Keď nám zomrie niekto veľmi blízky

Ako sa v tejto situácii duchovne správne zachovať? Duchovne, čiže vo vzťahu k duši, odchádzajúcej z fyzického tela a vstupujúcej do nového rozmeru bytia?

Vedieť to je nesmierne dôležité, pretože svojim nesprávnym postojom môžeme odchádzajúcej duši uškodiť a sťažiť jej to, alebo naopak, svojim správnym postojom jej môžeme pomôcť, podporiť ju a posilniť ju v jej novom prostredí a na jej novej ceste.

Každý človek, ktorý má svojich najbližších rád, by mal mať túto elementárnu znalosť, aby ju mohol využiť keď príde čas, a týmto spôsobom byť svojim blízkym nápomocný aj po ich fyzickej smrti.

Poďme teda postupne krok za krokom a ukážme si, ako sa je treba správne zachovať pri zomieraní a smrti našich najbližších.

Úplne prvá vec je, pokiaľ je to len trošku možné, dopriať svojim najbližším zomrieť v teple rodinného krbu. Je to veľmi dôležité, pretože aj keď sa zdá, že človek už nič nevníma, pretože je napríklad dlhodobo ležiaci, on predsa len aj tak vníma. Veľmi jasne vníma to, či sa nachádza doma v rodinnom kruhu, alebo je odložený v studenej a chladne inštitúcii, kde niekde v kúte čaká na smrť. Už len toto je prvá obrovská pozitívna vec, ktorú môžeme urobiť pre svojich najbližších, čo je však žiaľ v dnešnej dobe prepych. Preto mnohí ľudia zomierajú v cudzom, chladnom prostredí úplne sami a úplne opustení.

Ak sa však v tom lepšom prípade nachádzame osobne pri zomierajúcom a sme svedkami jeho posledného výdychu, je dôležité ovládať sa a neprepuknúť v plač. V tomto momente totiž duša vystupuje z tela do inej úrovne bytia, i keď na druhej strane je ešte stále výrazne spojená aj so svojim fyzickým telom.

Duše duchovne zrelších jedincov stoja napríklad odpútané od svojho tela už pred samotným umieraním, preto už nevnímajú prípadné bolesti zomierajúceho tela.

Ak ale príbuzní po poslednom výdychu prepuknú v plač, môže dôjsť k tomu, že už čiastočne od tela odpútaná duša sa s ním opäť spojí v snahe utešiť pozostalých a dať im najavo, že nemusia smútiť, pretože ona žije ďalej.

Takýmto aktom chcenia duše sa jej spojenie s telom prehĺbi, a to už i po jeho smrti. Definitívne odpútanie duše od tela býva potom oveľa ťažšie a dlhodobejšie. Z hľadiska skutočného duchovného prospechu zomierajúceho by preto mali byť všetci, ktorí nedokážu ovládať svoj žiaľ, vyvedení z miestnosti. A to dokonca aj násilím, pretože svojim sebeckým, duchovne nevedomým žiaľom môžu ublížiť duši zosnulého a spôsobiť jej nezmyselné pripútanie k už mŕtvemu fyzickému telu.

Zo všetkého čo bolo spomenuté vidieť, aké negatívne bývajú dôsledky všeobecnej duchovnej nevedomosti, ktorá sa prejavuje prostredníctvom chybných postojov v zásadných a kľúčových momentoch života.

Ak sme niekoho mali veľmi radi, boli sme zvyknutí na jeho dennodennú prítomnosť a on nám navždy odíde, smútime. Naše vnútro je plné žiaľu. Náš žiaľ sa stále aktivuje tým, že vidíme doma veci, ktoré nám pripomínajú zomrelého. Stále nostalgicky myslíme na všetko krásne, spoločne prežité a je nám smutno z toho, že je to nenávratne stratené.

