Inventúra extrémizmu 2. časť

Inventúra extrémizmu 2. časť

 Tretia vláda Roberta Fica

(23. marec 2016 – 22. marec 2018)

 Prípady:

 Stanislav Mizík a Milan Mazurek:

            Dňa 6.4.2017 rozhodla NRSR o pokute 1.000 eur za výroky proti Izraelu, USA a islamu. Pokutu schválila NR SR hlasmi všetkých prítomných poslancov SMERu, SNS (vrátane Danka), MOST a OĽANO (okrem Matoviča, ktorý nehlasoval) + niektorých poslancov SAS. Šimkovičová sa zdržala pri Mizíkovi, no pri Mazurekovi bola ZA. Marček hlasoval ZA v oboch prípadoch.

            Ak by nemali poslaneckú imunitu, boli by zrejme trestne stíhaní.

 Milan Mazurek:

            Bol obvinený dňa 29.4.2017. Bol odsúdený právoplatne dňa 3.9.2019.

            Za: Výroky o Cigánoch na Rádiu Frontinus, teda za trestný čin hanobenie národa, rasy a presvedčenia kde mu hrozilo 2 až 5 rokov. Dostal peňažný trest vo výške 10.000 eur a stratil mandát poslanca NR SR.

 Návrh na rozpustenie ĽS Naše Slovensko:

            Dňa 24.5.2017 spolužiak a kamarát Fica generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie ĽS Naše Slovensko dňa 29.4.2019. Najvyšší súd SR túto žalobu zamietol.

 Marián Magát:

            Bol obžalovaný prvýkrát dňa 27.7.2017 za články na FB a jeho blogu. Druhýkrát dňa 9.12.2022 (hlavne kniha Židokracia). Prokuratúra ho v súčasnosti viní zo 44 skutkov.

            V kolúznej aj pokračujúcej väzbe je od januára 2022. Väzba môže byť uložená v týchto prípadoch: Najviac 1 rok, ak ide o prečin, 3 roky ak ide o zločin a 4 roky ak ide obzvlášť závažný zločin.

            Dňa 25.1.2024 ho Špecializovaný trestný súd odsúdil na 6 rokov nepodmienečne. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

            Bol obvinený za nasledujúce trestné činy:

             § 421 Založenie, podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a to verejne, kde hrozí trest 4 až 8 rokov nepodmienečne. Po novom teoreticky podmienka s probačným dohľadom.

            § 422a Výroba extrémistického materiálu závažnejším spôsobom konania, kde hrozí trest 4 až 8 rokov nepodmienečne.

            § 422b Rozširovanie extrémistického materiálu, závažnejším spôsobom konania a verejne, kde hrozí trest 3 až 8 rokov nepodmienečne.

            § 422d Popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, kde hrozí trest 6 mesiacov až 3 roky.

 Marian Kotleba:

            Bol obvinený dňa 28.7.2017. Obžalovaný dňa 27.7.2018. Odsúdený dňa 12.10.2020. Právoplatne odsúdený dňa 5.4.2022 za sociálnu pomoc v sume 1.488 eur. Pôvodne za  trestný čin Založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd kde mu hrozil trest odňatia slobody na 4 až 8 rokov). Nakoniec bol tento trestný čin preklasifikovaný na prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd kde mu hrozilo až 3 roky. Nakoniec to bola 3 ročná podmienka + strata mandátu poslanca.

 Stanislav Mizík:

            Obžalovaný bol dňa 24.1.2018. Oslobodený: 4.7.2018. Oslobodený právoplatne: 9.7.2019.

            Za: Údajný status na FB kritizujúci, že prezidentka vyznamenala osoby židovského pôvodu a teda trestný čin výroby (3 až 6 rokov) a rozširovanie (3 až 8 rokov) extrémistických materiálov a Hanobenie národa, rasy a presvedčenia (2 až 5 rokov).

 Tibor Rostás:

            Obvinený bol dňa 26.2.2018. Odsúdený právoplatne: 26.10.2021.

            Za článok „Klin židov medzi Slovanmi“ v mesačníku Zem a vek. Jednalo sa o trestný čin hanobenie národa, rasy a presvedčenia kde mu hrozilo 2 až 5 rokov.

            Nakoniec mu bol uložený trest vo výške 4 000 eur.

