páry sveta

0

Láska si občas nevyberá. A nevybrala si ani v týchto prípadoch. Nevedno, či zhoda náhod, alebo osud spojil tieto dvojice. S istotou však vieme povedať, že ide o tie najzvláštnejšie páry, aké sa na našej planéte nachádzajú... A možno aj v priľahlom vesmíre [adrotate group="11"] 1. Jolison Fernández da Silva a…

TOP 10: Predpovede z minulosti, ktoré boli totálne mimo

0

Už od začiatku histórie ľudstva nás zaujímali predpovede budúcnosti. A bolo ich naozaj veľa, a dokonca boli niektoré z nich až neuveriteľne presné. Jedným z najznámejších "prorokov" bol Nostradamus, francúzsky lekár a astrológ, ktorý predvídal udalosti ako francúzska revolúcia, obe svetové vojny a dokonca smrť princeznej Diany. Hoci sa jeho príbeh môže zdať neuveriteľný, veľa…

Tragédia v Janove: Kolaps mosta na videu!

0

Kolaps mosta v talianskom Janove nastal vo včerajších obedňajších hodinách. Príčina zatiaľ nie je známa, no ráta sa s viacerými verziami. Diaľničný most sa nachádza na frekventovanej diaľnici v talianskom Janove. Včera sa však stala obrovská tragédia a počas obrovskej premávky sa časť mosta zrútila. Kolaps mosta nastal práve vtedy,…

Vo Veľkej Británii sa objavilo nebezpečné ohnivé tornádo

0

Hasiči, ktorí hasili požiar v britskom grófstve Derbyshire, sa stali svedkami neobvyklého atmosférického javu - prekvapilo ich ohnivé tornádo. Vír sa objavil vedľa horiacej továrne na výrobu plastových debien pre supermarkety. Jeden z hasičov stihol ohnivé tornádo natočiť na video, ktoré následne zverejnil na internete. Tento atmosférický jav vzniká, keď sa spojí…