Hoax

Hoax

Hoax (anglické slovo hoax označuje podvod, žart) je predovšetkým prostredníctvom internetu elektronicky šírená správa (napríklad e-mailová), ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému. Jednoduchosť a prakticky nulová cena a námaha pri preposielaní spôsobila ich veľký rozmach. Úmyselná nepravdivosť (falošnosť) obsahu odlišuje hoaxy od chýb v pozorovaní alebo úsudku, povestí, legiend, pseudovedy, (prvoaprílových) žartov a vtipov, ktoré sa šíria v dobrej viere alebo ako vtipy.[1] Na Slovensku sa hoaxom nazýva aj úmyselné šírenie dezinformácií a nepravdivých informácií, ktorých hlavným znakom je nepravdivosť,[2] [3] na rozdiel od falošnej správy (angl. fake news) ktorých hlavným znakom je falošný dojem pravdivej správy. Toľko Wikipédia

Vlády a mnohé dobroprajné neziskovky chránia obyvateľstvo pred hoaxom. Naša, všetkého schopná ministerka so svojim mančaftom vypracovala návrh zákona o trestoch za šírenie nepravdivých správ. Zatiaľ sa zamerali iba na Kovid. Teda, iba na tie správy, ktoré nechvália očkovanie, spochybňujú jeho prospešnosť, upozorňujú na riziká, alebo navrhujú riešenia, ktoré sa „odborníkom“ nepáčia.

Navrhovateľka zabudla na vyváženosť zákona. Ak sa ukáže pravdivosť hoaxu, teda pravdivosť toho, čo vyhlasujú za hoax, mala by pre vyhlasovateľa nasledovať sankcia. Takto vyvážený zákon chýba.

 Nie je to nemožné. Ak tvrdím, že behanie je pre každého prospešné a sám pri behu dostanem infarkt, prinútim záujemcov, aby sa nad mojim tvrdením zamysleli a hľadali mantinely. Ak by som infarkt nedostal a k behu by som, povedzme ako tréner, nútil zverencov násilím a niekto by to neprežil, zaslúžim si primeraný trest. Každopádne však zákaz trénovať!

Uvediem niekoľko príkladov. Keď sa vláda rozhodla vypustiť atómovú bombu, šírila sa internetom správa o nebezpečnosti takéhoto kroku. Autorov vyhlásili za nebezpečných hoaxerov, lebo tvrdili, že celoplošné testovanie je nielen drahé, hlúpe, ale je nebezpečné. Svoje tvrdenie dôvodili počasím, veľkým sústredením ľudí na jednom mieste, nespoľahlivosťou testov, neodbornosťou personálu. V krátkom čase sa ukázalo, že mali pravdu. Nakazilo sa veľké množstvo uveriacich. Bombometčíkom sa nič nestalo. Vyhlásili stanné právo a – prezbrojili.

Propagovali akciu celoplošného očkovania. Nebudem pripomínať slogany o slobode, zdraví, istotách, cestovaní, návšteve rodičov a dedkovcov, o dovolenkách. Dnes už nikto nepochybuje, že to nebola pravda. Klamárom sa nič nestalo. Vraj druhá dávka problém vyrieši. Nevyriešila. Tretia je istota. Nie je. Lokdaun sa osvedčil.

„Hoaxeri tvrdili a medicínskou praxou argumentovali, že „odborníci“ sľubujú chiméru. Život odhalil pravdu, ale klamárom sa nič nestalo. A nestalo by sa im nič ani v prípade, že by zákon o hoaxoch bol prijatý v predkladanej, jednostrannej podobe. Ak by zákon mal aj druhú misku váh, znamenal by pre klamárov odstúpenie a trest za to, že odmietli odbornú diskusiu a ohrozili zdravie občanov.

Pre skupinu vedcov, výskumníkov aj praktických lekárov, ktorí nebežia požadovaným smerom vymysleli spoločný, hanlivý názov – antivaxeri a zaradili ich na čiernu listinu médií. Nakoľko každé slovo, ktoré antivaxeri vyslovia sa v krátkom čase potvrdí, rozhodli sa prijať zákon o sankciách a trestoch.

