Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb

V čase najväčšej krízy, kedy sociálne odkázaní ľudia, ale aj sociálne zariadenia žijú v obave z budúcnosti, najmä ako zaplatia vysoké účty za plyn a elektrinu, ktorí zároveň budú postihnutí aj vysokou infláciou, ktorá sa očakáva na úrovni 20%, minister Krajniak zo Sme rodina predkladá vládny návrh zákona o inšpekcii v sociálnych veciach, v rámci ktorého sa má zriadiť nový útvar (neskôr možno aj nový úrad) so 180 novými úradníkmi (z toho cca 150 inšpektorov/kontrolórov). Ako organizačná súčasť tohto útvaru vznikne osem detašovaných pracovísk s pôsobnosťou pre územný obvod jedného vyššieho územného celku.

V súvislosti so zriadením nového útvaru sa predpokladá negatívny vplyv na rozpočet, ktorý nie je priamo naviazaný na účinnosť predmetnej legislatívnej zmeny, to znamená, že môže byť realizovaný priebežne od roku 2022. Ide o investíciu potrebnú na vybudovanie priestorov, v ktorých bude nový útvar pôsobiť. Účelom investície je pokrytie kapitálových výdavkov potrebných na kúpu, obnovu a rekonštrukciu budov, ich materiálno-technického vybavenia a obstaranie osobných motorových vozidiel pre zabezpečenie výkonu inšpekcie. Celkovo sú tieto výdavky odhadované v objeme 9 429 222 eur, pričom ich financovanie sa predpokladá aj zo zdrojov Európskej únie – z Plánu obnovy a odolnosti spolu za roky 2022 a 2023. Je to len cca 50% výdavkov, a to len počas prvých 2 rokov. A čo potom?!

Podľa návrhu sa kreuje právna úprava inšpekcie v sociálnych veciach, ktorou bude dozor nad dodržiavaním osobitných predpisov v oblasti sociálnych vecí dozorovanými subjektmi a vyvodzovanie zodpovednosti za porušenie týchto povinností, teda aj pokutovanie! Účelom predkladanej novej právnej úpravy je vytvoriť funkčný systém správneho dozoru a tým prispieť k posilneniu efektívnosti a kvality sociálnej pomoci poskytovanej v rámci práva sociálneho zabezpečenia.

Všetko znie vznešene, ale dôvodová správa neobsahuje žiadne merateľné ukazovatele, na základe ktorých bude možné v budúcnosti zhodnotiť efektivitu a cieľ tohto nového zákona. Počas prvých dvoch rokov je časť zdrojov plánovaná aj zo zdrojov EÚ, ale opakujem, čo potom?! Ak zákon neprinesie žiadne pozitívne dopady, tak obávam sa, že prepustiť 180 ľudí z rezortu MPSVR bude náročné a opäť s vysokým finančným dopadom na štátny rozpočet (odstupné, odchodné).

Návrh zákona sleduje efektívnym vykonávaním inšpekcie v sociálnych veciach, osobitne správneho dozoru predovšetkým posilnenie ochrany najzraniteľnejších fyzických osôb vzhľadom na ich dlhodobú závislosť na pomoci inej osoby pri sebaobsluhe, vzhľadom na vek alebo ťažké zdravotné postihnutie. Ide o osoby, ktoré sú spravidla dlhodobo odkázané na vymedzené druhy sociálnej pomoci, a to poskytovanie sociálnych služieb alebo poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia podľa príslušných právnych predpisov, ktoré patria do pôsobnosti ministerstva. Ďalšou oblasťou, na ktorú sa bude vzťahovať inšpekcia v sociálnych veciach, je oblasť výkonu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorej špecifikom je, že opatrenia sú vykonávané primárne za účelom riešenia situácie dieťaťa (spravidla dieťaťa ohrozeného) a komplikovaných rodinných situácií.

Neviem si dosť dobre predstaviť, ak budú v rámci kontroly (dozoru) zistené nedostatky a dozorovaný subjekt alebo fyzická osoba (ŤZP) sa bude musieť právne vyjadrovať k protokolu, teda k zisteným nedostatkom ako týmto ľuďom skomplikujete život. Pretože správne konanie si vyžaduje mnohokrát využívať platené právne služby, teda služby právneho zástupcu. Čiže týmto osobám sťažíte život, ktorý je aj tak už dosť ťažký a náročný.

