Prekvapivé výsledky ankety: „Je dopyt po suverenistickej strane silný?“

Týždeň pred Vianocami (18.12.2020) tím iniciátorov zverejnil anketu na zistenie názorov ľudí na tému, či je dopyt po suverenistickej strane silný (tu: Je dopyt po novej suverenistickej strane silný? Ako zabrániť zopakovaniu národnej tragédie? – Hlavné správy – Blog (hlavnespravy.sk)). Vyhodnocovací tím poskytol iniciátorom predbežné výsledky už začiatkom roka, ale dlhší čas si vyžiadali dodatočné analýzy. Výsledky sú naozaj prekvapujúce aj pre samotných iniciátorov. Predbežné výsledky boli v stručnom texte poslané všetkým, ktorí splnili podmienky na zaradenie do vyhodnotenia ankety. V tabuľkovej forme disponuje komplexnou analýzou iniciačný tím.

Vyhodnocovací tím posudzoval v prvom rade takmer 200 účastníkov ankety, ktorí odpovedali na väčšinu zo 7 otázok zaslaním odpovedí na tento účel určenú e-mailovú adresu. Z výsledkov vyplýva, že napriek existencii viac ako 150 strán a straničiek si až 93% účastníkov spĺňajúcich kritériá zaradenia do vyhodnotenia ankety myslí, že nemajú koho voliť. Inými slovami sú presvedčení, že existuje priestor na vytvorenie suverenistickej strany republikánskeho typu. Veľká časť z anketárov poslala aj komentáre. Z týchto vyplýva, že nový typ strany bude musieť rešpektovať medzi slovenskými voličmi silný dopyt po téme komplexnej bezpečnosti, celkovej spravodlivosti a sociálnej citlivosti.

Veľmi prekvapujúci bol aj výsledok záujmu o členstvo v takej strane. Viac ako 46% zaradených účastníkov má záujem o členstvo v takej strane, pričom ďalších 15% má záujem o aktívne pôsobenie bez členstva, čo mnohé existujúce strany umožňujú v rôznych formách aktívnych sympatizantov. Z nezaradených je záujem o podporu takej strany bez členstva až 25%, keďže medzi nimi je o niečo nižší záujem o členstvo. Z výsledkov zaradených anketárov vyplýva, že ak taká strana vznikne, nebude mať žiadny problém s vyzbieraním potrebného počtu podpisov podľa príslušného zákona. Prakticky len záväzok ľudí, ktorí sa zaradili do ankety zabezpečuje takmer 9 tisíc podpisov.

Prekvapujúci bol tiež výrazný záujem o finančnú podporu vzniku suverenistickej strany. Veľká časť účastníkov (viac ako tretina) je ochotná poskytnúť dary vo väčšej výške ako uvedených 10 eur, ale takmer celá zvyšná časť by vznik podporila pôžičkou vo výške 10 eur a viac, ktorú by po získaní štátneho príspevku za mandát strana vrátila podporovateľom. Teda tým voličom, ktorí prispeli na získanie mandátu pre stranu. V komentároch je nápad vítaný. Vysoká väčšina účastníkov je ochotná aktívne pomáhať vo volebnej kampani.

Medzi osobnosťami, ktoré účastníci považujú za suverenistov sa zaradili prakticky všetci významní podporovatelia vlasteneckej politiky. Dovedna účastníci identifikovali viac ako 150 osobností, teda viac ako je mandátov do NR SR. Popri menách boli často spomínané aj inštitúcie, ktoré sa prejavili v minulosti suverensticky, napríklad ZSI Korene, Štúrova spoločnosť aj iniciatíva Nitrianska deklarácia. Veľmi často sú menovite spomenutí otcovia štátnosti, najčastejšie meno autora blogu, ale veľmi často aj Vladimír Mečiar a Jozef Prokeš.

Do vyhodnotenia v tabuľkovej forme vyhodnocovací tím nemohol zaradiť takmer 400 ďalších komentátorov na tému ankety na všetkých dostupných skupinách najmä na facebooku, vrátane fb stránky autora. Išlo o odpovede formou komentárov na jednu až dve otázky, najčastejšie o tom, či je tento typ strany potrebný. Prekvapujúco, až dve tretiny komentárov bolo jednoznačne pozitívnych, len malá časť v jednociferných percentách jednoznačne negatívnych. Vyhodnotená bola aj diskusia a posielanie postojov k otázkam inými formami, vrátane komentárov pod blogmi, článkami, ale tiež cestou SMS správ a iných e-mailov, ku ktorým sa vyhodnocovací tím dostal. Išlo o viac ako 350 ďalších zdrojov, z ktorých niektoré sa vyjadrili k viacerým otázkam. Rozhodujúci postoj k vzniku suverenistickej strany koreloval s predchádzajúcou nezaradenou skupinou, čiže podpora bola približne dvojtretinová, dobrú úroveň mala v obidvoch skupinách ochota finančne podporiť vznik.