Treba však vedieť, že citové puto, ktoré nás viaže s našim zomrelým blízkym až za hrob, má za následok, že jeho duša cíti našu bolesť, náš smútok, náš žiaľ a našu nostalgiu. Pretože však nejde o emócie pozitívne, ale negatívne, je to len opäť niečo, čo negatívnym spôsobom vplýva na dušu zomrelého v novom prostredí. Je to niečo, čo jej určite nepomáha na jej ceste vpred a nahor, ale naopak, strháva ju nadol a púta jej pozornosť stále k zemi. A to nie je práve tým, čo by duše našich najbližších potrebovali.

Duše našich blízkych potrebujú niečo iné. Potrebujú byť podporované našimi pozitívnymi emóciami. Potrebujú vnímať vnútorný jas našej radosti, lásky a podpory.

Určitú primeranú dobu je samozrejme smútok úplne prirodzený, pretože človek by musel byť z kameňa, keby ho necítil. Dôležité však je, aby to nepretrvávalo neúmerne dlho a nepôsobilo to paralyzujúcim spôsobom na nás samotných i na dušu nášho blízkeho zomrelého.

Ak bol napríklad človek chorý a starý, smrť býva často pre dušu vykúpením. Smrť býva v takomto prípade pre dušu odhodením obrovského bremena fyzického tela a spolu s ním zároveň veľkého množstva karmy. Je to pre ňu moment oslobodenia, uvoľnenia a radosti. Je to nadobudnutie voľnosti, podobajúcej sa schopnosti lietať. Pre dlhodobo telesne trpiacich je to taký istý pocit, ako znovuzrodenie. Je to zrodenie duše do voľnejšej, krajšej a slobodnejšej reality, než je tá naša materiálna a fyzická. Dá sa to tiež pripodobniť narodeniu dieťaťa na náš svet, čo je samozrejme vec radostná. A úplne rovnako radostné je to aj s narodením a vstupom duše do novej dimenzie bytia po fyzickej smrti.

Tohto všetkého by si mali byť pozostalí vedomí a kvôli tomuto by mali prestať smútiť. Naopak! Mali by sa radovať z vedomia slobody a zbavenia sa tiaže chorého fyzického tela, ktorú cíti duša zosnulého. Lebo práve to je tým, čo duša potrebuje. Potrebuje našu radosť a našu podporu. Potrebuje svetlý jas našej osobnosti, ktorý sa k nej dostáva prostredníctvom vzájomného citového puta, pokračujúceho až za hrob.

A najviac zo všetkého potrebuje duša Svetlo. Ak sa my sami usilujeme k Svetlu a k Bohu, je naše prianie Svetla a Pánovej pomoci, smerovanej k duši zomrelého ten najväčší dar, ktorý jej môžeme darovať. Je to drahocenný dar, ktorý ju bude posúvať na jej cestách záhrobím smerom k Svetlu a k Stvoriteľovi.

Vnútorný jas, radosť, čistá myseľ a dôvera v pomoc Pána! To je niečo, čo ak v sebe máme živé, môžeme tým neuveriteľne pomáhať našim zosnulým. Ale nie len im! Takýmto vyžarovaním svojej osobnosti môžeme pomáhať celému svetu, pretože do neho vysielame pozitívne a budujúce žiarenie. Nehovoriac o tom, že tým pomáhame aj sami sebe, pretože sa tým stávame osobnosťami, stojacimi vo stvorení na správnych pozíciách vnútorného jasu, čistej mysle, vzájomnej lásky a hlbokej dôvery v pomoc a ochranu Božiu. Ľudí takéhoto vnútorného naladenia možno považovať za dobrodincov, šíriacich pozitivitu a Svetlo na všetky strany. Do celého stvorenia, ktoré nepozná žiaden rozdiel medzi týmto a tamtým svetom.

A úplne na záver si ešte dajme odpoveď na otázku, ktorá zaujíma mnohých pozostalých, a ktorá im často hlodá v ich vnútri. Tá otázka znie: „Ako sa asi má a kde sa teraz nachádza môj blízky?“

Odpoveď je prostá a jednoduchá. Nachádza sa presne tam, kde to zodpovedá jeho duchovnej zrelosti a má sa presne tak, ako to zodpovedá jeho duchovnej zrelosti. Táto odpoveď, bez toho, že by sme museli vedieť všetky konkrétnosti, je dokonalou odpoveďou, zahŕňajúcou v sebe láskyplné a neomylne spravodlivé Božie riadenie všetkých vecí vo stvorení. Plne mu dôverujme, pretože je vopred vylúčená akákoľvek neláska a akákoľvek nespravodlivosť.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Milan Šupa

O AUTOROVI

Som človek presvedčený o tom, že to skutočné, pravé a pravdivé je možné uvidieť len vnútorným zrakom.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 20

Celkové hodnotenie: 18.38

Priemerná čítanosť: 1244

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Polícia navrhla podať obžalobu pre neoprávnené nakladanie s odpadmi v Bratislave

  0icon

  Vyšetrovateľ enviropolície navrhol podanie obžaloby na tri fyzické a jednu právnickú osobu so sídlom v Bratislave pre neoprávnené nakladanie s odpadmi.

  Muža v centre Londýna usmrtil výsuvný pisoár

  0icon

  Londýnska polícia v piatok informovala o smrti muža, ktorého vo štvrti West End rozdrvil "výsuvný pisoár".

  Tentoraz je to inak. Západ nie je pripravený viesť totálnu vojnu s Ruskom

  0icon

  Moskva 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube)   Kým sa Washington nerozhodol konfrontovať Moskvu s existenčnou vojenskou hrozbou na Ukrajine, obmedzil použitie americkej vojenskej sily na…

  Dlhodobá snaha Romana Abramoviča zachrániť Ukrajinu, svoju povesť a majetok

  0icon

  Kyjev 27. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Facebook)   Jeho šance byť sprostredkovateľom mieru klesajú, zatiaľ čo tlak na jeho majetok sa zvyšuje, píše The Wall Street Journal…

  ŠÚKL sťahuje z trhu šesť šarží lieku proti zápalom pri závažných ochoreniach

  0icon

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu šesť šarží lieku na zmiernenie zápalov pri závažných ochoreniach Diprophos,

  Blaha k Dzurindovi: V normálnej krajine by bol súdený ako vojnový zločinec, ale tu na Slovensku sa postaví pred kamery

  0icon

  Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Telegram/Extra Plus/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa na svojom telegramovom účte vyjadril k horúcim politickým témam,…

  Nulandová je rada, že sa Nord Stream 2 stal "hromadou šrotu"

  0icon

  Washington 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová sa na včerajšom vypočutí v Senáte tešila, že Nord Stream 2…

  Viliam Karas sa zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti Rady EÚ v Štokholme

  0icon

  Minister spravodlivosti Viliam Karas včera odcestoval do Štokholmu, aby sa zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti Rady EÚ v Štokholme

  NATO a EÚ nútia Bielorusko opustiť Rusko

  0icon

  Minsk 27. januára 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin)   Vytrvalým uvaľovaním sankcií na Bielorusko Brusel bezostyšne ignoruje princípy právneho štátu. Minsk je už dlhší čas…

  To najdôležitejšie z Ukrajiny - Zelenskyj označil situáciu na fronte za mimoriadne kritickú. Rusi nielen útočia, ale aj ničia všetko okolo seba

  0icon

  Kyjevsko-mohyljanská akadémia zakázala používanie ruského jazyka. Dánsko nebude dodávať tanky Ukrajine, uviedol podľa televízie TV2 šéf tamojšieho ministerstva obrany Jakob Ellemann-Jensen.

  Vášeň v Tebe

  Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

  0 icon

  Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

  TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

  0 icon

  Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

  Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

  0 icon

  Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

  Čo vidíte ako prvé? Kráča mačka hore alebo dole schodmi?

  0 icon

  Optická ilúzia, ktorá zobrazuje mačku na schodoch, môže odhaliť vašu skutočnú osobnosť. Snímka v odtieňoch sivej farby zobrazuje mačku na schodoch. Kráča mačka smerom hore alebo ide dole po schodoch? Bez ohľadu na to, ktorým smerom vidíte mačku kráčať, odhalí to váš prístup k životu, informuje

  Prečo nestačí umyť ovocie a zeleninu čistou vodou? Ako ich zbaviť chémie?

  0 icon

  Ako sa správne umýva ovocie a zelenina? V mnohých prípadoch nestačí tečúca voda. Portál LoveNatura uvádza, že väčšina používaných pesticídov má olejovitú štruktúru. Konzistencia oleja je nevyhnutná na to, aby sa prípravok nezmýval na poli počas nepriaznivého počasia.

  Armádny Magazín

  Americké raketomety HIMARS už stratili svoj efekt. Vzdušné obranné sily zostrelili naraz rekordných 12 rakiet. Video

  0 icon

  Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – V súčasnosti hrajú veľmi dôležitú úlohu pri ostreľovaní Ozbrojenými silamil Ukrajiny americké raketomety HIMARS, tak na pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie a tylových objektoch, ako aj v obytných oblastiach a civilnej infraštruktúry na oslobodených územiach. R

  List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

  0 icon

  Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tejto prekliatej prevodovke v auguste 1942 pokazili…

  Kto je zodpovedný za útlak Maďarov na ukrajinskom Zakarpatsku?

  0 icon

  Maďarsko, 27. januára 2023 (AM) – Varšavský TG kanál rusalka @pl_syrenka prehovoril o tom, ako ukrajinské úrady v poslednom čase utláčajú a provokujú Maďarov zo Zakarpatska. Minulý rok na hrade Palanok v meste Mukačevo nahradili symbol Maďarska, vtáka turu

  CNN: Ukrajina - laboratórium západných zbraní

  0 icon

  USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzov

  Veľká tanková bitka. Ako ovplyvnia európske a americké dodávky boje na Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.   [caption

  TopDesať

  Instagram verzus realita: Žena poukázala na pálčivý problém dnešného sveta

  0 icon

  Instagram môže byť nádherným a inšpirujúcim miestom plným krásnych a umeleckých fotografií miest, ktoré chceme navštíviť, a ľudí, ktorými chceme byť. Avšak pod pozlátkom je tvrdá realita. Mnohé z týchto "dokonalých" fotografií podporujú úplne nereálne ideály a očakávania, ktoré sa nikdy nedajú dosiahnuť a vedú len k pocitom nedostatočnosti, žiarlivosti a možno až k depresiám.…

  Sny, ktoré sa snívali určite už aj tebe. Aký je ich význam?

  0 icon

  Ľudstvo sa pokúša objasniť tajomstvo snov už od nepamäti. Mnoho ľudí verí, že sny sa dajú interpretovať a dokážu predpovedať budúcnosť. Psychológovia zase veria, že sny nám ukazujú náš aktuálny stav a snažia sa nám niečo naznačiť. Existujú však sny, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve vyskytujú takmer u…

  TOP10: Najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane sveta

  0 icon

  V dnešnom článku si ukážeme najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane na svete, ktoré boli kedy vyrobené. Vývoj zbraní, ktoré spôsobujú hromadné ničenie, sa začal až v minulom storočí. Vojna bola vždy tak trocha významnou hnacou silou technologického pokroku. Vojna by nemala byť nikdy v žiadnom prípade podporovaná ani ospravedlňovaná, no tieto…

  Čo sa stane, keď si hneď potom, ako si dáš jedlo, zdriemneš?

  0 icon

  Ľudia majú tendenciu byť hneď po jedle ospalí a nechcú nič iné ako si zdriemnuť. Ako sa však ukazuje, je to presne to, čomu by si sa mal vyhnúť. Spánok alebo len ležanie hneď po jedle môže mať skutočne nepríjemné následky. Možno dokonca poznáš niektoré príznaky, ale nikdy si si neuvedomil, že ich spôsobilo jedlo tesne…

  Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

  0 icon

  Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina 0

  FOTO DŇA