Výzva exministra prijatá: Ako zabrániť úmrtiam, OTVORIŤ a zároveň vyhovieť tým, čo chcú lockdown

Vzhľadom na nové mutanty koronavírusu, proti ktorým ani vakcína nechráni, na ohromný nárast úmrtí od októbra a stále zimný február a marec je nevyhnutné preštudovať COVID19 politiky iných krajín, vziať do úvahy konštruktívnu kritiku a rastúce výhrady verejnosti. Výsledkom je zmena stratégie ako vyrovnať a znížiť krivku hospitalizácií bez ekonomického prepadu a obmedzenia slobôd nerizikových občanov, pre ktorých nakazenie nie je rizikom pre zdravotný systém. Tu je plán: DIO

 

1. Ľudia sú už unavení z lockdownových a testovacích opatrení, ktoré sú dlhodobo vnímané ako nezmyselné a represívne, až tak, že im odporujú. Ľuďom nemožno upierať základné sociálne potreby stretávania sa, lebo sme predsa spoločenské tvory. Vláda musí priznať, že urobila chyby, hoci sa radila s odborníkmi – tí vidia jediné riešenie v lockdownoch. Naozaj nemá význam robiť to isté, keď to nefunguje. Sú aj iní odborníci a tí radia ináč. Minister musí vymeniť svojich poradcov.

 

2. Vízia je návrat do normálu od apríla, keď je dostatočné slnečné žiarenie, čo znižuje šírenie vírusu a posilňuje imunitu. Rizikoví dovtedy by dovtedy nemali riskovať. Opatrenia nateraz treba zmeniť tak, aby chránené boli hlavne rizikové osoby. Je rozumnejšie a ekonomickejšie izolovať tých, ktorí sú ohrození ako tých, pre ktorých COVID nie je rizikom, aby sme im my ostatní mohli pomáhať.

 

3. Dôraz v prevencii treba presunúť z rúšok na odstup a zároveň na prevenciu hospitalizácií, ktorá je založená na posilňovaní imunity občanov.

 

 

Vláda musí dať zodpovednosť do rúk občanov. Situácia je horšia ako kedykoľvek predtým, úmrtnosť nám stále mierne narastá. MZ SR namiesto sekírovania ľudí sa musí sústrediť na zefektívnenie liečby COVID-19 a zlepšenie ambulantnej liečby na prevenciu hospitalizácií podľa Marikovho protokolu z USA. Zodpovednosť chrániť svoje zdravie a zdravie rizikových osôb, lebo ináč nemusí byť pre nich už miesto v nemocnici, je na občanoch. Tak to robia úspešne v krajinách, kde je oveľa nižšia úmrtnosť bez lockdownov, môže to skúsiť aj Slovensko.

 

DIO znamená následovné:

 

D – Vitamín D3 je jednoznačne faktor spôsobujúci rozvoj príznakov COVID u SARS-CoV-2 pozitívnych a zhoršenie ochorenia. Slovenské obyvateľstvo trpí v zime nedostatkom tohto vitamínu. Ministerstvo nájde spôsoby, ako ho čo najskôr dostať k obyvateľom. Hlavne rizikoví pacienti by si mali dávať 5 000 IU denne a pri potvrdení pozitivity alebo pri prvých príznakoch až po 50 000IU v priebehu prvých troch dní pre lepšiu absorpciu s magnéziom a selénom. Len toto je úspešná prevencia hospitalizácií. Vláda prezistí možnosti úhrady vitamínu D3 zo zdravotného poistenia alebo priameho nákupu pre rizikových, resp. sociálne odkázaných občanov. Nateraz občania môžu využiť výhodnú ponuku súkromnej firmy VitaSolaris, ktorá zdarmo distribuuje 365 000 IU vitamínu D v tabletách tým, čo sa zaregistrujú na jej webstránke – len za poštovné 1,95 Eur.

 

I – Izolácia rizikových obyvateľov

 

Je potrebné, aby sa izolovali rizikoví občania, buď nariadením vlády alebo odporúčaním. Výnimku pre voľný pohyb dostanú len osoby do 70 rokov a osoby bez chorôb, ktoré predstavujú vyššie riziko pre COVID-19. Rizikoví nebudú môcť ani do obchodu, len von na prechádzky a k lekárovi. Rodiny a komunity sa budú musieť o nich postarať, pomôcť im so zabezpečením nákupu ešte najbližší mesiac, kým nebude dosť slnka. Ľudia žijúci v jednej domácnosti s takýmito osobami by mali zabezpečiť ich oddelené bývanie alebo držať od nich odstup 2m aj doma, hoci na vlastné riziko. Občania, ktorí svojim nevládnym blízkym zabezpečujú starostlivosti, by sa mali spoločne izolovať. DSS budú mať špecifické podmienky pre zvýšenu ochranu s respirátormi a odstupom, príp. aj príplatok za izoláciu so starými klientami pre zamestnancov. Riešením môžu byť aj denné antigénové alebo iné neinvazívne testy zamestnancov DSS pri príchode do práce. S príchodom jari by bolo vhodné umožniť aj rizikovým nákup v obchode. Izolovať by sa pochopiteľne mali aj chorí.

 

O – Odstup všade

 

Odstup vždy mimo domova aspoň 1m, výnimka je len pre členov rodiny. Ak ide aj o rodiny, kde je členom riziková osoba alebo je zdieľaná spoločná domácnosť s rizikovou osobou na vlastnú zodpovednosť, ktorej neviete zabezpečiť izoláciu, dodržiavajte odstup 2 metre! Ak neviete dodržať odstup, noste rúško alebo respirátor.

 

 

Covid automat sa zruší a zruší sa povinnosť nosenia rúšok. Ostatný život sa otvorí s nejakými obmedzeniami počtu osôb a s nasledovnými odporúčaniami.

 

Testy: Testy budú k dispozícií obyvateľom, ktorí majú obavy o svojich rizikových blízkych. Pre deti vláda nakúpi čo najskôr bezkontaktné testy, ktoré budú k dispozícií, ale nie ako podmienka školskej dochádzky. Vo fabrikách, kde nie je možné dodržiavať odstup, môžu byť zamestnanci pretestovaní. Testovanie nebude podmienkou okrem prácu s rizikovými občanmi.

 

Stretávanie sa: Každý by mal znížiť mieru stretávania. Odporúča sa stretávať sa s inými vonku a vyhnúť sa návštevám viac ako 5 hostí alebo jedna väčšia rodina, ak je dosť priestoru na odstup 1m pre každého.

 

Verejná doprava: Vyhýbať sa cestovaniu MHD, autobusom a vlakom, ak sa to dá. V opačnom prípade dodržiavať 1m odstup, vetrať a príp. si dať rúško alebo respirátor.

 

Obchody: Všetky obchodné centrá a obchody musia mať obmedzenie na počet zákazníkov. V obchodných centrách nemôže byť viac osôb ako je Xm2 na spoločnú plochu mimo obchodíkov.

 

Školy a škôlky: Školy sa otvoria a budú učiť deti odstup. Krúžky a športové aktivity sa znova umožnia.

 

Prevádzky: Otvoria sa reštaurácie, kaviarne a bary s obmedzením do 21h. Podmienkou je dodržiavanie odstupu medzi stolmi 2m a za stolom môžu sedieť len 4 osoby. Striktné dodržiavanie 1m odstupu medzi osobami, ktoré nie sú z tej istej domácnosti. Alkohol je možné predávať iba osobám, ktoré konzumujú varené jedlo. Všetci hostia musia sedieť a alkohol sa podáva za stolom.

 

Fitness a wellness centrá sa môžu otvoriť s podmienkou dodržiavania odstupu. Lyžiarske, zábavné a detské centrá sa otvoria s dôrazom na odstup. Koncerty s výnimkou takých, kde sa sedí alebo stojí s odstupom. Kaderníctva, pedikúry, masáže a pod. musia používať dezinfekciu pri poskytovaní svojich služieb a pri kontakte kde sa nedá dodržať 1m odstup od tváre.

 

Kostoly: Odstup 1m medzi stojacimi či sediacimi. Podávanie prijímania aj pod obidvoma spôsobmi, ale s jednotlivými lyžičkami.

 

Oslavy: Rodinné oslavy ako svadby, krstiny, pohreby a iné, príp. aj výročia umožnené len s odstupom 1m a len pre nerizikových v prevádzkach alebo von. Maximálna účasť je 100 osôb v závislosti od veľkosti prevádzky, pri dodržiavaní odstupu stolov.

 

Športové aktivity: Dospelí môžu participovať v športových podujatiach vonku za podmienky, že môžu dodržiavať potrebný odstup.

 

Režim na hraniciach: Vzhľadom na britský variant, ktorý tu už máme a sami sme nebezpečná krajina, stačilo by poučenie na hranici – držať odstup 14 dní a ísť len tam, kde je to nevyhnutné. Pri prvých príznakoch kontaktovať lekára, absolvovať antigénny test a izolovať sa. Pre ohrozenie juhoafrickým či brazílskym variantom by azda malo zmysel vyžadovať domácu karanténu, ale varianty budú aj v budúcnosti. Stále by sme museli byť zatvorení, aby sme si niečo neimportovali.

