Predseda parlamentu Boris Kollár sa pre denník Postoj vyjadril, že jeho strana Sme rodina nedopustí, aby sa očkovanie stalo podmienkou pre zamestnanie. No faktom je, že mnoho ľudí už nemá chuť strácať čas testovaním každý týždeň a niektorí už očkovanie preto podstúpili, ďalší by si ho dali len, aby mali pokoj. Pritom o mesiac tu bude dosť slnka, keď postupne COVID vymizne, ako v minulom roku v lete bez vakcíny všade v Európe.
Testovanie sa stalo nástrojom, ako si vláda chce zabezpečiť dosiahnutie svojho cieľa 60-80% preočkovanosti populácie proti COVID-19. Dokonca to bude dobrovoľné, lebo väčšine prasknú nervy a povedia si, že už sa nechcú s testovaním ďalej otravovať. Ďalšou motiváciou má byť, že až potom môže skončiť núdzový stav, ako sme sa nedávno dozvedeli, keď vláda odhalila svoje zámery poslancom pred hlasovaním o núdzovom stave.
Každopádne núdzový stav by mal skončiť najneskôr, keď všetci zo skupiny rizikových, ktorí sú ochotní, budú zaočkovaní. Nerizikoví vedia COVID-19 prekonať bez vážnych komplikácií, väčšina dokonca aj bez príznakov. Mnohí už ochorenie aj majú za sebou a získali dlhoročnú imunitu. Štúdia koncom novembra z 3 osád ukázala, že až 44% Rómov malo protilátky, hoci 33% ani nevedelo, že to prekonalo. Ovtedy nie je známe, aby prebehli podobné prieskumy, hoci sú nanajvýš potrebné.
Tí, ktorí ochorenie už prekonali, majú od testovania na chvíľu pokoj. Na základe krvného testu na protilátky dostávajú potvrdenie od svojho lekára o prekonaní COVID-19. Zatiaľ je platné na 3 mesiace, ale už najnovšie štúdie potvrdzujú, že prirodzená imunita po prekonaní COVID-19 je najmenej na 8 mesiacov a podľa presnejších testov sa ukazuje na dlhé roky až desaťročia. Je otázne, kedy sa ministerstvo zas rozhýbe, aby aj potvrdenia o imunite boli podľa najnovších vedeckých poznatkov.
Stále platí, že väčšina nakazených prekoná ochorenie pomerne ľahko. Dnes ľudia vedia aj o možnosti posilnenia imunity, aby v prípade ochorenia mali ľahký priebeh a nemuseli do nemocnice. Pri prvých príznakoch sa odporúča postupovať podľa účinného liečebného protokolu (pozrieť tu), ktorý je už aj v slovenčine, hoci naše ministerstvo zdravotníctva sa stále nezmohlo ho preložiť a používať.
Graf 1 Miera počtu COVID19 úmrtí na počet pozitívnych prípadov k 13.2.2021 pre osoby do 64 rokov
Mladí ľudia majú prakticky nulovú šancu úmrtia na COVID (graf vyššie), keď ochorejú a preto vakcínu ani nepotrebujú. Okrem toho, že vakcína nechráni pred všetkými variantami, poskytuje len krátkodobú ochranu (nie je úplne známa dĺžka, hovorí sa len o sezónnej ochrane na cca 6 mesiacov) na rozdiel od prekonania COVID-19, čo pre mnoho ľudí má ľahší a kratší priebeh ako chrípka (u detí COVID19 býva úplne bezpríznakový).
Na prirodzenej imunite sa veľa nezarobí, zarobiť sa dá na pravidelnom preočkovávaní sa, ktoré nie je ale bez rizík. Tie dlhodobé riziká sú pritom neznáme, ale mnohí odborníci upozorňujú na pravdepodobnosť zvýšenia autoimúnnych ochorení ako následok týchto očkovaní. Zámer je, aby sme sa o dlhodobejších rizikách ani nedozvedeli, nakoľko už začalo preočkovávanie účastníkov placebo skupiny v klinických štúdiach mRNA vakcín a podporuje sa kombinovanie dávok vakcín, po čom už nebude jasné, ktorá vakcína je ako bezpečná (viac tu).
Graf 2 Miera počtu COVID19 úmrtí na počet pozitívnych prípadov – modrá muži, ružová ženy
Na ďalšom grafe je vypočítaná šanca na úmrtie podľa vekovej skupiny, ak sa osoba nakazí koronavírusom. Až vo veku 55-60 rokov je šanca 1,6% pre mužov, no len 0,65% pre ženy, že zomrú na COVID19, keď sa nakazia. Čím staršia osoba, tým vyššia šanca zomrieť na COVID19 po nakazení u nás na Slovensku. Pozitívnejšie to vyzerá v iných krajinách, kde majú efektívnejšiu liečbu a prevenciu zameranú na posilňovanie imunity a dokonca fungujú bez lockdownov (Fínsko, Nórsko, Estónsko atď. – viac tu)
Graf 3 Celkový počet úmrtí podľa veku za rok 2020 s vyznačením úmrtí na COVID19
Posledný graf zobrazuje počet všetkých úmrtí v roku 2020 pre jednotlivé vekové kategórie. Najviac žien (ružová) zomrelo vo veku 85-89 a najviac mužov (modrá) vo veku 70-74 rokov zo všetkých príčin. Úmrtia na COVID19 sú vyznačené čiernou farbou a predstavujú malý zlomok zo všetkých úmrtí.