Hoax

Hoax

Hoax (anglické slovo hoax označuje podvod, žart) je predovšetkým prostredníctvom internetu elektronicky šírená správa (napríklad e-mailová), ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému. Jednoduchosť a prakticky nulová cena a námaha pri preposielaní spôsobila ich veľký rozmach. Úmyselná nepravdivosť (falošnosť) obsahu odlišuje hoaxy od chýb v pozorovaní alebo úsudku, povestí, legiend, pseudovedy, (prvoaprílových) žartov a vtipov, ktoré sa šíria v dobrej viere alebo ako vtipy.[1] Na Slovensku sa hoaxom nazýva aj úmyselné šírenie dezinformácií a nepravdivých informácií, ktorých hlavným znakom je nepravdivosť,[2] [3] na rozdiel od falošnej správy (angl. fake news) ktorých hlavným znakom je falošný dojem pravdivej správy. Toľko Wikipédia

Vlády a mnohé dobroprajné neziskovky chránia obyvateľstvo pred hoaxom. Naša, všetkého schopná ministerka so svojim mančaftom vypracovala návrh zákona o trestoch za šírenie nepravdivých správ. Zatiaľ sa zamerali iba na Kovid. Teda, iba na tie správy, ktoré nechvália očkovanie, spochybňujú jeho prospešnosť, upozorňujú na riziká, alebo navrhujú riešenia, ktoré sa „odborníkom“ nepáčia.

Navrhovateľka zabudla na vyváženosť zákona. Ak sa ukáže pravdivosť hoaxu, teda pravdivosť toho, čo vyhlasujú za hoax, mala by pre vyhlasovateľa nasledovať sankcia. Takto vyvážený zákon chýba.

 Nie je to nemožné. Ak tvrdím, že behanie je pre každého prospešné a sám pri behu dostanem infarkt, prinútim záujemcov, aby sa nad mojim tvrdením zamysleli a hľadali mantinely. Ak by som infarkt nedostal a k behu by som, povedzme ako tréner, nútil zverencov násilím a niekto by to neprežil, zaslúžim si primeraný trest. Každopádne však zákaz trénovať!

Uvediem niekoľko príkladov. Keď sa vláda rozhodla vypustiť atómovú bombu, šírila sa internetom správa o nebezpečnosti takéhoto kroku. Autorov vyhlásili za nebezpečných hoaxerov, lebo tvrdili, že celoplošné testovanie je nielen drahé, hlúpe, ale je nebezpečné. Svoje tvrdenie dôvodili počasím, veľkým sústredením ľudí na jednom mieste, nespoľahlivosťou testov, neodbornosťou personálu. V krátkom čase sa ukázalo, že mali pravdu. Nakazilo sa veľké množstvo uveriacich. Bombometčíkom sa nič nestalo. Vyhlásili stanné právo a – prezbrojili.

Propagovali akciu celoplošného očkovania. Nebudem pripomínať slogany o slobode, zdraví, istotách, cestovaní, návšteve rodičov a dedkovcov, o dovolenkách. Dnes už nikto nepochybuje, že to nebola pravda. Klamárom sa nič nestalo. Vraj druhá dávka problém vyrieši. Nevyriešila. Tretia je istota. Nie je. Lokdaun sa osvedčil.

„Hoaxeri tvrdili a medicínskou praxou argumentovali, že „odborníci“ sľubujú chiméru. Život odhalil pravdu, ale klamárom sa nič nestalo. A nestalo by sa im nič ani v prípade, že by zákon o hoaxoch bol prijatý v predkladanej, jednostrannej podobe. Ak by zákon mal aj druhú misku váh, znamenal by pre klamárov odstúpenie a trest za to, že odmietli odbornú diskusiu a ohrozili zdravie občanov.

Pre skupinu vedcov, výskumníkov aj praktických lekárov, ktorí nebežia požadovaným smerom vymysleli spoločný, hanlivý názov – antivaxeri a zaradili ich na čiernu listinu médií. Nakoľko každé slovo, ktoré antivaxeri vyslovia sa v krátkom čase potvrdí, rozhodli sa prijať zákon o sankciách a trestoch.

