Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš – teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor žiadal v oboch prípadoch prepadnutie majetku, ale po vynesení verdiktu povedal, že je spokojný. Zrazu!!! Takže vezmem úplatok, posedím si za mrežami za štátne peniaze 2/3 trestu a zarobím ešte 55 000 € , keď si vezmeme zostávajúcich 110 000 Euro na dve časti. To nevymyslíš, to nie je ani Judáš, to je život!!!
Dnes sa veľa vraví o tom či niekomu, kto zobral úplatok 20 tisíc Euro vziať celý majetok, alebo nie, dokonca zasadala aj komisia k tejto problematike. Hlavný denník myslím, že 5. októbra napísal: „Komisia mala navrhnúť aj obmedzenie trestu prepadnutia majetku, ktoré sa však nepáči všetkým“. „Trest prepadnutia celého majetku ako trest, ktorý je ukladaný súbežne s inými trestami ako trest odňatia slobody alebo ďalšie, je neprimeraný a v rozpore s ústavou,“ myslí si poslanec za SMER Boris Susko. S ním však nesúhlasí väčšina koalície. Opäť okrem Borisa Kollára“.
Poznáte porekadlo: „S jedlom rastie chuť?” Na druhej strane stojí zákon, ako potrestať páchateľov finančných trestných činov. Na záver si prečítate iba taký náčrt, ktorý by musel byť doplnený všetkými drobnosťami, aby sa nedal obchádzať. Dnes sme svedkami toho, že kajúcnikov udavačov sledujeme občas aj na ulici a tých, ktorých bonzli, tak tí sedia vo vyšetrovacej väzbe. A tresty, ktoré evidujeme majú dve polohy. Smiešna pokuta a podmienečný trest pre tých, ktorí sa zväčša vypočítavo priznajú, spolupracujú a udávajú iných, aby si zachránili slobodu a potom dlhoročný trest aj dva krát prevyšujúci zabitie človeka tým, ktorí svoju vinu nepripúšťajú.
Čo je teda cennejšie pre našu spoločnosť nepriznaný úplatok či nepriznané rozkrádanie, alebo život človeka? Z našej judikatúry jasne vyplýva, že život človeka je na pokraji záujmu (Veď aj Špeciálny prokurátor len tak v aute zabil človeka na priechode pre chodcov a v podmienke si užíva funkciu, na ktorú nezískaval žiadnu prax!!!). Nechajme Lipšica Lipšicom. Porovnajme si dva uzavreté prípady – prípad kopom do hlavy zabitého Filipínčana Henryho Acorda, za čo dostal hrubokrký Dunajskostredec Juraj Hossu v prvom kole 5 rokov väzenia a po protestoch verejnosti a politikov mu zvýšili trest na 9 rokov vo výkone s MINIMÁLNYM stupňom stráženia, teda v najľahšej väznici!!! A na druhej strane ďalší medializovaný prípad zmeniek, kde obaja známi páchatelia Kočner s Ruskom dostali po 19 rokov a to v NAJPRÍSNEJŠOM režime medzi vrahmi a najväčšími lotrami. Rozdiel je v dvojnásobnom treste, v režime stráženia, a spôsobenej škode. Tá TV Markíza, okrem platby za advokátske služby nevznikla žiadna. K tejto téme iba toľko, že tak rozbehnutá televízia, ako bola Markiza, nemala cenu iba 500 miliónov korún, ale na voľnom trhu by ju kúpili za vyše tri miliardy. Veď iba jej spustenie sa blížilo k dvom miliardám korún. Toto však súdy nechceli vidieť, ale to nie je podstatou dnešnej témy.
Tou sú výšky trestov páchateľov finančných trestných činov, ktorí si do polapenia užívali luxusný život. Od nepamäti si zlodeji peniaze ukrývali na horšie časy. Nie je totiž horšie ako vyjsť z väzenia po 10 -tich i viac rokoch a nemať ani cent v zálohe. A tak si páchateľ odsedí a potom si on a jeho rodina začne užívať. Pripomínam, že si to odsedí za naše peniaze, za naše dane!!! Živíme ho z našich daní, býva za naše dane, šatíme ho z našich daní a okrem pohybu, o ktorý má záujem vo väznici, nemusí nič robiť. Akurát si musí obliekať väzenské oblečenie, má večierku o 22-hej a zobudia ho pred šiestou hodinou ráno. To sú jeho celé povinnosti za naše dane!!! Prečo je to tak?
Dnes sa diskutuje, či pri úplatku 20 tisíc Euro vziať celý majetok, alebo len dokázateľne získaný trestnou činnosťou. S čím teda rátajú vyberači úplatkov, korupčníci, zlodeji či špekulanti, ktorí krivia náš finančný a spoločenský systém. Veď, čo na tom, keď ma chytia. Priznám sa a dostanem podmienku a zaplatím pokutu, stanem sa slávnym a život ide ďalej. Veď mám „zakopané“ ďalšie „peňeži“, tak prežijem až do smrti.
A toto je ten problém, kedy síce korupciu haníme, ale tresty nie sú dostatočné a tak sa korupciu, podvody, predaj drogy a ďalšie špekulácie nedajú zastaviť a stále prekvitajú. Tento stav sa narodil po nežnej a 30 rokov vďaka demokracii rástol a rozrástol sa do dnešných obludných rozmerov – veď sa riadia bodom z našej ústavy, že súkromný majetok je nedotknuteľný. Škoda, že v nej chýbajú dve slová – čestne nadobudnutý!
Čo tak zmeniť tresty za túto trestnú činnosť pani ministerka Kolíková??? Je 99,99 percentný predpoklad, že ten, koho chytia pri úplatku, pri machinácii, pri rozkrádaní, pri predaji drog – tak nekonal prvý krát, ani po druhý či tretí raz a tak to nie je jeho prvé porušenie zákona podľa porekadla: “Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, pokým sa nerozbije!” Chytia ho, keď je zabehnutý korupčník, špekulant, rozkrádač, či drogový díler. To vtedy, keď sa niekto nahnevá alebo sa niekto preriekne a začnú páchateľa sledovať. Rovnako je to aj s úspešnými či skôr „úspešnými“ podnikateľmi.
V Čine a niektorých ďalších aj diktátorských režimoch je za korupciu trest smrti. To je naozaj kruté, ale ak si vezmeme, koľkým ľuďom korupcia ubližuje, tak je to v týchto krajinách a tvrdšej i surovejšej náture pochopiteľné.
Môj návrh je oveľa humánnejší, ale tvrdý. Ten kto by podvádzal, tuneloval, nadobudol úplatok, alebo  by spáchal hocaké zvýhodnenie prevyšujúce 10 000 Euro a dokázateľne by si užíval majetok, ktorý nemohol nadobudnúť legálne, by po vyšetrení prípadu vyšiel z väzby, ak by bola potrebná. Dostal by trest 20 rokov s náramkom, ale nie väzenia, ale povinnosť vykonávania verejnoprospešných prác za minimálnu mzdu. Zároveň by odsúdenému zobrali celý majetok, ktorý by zablokovali ešte pred začatím trestného stíhania, rovnako aj manželke, aj keby sa s ním rozviedla (takže proforma rozvod a prepis majetku by nemal význam) a rovnako vziať dokázateľne darovaný majetok deťom a ďalším rodinným príslušníkom, na ktorý si nemohli zarobiť a dostali ho od odsúdeného na sklad. Aj manželka, v mnohých prípadoch zlatokopka, i deti si žili z nakradnutého v luxuse. Preto treba siahnuť aj na majetky manželiek, detí a ďalších obdarovaných rodinných príslušníkov. Pri deťoch treba prísne skúmať, čo dostali od rodičov. Keďže by manželia a možno aj deti, ktorým rodičia kúpili byt prišli aj o bývanie, štát by im pridelil, rovnako ako odsúdenému s manželkou či partnerkou, ubytovaciu jednotku na ubytovni. Dvojica – odsúdený manžel s manželkou, či partnerkou by mala zákaz prijímania akýchkoľvek darov počas celého trestu a všetko, čo si kúpia za zarobené by museli nahlásiť. Platiť by mohli nad 5 Euro iba platobnou kartou, aby sa pohyby ich financií dali sledovať počas celého trestu. Odsúdení by mali zákaz žobrať. Nesmeli by prijať žiadne dary.  A nikto by ich nesmel pozvať ani na obed či večeru. Jediná výnimka by bola najbližšia rodina pri rodinných oslavách a udalostiach, pričom by túto návštevu museli nahlásiť a oznámiť dary k Vianociam a narodeninám, ktoré by nesmeli byť vo výške obom viac ako 200 Euro a nie ani v peniazoch. A pritom manželka by mala dvadsať rokov zákaz podnikať, aby ich zárobok nemohol byť nadpriemerný. Myslím si, že keď si žili mnoho rokov v luxuse za peniaze iných, tak by si „užili“ 20 rokov (bez možnosti skrátiť trest) na najnižšej úrovni. Každé aj to najmenšie porušenie pravidiel by predlžovalo trest nekompromisne o ďalší rok. Ich živorenie by bolo pod kontrolou verejnosti a médií. Oháňať sa ľudskými právami vo voľbe zamestnania by vo výkone trestu nemalo efekt. Dotyční by boli totiž odsúdení súdmi Slovenskej republiky a boli by vďaka rozsudkom vo výkone trestu! Len nie vo väznici, ale na slobode, pretože nie sú nebezpeční pre spoločnosť, ako klasickí mafiáni, vrahovia, násilníci atď.
Viem, že je to nereálne, ale neviem sa zmieriť s tým, že nás okrádajú mnoho rokov a aj vo väzení, kde nemusia nič robiť, musíme im za pobyt zase platiť a ešte ich aj šatiť a živiť. Toto naozaj nie je spravodlivé voči spoločnosti!!! Takto by si museli platiť zdravotné i sociálne poistenie a nájomné s energiami za ubytovanie, ako každý iný. Nuž a neviem, či by si ušetrili na ustrice, kačku, či sviečkovú, sladkosti, autá či luxusné dovolenky. Na tie by ani nepomysleli. No jednoducho by si užili život chudobného človeka s heslom z ruky do huby a to počas celého 20 ročného trestu!!! A aj po skončení trestu by museli každých päť rokov dokladovať kúpu majetku až do penzie. U tých, ktorí by nedovŕšili hranicu úplatkov a okrádania 10 000 € by súdy stanovili tresty za každých 1000 Euro jeden rok až do 9-tich rokov spomínaného trestu.
Samozrejme, že ak by takýto návrh schválili poslanci, čo nepredpokladám, bolo by ho treba vyšperkovať do najmenších drobností, aby trestanci nemohli nič obísť a vylepšiť si životnú situáciu. Myslím si, že takéto exemplárne tresty by mnohých odradili od páchania trestných činov vo finančnej a drogovej distribučnej sfére.
Pavel Jacz

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Pavel Jacz

O AUTOROVI

Dlhoročný televízny redaktor

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 97

Celkové hodnotenie: 26.55

Priemerná čítanosť: 3337

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Minister Jaroslav Naď vidí priestor na zintenzívnenie spolupráce s Indiou

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v priestoroch rezortu prijal veľvyslanca Indickej republiky J. E. Shri Vanlalhuma. Pri…

  Ivan Jakeš zostal opäť bez Rely Dakar, o účasť ho obral nedostatok financií

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenský motocyklista Ivan Jakeš sa nepredstaví na budúcoročnej púštnej Rely Dakar v Saudskej Arábii. Pôvodne mal hájiť farby…

  Ombudsmanka sa pre sprevádzajúce osoby opäť obracia na hlavného hygienika

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová sa opäť obracia na hlavného hygienika SR Jána Mikasa so žiadosťou o…

  Nový prúd lávy na ostrove La Palma ohrozuje kostol a ďalšie domy

  0icon

  Los Llanos de Aridane 1. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)   Nový prúd lávy zo sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma v stredu ohrozoval…

  Výbuch bomby z druhej svetovej vojny zranil v Mníchove štyroch ľudí a prerušil železničnú dopravu

  0icon

  Berlín 1. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sven Hoppe)   Na stavenisku neďaleko rušnej železničnej trate v nemeckom Mníchove v stredu vybuchla bomba z druhej svetovej vojny. Štyri…

  Litva pre nápor migrantov zvažuje výnimočný stav aj na hraniciach s Poľskom

  0icon

  Vilnius 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Leonid Shcheglov/BelTA)   Litovská vláda v stredu oznámila, že požiada parlament, aby od 10. decembra vyhlásil na hraniciach s Poľskom výnimočný…

  NR SR odmietla návrhy o dekriminalizácii marihuany a redefinícii znásilnenia

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák, Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli v stredajšom hlasovaní tri novely…

  Mikulec: Požiadavkou konzília je, aby sa kontroly sústredili na územie SR, nie na hranice

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Policajné kontroly sa momentálne sústredia na dodržiavanie opatrení na území SR, tak, ako to požadujú odborníci. Na hraniciach…

  Regulované ceny plynu budú vyššie o desiatky centov až niekoľko eur mesačne

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Regulované ceny plynu sa v roku 2022 dostanú mierne nad úroveň regulovaných cien v roku 2020. Informoval o tom…

