Slováci, prečo 6. októbra oslavujeme krvavé vojnové operácie na Dukle, a nie (aj) slovenskú autonómiu dohodnutú v Žiline?

Šiesty október je od prednovembrových čias pamätným Dňom hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944, ktorej 80. výročie súčasná vláda masívne oslavuje. V kalendári je táto krvavá vojnová udalosť, počas ktorej od 8. septembra do 27. októbra 1944 zahynulo 21-tisíc sovietskych a 1800 česko-slovenských bojovníkov, takto pomenovaná od roku 2016, keď o zmene názvu rozhodol slovenský parlament 24. novembra 2015. Predtým išlo o Deň obetí Dukly a do roku 1993 o Deň Československej ľudovej armády. Prečo však 6. október a nie trebárs 8. september či 27. október? Oficiálne preto, lebo 6. októbra v roku 1944 sa „1. československému armádnemu zboru pod velením generála Ludvíka Svobodu podarilo prekročiť po ťažkých bojoch cez Dukliansky priesmyk česko-slovenské hranice”.

Nie však aj preto, aby sa prekryl iný, „nekrvavý“ 6. október z roku 1938?

Šiesteho októbra 1938 sa rozhodlo o autonómii Slovenska schválením  a podpisom Žilinskej dohody, resp. Manifestu slovenského národa. Išlo od čias bájnej Svätoplukovej ríše o prvý štátny akt, ktorý priniesol na Slovensko reálnu samosprávu. Po Mníchovskej dohode, ktorú 29. septembra 1938 uzatvorili „o nás bez nás“ zástupcovia Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Talianska, a ktorej sa vláda v Prahe podriadila a armáda vydala pohraničné územia štátu bez boja, sa štátoprávna línia Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) ukazovala ako jediná reálna alternatíva usporiadania česko-slovenských vzťahov. Aj preto predstavitelia ďalších strán s napätím očakávali v žilinskom hoteli Remi na výsledok rokovania predstaviteľov HSĽS, ktorí sa zišli v Katolíckom dome. Na ich rokovaní sa zúčastnil aj agrárnik Pavol Teplanský, ktorý vyjadril vôľu Agrárnej strany dohodnúť sa s HSĽS a v podstate vyjadril súhlas s jej návrhmi. Rovnako súhlasila vtedajšia SNS. Schváleniu slovenskej autonómie dopomohla aj abdikácia Edvarda Beneša, ktorý sa 5. októbra 1938 vzdal funkcie prezidenta, potom, „vybral banku, vzal Hanku, mal svoj plán, sadol na aeroplán“ a ufujazdil do teplučkého Londýna. A stade zorganizoval “prevrat” v Banskej Bystrici (názov SNP sa uzákonil až po februári 1948) a potom sa vrátil ako – samozvaný prezident.

Ešte v ten istý deň zasadala v Prahe tzv. ministerská rada a vymenovala poslanca Jozefa Tisa za ministra pre správu Slovenska. O deň neskôr vymenovala aj ďalších štyroch slovenských ministrov. Táto autonómna vláda na čele s Tisom začala oficiálne fungovať 9. októbra. Žilinskú dohodu dodatočne schválilo Národné zhromaždenie ČSR ústavným zákonom 299/1938 z 22. novembra 1938 ako Zákon o autonómii Slovenskej krajiny. Odvtedy až do 14. marca 1939 sa zmenil oficiálny názov štátu na Česko-Slovensko. Išlo o jedno z vážnych zjednotení sa Slovákov a o výrazný krok k tomu, že dnes máme Slovenskú republiku ako samostatný štát.

Nemali by sme si teda 6. októbra pripomínať tento významný historický akt? Nemal by byť 6. október (minimálne aj) Dňom slovenskej autonómie? Dokedy sa budeme báť pravdy o našich dejinách, priatelia? Koho vlastne sa bojíme, ak sme suverénny národ?

6. 10. 2024.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 99

Celkové hodnotenie: 19.13

Priemerná čítanosť: 5292

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Európa čelí rastúcej kríze v oblasti produkcie obilnín

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Euronews/ Foto: Pixabay)   Európa zápasí s vážnou krízou produkcie obilnín. Podľa portálu Euronews sa očakáva, že viacero faktorov spôsobí pokles…

    Hrunčáková by pred začiatkom turnaja brala finále všetkými desiatimi

    0icon

    Malaga 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Slovenská tenistka Viktória Hrunčáková na turnajoch i v Pohári Billie-Jean Kingovej nerada prehráva a po finálovom…

    To najdôležitejšie z Ukrajiny

    0icon

    Kyjev 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a…

    17. november: Na čo neslobodno zabudnúť

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Máme po oslavách štátneho sviatku 17. novembra. Zámerne som počkal niekoľko dní, či si niekto vo…

    Miroslav Radačovský exkluzívne pre HS prezradil zarážajúce detaily: Lučanský si tieto zranenia nespôsobil sám, pretože na to neexistujú relevantné, exaktné dôkazy

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:HSP)   V čom bolo dôležité stretnutie BRICS s Európou v Soči? Zostal sám v prípade generála Lučanského. O čo mu…

    Na X v angličtine áno, na Facebooku ani čiarka. Čo prezident odkázal svetu a Slovákom nie?

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Prezident Peter Pellegrini prekvapil: Na sociálnej sieti X ocenil odvahu ukrajinských bojovníkov a vyslovil našim východným susedom solidaritu. V anglickom jazyku.…

    Gambit sa Kyjevu veľkolepo vypomstil. Ako ruské sily používajú taktiku "lovu na vlka" na prelomenie ukrajinskej obrany v Kurachove

    0icon

    Kyjev 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24th Mechanised Brigade via AP)   Ruské sily operujúce v Kurachovskej oblasti metodicky likvidujú ukrajinskú obranu, pričom používajú taktiku…

    Čo týždeň (zatiaľ) dal: Hromadný útok na Fica. Zelenskyj je poloboh

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prvá polovica týždňa sa u liberálov nesie v znamení hromadného rozdýchavania snemu strany SMER. Je Robert Fico naozaj hrozbou pre…

    Čína otvorila hlbokovodný prístav v Peru a postaví ďalší v Nikarague, pre dvojníka Panamského prieplavu

    0icon

    Peking 21. novembra 2024 (HSP/Pravda/Foto:Screenshot Youtube)   Čína spustila dva hospodárske megaprojekty v Južnej Amerike a Karibiku výstavbou hlbokovodných prístavov v Peru a Nikarague. Ide…

    Bieloruská televízia: Ozbrojené skupiny z Poľska, Litvy a Ukrajiny plánujú zaútočiť na štyri územia

    0icon

    Minsk 20. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)   Bieloruská štátna televízia oznámila „plán opozície a Západu“ zaútočiť na 4 územia na juhozápade krajiny Podľa správy sa na…

    FOTO DŇA