Kedy sa na Slovensku dočkáme verejného zdôvodnenia politiky strašenia Ruskom? Časť VIII.

Demokratický Západ pod vedením USA si vybral Rusko za potenciálneho agresora. Ale bolo potrebné oklamať obyvateľstvo Európy tak, aby uverilo, že je to pravda. Preto sa hľadal spôsob, ako tohto potenciálneho agresora stvoriť. Našlo sa iba jedno riešenie. Použiť k tomu Ukrajinu a zrežírovať  základné politické udalosti tak, aby to prinieslo žiadaný efekt. V súvislostiach ukrajinskej krízy sa používajú argumenty, prečo sú potrebné  sankcie a prečo sa Európa musí obávať Ruska. Práve takáto politika Západu je z hľadiska medzinárodného práva či z etického hľadiska neprijateľná a je v rozpore so základmi každého demokratického štátu.

Demokratický Západ stvoril potenciálneho agresora v Európe pre svoje ciele a tým zásadným spôsobom zmenil medzinárodnú situáciu k horšiemu. Môžem tvrdiť, že vo vzťahu k Ukrajine a k Rusku demokratický Západ použil politické násilie, aby ako prvý získal výhodu – označiť Rusko za potenciálneho agresora. Demokratickému Západu na čele s USA však nikto nevzdoroval a tak sa politický agresívny čin  zahraničnej a európskej politiky nemohol zastaviť. Na úkor Ukrajiny a Ruska demokratický Západ získal niečo nesmiernej hodnoty: právo manipulovať s obyvateľstvom Európy podľa svojho uváženia a byť nekompromisný  a bezohľadný tak k potenciálnemu agresorovi  ako aj k nástroju svojej politickej agresivity – Ukrajine z pohľadu nezáujmu o jej skutočný demokratický charakter.

Kto môže vzdorovať potenciálnemu agresorovi? Odpoveď je jednoduchá. Iba ten, kto tohto agresora svojim politickým násilím stvoril. A kto to je? Demokratický Západ. Vzdor Západu dáva šancu potenciálnemu agresorovi  si premyslieť svoje správanie a zámery. Politológ a právnik Daniel Šmihula  si myslí, že možno v tomto prípade ( za situácie silného vzdoru ) potenciálny agresor uprednostní metódu interakcie – spoluprácu. Rusko teda môže ( či bude ) žiadať o spoluprácu.

Pán Daniel Šmihula vo svojom článku „Návrat k drsnej realite“ tvrdí, že z času na čas sa objaví narušiteľ ( zrejme rovnováhy ), ktorého je nutné priviesť k rozumu práve odvetným násilím. Musím iba hádať, o kom to ako narušiteľovi uvedený pán píše. Tipujem, že je to Rusko, hoci skutočným narušiteľom akejsi rovnováhy sú niektoré krajiny demokratického Západu na čele s USA. Nikto si však v rámci jednotného Západu nedovolí presadzovať politiku, ako priviesť k rozumu práve USA. Takže ostáva iba Rusko a vyjadrenia západných politikov  na adresu Vladimíra Putina či Ruska jednoznačne vyznievajú tak, aby bolo jasné, že sa Rusko má podvoliť.

V článku rezonuje pojem odvetné násilie. Môžem zase iba hádať, že ide o násilie, ktoré treba niekomu vrátiť, koho treba priviesť k rozumu. A k rozumu treba priviesť iba Rusko. Politici skôr používajú pojem odstrašiť Rusko. Akého násilia sa dopustilo Rusko vo vzťahu k demokratickému Západu? Žiadneho ! A akého násilia sa dopustilo Rusko vo vzťahu k Ukrajine? Žiadneho, existujú iba výmysly o anexií Krymu a podpore separatistov na východe Ukrajiny. Je veľmi dojemné sledovať všetkých politikov Západu, ako jednotne vystupujú  s tvrdením, že išlo o anexiu Krymu. Ani ich nenapadne uvažovať v zmysle, že otázka Krymu bola výsostne otázkou obrany pred kyjevskou chuntou, pred USA a NATO. Prečo? Pretože Krym a príchod amerických vojakov na jeho územie mal byť výsledkom toho, čo USA za pomoci EÚ pripravili v Kyjeve.

Pričlenenie Krymu nebolo o násilí, pretože na politických rozhodnutiach aktívne pracovala samotné obyvateľstvo. „Anexia“ Krymu bola teda výsledkom politiky USA a novej kyjevskej moci, ktorá bola pripravená dať toto územie  k dispozícií USA a NATO. Spôsob vlastnej obrany Krymu za pomoci Ruskej federácie ešte nie je docenený, ja však verím, že spôsob návratu Krymu k Ruskej federácií si zaslúži ocenenie, pretože bolo zabránené väčšiemu  vojenskému konfliktu medzi  Kyjevom a obyvateľstvom Krymu. Z uvedených hľadísk si Rusko nezaslúži, aby niekto o ňom tvrdil, ako nepriamo pán Daniel Šmihula, že musíme toto Rusko priviesť k rozumu nejakým odvetným násilím.

Keď sa oprieme o definíciu násilia podľa pána Daniela Šmihulu, tak potom sa môžeme ďalej dostať k otázke strašenia Ruskom. Autor článku je presvedčený, že násilie je veľmi výhodné, pretože umožňuje veľmi rýchlo a efektívne získať nejaké hodnoty od iného ( ! ), ktoré by za iných okolnosti bolo možné získať prácou a ja ešte k tomu dodávam: alebo aj peniazmi. Obraz poňatia násilia autor článku uzatvára tým, že násilným konaním sa získavajú evolučné výhody. Vychádzajúc z uvedeného poňatia násilia, strašenie Ruskom nemá žiadny zmysel a reálny základ. Treba pripomenúť, že Rusko ako surovinová veľmoc má svoje parametre evolučných výhod nastavené podľa prírodných podmienok či geopolitických zámerov a nepotrebuje ( ! ) byť vo vzťahu k žiadnej krajine Európy či USA agresorom, aby si potrebovalo navŕšiť tieto evolučné výhody.

Pre Rusko je dôležité, aby hodnoty, ktoré má na svojom území, boli zveľaďované prácou či peniazmi, aby sa na ich využití zúčastňovali krajiny sveta, ktoré tieto hodnoty potrebujú pre svoj rozvoj. Teraz je potrebné pripomenúť konanie demokratického Západu. Čo v súčasnej dobe robia USA? Robia takú politiku v EÚ, aby odvrátili krajiny EÚ od Ruska úplne a to práve tým, že Európa musí dokázať ( v prospech USA ) priam roztrhať svoje ekonomické väzby na Rusko. Túto politiku presmerovania využitia hodnôt Ruska na využitie hodnôt USA začala EÚ už realizovať.  Vyzerá to tak, že všetko, čo súvisí s Ruskom, je pre Európu neefektívne a všetko, čo bude súvisieť s USA bude znamenať podieľať sa na záchrane životnej úrovne USA.

Rusko nepotrebuje násilie a vojny, pretože túži žiť v mieri a nemusí riešiť žiadne evolučné výhody v svoj prospech, pretože tieto výhody na strane Ruska dominujú. Opis násilia podľa právnika a politológa Daniela Šmihulu je opisom, ktorý môžeme použiť pre niektoré demokratické krajiny Západu na čele s USA, pretože od nich je plánovaný zámer získať hodnoty od Ruska, nie však v rámci dvojstranných vzťahov založených na vzájomne výhodnej spolupráci. Bilaterálne vzťahy predstavujú niečo, čoho sa USA a EÚ boja, pretože vzájomné porozumenie či nenásilná interakcia umožňujú bezpečné a mierové spolunažívanie krajín. Bilaterálne vzťahy sú v súčasnosti potlačované myšlienkou  jednotnej Európy. Členské krajiny EÚ, ktoré nemajú prostriedky násilia na dostatočnej úrovni, sa musia prispôsobiť silným partnerom a v záujme jednotnej Európy držať hubu a krok. Tu treba hľadať dôvod, prečo sa predseda Výboru pre zahraničnú politiku pán František Šebej vyznačuje silnou rusofóbnou pozíciou, pretože vykrikuje, že Rusko chce narušiť jednotu Európy.

