Kam bude patriť Slovensko? alebo rozdelenie sveta na nové sféry vplyvu

Po 2. svetovej vojne bol svet rozdelený na sféry vplyvu podľa dohôd spojencov – veľmocí z Jaltskej konferencie 1945, kde rokovala tzv. Veľká trojka zástupcov USA,  ZSSR a Veľkej Británie. Tomu predchádzala ešte Moskovská konferencia na jeseň roku 1944, ktorej symbolom sa stala servítka, na ktorú si Stalin s Churchillom  pri obede písali konkrétne percentá vplyvu v jednotlivých európskych krajinách. Napriek tomu, že vzťahy bývalých spojencov ochladli zanedlho po skončení 2. svetovej vojny, dohoda z Jalty o rozdelení sfér vplyvu vydržala až do konca 80-tych rokov minulého storočia a niektoré veci z nej dokonca dodnes.

Aj keď si po r. 1989 a rozpade Sovietskeho zväzu od časti našej politickej reprezentácie vypočujete, že dnes žijeme v unipolárnom svete, ktorému dominuje len jedna superveľmoc (a že to tak bude navždy), prekvapivo zo samotnej USA zaznievajú hlasy, ktoré požadujú, aby si tri mocenské centrá – USA, Moskva a Peking rozdelili svet na sféry vplyvu.

Prednedávnom zverejnil americký časopis National Interest, určený najmä pre čitateľov z vojenských a spravodajských kruhov, článok Davida T. Pyna, poradcu Kongresu USA. Ten navrhuje, parafrázujúc Donalda Trumpa: Spravme sféry vplyvu opäť veľkými! (To Counter Russia and China, Make ‘Spheres of Influence’ Great Again).  Autor sám hovorí, že predstava unipolárneho sveta, v ktorom sú Spojené štáty americké všeobecne uznávané ako najmocnejšia superveľmoc už nie je v súlade s realitou a preto Amerika potrebuje novú stratégiu. Stratégiu, ktorá jej umožní znížiť riziko vojny a eliminovať obrovské náklady na vydržiavanie armády USA.

Podľa tohto návrhu na nové rozdelenie sveta by USA malo mať svoju sféru vplyvu v ktorej môže udržiavať svoj „jadrový dáždnik“ a do ktorej bude spadať Japonsko, Austrália a Nový Zéland (že by to malo súvislosť s novo zriadeným vojenským paktom AUKUS?), Rusko svoju sféru vplyvu, v ktorej by mali byť bývalé sovietske republiky, blízky a stredný Východ a časť Balkánu a Čína juhovýchodnú Áziu, Pakistan, Afganistan a časť Afriky. Autor správne poznamenáva, že Rusko a Čína už svoje vlastné sféry vplyvu majú.  Okrem toho vidí autor význam v tom, že obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v zámorí  podkope základy medzinárodného terorizmu a zabráni vojenskej aliancii Ruska a Číny.

Pýtate, sa kde je v tomto rozdelení Európa?  Žiaľ, nikto s ňou ako mocenským centrom alebo subjektom, ktorý by sa mal nejakej dohody o rozdelení vplyvu zúčastniť neráta. Bude len objektom delenia na mocenské sféry, pričom podľa tohto modelu by práve v Európe (a severovýchodnej Ázii) nemala dominovať žiadna mocnosť. USA by podľa tohto mali vyprázdniť priestor celej východnej Európy a zostať na „historických hraniciach“ Nemecka s obmedzeným kontingentom. A čo naše Slovensko? Jeho osud sa vždy spájal s osudom strednej Európy, ktorá, ak by takéto rozdelenie vplyvu nastalo, mala sama rozhodovať o sebe a vzťahoch s okolitými regiónmi bez vojenskej prítomnosti ktorejkoľvek mocnosti.

Článok v americkom časopise netreba samozrejme preceňovať, ale ani podceňovať, treba ho skôr vnímať ako istý pokusný balónik. Nejde priamo o názor vládnej autority, ale formálne  nezávislého autora, za ktorým predsa len možno vidieť spojenie s vládnymi kruhmi a takto sa  testuje reakcia dotknutých strán na zverejnené návrhy. Článok vyvolal veľkú pozornosť v Rusku aj Číne a nevylučujem, že svet sa vráti k novej dohode Jaltského typu, ktorá koniec-koncov na 50 rokov zabezpečila (s výnimkou lokálnych konfliktov) mier vo svete.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dalimír Solčanský

O AUTOROVI

advokát
bývalý prednášajúci Praf UK
právo a legislatíva
geopolitika a postsovietsky priestor

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 25.26

Priemerná čítanosť: 1267

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Ukrajinská armáda nemá čím odpovedať: ruskí útočníci používajú v Pokrovskom smere novú účinnú taktiku

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Inquirer tvrdí, že o osude Ukrajiny sa rozhodne v nasledujúcich dvoch mesiacoch. Pre ruské noviny Svobodnaja Pressa to…

    Naši kanoisti po prvý raz v ére samostatnosti bez miestenky

    0icon

    Szeged 9. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/DUNA/MTI-Tamás Kovács)   Prvýkrát v ére samostatnosti nebude mať slovenská rýchlostná kanoistika zastúpenie na olympijských hrách. Miestenky na OH 2024 v…

    Slovensko nepodporí aktuálnu verziu novej pandemickej zmluvy

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Slovensko nepodporí aktuálnu verziu novej pandemickej zmluvy ani návrh novelizácie Medzinárodných zdravotníckych predpisov (IHR). TASR o…

    MIRRI: Kvalitné vzdelanie musí byť prioritou

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Richard Raši)   Podpora kvalitného školstva a vzdelávania musí byť prioritou každej vlády. Eurofondy majú moc meniť naše školy na…

    Vláda odmietla opozičný návrh na odvolanie Šimkovičovej

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Vláda nesúhlasí s návrhom na vyjadrenie nedôvery ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Na odmietnutí…

    Susko vysvetľuje: ako to je s kontrolou na Najvyššom súde

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook/SMER - SSD)   Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR v rámci kontroly na Najvyššom súde (NS) SR nežiadalo žiadne súdne spisy…

    Noc múzeí a galérií 2024 v Zemplínskom múzeu

    0icon

    Michalovce 9. mája 2024 (HSP/Foto:screenshot)   18. mája 2024 sa uskutoční celoslovenské podujatie Noc múzeí, ktoré organizuje Zväz múzeí na Slovensku. Pri tejto príležitosti pozýva Zemplínske múzeum v Michalovciach,…

    Uhrík si posvietil na zaujímavú zmluvu: Čekanovi? Pani ministerka Saková?!

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook/Milan Uhrík • Republika)   Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika si posvietil na zmluvu uzatvorenú medzi ministerstvom hospodárstva a doktorom…

    Šimkovičová a Machala si posvietia na hercov SND vykonávajúcich protivládne aktivity

    0icon

    Bratislava 9. mája 2024 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Vedenie Ministerstva kultúry SR protestuje proti aktivitám známych hercov Slovenského národného divadla (SND) zúčastňujúcich sa protivládnych…

    Vodič kamiónu nafúkal 3,19 promile, hrozí mu 2 až 5 rokov

    0icon

    Trnava 9. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj)   Trnavská vyšetrovateľka vzniesla obvinenie 54-ročnému vodičovi kamióna, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu. Vodič z povolania…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA