Kam bude patriť Slovensko? alebo rozdelenie sveta na nové sféry vplyvu

Po 2. svetovej vojne bol svet rozdelený na sféry vplyvu podľa dohôd spojencov – veľmocí z Jaltskej konferencie 1945, kde rokovala tzv. Veľká trojka zástupcov USA,  ZSSR a Veľkej Británie. Tomu predchádzala ešte Moskovská konferencia na jeseň roku 1944, ktorej symbolom sa stala servítka, na ktorú si Stalin s Churchillom  pri obede písali konkrétne percentá vplyvu v jednotlivých európskych krajinách. Napriek tomu, že vzťahy bývalých spojencov ochladli zanedlho po skončení 2. svetovej vojny, dohoda z Jalty o rozdelení sfér vplyvu vydržala až do konca 80-tych rokov minulého storočia a niektoré veci z nej dokonca dodnes.

Aj keď si po r. 1989 a rozpade Sovietskeho zväzu od časti našej politickej reprezentácie vypočujete, že dnes žijeme v unipolárnom svete, ktorému dominuje len jedna superveľmoc (a že to tak bude navždy), prekvapivo zo samotnej USA zaznievajú hlasy, ktoré požadujú, aby si tri mocenské centrá – USA, Moskva a Peking rozdelili svet na sféry vplyvu.

Prednedávnom zverejnil americký časopis National Interest, určený najmä pre čitateľov z vojenských a spravodajských kruhov, článok Davida T. Pyna, poradcu Kongresu USA. Ten navrhuje, parafrázujúc Donalda Trumpa: Spravme sféry vplyvu opäť veľkými! (To Counter Russia and China, Make ‘Spheres of Influence’ Great Again).  Autor sám hovorí, že predstava unipolárneho sveta, v ktorom sú Spojené štáty americké všeobecne uznávané ako najmocnejšia superveľmoc už nie je v súlade s realitou a preto Amerika potrebuje novú stratégiu. Stratégiu, ktorá jej umožní znížiť riziko vojny a eliminovať obrovské náklady na vydržiavanie armády USA.

Podľa tohto návrhu na nové rozdelenie sveta by USA malo mať svoju sféru vplyvu v ktorej môže udržiavať svoj „jadrový dáždnik“ a do ktorej bude spadať Japonsko, Austrália a Nový Zéland (že by to malo súvislosť s novo zriadeným vojenským paktom AUKUS?), Rusko svoju sféru vplyvu, v ktorej by mali byť bývalé sovietske republiky, blízky a stredný Východ a časť Balkánu a Čína juhovýchodnú Áziu, Pakistan, Afganistan a časť Afriky. Autor správne poznamenáva, že Rusko a Čína už svoje vlastné sféry vplyvu majú.  Okrem toho vidí autor význam v tom, že obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v zámorí  podkope základy medzinárodného terorizmu a zabráni vojenskej aliancii Ruska a Číny.

Pýtate, sa kde je v tomto rozdelení Európa?  Žiaľ, nikto s ňou ako mocenským centrom alebo subjektom, ktorý by sa mal nejakej dohody o rozdelení vplyvu zúčastniť neráta. Bude len objektom delenia na mocenské sféry, pričom podľa tohto modelu by práve v Európe (a severovýchodnej Ázii) nemala dominovať žiadna mocnosť. USA by podľa tohto mali vyprázdniť priestor celej východnej Európy a zostať na „historických hraniciach“ Nemecka s obmedzeným kontingentom. A čo naše Slovensko? Jeho osud sa vždy spájal s osudom strednej Európy, ktorá, ak by takéto rozdelenie vplyvu nastalo, mala sama rozhodovať o sebe a vzťahoch s okolitými regiónmi bez vojenskej prítomnosti ktorejkoľvek mocnosti.

Článok v americkom časopise netreba samozrejme preceňovať, ale ani podceňovať, treba ho skôr vnímať ako istý pokusný balónik. Nejde priamo o názor vládnej autority, ale formálne  nezávislého autora, za ktorým predsa len možno vidieť spojenie s vládnymi kruhmi a takto sa  testuje reakcia dotknutých strán na zverejnené návrhy. Článok vyvolal veľkú pozornosť v Rusku aj Číne a nevylučujem, že svet sa vráti k novej dohode Jaltského typu, ktorá koniec-koncov na 50 rokov zabezpečila (s výnimkou lokálnych konfliktov) mier vo svete.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dalimír Solčanský

O AUTOROVI

advokát
bývalý prednášajúci Praf UK
právo a legislatíva
geopolitika a postsovietsky priestor

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 25.26

Priemerná čítanosť: 1266

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    V kauze Gorila rozhodli o obvinení Jaroslava Haščáka a ďalších osôb

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) rozhodol o obvinení finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch osôb v…

    Nemeckú statičku Sabine H. uznal súd za nevinnú v kauze spadnutého mosta

    0icon

    Spišská Nová Ves 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Nemeckú statičku Sabine H. uznal súd za nevinnú v kauze spadnutého diaľničného mosta pri obci Iliašovce…

    Messi pre zranenie nenastúpi na prípravné zápasy Argentíny v USA

    0icon

    Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia. [caption id="attachment_3438676" align="aligncenter" width="1024"] Na…

    Hošták: Členstvo v NATO je pre štáty ako SR jedinou garanciou bezpečnosti

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pixabay)   Členstvo v NATO predstavuje základnú a za súčasných geopolitických podmienok jedinú garanciu bezpečnosti pre štát, akým je Slovensko. Pre…

    Tri mená z kandidátky OĽaNO, ktoré si zaslúžia osobitú pozornosť

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (HSP/ Facebook / Foto : Screenshot Facebook)   Generál Jozef Viktorín (Republika) v príspevku na Facebooku komentuje zostavu kandidátky do Eurovolieb…

    Prebehla prvá a jediná živá diskusia medzi Korčokom a Pellegrinim. "Škodíte Slovensku!" Odznelo viacero útokov

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   V pondelok večer sa uskutočnil prvý a pravdepodobne aj jediný televízny súboj dvoch favoritov prezidentských volieb…

    Prezidenta SR si občania doteraz priamo volili päťkrát

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, TASR-Vladimír Benko)   V sobotu 23. marca sa uskutoční prvé kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky (SR). V prípade, že…

    Francúzski generáli chystajte sa - Obrana AFU je na pokraji kolapsu

    0icon

    Paríž 19. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Paríž riskuje, že v súvislosti s vyhláseniami, ktoré neustále a nekontrolovane lietajú z Elyzejského paláca, narazí (ak sa…

    Výhody severojužného koridoru tlačia Západ do vojny s Ruskom

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (HSP/Svpressa/Foto:Svobodnaja Pressa, TASR/AP/Axel Rutte)   Rusi spolu s Peržanmi a janičiarmi sa postavia proti Anglosasom, myslí si ruský novinár Sergej Aksenov.…

    Predpoveď počasia na utorok

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Slnečno. Teploty 6 až 11 stupňov Celzia Na západnom Slovensku…

    FOTO DŇA