Ak si zoberieme príklad z praxe, tak pobaltské krajiny či Slovensko, Rumunsko, Bulharsko nesmú rozvíjať bilaterálne vzťahy s Ruskom na dobrej úrovni, pretože Západ sa bojí, že podľahnú vplyvom Ruska a preto musia  a môžu podporovať iba politiku strašenia Ruskom. Ak budem vychádzať z myšlienky Daniela Šmihulu, že bezpečné, mierové obdobie sa skončilo, musíme z toho vyvodiť dôsledky. Je škoda, že od erudovaného človeka sa nedozvieme, prečo došlo po rokoch 1990 až 2013 k takejto zmene. Demokratický Západ sa vyhovára na Rusko kvôli ukrajinskej kríze. Ukrajinská kríza bola však pripravená na želanie a v prospech Západu, nie v prospech Ruska. Dôkazov k tomu  existuje dostatok. Konfrontácia s Ruskom sa podľa autora článku črtá na dlhú dobu. Lenže táto konfrontácia nie je kvôli Krymu či podpore separatistov. Ak by sa Krym ( hypotetický ) na základe ľudového referenda   vrátil naspäť k Ukrajine, konfrontácia neprestane. Dňom návratu Krymu k Ukrajine sa na ňom zahniezdia  americkí vojaci či vojaci NATO podľa pôvodného plánu a proti obyvateľstvu  sa začnú organizovať  represie.  Uvedomujú si tieto súvislosti politici Západu?

Bezpečné a mierové obdobie sa muselo skončiť, pretože existuje veľmi veľký problém, ktorý treba riešiť a ktorý sa v masmédiách ani nespomína. Nebol spomenutý ani autorom článku, pričom jeho výhovorka, že násilie a vojenské ohrozenie patrí k ľudskej existencií, nám nepomôže. Už som spomínal, že týmto problémom je zadlženosť  USA a zachovanie svetového finančného systému založeného na dolároch. O tejto zadlženosti som sa zmienil v inej časti článku, keď som spomínal profesora P. Christie, výkonného riaditeľa Inštitútu globálnych perspektív pri Columbijskej univerzite. Podľa štátnej administratívy veľkú prekážku pre dosiahnutie či udržanie tohto cieľa predstavuje Rusko. USA sa nechcú vzdať svetového finančného systému založeného na dolároch, ktorý doteraz predstavuje ich evolučnú výhodu.

Dušan Hirjak

Koniec ôsmej časti

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dušan Hirjak

O AUTOROVI

Som na starobnom dôchodku. Niekoľko rokov som pracoval ako tajomník OV SZM v Humennom, ako konštruktér vo Vihorlate, .n.p. Snina, ako predseda Odborovej rady na výstavbe VN Starina, ako tajomník MNV a potom 5 volebných období ako starosta obce Stakčínska Roztoka. V rokoch 1989- 1994 som diaľkovo študoval na PU v Prešove filozofiu. Získal som akademický titul Mgr. a PhDr. Píšem básne ( občas ), rekreačne behám a baví ma venovať sa politickým otázkam. Niekedy som bol radovým členom KSČ a členom ĽM ( počas práce vo Vihorlate 1977-1985 - stranícka úloha ). Manželka Anna je na dôchodku, celý život pracovala v NsP Snina ako ženská sestra. Mám dve dcéry: Tatianu a Natašu. Obidve žijú a pracujú v Bratislave. Mám tri vnúčatá. Žijem v svojom rodinnom dome v Snine.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 158

Celkové hodnotenie: 15.39

Priemerná čítanosť: 957

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Obchodné rozhovory budú pokračovať, lídri EK a Británie si zavolajú v pondelok

  0icon

  Brusel 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth, Pool)   Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu. Po telefonáte…

  Morvay sa stal v osobnom rekorde majstrom SR v chôdzi na 50 km

  0icon

  Trnava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Titul majstra Slovenska v chôdzi na 50 km na národnom šampionáte v Trnave si vybojoval Michal Morvay z…

  Najlepšími atlétmi roka sa stali Duplantis a Rojasová

  0icon

  Paríž 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Hangst /Pool Via AP,Matt Dunham)   Atlétmi roka sa podľa Svetovej atletiky (World Athletics) stali švédsky žrdkár Armand Duplantis a…

  Slovan Bratislava - AS Trenčín 2:0 v 16. kole

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sú aj naďalej na čele tabuľky vo Fortuna lige. V sobotňajšom zápase zdolali na…

  V nedeľu budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v nemocnici v Petržalke

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V nedeľu 6. decembra budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej…

