Kríza medzi Nemeckom a Slovenskom pre uneseného Vietnamca

Publikované 02.08. 2018 o 06:27 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Dnes už na doživotie odsúdeného Vietnamca uneseného v Berlíne malo do Vietnamu prepraviť slovenské lietadlo. Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák opakovane odmietol, že by Slovensko bolo do únosu muža vedome zapletené.


Berlínski vyšetrovatelia sú presvedčení, že bývalý vietnamský komunistický funkcionár Trinh Xuan Thanh, ktorý bol vlani v lete unesený v nemeckej metropole, bol potom do vlasti transportovaný slovenským vládnym lietadlom (Frankfurter Allgemeine Zeitung). Vraj o tom „neexistujú žiadne pochybnosti“ (uvádza kriminálny úrad).Transport uneseného Vietnamca bol predmetom stretnutia vtedajšieho ministra vnútra Róberta Kaliňáka a jeho vietnamského náprotivku. Podľa vyšetrovateľov malo stretnutie „jediný účel“, a to „dostať pána Trinha relatívne bez problémov zo schengenského priestoru späť do Vietnamu“.
Kaliňák už v minulosti opakovane odmietol, že by Slovensko do únosu muža, ktorý bol neskôr v Hanoji odsúdený na doživotie, bolo vedome zapletené.
O prípade v máji v Berlíne s kancelárkou Angelou Merkelovou rokoval slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý jej sľúbil, že Berlín dostane všetky slovenské informácie týkajúce sa únosu. Do neho by podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung mohol byť zapletený aj skorší poradca slovenskej vlády Quang Le Hong.
Šéf slovenskej polície Milan Lučanský po utorkovej schôdzke so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom novinárom povedal, že slovenská polícia aj v súčinnosti s nemeckými orgánmi urobila v súvislosti s touto kauzou všetko, o čo bola požiadaná, ba ešte viac, je vraj „proaktívna“. Lučanský naznačil, že nemeckí vyšetrovatelia sa v najbližších dňoch či týždňoch budú chcieť so Slovákmi stretnúť, pretože „pripravujú ďalšie úkony a budem rád, keď sa s nimi stretnem a dohodneme sa na ďalšom postupe tak, aby sme túto kauzu vyriešili a raz navždy ukončili,“ povedal Lučanský.
„Prípad vyšetruje nemecká polícia, lebo únos sa mal odohrať v Nemecku a nie na Slovensku,“ uviedol podľa serveru www.teraz.sk hovorca slovenskej ministerky vnútra Petar Lazarov, podľa ktorého slovenské úrady s nemeckými spolupracujú: „Uskutočnilo sa niekoľko výsluchov a len samotný rezort vnútra zodpovedal v poslednej dobe v tejto veci na päť žiadostí,“ dodal.
Prácu slovenskej polície v kauze v kauze ostro kritizoval prezident Kiska; prípad označil za medzinárodnú hanbu a zlyhanie slovenských orgánov v tomto prípade prirovnal k niekdajšiemu únosu syna prezidenta Michala Kováča za vlády autoritatívneho premiéra Vladimíra Mečiara v 90. rokoch: „Skutočne sa o tom, čo sa tu stalo, máme dozvedať od nemeckých vyšetrovateľov? Má to rozmer medzinárodnej blamáže a môže to mať dôsledky na vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom. Očakávam, že zodpovední prejavia základný rešpekt k nášmu štátu a úctu k jeho občanom a urobia všetko, aby vyšetrili podozrenia a očistili meno slovenskej republiky. A to presvedčivým vysvetlením všetkých podozrení, respektíve potrestaním vinníkov, ak sa potvrdí, že Slovensko poskytlo vládne lietadlo k únosu, „ apeloval prezident.
Trinh Xuan Thanh bol unesený vlani 23. júla v centre Berlína spoločne s jednou ženou, ktorá ho sprevádzala. Neskôr sa objavil vo Vietname a v januári bol odsúdený za spreneveru. Hanoj tvrdí, že podnikateľ a funkcionár, ktorý predtým v Nemecku usiloval o azyl, sa do krajiny vrátil dobrovoľne. Podľa Berlína išlo o únos a o bezprecedentné porušenie nemeckého a medzinárodného práva.
Pred súdom zatiaľ stál iba Long N. H., ktorý si vlani v Prahe požičal dve autá, ktoré použil na sledovanie osoby Trinha a na jeho únos. Berlínsky súd ho za napomáhanie únosu tento mesiac poslal na tri roky a desať mesiacov do väzenia.