Vládou vyberaní experti tvrdili, že je potrebné očkovať najmä starých, lebo sú najzraniteľnejší. Mimochodom, štatistiku o úmrtiach v spoločných zariadeniach v ktorých sú starí ľudia umiestnení a boli dobrovoľne nasilu očkovaní sme nevideli, preto verejnosť nemôžeme posúdiť osoh očkovania. Načo. Starčekovia aj tak musia zomrieť. Rovnako nikto nebol potrestaný za mladé životy u ktorých sa preukázala príčinná súvislosť s očkovaním, lebo aj tí raz musia zomrieť. Čas v týchto prípadoch nie je dôležitý. Hoax, alebo pravda?

Antivaxeri tvrdili, že sa nejedná o pandémiu, ale o epidémiu ktorej sa dá čeliť posilňovaním imunity. Dokonca už pred dvomi rokmi definovali rizikové faktory – srdcovocievne, obezita, znížená hranica niektorých vitamínov, … . Vládni „špecialisti“ pritvrdili. Antivaxerov prirovnali k obmedzeným zadubencom, zmenili definíciu pandémie a mantrovali očkovanie. Hoax, alebo pravda?

Antivaxeri upozorňujú na riziká spôsobené očkovaním aj na dôsledky neuváženého očkovania. Tvrdia, že by sa mal najskôr vyjadriť lekár, prípadne špecialista s ktorým záujemca o očkovanie spolupracuje. Vaxeri presne naopak – takmer na každom kroku zriadili očkovacie bunky. Zaočkovaným sľubujú zdravie, v prípade nakazenia ľahký priebeh a skoré vyzdravenia. Nikoho nevyšetrujú, imunitu ignorujú, na riziká neupozorňujú a nič negarantujú. Načo, veď zomierajú iba nezaočkovaní hlupáci. Dobre im tak. Nech kvičia ako svine. Hoax, alebo pravda?

Vaxeri trvajú na očkovaní bez rozdielu veku. Žiadajú povinnosť očkovania pre vybrané profesie, pre určené skupiny, najnovšie už aj pre malé deti. Antivaxeri upozorňujú na základný prívlastok všetkých vakcín experimentálna“. Nedostatočne známe sú krátkodobé riziká, o strednodobých a dlhodobých nevieme vôbec nič. Rovnako nevieme nič o mutáciách. Hoax, alebo pravda?

Rozdiel medzi hoaxom a pravdou by mal vyjasniť fakt o očkovaní. Vaxeri tvrdia, že zaočkovanosť obyvateľstva nad 70%, lepšie nad 80% je sloboda. Najradšej by zriadili odchytné očkovacie komando. To síce v tejto chvíli nie je možné, rovnako ako nie je možne odporcov vakcinácie lágrovať – zatiaľ, ale možné je siahnuť im na životný štandard hoc aj za hranicu existencie. Môžu znížiť mzdu, dôchodok, pokutovať, obmedziť pohyb, znemožniť prístup. Sú na úspešnej vlne. Mobil a siete sú účinné zbrane. Hoax, alebo pravda?

Antivaxeri obvinení zo šírenia hoaxov majú pravdu. Minimálne vtom, že očkovanie nerieši slobodu, že zaočkovanec sa môže nakaziť, že môže šíriť nákazu, že spása nie je v ukrytá v rúšku, ale v životnom štýle a  imunite. Ak by sa mýlili, štáty s vysokou zaočkovanosťou by nemuseli vyhlasovať obmedzenia, uvažovať nad lokdaunom, v nemocniciach by nemali zaočkovancov, nevyraďovali by vakcíny z používania.

Natíska sa otázka – aký trest stanoví navrhovaný zákon pre tých čo opakovane klamú, manipulujú verejnú mienku, sabotujú odbornú diskusiu, ohrozujú životy aj budúcnosť populácie? Ako odškodní osočovaných skutočných odborníkov a očkovaním poškodených nešťastníkov? Bude stačiť priznanie viny a ospravedlnenie? A ešte jedna otázka – môže byť pravda hoax?

Brezová 2. decembra 2021

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 76

Celkové hodnotenie: 44.24

Priemerná čítanosť: 888

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Prvé plavidlá s obilím vyplávali z ukrajinského čiernomorského prístavu. Pápež František vidí „znamenie nádeje“

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Pápež František na svojom týždennom príhovore na Námestí svätého Petra povedal, že tento „krok ukazuje, že je možné…

  Heger sa pustil do Fica a Blahu: Po zuby ozbrojení dezinformátori prehrávajú

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽaNO) zverejnil v nedeľu na sociálnej sieti status, v ktorom spochybnil niekoľko…

  Vetrák: Dalo by sa vládnuť aj bez SaS, keby ...

