Nie, nejde o komédiu. MO SR pripravuje koncept „žandárstva“. Osobne som za, ale… (všetci vieme, že všetko čo je pred „ale“ je tým pádom popreté). Keďže je to koncept, je zbytočné hovoriť o tom, že niekto to „zle vymyslel“. Naopak, ja v ňom vidím potenciál. Musím však dodať, že koncept ako sú „Národné gardy“ sa mi zdá lepší. A teraz vysvetlenie pre tých, čo sú aspoň trošku v veci zorientovaní.
Len pripomeniem : máme okrem PZ SR aj Zbor väzenskej a justičnej stráže, Colnú správu, Vojenskú políciu, rôzne SBS, tzv. Ozbrojené sily (tento termín je odrazom hlúposti jeho autorov) SR. Žandárstvo v koncepte bezpečnosti SR je asi tak zbytočné, ako napr. Mestské polície. Pokiaľ by existoval status jedného policajta (ako OČTK) s univerzálnymi právomocami a povinnosťami, tak by sa úlohy, ktoré má napr. teraz MsP dali riešiť v rámci vyčlenenia časti síl PZ SR v prospech určitých miest a obci…. ale v prípade potreby štátu, tak by sa dali „stiahnúť“. Fragmentáciou síl i prostriedkov sa štát sám pripravuje o možnosť personálneho zabezpečenia plnenia úloh v oblasti bezpečnosti občanov. Ak by bolo dostatok osôb a techniky, tak nech sa páči, nenapíšem ani slovko proti, ale … chýbajú ľudia i prostriedky.
Už Wu-Sun v 6.storočí vedel, že ak máš málo síl a prostriedkov, tak existujúce spoj. Ak je účelom fragmentácie, aby sa bezpečnostné zložky neobrátili proti vládcom, tak tomu rozumiem. Ak to je však preto, aby bolo viac korýt, tak rozumiem, ale nesúhlasím. (Nechám výber pravdepodobnosti na čitateľovi. )
Zriadením Žandárstva by došlo len k ďalšiemu deleniu už beztak obmedzených zdrojov, o personále nehovoriac. Ich právomoci by boli výrazne nižšie, než právomoci PZ SR. Vojenská zložka už svoju bezpečnostnú službu má (Vojenská polícia) a vzhľadom k medzinárodnému právu je v poriadku, že je oddelená od PZ SR (Policajt PZ SR nemá mať status kombatanta -zjednodušene).
Ak má byť zriadená nejaká nová bezpečnostná zložka štátu, mala by z môjho pohľadu mať spôsobilosť pozitívne ovplyvniť bezpečnostnú situáciu. Ak by zriaďovateľom bolo MO SR, chápal by som skôr koncepciu Národnej gardy (Domobrany), ktorá by mala využitie na teritoriálnom princípe i v prospech Polície SR, ktorá zodpovedá za to, aby sa ľudia nebáli chodiť po ulici. Príležitosť by bola i v tom, že tieto sily by nepodliehali veleniu OSSR, ale priamo Ministrovi, resp. Prezidentovi SR a rozhodne by sa nemohlo o nich uvažovať, ako o zložke posilňujúcej vojenskú silu NATO.
Ak by mali však plniť policajné úlohy, nie je jednoduchšie vyhodiť na hodinu celé zoskupenie personalistov MV SR zodpovedných za nábor nových príslušníkov … a náborovať toľko ľudí, koľko treba ? Čo títo „odborníci“ urobili za posledné roky preto, aby krízový stav s personálom v PZSR nenastal ? Možno by mali na svoju obranu povedať verejnosti pár slov … a my by sme zistili, že problém je napr.:
– – Policajt sa nedovolá pravdy, keď ho nejaký vagabund krivo obviní (za vagabundov považujem aj presstitútov). V koľkých prípadoch začala prokuratúra konať po tom, čo sa preukázalo, že policajt bol krivo obvinený? Či krivé obvinenie nie je trestný čin, páni dozorujúci prokurátori ?
– – Média si radi vychutnajú akýkoľvek prešľap policajta …brvno vo svojom oku nikdy nevidia.
– – Koľko bytov sa odovzdalo mladým policajtom v regiónoch, kde chýbajú najviac ? … pozdravujem p. Kolára, lebo o svoje deti sa stará. Deti iných ho netrápia.
…nie je účelom rozbor, iba ukážka pre zamyslenie.
Problém s personálom má hlbšie korene. Jeho riešenie neprinesie zriadenie novej zložky, v tom sa s kritikmi koncepcie zhodnem. Ak však bude v rámci MOSR zriadená zložka, ktorá bude mimo Generálny štáb OSSR a bude určená brániť teritórium, tak to rád podporím. (Poznáte vtip o tom, že všetky teroristické zoskupenia sveta vieme znefunkčniť … len ako im do ich štruktúr implementovať náš Generálny štáb :o)). A propo : Séria o Žandároch v podaní Funesa je fakt zábavná !