Vládou vyberaní experti tvrdili, že je potrebné očkovať najmä starých, lebo sú najzraniteľnejší. Mimochodom, štatistiku o úmrtiach v spoločných zariadeniach v ktorých sú starí ľudia umiestnení a boli dobrovoľne nasilu očkovaní sme nevideli, preto verejnosť nemôžeme posúdiť osoh očkovania. Načo. Starčekovia aj tak musia zomrieť. Rovnako nikto nebol potrestaný za mladé životy u ktorých sa preukázala príčinná súvislosť s očkovaním, lebo aj tí raz musia zomrieť. Čas v týchto prípadoch nie je dôležitý. Hoax, alebo pravda?

Antivaxeri tvrdili, že sa nejedná o pandémiu, ale o epidémiu ktorej sa dá čeliť posilňovaním imunity. Dokonca už pred dvomi rokmi definovali rizikové faktory – srdcovocievne, obezita, znížená hranica niektorých vitamínov, … . Vládni „špecialisti“ pritvrdili. Antivaxerov prirovnali k obmedzeným zadubencom, zmenili definíciu pandémie a mantrovali očkovanie. Hoax, alebo pravda?

Antivaxeri upozorňujú na riziká spôsobené očkovaním aj na dôsledky neuváženého očkovania. Tvrdia, že by sa mal najskôr vyjadriť lekár, prípadne špecialista s ktorým záujemca o očkovanie spolupracuje. Vaxeri presne naopak – takmer na každom kroku zriadili očkovacie bunky. Zaočkovaným sľubujú zdravie, v prípade nakazenia ľahký priebeh a skoré vyzdravenia. Nikoho nevyšetrujú, imunitu ignorujú, na riziká neupozorňujú a nič negarantujú. Načo, veď zomierajú iba nezaočkovaní hlupáci. Dobre im tak. Nech kvičia ako svine. Hoax, alebo pravda?

Vaxeri trvajú na očkovaní bez rozdielu veku. Žiadajú povinnosť očkovania pre vybrané profesie, pre určené skupiny, najnovšie už aj pre malé deti. Antivaxeri upozorňujú na základný prívlastok všetkých vakcín experimentálna“. Nedostatočne známe sú krátkodobé riziká, o strednodobých a dlhodobých nevieme vôbec nič. Rovnako nevieme nič o mutáciách. Hoax, alebo pravda?

Rozdiel medzi hoaxom a pravdou by mal vyjasniť fakt o očkovaní. Vaxeri tvrdia, že zaočkovanosť obyvateľstva nad 70%, lepšie nad 80% je sloboda. Najradšej by zriadili odchytné očkovacie komando. To síce v tejto chvíli nie je možné, rovnako ako nie je možne odporcov vakcinácie lágrovať – zatiaľ, ale možné je siahnuť im na životný štandard hoc aj za hranicu existencie. Môžu znížiť mzdu, dôchodok, pokutovať, obmedziť pohyb, znemožniť prístup. Sú na úspešnej vlne. Mobil a siete sú účinné zbrane. Hoax, alebo pravda?

Antivaxeri obvinení zo šírenia hoaxov majú pravdu. Minimálne vtom, že očkovanie nerieši slobodu, že zaočkovanec sa môže nakaziť, že môže šíriť nákazu, že spása nie je v ukrytá v rúšku, ale v životnom štýle a  imunite. Ak by sa mýlili, štáty s vysokou zaočkovanosťou by nemuseli vyhlasovať obmedzenia, uvažovať nad lokdaunom, v nemocniciach by nemali zaočkovancov, nevyraďovali by vakcíny z používania.

Natíska sa otázka – aký trest stanoví navrhovaný zákon pre tých čo opakovane klamú, manipulujú verejnú mienku, sabotujú odbornú diskusiu, ohrozujú životy aj budúcnosť populácie? Ako odškodní osočovaných skutočných odborníkov a očkovaním poškodených nešťastníkov? Bude stačiť priznanie viny a ospravedlnenie? A ešte jedna otázka – môže byť pravda hoax?