  Stonehenge uzavreli pre turistov, oblasť obsadili demonštranti

  0icon

  Londýn 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Úrady v sobotu zatvorili anglický monument Stonehenge pre turistov po tom, ako sa v oblasti zhromaždili ľudia protestujúci…

  Požiar v New Yorku zničil historický kostol

  0icon

  New York 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Yuki Iwamura)   Na newyorskom Manhattane zničil v sobotu ráno požiar historický kostol. Plamene sa začali šíriť pred svitaním z…

  Neapol premenoval štadión na počesť zosnulého Maradonu

  0icon

  Neapol 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Garofalo/LaPresse via AP)   Taliansky futbalový klub SSC Neapol v piatok oficiálne premenoval štadión na počesť bývalého kapitána "partenopei" Diega…

  14 sudcov vyzýva na zachovanie demokracie a právneho štátu a upozorňuje: „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR"

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štrnásť sudcov vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka,…

  Stovky ľudí v Berlíne protestovali proti zbrojeniu a výdavkom na obranu

  0icon

  Berlín 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa via AP)   Niekoľko stoviek ľudí vytvorilo v sobotu ľudskú reťaz pred budovou nemeckého parlamentu v Berlíne, aby vyjadrili…

  TopDesať

  Sú úsporné žiarovky v skutočnosti škodlivé pre životné prostredie?

  0 icon

  Klasické žiarovky z domácností postupne odchádzajú. Nie je to ale iba reklamný trik, aby sme si priplatili za nové technológie? Sú vôbec také úsporné, ako sa hovorí? To, že sa Európska únia po vzore iných krajín sveta rozhodla postupne skoncovať s obyčajnými žiarovkami, nie je náhoda. Na svetlo premenia iba desatinu…

  Aké potraviny môžu spôsobovať rakovinu?

  0 icon

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý šiesty človek umrie na rakovinu. Len v roku 2018 si onkologické choroby vyžiadali život 9,6 miliónov ľudí. Približne v jednej tretine prípadov vznikla rakovina kvôli nezdravej strave, tvrdia odborníci. Na aké potraviny by sme si mali pri konzumácii dávať pozor? 1. Sladká smrť

  10 faktov o Mikulášovi, ktorý nám prináša sladkosti, ale aj zemiaky

  0 icon

  Tak a je to tu. Opäť ubehol skoro celý rok a ty si si to uvedomil práve teraz, keď si vošiel do obchodných centier, prešiel si sa po námestí alebo máš zapnutú televíziu. December. Vianočné piesne dopĺňajú atmosféru hemživých ľudí, ktorí sa snažia vykúpiť všetky zásoby majonézy, vajec a zemiakov. Zasa nastal ten…

  900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom 900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne. Vodca skupiny Chrám ľudu – Jones, po rokoch cestovania našiel „úkryt“ pred prípadnou jadrovou vojnou pre svoj „ľud“ práve v Guyane. Takýto presun však vyžadoval množstvo peňazí, ktoré Jones nemal, a tak sa rozhodol svoju sektu presunúť do Ukiah v Kalifornii. Práve o mieste…

  Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o histórii spojenia človeka a šelmy, ktorá vyje na mesiac. Ľudia si totiž už od nepamäti spájali zvieratá s ľuďmi, z čoho vznikali rôzny spojenia, ako opičí muž, žena v tele vtáka, či človek premenený na vlka. Vlci sú spájaní aj s bosoráctvom, keďže sa verilo, že sú ťažnými zvieratami stríg a strigôňov.…

  Vo svete IT

  Vesmír opäť ukazuje svoju krásu, no v tomto prípade aj dramatické zmeny, ktoré prekvapujú astronómov

  0 icon

  Astronómom sa podarilo zachytiť unikátny pohľad na rýchlo miznúcu hmlovinu Hen 3-1357, prezývanú aj Stingray nebula, píše portál NASA- Hubblesite. Archívne dáta Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu poukazujú na to, že za posledné dve dekády hmlovina výrazne vybledla. Výskumníci zároveň poukazujú na to, že pozorovať tak rapídnu zmenu je naozaj výnimočné. Fotografia…

  Špeciálne kryty, ktoré vás majú ochrániť pred žiarením z routeru, sú nielen zbytočné, ale aj znižujú výkon Wi-Fi