Práve cez Prahu vraj podľa všetkého únoscovia vlani cestovali do Bratislavy, než sa s ním vydali do Vietnamu.
Slovenské ministerstvo zahraničia si vo štvrtok predvolalo vietnamského veľvyslanca a požiadalo ho o vyjadrenie k podozreniam o minuloročnom únose ich občana Trinh Xuan Thanha a vietnamského funkcionára, z Nemecka, ktorý podľa nemeckých médií mohol byť zavlečený do vlasti cez Slovensko: „Ak sa spomínané podozrenie potvrdí, budeme to považovať za vážny incident s negatívnym dopadom na naše bilaterálne vzťahy. Dôrazne odmietame spájanie Slovenska s takýmto konaním, ktoré je neprípustným a odsúdeniahodným porušením medzinárodneho práva,“ uviedol generálny riaditeľ politickej sekcie slovenského ministerstva zahraničia Marián Jakubócy, ktorý jednal s vietnamským diplomatom jednal (čo je odvážne vyhlásenie, vopred stotožnené so zatiaľ nepotvrdenou istotou).
Slovenská diplomacia v tlačovej správe pohrozila bližšie nespresnenými diplomatickými opatreniami, ak vysvetlenie vietnamskej strany nebude dostatočné.
Niekdajší vietnamský podnikateľ a bývalý komunistický funkcionár, poslanec, Trinh Xuan Thanh a manažér štátnej firmy, bol v centre nemeckej metropoly unesený za bieleho dňa vlani v júli. Neskôr sa objavil vo Vietname, kde bol v januári odsúdený na doživotný trest za spreneveru.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vietnamsky-expolitik-uneseny-v-berline-dostal-v-hanoji-doziv/r~0fd3af6eff3911e78337ac1f6b220ee8/
Poznámka – už vopred sa vyhrážať Nemecku, a nemať „čistý stôl“ je viac než len odvážne.
O prípade v stredu 25. júla hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim na spoločnej schôdzke v Berlíne, pričom hovorili aj o výsledkoch vyšetrovania vraždy Kuciaka. Kancelárka Merkelová odkázala Slovensku:
„Očakávam, že Slovensko urobí všetko pre objasnenie vraždy novinára Kuciaka.“
Autorská poznámka: Slovensku sa ale istý typ vrážd a únosov vyšetrovať a stíhať akosi nedarí…
Apropo mečiarovskej loby akosi nechutí retroaktivita (Kováčove a Mečiarove amnestie a milosti) pozitívneho na pozadí a pod tlakom prirodzeného práva. Rozhorčene vykrikujú čosi o „právnom štáte“ (patrí k nim aj enfant terrible JUDr. Harabin, na strane Mečiara a mečiarizmu, dnes kandidát na prezidenta) . Na stole dnes ale aj „oni“ majú niečo viac než podobné (štátna moc…). Nik z nich sa ale k kauze (zatiaľ) nevyjadruje…
Dnešná štátna moc sa rodila v lone mečiarizmu. Účelová „hra na právny štát“ pokračuje.
Možné zapojenie Slovenska do únosu zmieňujú médiá tiež aj preto, že Bratislava vlani poskytla vietnamskej delegácii pri jej ceste z Prahy do Bratislavy a následne do Moskvy vládny letecký špeciál. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung tiež napísal, že tri dni po únose Thanha cestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy do Bratislavy, kde zaparkovali pri vládnom hoteli Bôrik. Tam sa konala aj pracovná schôdzka vietnamských a slovenských politikov.
Na únose Tanha v Berlíne sa mali podieľať Vietnamci, žijúci v Česku. Česká národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetruje, či nešlo o agentov cudzej rozviedky.
Nemám názor. Nesvietil som im pri tom. Mám ale poznámku: Ak by sa riadne vyšetril a odstíhal únos Kováča mladšieho, a jeho zavlečenie do Rakúska, čo vykazuje podobné znaky s únosom a zavlečením Vietnamca, o ktorom rakúske orgány vyslovili „nepotvrdenú“ domnienku, že za únosom stojí slovenská vládna moc, k ďalšiemu podobnému únosu a incidentu by dôjsť nemuselo.
Akúkoľvek lož s medzinárodným zamiesť pod koberec je nemožné, problém je, ale, že Slovensko nie je opustený ostrov a zahraničie má tiež svoje spravodajské služby a OČTK, ktoré „nespia“ ale pracujú, majú poznatky a výsledky…
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan

Najnovšie správy
Bratislava 1. augusta (TASR) – „V predmetnej trestnej veci majú právomoc vykonávať úkony trestného konania zatiaľ len nemecké justičné orgány. Nemecké justičné orgány neposkytli slovenským justičným orgánom žiadnu oficiálnu informáciu o priebehu, resp. o výsledku trestného konania vedeného v Spolkovej republike Nemecko. Nemeckým justičným orgánom táto informačná povinnosť vo vzťahu k slovenským justičným orgánom nevyplýva zo žiadnej medzinárodnej zmluvy. K dnešnému dňu t. j. 1. 8. 2018 nebola doručená justičným orgánom Slovenskej republiky žiadosť o prijatie trestného oznámenia ani žiadosť o prevzatie trestného stíhania pre konkrétny skutok, trestný čin a vo vzťahu ku konkrétnej osobe, osobám. Slovenské justičné orgány boli požiadané nemeckými justičnými orgánmi len o poskytnutie právnej pomoci. Žiadosti o právnu pomoc nemeckých justičných orgánov boli vybavené v celom rozsahu (naposledy 29. 6. 2018 a 31. 7. 2018). Výsledky poskytnutej právnej pomoci (úkony vykonané na území SR) neodôvodňovali uplatnenie právomoci slovenských justičných orgánov (orgánov činných v trestnom konaní) konať v trestnej veci. Slovenské justičné orgány zatiaľ nemajú právny ani skutkový základ konať v tejto trestnej veci. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky za účelom zistenia relevantných informácií bude ex offo iniciovať pracovné rokovanie so zástupcami justičných orgánov Spolkovej republiky Nemecko a Českej republiky. Na základe výsledkov pracovného rokovania rozhodne Generálna prokuratúra Slovenskej republiky o ďalšom postupe.“
TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

SaS tvrdí, že za leteckou prepravou Vietnamca je poslanec Kaliňák…
SaS: Kaliňák je v únose Vietnamca jedným z hlavným podozrivých.
„Únos podnikateľa Trinh Xuan Thanha nemohla byť náhodná akcia. Naopak, únoscovia museli postupovať podľa prepracovaného plánu a nič nenechať na náhodu.“
https://dennikn.sk/minuta/1193688/?ref=mpm
Generálnej prokuratúre nič a nik nebráni, aby vo veci konala v rámci svojich územných slovenských kompetencií a poverení v súlade s ústavou, zákonmi a poslaním generálnej prokuratúry.

Petra Isabel Schlagenhaufová je nemecká advokátka, ktorá pracuje v Berlíne. Uneseného Trinha Xuan Thanha zastupovala ešte pred tým, ako ho vietnamská tajná služba násilím odvliekla do Vietnamu. Nemeckí vyšetrovatelia tvrdia, že pri únose bol použitý aj slovenský vládny špeciál.
https://domov.sme.sk/c/20883133/advokatka-uneseneho-thanha-vsetko-na-slovensku-bolo-site-na-mieru-pre-unoscov.html
Podľa Mosta-Híd by slovenské orgány mali konať:
https://domov.sme.sk/c/20882805/unos-vietnamca-slovenske-organy-by-mali-podla-mosta-hid-konat.html

Nový Airbus-ACJ319-vládny-špeciál:


Slovensko sa zamotáva do osídiel a „krídel“ vlastného „právneho štátu“.

Čo písali a píšu slovenské médiá (ako dreva v lese)
Skríning z 3.8.2018
http://www.eurorespekt.sk/vieme-prvi-vcas-spriahlo-sa-ministerstvo-vnutra-za-kalinaka-s-vietnamskou-komunistickou-tajnou-sluzbou-pri-unose-trinh-xuan-thanh/
Investigatívne Kuciakove Aktuality:
https://www.aktuality.sk/clanok/611866/slovenski-policajti-prehovorili-o-unose-vietnamca/
https://www.aktuality.sk/clanok/611886/komentar-petra-bardyho-fico-ma-svoju-vrazdu-a-unos/
https://www.aktuality.sk/clanok/611903/ministerstvo-vnutra-reaguje-na-spravu-o-unose-vietnamca/
https://www.aktuality.sk/clanok/611219/komentar-lubomira-jaska-o-odmenu-pre-kalinaka-sa-nakoniec-postara-berlin/
https://www.aktuality.sk/clanok/607754/vietnamec-z-prahy-sa-nemcom-priznal-k-pomoci-s-unosom-krajana/
https://www.aktuality.sk/clanok/611914/to-sa-proste-nestalo-reaguje-kalinak-na-kauzu-unosu-vietnamca/
https://www.aktuality.sk/clanok/611902/andor-sandor-o-unose-treba-sa-pytat-komu-to-prospelo/
Vecná a časová zbernica a Denník N:
https://dennikn.sk/1195234/ako-kalinak-pristavil-lietadlo-pre-unoscov-z-vietnamu/
https://dennikn.sk/1195556/most-ziada-slovenske-vysetrovanie-a-odvolanie-riaditela-ochranky-sakova-cita-sci-fi/?ref=tema
https://dennikn.sk/1195339/vietnamci-uniesli-thanha-fico-a-kalinak-cele-slovensko/?ref=tema
Denník SME
https://domov.sme.sk/c/20883949/uneseny-vietnamec-bol-vraj-na-slovensku-omameny-a-zbity.html
https://komentare.sme.sk/c/20883082/unos-je-len-spicka-kalinakovho-ladovca.html?ref=av-left
https://domov.sme.sk/c/20882028/kalinak-vietnamci-mohli-zneuzit-nasu-pohostinnost.html?ref=av-left
https://domov.sme.sk/c/20884003/unos-vietnamca-pellegrini-by-mal-podla-olano-podat-demisiu.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20883092/prokuratura-by-v-pripade-vietnamca-mala-konat-ta-to-odmieta.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20881875/unos-vietnamca-kiska-kritizoval-lucanskeho-za-postup-policie.html?ref=av-left
https://domov.sme.sk/c/20883133/advokatka-uneseneho-thanha-vsetko-na-slovensku-bolo-site-na-mieru-pre-unoscov.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20883949/uneseny-vietnamec-bol-vraj-na-slovensku-omameny-a-zbity.html?ref=njctse
https://domov.sme.sk/c/20881618/nemecki-kriminalisti-su-presvedceni-ze-kalinak-pomohol-v-unose-vietnamca.html?ref=tab

No, už stačí len sledovať, ako kauza vyvrcholí, žurnalistického materiálu je dosť, a sa uvidí, ako skončí, či bude neutralizovaná diplomaticky, alebo aj vecne, či ne-zanikne v hektike dní a udalostí…
…ako to už na Slovensku od 90-tych rokov chodí…
Predbežný výsledok vždy „úžasnej diskusie“ a jej „vyšetrovania“ je toto:


Mieni inak bezmocný a impotentný anonymný ľudský odpad.
Lebo za kauzu je zodpovedný Režo. 🙂
Na Slovensku je to tak.
Ako nestranný pozorovateľ, sledujúci a spracúvajúci dostupné mediálne informácie a reakcie dotknutých súčasných politikov, od marca 2018 konštatujem pokračujúci hlboký rozvrat slovenskej koaličnej straníckej, parlamentnej vnútornej aj zahraničnej a inštitucionálnej „politiky“ (prokuratúra, OČTK, justícia)…
Platí to aj pre mediálny priestor.
A tie verejné, anonymné diskusie, sú strašné.
Neveštia nič dobré.
Je mi to, žiaľ, veľmi sorry.
Budem sa tešiť, ak sa vec uspokojivo vysvetlí.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Pohľad do minulosti: 24. októbra sa narodil Jožo Ráž a zomrel zakladateľ svetoznámej módnej značky Christian Dior

Bratislava 24. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš, Dior Facebook)   24. októbra Deň OSN - v roku 1945 vstúpila do platnosti Charta OSN, oslavuje sa od roku 1948 Narodenia 1882 - narodil sa maďarský skladateľ Imre (Emmerich) Kálmán, jeden zo zakladateľov viedenskej operety. Žil v Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku a USA. Medzi…