Brezová 2. decembra 2021

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 61

Celkové hodnotenie: 44.83

Priemerná čítanosť: 908

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Účastníci plenárneho zasadnutia EP si uctili Davida Sassoliho

  0icon

  Štrasburg 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Lenoir)   Účastníci plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu si v piatok uctili pamiatku zosnulého bývalého predsedu tejto inštitúcie Davida Sassoliho. EP…

  Naď s primátormi miest hovoril aj o letisku Sliač v súvislosti s dohodou medzi Slovenskom a USA. "Potrebujeme poznať odpovede," hovorí primátor. Čo na to minister?

  0icon

  Banská Bystrica 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Primátor Banskej Bystrice a primátorky Zvolena a Sliača sa v piatok v Banskej Bystrici stretli s ministrom…

  Rodičia i učitelia sa môžu zapájať do diskusie o reforme obsahu vzdelávania

  0icon

  Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Rodičia, učitelia i odborníci z oblasti školstva sa môžu zapájať do diskusie o reforme obsahu vzdelávania. Jej cieľom…

  Gröhling: Karanténa by sa mala aj u nás skrátiť na päť dní. "Pri omikrone ich netreba až desať". Školy zatvárať nechce, vírus sa šíri rovnako

  0icon

  Piešťany 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Karanténa by sa mala aj u nás skrátiť na päť dní, uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas…

  Slováci prehrali s Ruskom, Berky: "Súper nás predčil vo všetkom"

  0icon

  Amsterdam 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenskí futsalisti prehrali vo svojom prvom zápase na majstrovstvách Európy v Holandsku s favorizovaným Ruskom vysoko 1:7. Debutant…

  SHMÚ upozorňuje na sneženie, tvorbu snehových jazykov či nízke teploty

  0icon

  Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na severe Slovenska môže výdatnejšie snežiť, na väčšine územia sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje, v niektorých oblastiach…

  Premiér: O trojtýždňových prázdninách pre variant omikron sa zatiaľ neuvažuje. Napriek tomu sme sa dostali do humanitárnej krízy

  0icon

  Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vláda SR zatiaľ neuvažuje o zavedení trojtýždňových prázdnin pre žiakov v súvislosti s variantom omikron a zhoršujúcou sa…

  Biden a Kišida hovorili o obavách z rastúcej asertivity Číny i pandémii

  0icon

  Wahington 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Cabinet Secretariat/Kyodo News)   Americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida na piatkovom virtuálnom stretnutí diskutovali o obavách z…

  Francúzska Ústavná rada schválila "prísny covidpas". Nezaočkovaných prakticky vykážu z verejného života

  0icon

  Paríž 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Nový covidpas, ktorý prakticky vykáže nezaočkovaných ľudí vo Francúzsku z verejného života, v piatok schválila Ústavná rada, najvyššia…

  Premiér považuje za dôležité vyriešiť rómsku problematiku

  0icon

  Fričovce 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) považuje za dôležité vyriešiť rómsku problematiku, podľa neho vznikol v tejto oblasti veľký investičný…

  TopDesať

  Fascinujúce mesto Jeruzalem: 3. časť

  0 icon

  Pokračujeme treťou časťou článku o Jeruzaleme a jeho najimpozantnejších stavieb v nadväznosti na tri najväčšie vierovyznania. Jeruzalem má už stáročia veľký význam pre národy rôznych kultúr a náboženstiev. Na nemeckej rytine zo 16. storočia je mesto znázornené ako stred sveta, kde sa stretávajú tri kontinenty. Vráťme sa však naspät do…

  Neobvyklé spôsoby, ako dokážeš rýchlejšie zaspať

  0 icon

  Ak trpíš nespavosťou, máme niekoľko neznámych, šikovných tipov, ktoré ti pomôžu „oklamať“ mozog a rýchlejšie zaspať. Skús napríklad na chvíľu stlačiť prsty na nohách a potom ich uvoľniť. Toto cvičenie uvoľní napätie v tvojom tele. Ďalšou metódou je prehranie celého tvojho dňa v hlave. Podľa odborníkov ti to pomôže zabudnúť na všetky starosti a uvoľnená myseľ…

  Kde je najchladnejšie miesto v chladničke?