            Zaujímavosti:

            Trestné oznámenia na Rostása podal riaditeľ Nadácie Zastavme Korupciu Pavel Sibyla. „O 6:25 ho zobudilo búchanie na dvere. Policajti žiadali, aby otvoril a vyšiel von. Vonku sú hlboké mínusové teploty. Napriek tomu musel v pyžame pred dvere, kde kukláči schovaní za štítmi na neho mierili dlhými zbraňami.“ Ako keby išlo o nejakého mafiána, teroristu či nebezpečného drogového dílera.

Zmeny v Trestnom zákone:

Dňa 25.10.2016 NR SR schválila novelu TZ, ktorou Ficova vláda:

            Sprísnila, resp. uľahčila trestné stíhanie v prípade trestného činu výroby, rozširovania a prechovávanie extrémistického materiálu. Po novom už nemuseli OČTK preukazovať, že to obvinený robil v úmysle „podnecovať nenávisť, násilie alebo neodôvodnene odlišné zaobchádzanie voči skupine osôb alebo jednotlivcovi pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, atď…“. Stačilo, že sa nepreukázalo, že to obvinený robil v rámci vzdelávacích, zberateľských alebo výskumných aktivít. Čiže napr. ak má niekto doma nejakú „zakázanú knihu“, ktorá je podľa nejakého „znalca“ „extrémistický materiál“, hoci len pre svoju potrebu, je to odvtedy až dodnes trestný čin, ak sa nepreukáže, že to má na vzdelávacie, zberateľské alebo výskumné aktivity.

            Zásadne sa sprísnil trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd, ako aj trestný čin prejavu sympatie k takýmto skupinám. Trestným sa stala už nielen podpora a propagácia, ale aj založenie takejto skupiny. Trestná už nebola len takáto skupina či hnutie, ale aj ideológia. A navyše už nebolo potrebné dokazovať, že ide o skupinu či hnutie, ktoré chce potláčať základné práva a slobody „násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy“. Čiže trestné sa stala aj skupina či hnutie, ktoré sa o to usilovalo legálne, demokraticky, takpovediac mierumilovne. Dokonca už nebolo potrebné ani preukazovať, že ide o skupinu, či hnutie, ktoré chce potláčať niekoho základné práva a slobody. Stačilo, že sa preukázalo, že „hlása rasovú, etnickú, národnostnú alebo náboženskú nenávisť“. V praxi tak do kategórie takýchto zakázaných skupín, hnutí či ideológií mohol spadnúť ktokoľvek, čo ostrejšie kritizoval napr. Cigánov alebo islam. Okrem toho už nemuselo ísť o podporu a propagáciu dnes existujúcej skupiny či hnutia, ale aj takých, ktoré existovali v minulosti, ale dnes už neexistujú.

            Trestné sa stalo podnecovanie k nenávisti a k násiliu pre sexuálnu orientáciu. Či dokonca len pre domnelú príslušnosť k nejakému národu, náboženstvu, a pod. (čiže nie skutočnú).

            Dokonca bolo trestné aj podnecovanie k nenávisti a k násiliu pre politickú príslušnosť, čo napokon 20.2.2019 (po viac ako 2 rokoch účinnosti) zrušil Ústavný súd SR.

Vláda Petra Pellegriniho

(22. marec 2018 – 21. marec 2020)

Prípady:

Jaroslav Pagáč „Reborn“:

            Obvinený: 10.5.2018. Odsúdený: 10.6.2021 na 4 roky nepodmienečne. Najvyšší súd vyhovel odvolaniu a vec vrátil: 7.9.2022. Oslobodený: 2.5.2023. Stále to však nie je právoplatné.

            Za: Kolovrat, čierne slnko na tričkách.

            Trestný čin: Výroba (4 až 8 rokov), rozširovanie (3 až 8 rokov) a prechovávanie (až 2 roky) extrémistických materiálov.

            Zaujímavosti:

            NAKA vtrhla v nočných hodinách do domu kde býval s manželkou, dieťaťom a svokrom. Mierila samopalmi nielen na neho, ale aj jeho ženu, malé dieťa a svokra. A jeho žene (zadržanej o 5:25 hod. a vypočúvanej až o 17:30 hod.) sa vyhrážali, že ak sa neprizná ešte v ten deň skončí aj s manželom vo väzbe a ich dieťa v detskom domove.

            Oslobodený, pretože aj sám znalec povedal, že tieto symboly možno používať aj v inom ako extrémistickom kontexte. Navyše v Nemecku sú dovolené.