  0 icon

  Vynaliezavosť ľudí vskutku nemá hraníc. Obzvlášť v prípade „výmyslov“, ktoré majú za cieľ zarobiť na ľuďoch s nedostatkom informácií. Portál theverge.com upozorňuje na vcelku kuriózny produkt, ktorý sa začal vo veľkom predávať prostredníctvom rôznych platforiem ako je napríklad Amazon. „Klietky na Wi-Fi“ Portál konkrétne upozorňuje na špeciálne „ochranné“ skrinky, ktoré…

  Samsung má aktívne vyvíjať kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov. Tvrdí to známy leaker informácií

  0 icon

  Ešte v apríli toto roka prišiel známy leaker informácií hovoriaci si „Ice Universe“ s informáciou, že Samsung údajne vyvíja kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov, čo je viac ako rozlíšenie oči. Len pre zaujímavosť, ľudské oko je schopné vidieť rozlíšenie 576-megapixelov. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com. Samsung má aktívne pracovať na…

  Čína úspešne naštartovala experimentálny reaktor, ktorého teplota prevyšuje teplotu slnečného jadra

  0 icon

  Číne sa podarilo úspešne naštartovať ich „Umelé Slnko.“ Ide o jadrový reaktor s názvom HL-2M Tokamak, ktorý je zároveň najväčším a najpokročilejším experimentálnym reaktorom, píše portál Phys. Cieľom Číny je vytvoriť silný zdroj čistej energie. Reaktor využíva magnetické pole na fúziu horúcej plazmy, ktorá môže dosiahnuť teploty, prevyšujúce 150-miliónov °C.…

  YouTube vás pri vkladaní urážlivých komentárov vyzve, či si nerozmyslíte jeho uverejnenie

  0 icon

  Platforma YouTube je aktuálne najpopulárnejším video serverom na svete. Spolu s popularitou služby ruka v ruke ide množstvo ľudí, ktorí sa nesprávajú najslušnejšie. Susan Wojcicki, radiateľka spoločnosti YouTube, zdieľala niekoľko noviniek, ktoré by mali priniesť „viac slušnosti“. Spoločnosť sa rozhodla otestovať novú funkciu, ktorej cieľom je priniesť viac slušnosti a…

  Armádny Magazín

  Hlavný americký generál: USA strácajú čas odstrašovaním Číny - nemáme na vyváženie jej sily

  0 icon

  USA, 5.December 2020 (AM) - "USA strácajú čas odstrašovaním Číny" uviedol hlavný americký generál Stanley McChrystal. Americký generál vo výslužbe varoval, že USA podcenili rastúce vojenské kapacity Číny, a súčasne narastá obava, že na potlačenie tohto prudkého nárastu sa kráti čas a je možné, že prepad vojenských kapacít USA už nebude len…

  Vedia občania, že sa na nich môže vzťahovať branná povinnosť?

  0 icon

  Česko, 5.December 2020 (AM, MOČR) - V novembri dostalo české Ministerstvo obrany od agentúry STEM / MARK výsledky bleskového prieskumu verejnej mienky k tematike prípravy občanov na obranu štát

  Historické okienko: Skryté príčiny Druhej svetovej vojny

  0 icon

  Rusko, 5.December 2020 (AM) - Redakcia ruskej Pravdy o nich hovorila s riaditeľom Ústredia ruských štúdií Moskovskej štátnej univerzity a Inštitútu systémových strategických analýz, historikom, sociológom a publicistom Andrejom Fursovom.   Tvrdíte, že pojmy 1. sv. vojna a 2. sv. vojna už nie sú celkom sp

  Viete, že počas vojny nebol výnimkou ani kanibalizmus? ... a ďalšie menej známe fakty z bojiska druhej svetovej

  0 icon

  Slovensko, 4.December 2020 (AM) - Viete, že...? ...Červená armáda mala počas vojny aj svojské prívlastky? Letectvo – Červení sokoly, delostrelectvo – Bohovia vojny a pechota – Cárovná polí?   ...za bojové zásluhy počas 2. sv. vojny bolo v Červenej armáde vyznamenaných 7 jazdeckých zborov a 17 k

  Svetlo sveta

  Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

  0 icon

  Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

  Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

  0 icon

  Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

  Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

  0 icon

  Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

  Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

  0 icon

  Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

  Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

  0 icon

  Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

 • icon FOTO DŇA