Lipšic podáva trestné oznámenie na Tótha

Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Advokát Daniel Lipšic podáva trestné oznámenie na Petra Tótha za trestný čin ohovárania. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook. Lipšic mohol podľa vyjadrení Tótha vynášať informácie z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Peter Tóth sa podľa…

Sexuálni extrémisti už nebudú diktovať morálku a zákony: Trump chce vychádzať z vedy a biológie, v zákonoch USA už žiaden transgender, ale len dve pohlavia

Washington 23. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)   Jedným z dôvodov, prečo dali americkí voliči v prezidentských voľbách hlas Donaldovi Trumpovi, bola aj jeho konzervatívna názorová línia. Po vymenovaní konzervatívneho sudcu Najvyššieho súdu USA Bretta Kavanaugha prichádza prezident so zákonnou snahou o návrat k len dvom pohlaviam Americké médiá píšu, že Trump má…

Merkelovej zúfalý krok: Pred kľúčovými voľbami v Hesensku obvolávala voličov, aby dali hlas kandidátovi CDU

Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP- Markus Schreiber)   Nemecké médiá priniesli fotografiu symbolizujúcu beznádej kancelárky Angely Merkelovej. Pred dôležitými voľbami v spolkovej republike Hesensko sa rozhodla sama telefonicky kontaktovať voličov, aby ich presvedčila o svojej politike, keďže jej strane CDU hrozil veľký prepad Britský denník Express situáciu komentoval, že nemecká líderka…

Sky News: Našli sa časti tela saudskoarabského novinára Chášukdžího

Ankara 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Našli sa časti tela patriace saudskoarabského novinárovi Džamálovi Chášukdžímu, zavraždenému na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom Istanbule. Objavili ich v záhrade domu saudskoarabského generálneho konzula, informovala televízna stanica Sky News. Podľa jedného z nemenovaných zdrojov, na ktoré sa odvoláva, bol novinár rozsekaný na…

Pellegrini: Prezident nedostal správu o prepojení mafie na vládu, dostal 12 čiastkových informácií

Kežmarok  23. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)   Premiér Peter Pellegrini nerozumie, prečo sa práve v pondelok prezident SR Andrej Kiska vrátil k nejakému súhrnu správ, ktoré dostal od Slovenskej informačnej služby (SIS). Premiér tvrdí, že prezident nedostal správu o prepojení mafie na vládne špičky, ale 12 informácií, pričom tie sa…

Orbán: Brusel ovládajú v súčasnosti tí, ktorí si želajú európsku ríšu bez národov

Budapešť 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Maďarsko si pripomína v utorok začiatok tamojšej revolúcie a boja za slobodu spred 62 rokov Seriál spomienkových podujatí v krajine, ktorý sa začal už v pondelok, vyvrcholil v utorok popoludní pri Dome teroru ústrednými oslavami, na ktorých vystúpil s prejavom maďarský premiér Viktor…

Pri poruche eskalátora v Taliansku sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

Rím 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Viacero ruských futbalových fanúšikov utrpelo v utorok večer zranenia pri poruche eskalátora, ku ktorej došlo v stanici metra v centre talianskej metropoly Rím. Informovala o tom agentúra DPA Predstaviteľ ruskej ambasády v Taliansku agentúre RIA Novosti povedal, že zranených bolo 30 fanúšikov mužstva…

Polícia varuje: Mnohé publikované informácie sťažujú vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy. Zurian: Sme presvedčení, že zdrojom informácií nie je Policajný zbor

Bratislava 23. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Publikované informácie majú podľa polície vplyv na výpovede svedkov Od zadržania osôb obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pravidelne médiá publikujú informácie rôzneho charakteru, pričom mnohé z nich podľa polície zásadným spôsobom sťažujú a komplikujú prácu policajného tímu. Ako ďalej uvádza…

Nicholsonová ukázala odpis maturitného vysvedčenia

Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Opozičná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) je jednou z hlavných iniciátoriek "detektívky o rigoróznej práci Andreja Danka" ako sama nazvala kampaň za objasnenie detailov o vysokoškolskom štúdiu predsedu Národnej rady a šéfa SNS. Pochybnosti o tom, či ona sama má vôbec maturitu, sa…

“Iba nevzdelané ženy majú viac detí.” Vyšlú odkaz Macronovi aj slovenské mamičky po jeho nevyberaných slovách?

Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestuje v piatok 26. októbra na návštevu Slovenska Pre pár dňami sme informovali, že Macron mal na podujatí nadácie miliardára Billa Gatesa pod názvom “Goalkeepers” koncom septembra v New Yorku prejav o vysokej miere pôrodnosti v Afrike. Hovoril o veľkých rodinách…

CNN Türk: V aute konzulátu sa zrejme našli osobné veci novinára Chášukdžího

Istanbul 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Metafora Production)   Dva kufre a osobné veci patriace zrejme saudskoarabskému novinárovi Džamálovi Chášukdžímu, ktorého začiatkom októbra zavraždili na saudskoarabskom konzuláte v tureckom meste Istanbul, objavili vyšetrovatelia vo vozidle patriacom konzulátu. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica CNN Türk Opustené auto s diplomatickou poznávacou značkou…

Útok na českých vojakov v Afganistane pochádzal "z vlastných radov", tvrdí minister obrany

Praha 23. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)   Tlačová konferencia s českým ministrom obrany Lubomírom Metnarom (ANO) priniesla prekvapivú správu, že pondelkový útok na českých vojakov v Afganistane bol " z vlastných radov od spojencov" Podľa agentúry ČTK, Metnar označil útok za nečakaný a bezprecedentný. Útočník nepochádzal z jednotky, ktorú českí…

Opozícia iniciuje ústavný zákon na zrušenie milostí pre Kočnera v kauze Technopol, ktoré mu udelil prezident Michal Kováč

Bratislava 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   Kauzy podnikateľa Mariána Kočnera sa opäť dostanú aj do pléna Národnej rady. Opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) avizoval, že v blízkej budúcnosti bude predložený návrh ústavného zákona na zrušenie milostí pre Kočnera Rozhodli sme sa, že podáme návrh ústavného zákona na zrušenie milostí…

Cigániková vyzýva Kalavskú, aby upravila vyhlášku o čakacích listinách

Bratislava 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Jana Cigániková (SaS) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby urobila poriadok v čakacích listinách na operačné zákroky. Súčasné fungovanie je podľa poslankyne nevyhovujúce a dáva priestor na korupciu "Dôrazne vyzývame ministerku Kalavskú, aby upravila vyhlášku o…

Švédska "hrdinka", ktorá bránila deportácii Afganca, bude trestne stíhaná

Göteborg 23. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)   Švédske úrady vyšetrujú 21-ročnú študentku, ktorý protestovala priamo v lietadle proti deportovaniu neúspešného afganského žiadateľa o azyl Elin Erssonová 23. júla na Facebook natočila svoj protest, počas ktorého stála počas letu z letiska Landvetter v Göteborgu a chcela zabrániť tomu, aby lietadlo vzlietlo. Niekoľko…

Premiér Pellegrini je po dopravnej nehode v poriadku, bude však nosiť golier

Bratislava 23. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) potvrdil, že mal cestou na utorkové výjazdové rokovanie vlády dopravnú nehodu. Na svoj program v Kežmarku prišiel však načas Ako uviedol, na dnešnú cestu "nezabudne". Vysvetlil, že pri presune do Kežmarku im priamo na vozidlo skočil jeleň. "Zaregistroval…

Vystrašili Kotlebovci Danka? Stiahne radšej návrh definície antisemitizmu, aby nebilo do očí zamietnutie návrhu o antislovakizme?

Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian)   Národná rada SR možno vôbec nebude hlasovať o návrhu definície antisemitizmu, ktorý predložil predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko. Ľudová strana Naše Slovensko totiž predložila rovnaký návrh definície antislovakizmu, v ktorom iba vymenila slovo „Židia“ za slovo „Slováci“. Tento návrh síce…

TopSpeed

Nový Ford Focus ST nafotili bez maskovania

1

Fanúšikovia ostrých Fordov pozor! Máme prvé obrázky nového Ford Focus ST! Stále neoficiálne, no Focus ST je tu prakticky v sériovej podobe. Predchádzajúce fotografie ukazovali predprodukčnú verziu s nárazníkmi, ktoré farebne k autu nesedeli. Teraz sa už pozeráme na pokračovanie úspešného príbehu ST v plnej kráse. Auto odfotografovali „špióni“ magazínu Carscoops…

V Číne otvorili najdlhší most. HZMB má až 55 kilometrov!