Michal Buchta:

            Obvinený: 10.5.2018. Právoplatne odsúdený (schválená dohoda o vine a treste): 15.10.2021.

            Za: Nálepky, odznaky a tričká a iné „extrémistické“ materiály.

            Trestný čin: Výroba (3 až 6 rokov) a rozširovanie extrémistických materiálov (3 až 8 rokov).

            Trest: 3 ročná podmienka + 600 eur peňažný trest.

            Zaujímavosť: Aj za knihu Program NSDAP (vydanú českým vydavateľstvom Guidemedia), ktorá sa bežne predáva aj teraz v internetových kníhkupectvách.

Jakub Škrabák:

            Obvinený: 10.5.2018. Odsúdený: 29.11.2023.

            Za: Kolovrat + rovnoramenný dvojkríž (viď prípad Podhorský, kde to hodnotili ako priestupok, neskôr zastavené).

            Trestný čin: Výroba (3 až 6 rokov) a prechovávania extrémistických materiálov (až 2 roky).

            Trest: 3 ročná podmienka.

Anton Grňo:

            Obžalovaný: 10.10.2019. Odsúdený: 31.10.2019. Právoplatne odsúdený: 15.4.2021.

            Za: Pozdrav Na stráž!, ktorý počul prokurátor ÚŠP Tomáš Honz.

            Trestný čin: Prejav sympatie k hnutiu smeruj. k potlačeniu zákl. práv a slobôd (až 3 roky).

            Trest: Peňažný vo výške 5 000 eur.

Štvrtá vláda Roberta Fica

(25. október 2023 – súčasnosť)

Prípady:

Ján Pastuszek:

            Čaká sa na odvolacie konanie. Obvinený za Matoviča: 16.9.2020. Odsúdený za Hegera: 2.10.2022.

            Za: Predaj tričiek s portrétom Dr. Tisa.

            Trestný čin: Rozširovanie extrémistického materiálu (3 až 8 rokov).

            Trest: Dostal 3 ročnú podmienku.

Slavomír Dlubač:

            Obvinený: 2.1.2024.

            Za: Predaj drevených výrobkov a ich fotky na FB s heslom: „Na stráž!“ a „Za Boha, za národ“.

            Trestný čin: Rozširovanie extrémistického materiálu.

            Trest: Hrozí mu 3 až 8 rokov väzenia.

 

Najnovšie zmeny v Trestnom zákone:

             Vo veľkej novele TZ sa nijako nemenia (nesprísňujú, ale ani nezľahčujú) tzv. extrémistické trestné činy.

            Výrazným znížením trestov pri iných trestných činoch, ale dochádza k tomu, že extrémistické trestné činy sú v niektorých prípadoch trestané rovnako ako drogové trestné činy alebo dokonca prísnejšie.

 Príklad 1: Historik zaoberajúci sa výskumom holokaustu nepopiera, ale spochybňuje holokaust, konkrétne počet obetí. Tvrdí, že ich nebolo 6 mil., ale len 3 mil. Hrozí mu za to trest 0,5 až 3 roky väzenia. Čo je rovnaký trest ako po novom dostane díler heroínu.

 Príklad 2: Podobne je to aj s verejným použitím čísla 1488, tzv. t.č. prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Hrozí trest 0,5 až 3 roky. Čiže opäť je takýto akože „trestný čin“ daný na rovnakú úroveň ako dílovanie tvrdých drog.

 Príklad 3: Politik verejne kritizuje homosexuálov a Cigánov. Súd túto kritiku vyhodnotí ako t. č. podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Hrozí mu 2 až 6 rokov väzenia, čo je viac ako dostane díler, ktorému dokážu dílovanie tvrdých drog (1 až 5 rokov väzenia).

Záverom je potrebné spomenúť súčasnú situáciu s kandidátom na prezidenta Štefanom Harabinom. Je obvinený a bude pojednávaný na špecializovanom trestnom súde v Pezinku dňa 25.4.2024 za trestné činy hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečin schvaľovania trestného činu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu 1. júna 2023. „Skutok sa týka internetových vyjadrení obvineného zo dňa 25. februára 2022 vykonaných prostredníctvom sociálnej siete facebook, a to na agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine”. Ako sa hovorí karma je zdarma. Uvidíme ako sa k tomu tento súd postaví. Pevne verím, že tento spor vyhrá, pretože bez ohľadu o koho sa jedná, z akej je politickej strany, aké má názory, je to jednoducho neprípustné, aby sa týmto spôsobom likvidoval ktokoľvek.