  Smer-SD iniciuje mimoriadne schôdze k zdravotníctvu a k cenám energií

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Opozičná strana Smer-SD iniciuje mimoriadne schôdze Národnej rady (NR) SR k zdravotníctvu a k zdražovaniu cien energií. V…

  TopDesať

  Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

  0 icon

  Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

  TOP 10 najnebezpečnejších drogových barónov všetkých čias

  0 icon

  Latinskú Ameriku v posledných rokoch ovládajú drogoví baróni. Hovorí sa, že zločin sa nevypláca, ale v priebehu rokov, nám títo drogoví magnáti ukázali opak. Títo muži a ženy vytvorili podzemné ekonomiky, prostredníctvom ktorých prúdilo milióny dolárov. A to nie raz ročne, ale každý týždeň alebo dokonca aj denne. Poď sa teda s nami pozrieť na…

  Vianočné darčeky: To najhoršie, čo ženy môžu dostať od muža

  0 icon

  Hneď v úvode chceme uviesť na pravú mieru, prečo sa v tomto článku venujeme len darčekom, ktorými obdarúvajú muži svoje polovičky. Dôvod je jednoduchý. Práve chlapi sú väčšinou tí, ktorí majú problém s výberom darov, potrebujú poradiť či usmerniť. Často očakávajú konkrétny nápad alebo tip. No mali by radšej zapojiť do nákupov trošku fantázie a kreativity. Preto…

  TOP 10 udalostí, ktoré prispeli k objavovaniu vesmíru

  0 icon

  Od začiatku nášho druhu, sme upierali naše pohľady k oblohe a snažili sa tým nájsť odpovede na rôzne otázky. Najskôr boli nebeské telesá v očiach ľudí označované za symboly bohov, ktoré k nim priraďovali. Od vtedy však máme za sebou dlhú cestu vývoja, kde sme dokázali do vesmíru poslať rakety, družice a rôzne iné telesá,…

  Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

  0 icon

  Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

  Armádny Magazín

  Ruské sieťovo centralizované zväzky. Nie je to nový druh vojsk, ale novinka je to určite

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – Dnes v noci sa na stránke RIA Novosti objavila správa, že v ruských ozbrojených silách sa objavili zväzky, ktoré sú spôsobilé viesť mohutné sieťovo-centrálne operácie.   Sieťovo-centrálny princíp predpokladá, že všetci účastníci bojovej operácie sa stanú súčasťou jednej siete výmeny údajov, čo im umožní dosiahnuť i

  Rusko začalo sériovú výrobu protilietadlového komplexu Gibka-S s ultrakrátkym dosahom

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – Ruský systém protivzdušnej obrany krátkeho a ultrakrátkeho dosahu „Gibka-S“ vstúpil do štádia sériovej výroby. Ako zdôraznil Rostec, ide o prvý systém protivzdušnej obrany typu VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) vyvinutý v Rusku.  

  Geniálna politika NATO. Lukašenko chce umiestniť jadrové zbrane na území Bieloruska

  0 icon

  Bielorusko, 1. december 2021 (AM) – Ako poznamenal bieloruský líder, stane sa tak, ak sa vo východnej Európe objavia jadrové hlavice. "Minsk ponúkne Moskve umiestnenie jadrových zbraní na území Bieloruska, ak NATO urobí podobný krok v Poľsku." Uviedol bieloruský vodca Alexander Lukašenko.   Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg už skôr povoli

  Ruský prezident Putin označil vývoj hypersonických zbraní za reakciu na akcie NATO

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – "Rusko začalo s vývojom hypersonických zbraní v reakcii na hrozby zo strany NATO." Uviedol na investičnom fóre "Rusko volá!" 30. novembra prezident krajiny Vladimir Putin.   Hlava štátu upozornila na to, že v Poľsku a Rumunsku boli rozmiestnené systémy protiraketo

  71 druhov munície. Česká armáda podporí domáceho výrobcu

  0 icon

  Česko, 1.december 2021 (AM) – Dňa 30. novembra 2021 bola medzi českým Ministerstvom obrany a českou spoločnosťou Sellier & Bellot uzavretá rámcová dohoda na dodávky 71 druhov malorážovej munície. Dohodu podpísali za ministerstvo obrany námestník pre riadenie sekcie vyzbrojovania a akvizícií Lubor Koudelka a za spoločnosť Sellier &am

  Svetlo sveta

  Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

  0 icon

  V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

  Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

  0 icon

  Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

  Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

  0 icon

  Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

  Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

  0 icon

  Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

  Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

  0 icon

  Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

  FOTO DŇA