  0 icon

  Popri televízore a počítači je práve chladnička všeobecne považovaná za jeden z troch najvýznamnejších vynálezov 20. storočia - aspoň tak to tvrdia prieskumy verejnej mienky. Čo všetko máš v chladničke ty? Celé tisícročia si ľudstvo v snahe chladiť potraviny a nápoje pomáhalo prirodzene chladnými priestormi, ako boli jaskyne či pivnice. Už…

  TOP10: Veci, ktoré sú menej zdravé, ako si si myslel

  0 icon

  Mnohí z nás počuli o určitých potravinách fakty, ktoré sme považovali za pravdivé - až neskôr zistíme, že išlo o mýtus. Rovnako ako napríklad skutočnosť, že obmedzenie kalórií a dodržiavanie bezlepkovej diéty môžu tvojmu zdraviu spôsobiť viac škody ako úžitku. Je to dosť náročné snažiť sa udržiavať si zdravú váhu a jesť…

  Staroveké mesto Tachte Sulejman: 3. časť

  0 icon

  Prinášame tretie pokračovanie článku o starovekom meste tachte Sulejman, zoroastrovcoch a ich náboženstve, ktoré sa po nástupe na trón Ardašíra I z kňazskej triedy - respektíve dynastie Sásánovcov, stalo v Iráne štátnym náboženstvom. Pokračujme tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Niektoré ohne planuli pod šírym nebom na vrcholkoch…

  Armádny Magazín

  Izraelský analytik Kedmi o vývoji udalostí v hypotetickej vojenskej konfrontácii medzi Ruskom a Ukrajinou

  0 icon

  Izrael, 21. januára 2022 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi počas rozhovoru s novinárom a televíznym moderátorom Vladimirom Solovjovom hovoril o vývoji hypotetickej vojenskej konfrontácie medzi Ruskom a Ukrajinou.   Podľa bývalého šéfa spravodajskej služby Nativ kolektívny Západ nebude zámerne tlačiť Ukrajinu do otvorenej vojens

  Ukrajinské bezpečnostné sily ostreľovali predmestie Donecka. Video

  0 icon

  Donecká republika, 21. januára 2022 (AM) – Ukrajinské bezpečnostné sily vypálili vo štvrtok desať mín na predmestie Donecka , povedal novinárom v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu prímeria predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky.   https://twitte

  Apačské vojny proti Američanom 1. časť

  0 icon

  USA, 21. januára 2022 (AM) – Apači a ich reputácia vo svete Azda každý na Slovensku pozná apačského náčelníka Winnetua, jeho bieleho brata Old Shatterhanda a príbehy z Divokého západu, ktorých autorom je nemecký spisovateľ Karl May. Ten síce nikdy v USA nebol a jediného Apača vo svojo

  Bude India kupovať ponorky od Ruska? Má mimoriadne účinnú konkurenčnú výhodu

  0 icon

  India, 21. januára 2022 (AM) – V samom závere tohto roka sa na najvyššej štátnej úrovni zintenzívnili opatrenia pre politickú a vojensko-technickú spoluprácu Ruska s Indiou. A jednou z jeho najvýznamnejších oblastí je stavba ponoriek.   Sovietsko-indická vojensko-technická spolupráca sa začala v polovici 60. rokov dodávkou série veľkých dieselelektri

  Ukázalo sa, že ruská ponorka, ktorá „narazila“ do fregaty Kráľovského námorníctva, je britská

  0 icon

  Veľká Británia, 20. januára 2022 (AM) – Na videu „zrážky“ medzi ruskou ponorkou a fregatou Kráľovského námorníctva bola zaznamenaná jedna nepríjemná nuancia pre Britániu. Vojenský expert H.I. Sutton hovoril o probléme videa, ktoré sa objavilo na webe.

  Svetlo sveta

  Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

  0 icon

  Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

  0 icon

  Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

  26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

  0 icon

  Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

  Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

  0 icon

  Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

  FOTO DŇA