 Argumenty Štefana Harabina o tom, že tieto prijaté extrémistické paragrafy z jeho éry ministra spravodlivosti majú byť aplikované sudcom v súvislostiach a teda nemôže za činnosti uvedené vyššie odsúdiť obvineného z týchto trestných činov. Tento argument totálne padá, pretože ak by tieto paragrafy v trestnom zákone vôbec neexistovali, nebolo by možné tým pádom vzniesť ani obvinenie, a tým pádom aj samotné odsúdenie.

Záverom je potrebné uviesť kto za tento „extrémistický“ stav nesie zodpovednosť. Je to uvedené hore v texte podľa jednotlivých vlád, no kľúčovú zodpovednosť nesie prezidentský kandidát Štefan Harabin – bývalý minister spravodlivosti, ktorý tieto paragrafy navrhol, podpísal a nechal schváliť. A čo na to alternatívna scéna? Ako sa na to pozerá a ako o tom informuje? S výnimkou Slobodného vysielača, Rádia Kompas a Dannyho Kollára sa o tom nechcú ani baviť. Informačná vojna o tom mlčí, jemne hryzká a Judita Laššáková, známa to podporovateľka koalície a EÚ sa o tom nezmieňuje absolútne.

Pekný deň

 

 

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Radovan Hrádek

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 62

Celkové hodnotenie: 21.9

Priemerná čítanosť: 2183

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Albánci dúfajú, Asani: "Nemáme čo stratiť"

  0icon

  Düsseldorf 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sina Schuldt/dpa via AP)   Albánski futbalisti sú pred záverečným vystúpením v B-skupine na ME v Nemecku stále v hre o…

  Mestská polícia Bratislava odporúča ľuďom, brať si na kúpalisko len toľko peňazí, koľko minú

  0icon

  Bratislava 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Mestská polícia (MsP) Bratislava odporúča ľuďom, aby si na kúpaliská a prírodné jazerá brali len toľko peňazí, koľko…

  Koch Ukrajine: zastavte vojnu "za každú cenu" inak krajina "vymrie"

  0icon

  Moskva 23. júna 2024 (HSP/Foto:Screnshot)   Bývalý ruský vicepremiér a súčasný opozičný aktivista Alfred Koch (na ktorého bol v Rusku vydaný zatykač, žije v Nemecku),…

  Martinez po postupe Portugalska: "Sme pripravení na vyraďovačku"

  0icon

  Dortmund/Hamburg 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Themba Hadebe)   Tréner portugalskej futbalovej reprezentácie Roberto Martinez vyjadril spokojnosť s dominantným výkonom svojho mužstva v sobotnom zápase ME proti…

  Richardsonová zabehla v Eugene svetový výkon roka na stovke 10,71 s

  0icon

  Eugene 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-George Walker IV)   Americká atlétka Sha'Carri Richardsonová zabehla vo finále domáceho šampionátu v Eugene svetový výkon roka v behu na…

  Michelko odmietol diskutovať so Šipošom z hnutia OĽaNO

  0icon

  Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) nebude diskutovať so šéfom poslaneckého klubu hnutia Slovensko…

  Zbor väzenskej a justičnej stráže eviduje sa za minulý rok 65 ukončených trestných vecí

  0icon

  Bratislava 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) eviduje za vlaňajší rok 65 ukončených trestných vecí. Neukončených eviduje 23. Vyplýva…

  Turistka uviazla v nedostupnom teréne, noc prečkala v horách

  0icon

  Vysoké Tatry 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách. Horská záchranná služba (HZS)…

  Alternatíva pre Nemecko vytvorí v EÚ vlastnú frakciu

  0icon

  Berlín 23. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Joerg Carstensen/dpa via AP)   Nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfG) má na budúci týždeň v úmysle vytvoriť v Európskom parlamente…

  UEFA sprísni bezpečnostné opatrenia počas turnaja

  0icon

  Európska futbalová únia (UEFA) sprísni bezpečnostné opatrenia počas ME v Nemecku. Riadiaci orgán európskeho futbalu k tomuto kroku dospel po tom, čo počas sobotného zápasu…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Andrej Sablič

  Gustáv Murín

  Erik Majercak

  Ivan Štubňa

  Milan Šupa

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA