Výzva exministra prijatá: Ako zabrániť úmrtiam, OTVORIŤ a zároveň vyhovieť tým, čo chcú lockdown

Vzhľadom na nové mutanty koronavírusu, proti ktorým ani vakcína nechráni, na ohromný nárast úmrtí od októbra a stále zimný február a marec je nevyhnutné preštudovať COVID19 politiky iných krajín, vziať do úvahy konštruktívnu kritiku a rastúce výhrady verejnosti. Výsledkom je zmena stratégie ako vyrovnať a znížiť krivku hospitalizácií bez ekonomického prepadu a obmedzenia slobôd nerizikových občanov, pre ktorých nakazenie nie je rizikom pre zdravotný systém. Tu je plán: DIO

 

1. Ľudia sú už unavení z lockdownových a testovacích opatrení, ktoré sú dlhodobo vnímané ako nezmyselné a represívne, až tak, že im odporujú. Ľuďom nemožno upierať základné sociálne potreby stretávania sa, lebo sme predsa spoločenské tvory. Vláda musí priznať, že urobila chyby, hoci sa radila s odborníkmi – tí vidia jediné riešenie v lockdownoch. Naozaj nemá význam robiť to isté, keď to nefunguje. Sú aj iní odborníci a tí radia ináč. Minister musí vymeniť svojich poradcov.

 

2. Vízia je návrat do normálu od apríla, keď je dostatočné slnečné žiarenie, čo znižuje šírenie vírusu a posilňuje imunitu. Rizikoví dovtedy by dovtedy nemali riskovať. Opatrenia nateraz treba zmeniť tak, aby chránené boli hlavne rizikové osoby. Je rozumnejšie a ekonomickejšie izolovať tých, ktorí sú ohrození ako tých, pre ktorých COVID nie je rizikom, aby sme im my ostatní mohli pomáhať.

 

3. Dôraz v prevencii treba presunúť z rúšok na odstup a zároveň na prevenciu hospitalizácií, ktorá je založená na posilňovaní imunity občanov.

 

 

Vláda musí dať zodpovednosť do rúk občanov. Situácia je horšia ako kedykoľvek predtým, úmrtnosť nám stále mierne narastá. MZ SR namiesto sekírovania ľudí sa musí sústrediť na zefektívnenie liečby COVID-19 a zlepšenie ambulantnej liečby na prevenciu hospitalizácií podľa Marikovho protokolu z USA. Zodpovednosť chrániť svoje zdravie a zdravie rizikových osôb, lebo ináč nemusí byť pre nich už miesto v nemocnici, je na občanoch. Tak to robia úspešne v krajinách, kde je oveľa nižšia úmrtnosť bez lockdownov, môže to skúsiť aj Slovensko.

 

DIO znamená následovné:

 

D – Vitamín D3 je jednoznačne faktor spôsobujúci rozvoj príznakov COVID u SARS-CoV-2 pozitívnych a zhoršenie ochorenia. Slovenské obyvateľstvo trpí v zime nedostatkom tohto vitamínu. Ministerstvo nájde spôsoby, ako ho čo najskôr dostať k obyvateľom. Hlavne rizikoví pacienti by si mali dávať 5 000 IU denne a pri potvrdení pozitivity alebo pri prvých príznakoch až po 50 000IU v priebehu prvých troch dní pre lepšiu absorpciu s magnéziom a selénom. Len toto je úspešná prevencia hospitalizácií. Vláda prezistí možnosti úhrady vitamínu D3 zo zdravotného poistenia alebo priameho nákupu pre rizikových, resp. sociálne odkázaných občanov. Nateraz občania môžu využiť výhodnú ponuku súkromnej firmy VitaSolaris, ktorá zdarmo distribuuje 365 000 IU vitamínu D v tabletách tým, čo sa zaregistrujú na jej webstránke – len za poštovné 1,95 Eur.

 

I – Izolácia rizikových obyvateľov

 

Je potrebné, aby sa izolovali rizikoví občania, buď nariadením vlády alebo odporúčaním. Výnimku pre voľný pohyb dostanú len osoby do 70 rokov a osoby bez chorôb, ktoré predstavujú vyššie riziko pre COVID-19. Rizikoví nebudú môcť ani do obchodu, len von na prechádzky a k lekárovi. Rodiny a komunity sa budú musieť o nich postarať, pomôcť im so zabezpečením nákupu ešte najbližší mesiac, kým nebude dosť slnka. Ľudia žijúci v jednej domácnosti s takýmito osobami by mali zabezpečiť ich oddelené bývanie alebo držať od nich odstup 2m aj doma, hoci na vlastné riziko. Občania, ktorí svojim nevládnym blízkym zabezpečujú starostlivosti, by sa mali spoločne izolovať. DSS budú mať špecifické podmienky pre zvýšenu ochranu s respirátormi a odstupom, príp. aj príplatok za izoláciu so starými klientami pre zamestnancov. Riešením môžu byť aj denné antigénové alebo iné neinvazívne testy zamestnancov DSS pri príchode do práce. S príchodom jari by bolo vhodné umožniť aj rizikovým nákup v obchode. Izolovať by sa pochopiteľne mali aj chorí.

 

O – Odstup všade

 

Odstup vždy mimo domova aspoň 1m, výnimka je len pre členov rodiny. Ak ide aj o rodiny, kde je členom riziková osoba alebo je zdieľaná spoločná domácnosť s rizikovou osobou na vlastnú zodpovednosť, ktorej neviete zabezpečiť izoláciu, dodržiavajte odstup 2 metre! Ak neviete dodržať odstup, noste rúško alebo respirátor.

 

 

Covid automat sa zruší a zruší sa povinnosť nosenia rúšok. Ostatný život sa otvorí s nejakými obmedzeniami počtu osôb a s nasledovnými odporúčaniami.

 

Testy: Testy budú k dispozícií obyvateľom, ktorí majú obavy o svojich rizikových blízkych. Pre deti vláda nakúpi čo najskôr bezkontaktné testy, ktoré budú k dispozícií, ale nie ako podmienka školskej dochádzky. Vo fabrikách, kde nie je možné dodržiavať odstup, môžu byť zamestnanci pretestovaní. Testovanie nebude podmienkou okrem prácu s rizikovými občanmi.

 

Stretávanie sa: Každý by mal znížiť mieru stretávania. Odporúča sa stretávať sa s inými vonku a vyhnúť sa návštevám viac ako 5 hostí alebo jedna väčšia rodina, ak je dosť priestoru na odstup 1m pre každého.

 

Verejná doprava: Vyhýbať sa cestovaniu MHD, autobusom a vlakom, ak sa to dá. V opačnom prípade dodržiavať 1m odstup, vetrať a príp. si dať rúško alebo respirátor.

 

Obchody: Všetky obchodné centrá a obchody musia mať obmedzenie na počet zákazníkov. V obchodných centrách nemôže byť viac osôb ako je Xm2 na spoločnú plochu mimo obchodíkov.

 

Školy a škôlky: Školy sa otvoria a budú učiť deti odstup. Krúžky a športové aktivity sa znova umožnia.

 

Prevádzky: Otvoria sa reštaurácie, kaviarne a bary s obmedzením do 21h. Podmienkou je dodržiavanie odstupu medzi stolmi 2m a za stolom môžu sedieť len 4 osoby. Striktné dodržiavanie 1m odstupu medzi osobami, ktoré nie sú z tej istej domácnosti. Alkohol je možné predávať iba osobám, ktoré konzumujú varené jedlo. Všetci hostia musia sedieť a alkohol sa podáva za stolom.

 

Fitness a wellness centrá sa môžu otvoriť s podmienkou dodržiavania odstupu. Lyžiarske, zábavné a detské centrá sa otvoria s dôrazom na odstup. Koncerty s výnimkou takých, kde sa sedí alebo stojí s odstupom. Kaderníctva, pedikúry, masáže a pod. musia používať dezinfekciu pri poskytovaní svojich služieb a pri kontakte kde sa nedá dodržať 1m odstup od tváre.

 

Kostoly: Odstup 1m medzi stojacimi či sediacimi. Podávanie prijímania aj pod obidvoma spôsobmi, ale s jednotlivými lyžičkami.

 

Oslavy: Rodinné oslavy ako svadby, krstiny, pohreby a iné, príp. aj výročia umožnené len s odstupom 1m a len pre nerizikových v prevádzkach alebo von. Maximálna účasť je 100 osôb v závislosti od veľkosti prevádzky, pri dodržiavaní odstupu stolov.

 

Športové aktivity: Dospelí môžu participovať v športových podujatiach vonku za podmienky, že môžu dodržiavať potrebný odstup.

 

Režim na hraniciach: Vzhľadom na britský variant, ktorý tu už máme a sami sme nebezpečná krajina, stačilo by poučenie na hranici – držať odstup 14 dní a ísť len tam, kde je to nevyhnutné. Pri prvých príznakoch kontaktovať lekára, absolvovať antigénny test a izolovať sa. Pre ohrozenie juhoafrickým či brazílskym variantom by azda malo zmysel vyžadovať domácu karanténu, ale varianty budú aj v budúcnosti. Stále by sme museli byť zatvorení, aby sme si niečo neimportovali.

 

Na záver, aj tieto uvedené reštrikcie treba odstrániť pre nerizikových od apríla. Rizikoví sa potom musia riadiť podľa odporúčaní a vlastného uváženia o svojom zdraví. Poučili sme sa, že nemožno všetko vsádzať na vakcínu aj vzhľadom na schopnosť rýchlej mutácie vírusu, lebo potom stále budeme potrebovať nové a nové vakcíny aj s ich rizikami ale aj lockdowny. Javí sa ako účinnejšie aj finančne výhodnejšie zamerať sa na posilňovanie imunity ľudí a pomoc rizikovým k zmene životného štýlu. Jednotlivé vakcíny zaberajú len na jednotlivé varianty, pričom investovanie do vitamínov a minerálov znamená dobrú šancu zdolať akúkoľvek chorobu i variant bez komplikácií a hospitalizácií. Keď ľudia majú dostatok vitamínu D3, teda keď je leto, je prekonanie COVID-19 podstatne miernejšie a vytvára sa prirodzená imunita na desaťročia. Hoci by sa aj v budúcnosti znovu nakazili zmutovaným vírusom aj s príznakmi, tie sú len mierne u tých, čo už majú imunitu voči pôvodnému vírusu.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jana Tutková

O AUTOROVI

Som predsedníčkou Centra pre bioetickú reformu, ktoré bojuje za slobodnú spoločnosť, kde je právo na život, na telesnú integritu a súkromný majetok rešpektované v zákonoch. www.pravonazivot.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 81

Celkové hodnotenie: 11.01

Priemerná čítanosť: 10123

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Nový spôsob komunikácie? Heger v statuse vyrozprával "rozprávku". Matovič zverejnil báseň Mor ho!

  0icon

  Bratislava 5 júla 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) je okrem iného známy aj svojimi statusmi na sociálnej sieti Facebook. Tým posledným ale…

  Raši Hegerovi: Nepreháňajte to so slnkom, aj opaľovať sa musíte vedieť a hlavne, prosím, keď ležíte hodiny na slnku, nevypisujte statusy...

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:   Richar Raši (Hlas-SD) sa v jednom zo svojich príspevkov pustil do premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Dôvodom sú premiérove výroky…

  Svetová tenisová asociácia udelila Wimbledonu a Britskej tenisovej asociácii vysokú pokutu zo zaujímavého dôvodu

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Svetová tenisová asociácia udelila Wimbledonu a Britskej tenisovej asociácii (LTA) pokutu v celkovej výške 1 milión dolárov za zákaz…

  Ukrajinskí vojaci sú demoralizovaní a majú ťažké straty - spoveď dôstojníka

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Novinár z Politico Christopher Miller publikoval na Twitteri príbeh ukrajinského dôstojníka, ktorý bojoval v Luhanskej oblasti Pred niekoľkými…

  Hlavné udalosti z vojny na Ukrajine

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Guchek/BelTA Pool Photo via AP, TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   V tomto článku vás budeme v…

  Príprava na ďalšiu vlnu pandémie? Rezort zdravotníctva posúdi možnosť očkovania v lekárňach

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR posúdi možnosť zmeny legislatívy pre zavedenie očkovania v lekárňach. Ako informuje TASR, rezort tento krok…

  Na Haďom ostrove je znova vlajka Ukrajiny. Jej príbeh je však trochu bizarný. Nevlaje a ostrov nie je Ukrajinou obsadený

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   O Hadí ostrov sa viedli ťažké boje. Najprv ho obsadili na začiatku špeciálnej operácie ruskí vojaci, no po tom,…

  Škandál okolo výrokov ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Andrija Melnyka na podporu Banderu pokračuje

  0icon

  Bratislava 5. júla 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Felix Klein, nemecký vládny komisár pre boj proti antisemitizmu, ostro kritizoval veľvyslanca a navrhol, aby sa o "prípade Melnyk"…

  Chmelár: Samotné „historické“ závery NATO mi pripadajú ako úlety šialencov, ktorí nie sú schopní vnímať realitu

  0icon

  Bratislava 4. júla 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Analytik Eduard Chmelár sa na sociálnej sieti vyjadril k samitu NATO v Madride. Jeho názor prinášame v plnom znení…

  Streľba v Chicagu: V sprievode ku Dňu nezávislosti zomrelo najmenej 6 ľudí

  0icon

  Bratislava 4. júla 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   V sprievode ku Dňu nezávislosti na predmestí Chicaga sa strieľalo. Radnica mesta potvrdila najmenej šesť obetí, ďalších 24…

  TopDesať

  Ako vyzerá psychiatrická liečebňa? Toto sú reálne skúsenosti

  0 icon

  Ľudia si často myslia, že psychiatrická liečebňa vyzerá ako vo filme. Táto žena sa však rozhodla zdieľať svoje reálne skúsenosti z pobytu v takejto nemocnici, aby ukázala ľuďom, ako to vyzerá v skutočnosti a že to nie je až také zlé. Si zvedavý, čo sa skrýva za dverami s nápisom…

  Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

  0 icon

  Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

  Ako vyzerá Bajkal - najstaršie a najhlbšie jazero sveta - v zime?