Osobitosťou inšpekcie v sociálnych veciach je teda rôznorodá povaha dozorovaných subjektov, a to tak v oblasti sociálnych služieb, ako aj sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (subjekty z oblasti miestnej samosprávy, regionálnej samosprávy, neštátne subjekty, resp. neverejní poskytovatelia sociálnych služieb, subjekty z oblasti štátnej správy, ak ide o vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately).Zjednodušene povedané kontroly sa budú týkať poskytovateľov sociálnych služieb, fyzických osôb, ktorým bol priznaný peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ako aj fyzických osôb, ktoré poskytujú pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, na zabezpečenie ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu alebo peňažný príspevok na opatrovanie, atď.

Podľa ministra Krajniaka inšpekcia v sociálnych veciach sa bude týkať cca 85 000 fyzických osôb a cca 5000 poskytovateľov sociálnych služieb, teda právnických osôb.

Navrhovaný počet inšpektorov vo vzťahu k rozsahu inšpekcie a počtu dozorovaných subjektov je neadekvátny v porovnaní napr. s inšpekciou práce. Pretože, ak si vezmeme pre porovnanie práve inšpekciu práce, tak inšpektori práce (cca 290 inšpektorov práce) majú oveľa väčší rozsah dozoru a dozorujú cca 2 milióny zamestnancov a cca 180 000 zamestnávateľov. Aj čo sa týka rozpočtu na počet zamestnancov je navrhovaný rozpočet oveľa vyšší.

V čase krízy a neustále rastúcej inflácie by vláda mala radšej tieto milióny eur investovať do zlepšenia fungovania sociálnych zariadení alebo na posilnenie počtu zamestnancov v sociálnych službách, opatrovateľov, prípadne na lepšie odmeňovanie týchto zamestnancov.

V čase krízy vytvárať nový orgán dozoru a pokutovať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo subjekty, ktoré sa starajú o takéto osoby je neracionálne. Domovy sociálnych služieb v týchto časoch nebudú mať financie na vykrytie faktúr za dodávky plynu či elektrickej energie, riešia častokrát existenčné problémy a štát ide vytvárať nový útvar s obrovským počtom úradníkov a takpovediac šikanovať ich?! Zákon predsa bude platiť pre každého rovnako.

Kontrola a dozor by mala byť, to áno, ale nie v období, keď ľudia nevedia, čo bude zajtra a štát im v krízových časoch nijako zvlášť nepomáha, pričom aj sociálne domovy sú personálne a finančne poddimenzované! Riešenia predsa existujú v racionalizácii existujúcej kontroly a jej postupov, teda oddelení kontroly, ktoré sú aj na úradoch práce či pobočkách sociálnej poisťovne. Ak nám unikajú finančné zdroje zo štátneho rozpočtu, tak riešme činnosť posudkových lekárov, resp. posudkových komisií.

Verím, že opoziční poslanci, ale aj poslanci za stranu SaS, ktorí sa teda tvária, že sú opoziční, tento návrh zákona nepodporia, nakoľko samotný Richard Sulík tu v pléne povedal, že nepodporí žiadne vytváranie nových úradníckych miest.

P.S.: V čase najväčšieho zdražovania, klesania životnej úrovne obyvateľstva a hroziaceho hospodárskeho kolapsu, keď štát nemá takmer na nič, ideme živiť nových zbytočných úradníkov. Aj to je Slovensko.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Slavěna Vorobelová

O AUTOROVI

www.vorobelova.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 145

Celkové hodnotenie: 29.32

Priemerná čítanosť: 3372

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

  0icon

  Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo…

  Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a…

  Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a…

  Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: "Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia."

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti…

  Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním…

  Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

  0icon

  Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý…

  Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA…

  Turecko hrozí ďalšou inváziou do Sýrie. Spojenec NATO opäť vyzerá ako nepriateľ

  0icon

  Ankara 4. decembra 2022 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Ďalší deň, ďalšia diplomatická kríza Bidenovej administratívy. V stredu americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval s…

  Macronova návšteva USA nemôže "priniesť zázraky pre európskych výrobcov"

  0icon

  Washington 4. decembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Prezident USA Joe Biden sa vo štvrtok miestneho času stretol v Bielom dome s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.…

  Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi Delegáti z viac ako 150 krajín, zástupcovia plastového priemyslu, environmentalisti,…

  Vášeň v Tebe

  Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

  0 icon

  Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

  Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

  0 icon

  Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

  Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

  0 icon

  Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

  Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

  0 icon

  Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

  Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

  0 icon

  Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

  Armádny Magazín

  Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

  Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

  Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

  0 icon

  Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

  USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

  0 icon

  USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

  "Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

  0 icon

  Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

  TopDesať

  Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

  0 icon

  Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

  Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

  0 icon

  Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

  7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

  0 icon

  Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

  Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

  0 icon

  Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

  10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

  0 icon

  Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

  FOTO DŇA