Kto nás tu odrb…a ?

Dnes som zastavil pri ceste dvom ľudom, žene a jej synovi. V rukách niesli tašky s nákupom a išli po ceste. Ceste, kde najbližšie domy boli asi 5 km. Nestopovali, nemohli, mali plné ruky a museli by stáť. Bol som v končinách kde bývali moji starý rodičia. Malé dedinky a roztrúsené domy, osady. Mamu som vyložil na cintoríne a išiel som do cukrárne, ktorá už 40 rokov robí stále rovnakú zmrzlinu a zákusky. Poctivé, lacné a bez umeliny. Laskonky sú samý orech, jahodová zmrzlina chutí rovnako ako pred 35 rokmi, ale už nestojí korunu ale 40 centov. Ale stále je plná jahôd a semiačok z nich a hlavne chutí jahodovo. Nedávno sme podobnú našli aj u nás v Nitre. Kopček  1,50 eur ( nie je to preklep), tak som povedal polovičke že lacnejšie bude ak si urobíme výlet (70 km) a najeme sa do sýtosti.

Ale naspäť ku stopárom. Videl som ich keď som vchádzal do dediny, boli v protismere kúsok za dedinou. Nakúpil som zákusky a išiel späť. Za dedinou som nezrýchlil, videl som ich, zastal za nimi. Potešili sa, pozdravili a spýtali či ich zveziem. Povedal som samozrejme. Dozvedel som sa že nebývajú tam kde som predpokladal, ale ešte ďalej, cca 8 km. Museli ísť na nákup, autobusy im porušili, idú už iba ráno a večer. Cez víkend vôbec. Fuuuu. Na tejto bohom zabudnutej trase býva cca 200 ľudí. Do školy autobusom, domov často pešo 8 km. Nákupy rovnako. Robotu naokolo ak si aj nájdu, bez auta nemajú šancu, a na auto nezarobia (kto by dal slušný plat chudobe že, keď nemusí). Aspoň som sa popýtal na budovy okolo. Prvá „osada“ tam bývalo cca 100 ľudí, teraz do 30 a klesá to, nakoľko sa prasatá pred 3 rokmi úplne prestali chovať ( cca 2000 prasiat tam vraj chovali), už fungujú iba poľnohospodári, aj to biedne. Budovy chátrajú. Ďalej bola nádherná stavba, dozvedel som sa že to bola sýpka. Tiež chátra. Tam kde bývajú,  tam chovali teliatka a kravy. Už tam nič nie je. Asi hovädzinu  nepotrebujeme, alebo je lacnejšie kúpiť  v Metre holandskú. Takýchto opustených družstiev je množstvo. Prázdne. Ľudia budú buď živoriť tam kde sú, alebo opustia svoje domy (zadarmo, pretože to nikto nekúpi) a začnú niekde inde, od nuly. Na Slovensku ale asi ťažko. Už teraz je množstvo domov prázdnych, chátrajú a z tých, ktorí zostali tak nenájdete rodinu v ktorej  by niekto nechýbal a nerobil v zahraničí.  Nebudem tu písať ako asi môže dopadnúť rodina, z ktorej je niekto mesiac – dva mimo.

Toto píšem preto, lebo mi doplo, že tu niekto niekoho poriadne odrb..va. 27 rokov tu máme nový režim. Režim od ktorého si ľudia sľubovali mnoho. Niektorí ešte stále aj dúfajú že im bude lepšie. Ja si to už nemyslím. Mali sme totiž všetko, ale toto všetko sme si úspešne za 27 rokov zlikvidovali a nahradili cudzím. Tieto často nadnárodné koncerny si tu ponechali len čo sa im hodilo, ale čo je najpodstatnejšie, tak sme si zlikvidovali know-how.