  0 icon

  Jazero Bajkal je najväčšou pýchou Ruska. Ide o najhlbšie a najčistejšie jazero na celej planéte. No ako vyzerá tento prírodný skvost v zime? Jeho neuveriteľné čistá voda vytvára v zime krásny rozprávkový svet. Ľad zakrývajúci jazero je až neprirodzene priezračný. Čistotu narúšajú len metánové a kyslíkové bubliny z vodných rastlín, ktoré vytvárajú…

  Machu Picchu: Stratené mesto Inkov. 3. časť

  0 icon

  Hiram Bingham z Yaleovej univerzity zostal až do smrti presvedčený, že objavil mesto Vilcabamba, legendárne posledné útočisko porazenej inskej ríše. Na jednej z jeho pôvodných fotografií môžeme vidieť príkrov mrakov, ktoré sa spúšťajú na záhadnú citadelu. Pokračujeme treťou časťou článku. Poloha mesta v sedle medzi dvoma horami - teda medzi…

  Desivé príbehy z Košíc a okolia: Vyčíňa tam duch?

  0 icon

  Asi každý z nás pozná nejaký ten strašidelný príbeh o duchoch. A či na duchov veríš alebo nie, niektoré veci sa môžu len ťažko vysvetliť reálne. Dnes ti prinášame tieto desivé príbehy, ktoré pochádzajú z Košíc a okolia. Tieto príbehy v tebe s určitosťou vyvolajú zimomriavky. Dóm svätej Alžbety - pýcha mesta Košice

  Armádny Magazín

  Manželky ukrajinských militantov zo skupiny Medvede SS, ktorí sa vzdali v Mariupole, bijú na poplach

  0 icon

  Ukrajina, 4.júla 2022 (AM) – "Jednotka medveďov bola odvezená neznámym smerom. Neviem, kde sú alebo čo sa s nimi stalo," povedala Marina Kravcovová na tlačovej konferencii."   Zajatých ukraj

  The Independent: Armáda Ozbrojených síl Ukrajiny označila službu na východnom fronte za „peklo na zemi“

  0 icon

  USA, 4.júla 2022 (AM) – Vojaci berú drogy, aby sa vyrovnali so stresom. Pre ukrajinskú armádu sa služba na východnom fronte stala „peklom na zemi“. Píše o tom britské vydanie The Independent po rozhovore s niekoľkými bojovníkmi Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí súhlasili s rozhovorom len pod podmienkou anonymity. Uviedli, že o

  Skupina modernizovaných frontových bombardérov Su-34M vstúpila do služby na východe Ruska

  0 icon

  Rusko, 4.júla 2022 (AM) – Podľa správy lietadlá dorazili k jednej z bombardovacích jednotiek letectva a protivzdušnej obrany rozmiestnených na území Chabarovsk. Počet lietadiel v dávke nie je hlásený, bombardéry už boli prijaté ženijným a technickým personálom jednotky a uvedené do prevádzky. Všetky lietadlá boli dodané ako súčasť štátneho obrann

  "Priznať že sa mýliš niekedy bolí." Izraelský vojenský expert o precitnutí Západu k udalostiam na Ukrajine

  0 icon

  Izrael, 4.júla 2022 (AM) – Koľkokrát si globálny Západ vylámal zuby pri pokuse poraziť „kolos s hlinenými nohami“ z východu. Rusko, Sovietsky zväz, Ruská federácia... Obrovský, no podľa Západu „slabý“ štát, ktorý bol vždy hrčou v hrdle osvietenej Európy. Veril v Boha iným spôsobom. Zaobchádzal so západnými „hodnotami“ iným spôsobom. Žili len…

  Američania oslavujú jeden z posledných Dní nezávislosti

  0 icon

  USA, 4.júla 2022 (AM) – "Bojkotujte 4. júla!" - táto výzva sa za posledných pár dní stala jednou z najpopulárnejších a najdiskutovanejších na sociálnych sieťach v Amerike. Až donedávna bolo ťažké si to predstaviť - Deň nezávislosti bol pre rôzne kategórie Američanov taký zjednocujúci. V rôznych častiach Spojených štátov bolo možn

  Svetlo sveta

  Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

  0 icon

  Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

  0 icon

  Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

  26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

  0 icon

  Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

  Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

  0 icon

  Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

  FOTO DŇA