 

Na záver, aj tieto uvedené reštrikcie treba odstrániť pre nerizikových od apríla. Rizikoví sa potom musia riadiť podľa odporúčaní a vlastného uváženia o svojom zdraví. Poučili sme sa, že nemožno všetko vsádzať na vakcínu aj vzhľadom na schopnosť rýchlej mutácie vírusu, lebo potom stále budeme potrebovať nové a nové vakcíny aj s ich rizikami ale aj lockdowny. Javí sa ako účinnejšie aj finančne výhodnejšie zamerať sa na posilňovanie imunity ľudí a pomoc rizikovým k zmene životného štýlu. Jednotlivé vakcíny zaberajú len na jednotlivé varianty, pričom investovanie do vitamínov a minerálov znamená dobrú šancu zdolať akúkoľvek chorobu i variant bez komplikácií a hospitalizácií. Keď ľudia majú dostatok vitamínu D3, teda keď je leto, je prekonanie COVID-19 podstatne miernejšie a vytvára sa prirodzená imunita na desaťročia. Hoci by sa aj v budúcnosti znovu nakazili zmutovaným vírusom aj s príznakmi, tie sú len mierne u tých, čo už majú imunitu voči pôvodnému vírusu.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jana Tutková

O AUTOROVI

Som predsedníčkou Centra pre bioetickú reformu, ktoré bojuje za slobodnú spoločnosť, kde je právo na život, na telesnú integritu a súkromný majetok rešpektované v zákonoch. www.pravonazivot.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 62

Celkové hodnotenie: 6.26

Priemerná čítanosť:

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Zníženie exekučných zrážok pomôže státisícom ľudí, tvrdí Kollár

  0icon

  Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Dano Veselský)   Vládou schválené zníženie exekučných zrážok z príjmov dlžníkov pomôže v situácii, keď narastajú životné náklady státisícom…

  Desať rokov od Kaddáfího smrti túžia mnohí, aby znova žil

  0icon

  Tripolis 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia,Pixabay)   Desať rokov po smrti niekdajšieho diktátora Muammara Kaddáfího túži mnoho obyvateľov Líbye po návrate stability z éry jeho dlhoročného…

  Nick Rolovich sa odmietol zaočkovať proti koronavírusu, musel preto skončiť ako tréner na WSU

  0icon

  Washington 20. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Young Kwak)   Nick Rolovich už nie je trénerom tímu amerického futbalu na Washington State University v USA. Ani po opakovanom…

  Kollár aj dnes vykázal opozičného poslanca Petra Krupu z rokovacej sály

  0icon

  Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) aj dnes vykázal opozičného poslanca Petra Krupu (ĽSNS)…

  Sociálna poisťovňa vypláca viac materských dávok ako tehotenských, mamičky na tehotenskú dávku zrejme zabúdajú

  0icon

  Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Novú tehotenskú dávku dostalo zo Sociálnej poisťovne v období od mája do septembra tohto roka priemerne mesačne takmer 19-tisíc…

  V Nemecku zadržali 2 bývalých vojakov, ktorí plánovali založiť skupinu žoldnierov

  0icon

  Berlín 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nemecká polícia zadržala v stredu dvoch bývalých vojakov pre obvinenia, že sa pokúsili o vytvorenie "teroristickej" polovojenskej skupiny so…

  Filip k dianiu okolo Zemana: Ani najväčšie hyeny, v dobe keď Havla operovali v Rakúsku, si nedovolili organizovať lov

  0icon

  Praha 20. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Vojtěch Filip si nebral servítku pred ústa pri komentovaní situácie okolo zdravia prezidenta Miloša Zemana. Ide vraj o pokus…

  Osobitný výbor navrhol obžalovať Stevea Bannona z pohŕdania Kongresom

  0icon

  Washington 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-J. Scott Applewhite,SITA/AP-John Raoux)   Americkí zákonodarcovia vyšetrujúci januárový útok na americký Kapitol sa v utorok jednomyseľne zhodli, že politický stratég…

  Gastro prevádzky fungujú v neistote, bez pomoci hrozí podľa AZZZ krach a prepúšťanie

  0icon

  Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR–Pavel Neubauer)   Slovenské gastropodniky si počas uplynulého obdobia neboli schopné podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) vytvoriť dostatočné…

  Harmonizovaná inflácia v septembri dosiahla 4 %

  0icon

  Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rast cien potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. V septembri medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla…

  TopDesať

  5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

  0 icon

  Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

  Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

  0 icon

  O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

  Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

  0 icon

  Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

  10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

  0 icon

  Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

  Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

  0 icon

  Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

  Armádny Magazín

  Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

  0 icon

  Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

  Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

  0 icon

  USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

  Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

  0 icon

  USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

  Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

  0 icon

  Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

  Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

  0 icon

  Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

  Svetlo sveta

  Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

  0 icon

  Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

  Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

  0 icon

  Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

  Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

  0 icon

  Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

  Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

  0 icon

  Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

  Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

  0 icon

  The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

 • icon FOTO DŇA