Toto know-how mi vysvetlil jeden môj nemecký obchodný partner. Večerali sme v hoteli, bavili sa, keď sa ma spýtal: Ako ste si mohli zničiť to všetko, čo ste  mali, veď my sme neboli tak dobrí ani z polovice. Ja som mu povedal že sa všetko lacno rozpredalo…. ale on ma zastavil, že nemyslí závody haly a pod. Že myslí know how, myslí ľudí, špičkových odborníkov (som od letectva tak sme preberali túto tému), že my, malí národ sme dokázali stavať špičkovú techniku, lietadlá, motory … a my sme týchto ľudí odkopli ako špinavé prádlo. Povedal že závod postaví hocikto do roka, ale odborníkov ktorí v tom závode robia, trvá generácie vyškoliť, zaučiť, vychovať a my sme sa tohoto vzdali. Odkopli sme odborníkov. Za chvíľu už úplne zmiznú, zostanú len zbytky a potom budeme nahraní. Uvedomil som si že tu bude zlomok ľudí čo skutočne vedia napr.: starať sa o dobytok, svine, spracovávať produkty, stavať lietadlá, motory……..  Ale toto je téma na iný blog.

Idem teda späť, čo ma s mojimi pasažiermi napadlo a prečo nás teda hmm klamú?

Najjednoduchšia odpoveď je, lebo môžu a necháme sa. Viete v letectve platí jedna zásadná vec:  „čím je niečo zložitejšie, tým skôr sa to pokazí“, alebo inak povedané „čím je niečo jednoduchšie tým je to lepšie“, alebo ešte lepšie povedané „ak sa niečo môže pokaziť tak sa to aj pokazí“.

Keď sa na veci pozriete jednoducho, tak nájdete odpovede. Myslím si, že s nami poriadne …toto… však viete čo.  A ten skutočný dôvod je fakt iba ten, že sa ľudia nechajú. Nie sú to žiadne makroekonomické ukazovatele, štúdie, plány a neviem čo ešte nám 25 rokov tlačili do hláv, museli sme si uťahovať opasky lebo toto, lebo tamto, čím odbornejšie a zložitejšie tým lepšie, veď ľudia tomu nerozumejú (ešte viac tomu nerozumejú tí akože odborníci).

Fakty totiž nepustia. Máme rovnako ak nie drahšie potraviny ako na západe ( o kvalite nehovorím), ceny bytov a domov sú tiež často drahšie, alebo rovnaké, ceny áut tiež ….. Čo sa týka teda nákladov sme na tom rovnako. Ako sme teda na tom s príjmami? Napíšem sem tú utópiu štatistického úradu ktorú nemá ani 50% zamestnancov = 900 eur. Západ začína niekde na 2 500. To je trojnásobok štatistického úradu a 5 násobok reality množstva zamestnancov. Ono je to tak, že niekto si z nás robí lacnú pracovnú silu. Chcete dôkaz? Nehľadajte zložité štúdie, hľadajte jednoduché a jasné argumenty.

Tu sú:

Predavačka nemenovaného reťazca zarobí u nás povedzme 600 eur (nebite ma ak som to prehnal), prejdete pár kilometrov za hranice a máte švihom zázračnej paličky povedzme 2 000 (dám menej). Nie je to ale tým že predá viac, robí dlhšie.  Človek zje rovnako, veď predsa bojujeme v celej EU proti plytvaniu potravín. Dokonca sa často stane že tie potraviny sú lacnejšie ako u nás, takže marža to tiež nebude, veď tu máme svetové burzové ceny obilia, cukru , kakaa …

Idete umývať riady, upratovať na západ, máte 3× toľko ako u nás, a robíte rovnako.

Zamestnanec za pásom v automobilke zarobí 1 000 eur (nebite ma) na západe min. raz toľko, ale ceny áut sú rovnaké, čas výroby, kvalita tiež.  Vstupné materiály cenovo rovnaké tiež.

Vodič zásielkovej služby (nadnárodnej) robí tiež rovnako tu, ako na západe, ceny prepravy balíkov sú rovnaké u nás, aj v USA, ale platy roznášačov nie. Ako môže kuriér ovplyvniť cenu a výkon? Nijako, je rovnaký +- všade, na západe nemôže jazdiť ani rýchlejšie, ani nemá väčšie auto, ani úspornejšie, ani nemôže robiť dlhšie.