1

Dnes, 23.10. októbra otvorili najdlhší most HZMB. Je dlhý 55 kilometrov, spája Honkong, Macao a pevninské mesto Ču-chaj. Dajme tomu, že pomenovanie most nie je úplne to správne. Stavbu okrem mostu tvorí 6,7 kilometrový podmorský tunel, 3 umelé ostrovy a 2 trojprúdové diaľnice. Chcete počuť cenovku za túto megastavbu? Je…

Streľba na unikajúce vozidlo. Schvaľujete to?

12

Streľba na unikajúce vozidlo sa v médiách prezentuje čoraz častejšie. Môže sa zdať, že si ľudia - páchatelia viac dovoľujú. Rozoberám to preto, lebo sa to bezprostredne dotýka áut a dopravy. Ako to vnímate? Je správne, keď policajti na unikajúce vozidlo strieľajú? Je správne, keď policajti strieľajú na vozidlo aj v prípade, keď…

Hyundai Santa Fe 4 má jedinečnú elektronickú detskú poistku SEA

1

Nová generácia Hyundai Santa Fe, ktorá na Slovensku práve prichádza do predaja, má niekoľko unikátnych bezpečnostných prvkov. Roztržitým a zábudlivým rodičom a celému okoliu prísne pripomenie ponechané deti alebo zvieratká na zadných sedadlách trúbením obdobne, ako keď auto niekto nepovolaný naruší. Druhý je tiež určený pre ochranu vašich najmenších... Volá sa…

Mercedes One si nerozumie s ekológiou

4

Na finálnu podobu a Mercedesu One, tak znie meno ktoré Project One oficiálne dostal, netrpezlivo čakáme. Hypercar s motorom z F1 bude výnimočný, lenže dostať takúto pohonnú jednotku do bežnej premávky nie je také jednoduché ako sa pôvodne zdalo. Mercedes bojuje s emisiami, pretože motor nebol navrhnutý pre hypercar a nikdy nemal opustiť prostredie Formuly…

Škoda Kodiaq GT smeruje do Číny

0

O tom, že vlajková loď mladoboleslavskej automobilky pláva smerom na východ sme už písali minulý týždeň, dnes pripájame pár ďalších detailov, ktoré sa pomaly objavujú na hladine. Je jasné, že Škoda nezanedbáva „grejt trh“ a preto posiela do Číny  Kodiaq GT. Žiaľ, stále sa uvádza, že nikde inde gétečko neuvidíme.…

KAMzaKRÁSOU

Vieš, aké sú účinky biotínu? Doplň si cenný vitamín krásy aj ty!

0

Vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa, okrem iného, starajú aj o krásu človeka, poznáme veľké množstvo. Jedným z nich je i biotín, ktorý je súčasťou vitamínov skupiny B. Stará sa o pokožku, vlasy i nechty. Nie nadarmo sa mu hovorí aj vitamín krásy. Nedostatok tejto látky sa, naopak, môže prejaviť niekoľkými zdravotnými ťažkosťami. V dnešnom článku sa…

Urodilo sa ho viac, než dosť? Skús recept na hroznovú marmeládu!

0

Nepovieme nič nové, keď skonštatujeme, že tento rok nám príroda dopriala takú bohatú úrodu v každej oblasti, ako už dávno nie. A neochudobnila nás ani o úrodu hrozna. Ak teda hrozno pestuješ aj ty a nevieš, ako s toľkými strapcami naložiť, máme pre teba výborný tip. Inšpiruj sa a vyskúšaj tento netradičný recept na hroznovú marmeládu,…

Poznáš pravidlá žehlenia? S týmito trikmi to pôjde ako po masle!