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Dalo by sa vládnuť aj bez SaS, keby v parlamente podporovala "dobré návrhy", s ktorými súhlasila. Myslí si to…

  Dvojkajak Baláž, Myšák skončil vo finále K2 na 1000 m piaty

  0icon

  Dartmouth 7. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský dvojkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák obsadil vo finále na 1000 m na MS v kanadskom…

  Odvážne slová. Spoluzakladateľ Pink Floyd obvinil z udalosti na Ukrajine Západ a školil moderátora CNN

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Roger Waters, spoluzakladateľ Pink Floyd, poskytol CNN rozhovor, v ktorom vysvetlil, prečo sa na jeho nedávnom koncerte objavila fotografia…

  V Rusku sa obávajú piatej kolóny, ktorá už má plán

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   "Piata kolóna" v Ruskej federácii má plán na zastavenie "vojenskej operácie" na Ukrajine Ruský vojenský expert Konstantin Sivkov sa…

  Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine - Rotáciu v ruskom vojenskom velení si vynútilo "zlé vedenie bojových akcií na Ukrajine"

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu…

  Cigániková zverejnila odvážnu fotku v plavkách s odkazom pre konzervatívnych poslancov. Kuriak: Fúúuj, len sa "zhovädzujte" ďalej

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Liberálna poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) zverejnila na sociálnej sieti odvážnu fotku v plavkách s odkazom pre konzervatívnych…

  Asi najhoršia správa pre Ukrajincov z vojenského hľadiska, akú mohli dostať

  0icon

  Bratislava 7. augusta 2022 (HSP/Foto:KCNA/KNS/VIA AFP-JIJI,Military watch magazine)   Severná Kórea ponúkla Rusku vojenskú pomoc v podobe vyslania 100 000 dobrovoľníkov na Donbas. Igor Korotčenko,…

  Irán popiera, že by Rusko mohlo využívať jeho satelit na sledovanie cieľov na Ukrajine

  0icon

  Bratislava 7. augusta 7. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Irán popiera, že by Rusko mohlo využívať jeho satelit na sledovanie cieľov na Ukrajine. Takéto vyhlásenie…

  Armádny Magazín

  Ukrajinskí výsadkári utrpeli ťažké straty pri nálete. Ruská armáda sa pripravuje na obkľúčenie Nikolaeva

  0 icon

  Ukrajina, 7.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany hlási, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. „V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v

  Kde zmizol terorista č.2? Afganské úrady nenašli telo na mieste amerického útoku na vodcu al-Kájdy

  0 icon

  USA, 7.august 2022 (AM) – Afganské úrady nenašli telo na mieste amerického raketového útoku na vodcu al-Kájdy Ajmána al-Zavahrího v afganskom hlavnom meste Kábul, uviedol hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid. Taliban predtým uviedol, že nemá žiadne informácie o mieste pobytu Ajmana al-Zaw

  Zelenského pobúrila Amnesty International o porušovaní vojnových zákonov jeho armádou. Sky News odhalili jeho západný kult osobnosti

  0 icon

  Ukrajina, 7.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany hlási, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. „V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v j

  Čínska armáda nereaguje na telefonáty generálneho štábu USA

  0 icon

  Čína, 7.august 2022 (AM) – Zástupcovia amerického vojenského velenia sa počas vyostrujúcej sa situácie okolo Taiwanu opakovane pokúšali dostať k čínskym kolegom, no na telefonáty neodpovedajú. Píše o tom publikácia Politico. Hovorca Bieleho domu John Kirby včera povedal, že americká a čínska armáda m

  Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol živý príklad degradácie západného vojensko-priemyselného komplexu

  0 icon

  Izrael, 7.august 2022 (AM) – Na Západe sa snažia pochopiť a vysvetliť, prečo nedokážu Kyjevu poskytnúť potrebné množstvo zbraní , aby Ozbrojené sily Ukrajiny mohli na fronte skutočne zvrátiť vývoj. Vojenský expert, bývalý šéf izraelskej rozviedky Jakov Kedmi, v rozhovore s ruským vedcom a politológom Jevgenijom Satanovským n

  FOTO DŇA