O zdravotníctve škoda reč, sestrička sa tu  môže aj potrhať, ťahať službu za službou, výkon 5×viac ako by robila na západe a plat 5× menší.

Poľnohospodár na západe nemôže vypestovať viac ako náš, má úrodu len raz do roka, to sú zákonitosti prírody, nemecká sviňa nemá prasiatka každý mesiac, má rovnako ako naša sviňa, a neváži o 200 kíl viac, nezožerie menej ako naša sviňa, a to hlavné potrebuje rovnakú starostlivosť . Nemám pocit že by tu jednu sviňu opatrovali desiati , skôr naopak.

Takto by sa dalo pokračovať  na dve strany. Výsledok bude rovnaký – obrovský platový rozdiel za rovnaký výkon.

Tieto príklady by mali uvádzať  hlavne novinári pre kompetentných. A výhovorky typu veľkosti kapitálu, hospodárskych výsledkov a podobných nezmyslov si môžu nechať. Pravda je totiž taká, že či už je to tesco, lidl ….. tak pokladníčka u nás má min. 5× menej pri rovnakom ak nie väčšom pracovnom výkone, kasy sú všade rovnaké, veľkosti obchodov, obraty,  rýchlosť blokovania tiež, ceny tovarov tiež, len  ten plat je TROCHA, dosť  mimo.

Prečo som na začiatku spomínal mojich pocestných? Lebo som sa hanbil ako pes  za to ako musia žiť. Za to, že ich štát nechce, nepotrebuje. Za to že celý život poctivo pracovali a takto dopadli. Za to, že sme sa dopracovali na poslušných bezduchých otrokov za pásom,  že potrebuje rozvrátené rodiny bez otcov, matiek, potrebuje honbu za peniazmi, nie za hodnotami.

Je smutné, že viac sú platení ľudia nevytvárajúci žiadne hodnoty, ani produkty ako napr. novinári – pisálkovia, bankári, poisťováci, politici, mimovládkari, ……

Mám pocit že sme len poskokovia západu, ktorý využije to čo potrebuje a potom to odhodí. A ľudia sa zobudia až keď bude neskoro. Hlavne tí, ktorí majú teraz prelepené oči peniazmi a nemajú západné pasy.

Veľa sa teraz kritizuje Rusko. Ale uvedomte si, že za Ruskej okupácie sme boli schopní nielenže uživiť  sami seba, ale mali sme nadprodukciu, vyvážali sme, vyrábali, vyvíjali množstvo tovarov a výrobkov, a Rusi dlžili nám. Teraz sme nesebestační bez vlastnej výroby a zadlžení.

Ešte pre úplnosť uvediem, že moji pasažieri neboli nakupovať mäso, mlieko a pod., ale veci ktoré si nedokážu vypestovať, alebo vyrobiť.  Ako CSSR sme boli snáď jediný štát na svete, ktorý vyrábal okrem rakiet a ponoriek všetko. A s týmto úžasným know-how, by sme mali mať priemernú mzdu min. 3 000 eur.

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zolo Schmidt

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 21.09

Priemerná čítanosť: 7719

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V Košiciach podľa záchranárov napadol pacient posádku Rýchlej lekárskej pomoci

  0icon

  Košice 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Milan Kapusta)   K napadnutiu posádky Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) pacientom došlo v utorok (2. 3.) v Košiciach "Pri prevoze…

  Marek Krajčí údajne končí na poste ministra zdravotníctva. Kto ho nahradí?

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann/kombosnímka screenshot/TASR-Jaroslav Novák) AKTUALIZOVANÉ   Vládnej kríze bol podľa všetkého obetovaný minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý podľa nemenovaného zdroja…

  SaS: Odmietame prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády na to, že nám nejde o zdravie a…

  Rusko bude podľa Kremľa reagovať na sankcie USA a Európskej únie

  0icon

  Moskva 3. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Kremeľ v stredu upozornil, že zareaguje na nedávne sankcie Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov. Tie uvalili v…

  Brocková: Irán by sa mal vrátiť k plneniu záväzkov z Medzinárodnej jadrovej dohody

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Medzinárodná jadrová dohoda s Iránom je kľúčovým prvkom „globálnej architektúry“ nešírenia jadrových zbraní. Jej dôsledné dodržiavanie je nevyhnutné…

  Premiér to teraz nemá ľahké. Na provokačnú otázku, čo sľúbil Rusku za Sputnik V, odpovedal žartovne že Zakarpatskú Ukrajinu. "Nech ju vymení za niekoľko regiónov Slovenska", reaguje nahnevane Kyjev

  0icon

  Kyjev/Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Valentyn Ogirenko)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil v stredu žartovné vyjadrenie predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča o tom,…

  Premiér vyzval Richarda Sulíka a Veroniku Remišovú, aby nevyužívali Sputnik na rozpad koalície

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) vyzýva koaličných partnerov šéfa SaS Richarda Sulíka a predsedníčku Za ľudí Veroniku…

  Peter Pellegrini: Vláda musí podať demisiu, do volieb majú viesť Slovensko odborníci

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Celá vláda musí podať demisiu a do predčasných volieb by mala Slovensko viesť vláda odborníkov. Vyhlásil to poslanec…

  Prezidentka tajomne a veľmi stručne po rokovaní so Sulíkom a Remišovou: "Panovala vzácna zhoda, verím, že tá zhoda bude aj v koalícii"

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že v koalícii sa nájde zhoda na potrebných zmenách v súvislosti s vládou.…

  Ján Figeľ označil zákaz verejných bohoslužieb za porušenie práva, žiada úpravu

  0icon

  Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Zákaz verejných bohoslužieb považuje predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ za porušenie ústavného…

  TopDesať

  Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

  0 icon

  Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

  Každodenné vychytávky, ktoré ti ušetria kopec času a energie

  0 icon

  Tieto vychytávky si zamiluješ! Nielenže ti ušetria kopec času, ale aj zjednodušia každodenné činnosti, čím neprídeš o drahocennú energiu. Podľa štúdií sa totiž priemerný človek sťažuje 15 až 30-krát denne. Veríme totiž, že náš život je ťažký. Ale našťastie existujú ľudia, ktorí vedia so všetkým pomôcť a na všetko odpovedať. A…

  Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 2. časť

  0 icon

  Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Pokračujeme druhou časťou článku o mladej Nemke Anneliese Michelovej, ktorá zomrela za záhadných okolností. Po naliehaní prísne veriacej rodiny Anneliese biskup poveril farára na vykonanie exorcizmu podľa pravidiel Rituale Romanum. Príbeh má o to smutnejší koniec, že mladá Anneliese nebola diablom posadnutá, čo koniec koncov…

  Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

  0 icon

  Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

  Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

  0 icon

  Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

  Vo svete IT

  Na Marse sa momentálne nachádzajú 3 krajiny: Aké sú ich ciele?

  0 icon

  Mars je najväčším snom vizionára a šéfa vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elona Muska. Tvrdí, že by chcel dostať ľudí na Mars ešte predtým ako umrie a usilovne pracuje na svojom modeli vesmírnej rakety, Starship, ktorá by mala ľudí na Mars dopraviť. Či sa mu to podarí je otázne, no tento rok…

  Z Google Chrome sa čoskoro vytratia súbory cookie. Čo ich nahradí?

  0 icon

  Akceptovanie súborov cookie tretích strán na takmer všetkých webstránkach sa už pre používateľov rozličných internetových prehliadačov stalo samozrejmosťou. Nepopulárne súbory cookie sa nevyhli ani najpoužívanejšiemu internetovému prehliadaču Chrome, za ktorým stoja vývojári giganta Google. Práve Google si v posledných rokoch odniesol obrovskú mieru kritiky za súbory cookie v prehliadači Google…

  Plánuje Rusko s Čínou výstavbu svojej vlastnej základne na Mesiaci? Objavujú sa správy, ktoré tomu nasvedčujú