0

Dlhoročné skúsené „žehliarky“ sa teraz zrejme len pousmiali, veď čo už len môže byť žehlenie za vedu?! Súhlasíme – stačí si osvojiť pár správnych ťahov a žehlenie môže ísť doslova odruky a hladko. Na druhej strane, nikdy nemôže byť na škodu zopakovať alebo osvojiť si triky a grify, ktoré dokážu zjednodušiť a zefektívniť…

Vieš, čo pomáha na vredy a nádory? Skoncuj s nimi vďaka prírode!

0

Za celú svoju doterajšiu existenciu prišlo ľudstvo na neuveriteľné množstvo liečivých schopností rastlín. V lekárňach nechávame často aj viac, než pol výplaty za lieky, ktoré sa v mnohých prípadoch dajú ľahko, lacno a častokrát oveľa efektívnejšie nahradiť tým, čo nám ponúka príroda. Jednou takou bylinou je aj tá, ktorú sme sa rozhodli ti dnes…

Podceňujeme ho, no nemali by sme. Pozri sa, aké účinky má kaleráb!

0

Zelenina, ktorá pochádza z Európy, vydrží aj v chladnejších podmienkach a je často prirovnávaná ku kvake? Odpoveď na túto hádanku je kaleráb. Kaleráb často akosi podceňujeme a berieme ho len ako doplnok, ktorý hodíme na vyvarenie v polievke a neskôr vyhodíme. Poďme sa pozrieť na to, aké účinky má kaleráb…

Chceš byť krásna ako nikdy? Pomôže ti domáca maska z tekvice

0

Máte suchú pleť, ktorá potrebuje vzpružiť alebo sa vám nadmerne lámu končeky vlasov a padajú vám snáď každý deň? Tak potom máme pre vás jednu jedinú odpoveď – tekvica! Prestaňte nakupovať zbytočne predražené krémy, pleťové masky či vlasové kondicionéry, ktoré vaše telo zbytočne zaťažujú a výsledný efekt je minimálny. Zistite, ako sa dá…

TopDesať

Fotografie, ktoré sú po priblížení nesmierne zábavné

0

Ak máš rád fotografovanie, tak určite stráviš množstvo svojho času práve tým, že svoje fotografie detailne skúmaš. Mnohokrát sa ti určite stáva, že tvoje fotografie sú po zväčšení a priblížení nesmierne zábavné. Často na nich nájdeš rôzne zábavné momentky, ktoré si si pri fotografovaní ani len nevšimol. Niektoré fotografie si…

Úžasné veci, ktoré ťa prekvapia svojou existenciou

0

Ľudia s dobrou predstavivosťou a dlhoročnými skúsenosťami vytvárajú naozaj úžasné veci. Tieto skvelé nápady určite privíta množstvo z nás. Veď kto by nechcel takú skvelú zubnú pastu, ktorá ma na svojom konci super vychytávku, vďaka ktorej dokážeš využiť aj posledné "kvapky". Poteší taktiež multifunkčná sponka do vlasov alebo špeciálna šálka…

Používate bezpečnostné pásy? Nemusí ich mať každý!

0

V aute sú bezpečnostné pásy najjednoduchším a najefektívnejším mechanizmom, ktorým možno zabrániť zraneniam pri a po zrážke. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu technológiu a nachádzajú sa vo všetkých vozidlách. Ich úlohou je zvýšenie bezpečnosti pasažierov a prípadne následné zníženie následkov pri nehode. Je potrebné podotknúť, že používanie bezpečnostných pásov je stanovené aj…

TOP 10 bežných predmetov, ktoré sa hodia na prvú pomoc

0

Nikdy nevieš, čo sa ti môže počas bežného dňa prihodiť. Občas nastanú situácie, kedy nemáš pri sebe svoju súpravu prvej pomoci. Máme pre teba dobrú správu! Prvú pomoc ti totiž môžu podať aj predmety, ktoré sa bežne povaľujú v každej domácnosti. Ktoré to sú a kedy ich použiť?  [adrotate group="11"]…

Rastliny, ktoré ťa môžu zabiť, aj keď sú nádherné

0

Príroda je mocný čarodej. V Spojených štátoch sa každoročne vyskytuje asi 100 000 prípadov, ktoré skončia na pohotovosti v dôsledku otravy rastlinami. Aby si sa náhodou nestal obeťou týchto krásnych zabijakov, máme pre teba pár tipov. Nasledujúce rastliny by si mal radšej z diaľky obísť, aj keď ťa bude lákať ich…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…