  0 icon

  Rusko sa pripravuje na spoluprácu s Čínou, ohľadom výskumnej stanice na povrchu Mesiaca, píše portál Spacenews.com. „Roscosmos ukončilo jednania, ktorých cieľom bola harmonizácia Memoranda o porozumení medzi Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou. Memorandum pojednáva o spolupráci a vytvorení Medzinárodnej mesačnej výskumnej stanice. Dátum podpísania memoranda nebolo ešte stanovené, momentálne sa čaká na dohodu s našimi…

  „Hurikán“ vo vesmíre? Môže ísť o bežnejší jav, ako sme si doposiaľ mysleli

  0 icon

  V roku 2014 satelity okolo Zeme zachytili niečo, čo by sa dalo popísať ako „vesmírny hurikán.“ Išlo o víriacu sa plazmu, ktorá sa nachádzala vysoko nad povrchom, v zemskej magnetosfére, píše portál Science Alert. Podľa údajov mala táto búrka trvať niekoľko hodín a potom sa rozišla. Objav bol prvý svojho…

  Takto vyzerá zrušený smartfón Xiaomi Mi 6 Pro, ktorý mal byť predstavený 4 roky dozadu

  0 icon

  Xiaomi patrí medzi spoločnosti, ktoré ponúkajú nielen nadpriemerné špecifikácie v kombinácii so skvelou cenou, ale bezpochyby aj nadčasový dizajn. Portál xiaomiadictos najnovšie upozorňuje na video, ktoré zachytáva nepredstavený smartfón Xiaomi Mi 6 Pro. Ide o zariadenie, ktoré bohužiaľ nikdy neuzrelo predajné pulty, hoci Xiaomi malo zjavne funkčný prototyp zariadenia. Z…

  Armádny Magazín

  Špeciálne sily Delta dorazili na veľvyslanectvo USA v Jerevane

  0 icon

  Arménsko, 3.marec 2021 (AM) – "Vojaci amerických špeciálnych síl sú umiestnení na území veľvyslanectva USA v Jerevane", oznámil to vojenský analytik Alexej Leonkov. Podľa jeho slov sa v súčasnosti v Jerevane nachádzajú štyri oddiely Delta.   "Američanov možno použiť počas masových protestov na zvýšenie stupňa konfrontácie. Táto tec

  Súťažná športová brokovnica Savage Arms Renegauge

  0 icon

  USA, 3.marec 2021 (AM) – Savage Arms rozširuje sériu poloautomatických brokovníc Renegauge v kalibri 12, uvedením modelu Renegauge Competition, ide o vysokorýchlostný variant so zväčšenou kapacitou zásobníka určený špeciálne pre súťažné streľby.   Poloautomat

  Duterte tvrdo Američanom: "Nedopustím, aby sa jadrové zbrane USA nachádzali na území Filipín"

  0 icon

  Filipíny, 3.marec 2021 (AM) - Minulý mesiac Rodrigo Duterte zdôraznil nevyhnutnosť posilniť "vlastnú obranu" Filipín, keď nariadil vláde, aby zvážila zrušenie dohody o hosťujúcich silách, ktorá povoľuje pohyb amerických vojakov na území Filipín. Prezident Rodrigo Duterte uviedol, že okamžite zruší doh

  Ruskí ženisti objavili v sýrskej jaskyni modernú nemocnicu pre teroristov

  0 icon

  Sýria, 3.marec 2021 (AM) - Ženisti z ruských ozbrojených síl zlikvidovali v sýrskej provincii Idlib jaskyňu, v ktorej si teroristi zriadili poľnú nemocnicu prispôsobenú dokonca pre zložité operácie.   Táto nemocnica je jedna z najlepšie zariadených z tých, ktoré ruskí vojaci na

  V USA priznali neúspech projektu stíhačiek F-35. Začnú nový projekt?

  0 icon

  USA, 3.marec 2021 (AM) - Americké letectvo sa zmierilo s neúspechom projektu stíhačiek F-35, ktorý bol počas celého desaťročia jediným pokusom nahradiť hlavné americké stíhačky F-16, uvádza Forbes.   V publikácii je 

  Svetlo sveta

  Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

  0 icon

  Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

 • icon FOTO DŇA