Vyhodnocovací tím z výsledkov konštatoval, že úvodnú etapu existencie suverenistickej strany vrátane konania ustanovovacieho snemu by dokázali zvládnuť len zo získaných finančných zdrojov, teda bez oligarchického vydierania.

Po vyhodnotení predbežných výsledkov sa vyhodnocovací tím sústredil na vyhodnotenie charakteru účastníkov ankety vo všetkých skupinách. Dovedna išlo o vzorku asi 950 ľudí. Na základe komplikovanej metodiky je možné konštatovať nasledujúce závery: nadpolovičná väčšina účastníkov podľa všetkého boli voliči strany Vlasť a SNS, v tom malá časť ostatných malých strán. Pre pätinu nebolo možné zistiť ich predchádzajúcu politickú orientáciu. Ostatní boli väčšinou spomedzi nevoličov a sklamaných voličov súčasnej vládnej koalície. Viac ako 80% voličov Vlasti, SNS a menších strán podľa výsledkov vidí potrebu vzniku suverenistickej strany. V prípade malých strán je vzorka málo reprezentatívna na vyhodnotenie. Medzi nevoličmi je vidieť vyčkávací postoj, ale prevláda podpora vzniku novej strany. V skupine voličov vládnych strán prevláda vyčkávací postoj, ale asi tretina by podporila vznik novej suverenistickej strany. Spomedzi voličov Smeru-SD a KDH bola vzorka veľmi malá na hodnoverné závery.

Prenosom uvedených výsledkov do počtov potenciálnych voličov v prípade, že výsledky ankety by sa inými metódami potvrdili ako reprezentatívne, vychádza konštatovanie, že nová suverenistická strana dokáže osloviť najmenej 8 až 14% súčasných oprávnených voličov podľa vzorky. Poznateľnosť myšlienky potreby suverenistickej strany je ešte veľmi nízka. Potenciál bude potrebné overiť.

Ako iniciátori v čo najkratšom čase vyjdeme s konkrétnym návrhom, ktorý je už pripravený na spojenie suverenistických osobností, ktoré prejavia záujem, pod jednu strechu. Z našej vlastnej skúsenosti z prvej ruky strany nie je možné spojiť, iba ak to nariadi niekto, kto ich financuje. To nie je naša cesta.

V druhom poradí, vo vhodnom čase použijeme výsledky a získané cenné komentáre. Nezapadnú prachom, anketa je pre nás zaväzujúca. Záujemcovia, ktorí nestihli termín, môžu svoj záujem o podporu vyjadriť na uvedenej e-mailovej adrese. Sledujte aj blogy v nasledujúcich dňoch.

V tejto etape ešte nedokážeme byť v pravidelnom intenzívnom spojení s každým z účastníkov ankety a záujemcov, ale príde čas, keď spustíme mechanizmus, ktorý umožní systémovú plodnú komunikáciu. Chcem sa poďakovať za seba, za vyhodnocovací tím, aj za iniciačný tím. Angažovanosť ľudí, ktorí pochopili, akou tragédiou je vláda nestrán, nepolitikov, kolaborantov a sluhov, je povzbudivá.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Švec

O AUTOROVI

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 245

Celkové hodnotenie: 28.86

Priemerná čítanosť: 1794

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V sobotu otestovali v Košiciach takmer desaťtisíc ľudí, pozitívnych bolo 158

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Počas soboty 16. januára bolo v Košiciach vykonaných takmer desaťtisíc testov, ktoré odhalili 158 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity…

  Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale…

  Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok…

  NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

  0icon

  Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  V okrese Nitra bolo v sobotu na testoch 46.083 osôb

  0icon

  Nitra 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   V okrese Nitra pokračujú mestá a obce v testovaní obyvateľov na COVID-19. Počas soboty (16.1.) sa otestovalo na…

  Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je…

  V Kábule zastrelili dve sudkyne

  0icon

  Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste…

  Trumpov advokát vysvetlil podrobnosti prípadu impeachmentu

  0icon

  USA 17. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Osobný právnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani povedal televíznemu kanálu ABC News, že patrí do tímu obhajoby prezidenta v…

  V Košiciach malo testovanie hladký priebeh, účasť bola nižšia

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Počas druhého víkendu plošného testovania obyvateľov na nový koronavírus, ku ktorému pristúpila košická samospráva pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu…

  TopDesať

  Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

  0 icon

  Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

  Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

  0 icon

  Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

  Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

  0 icon

  Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

  Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

  0 icon

  Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Vo svete IT

  Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

  0 icon

  Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

  Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

  0 icon

  Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

  Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

  0 icon

  Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

  Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

  0 icon

  6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX. Lenže čo sa s touto…

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  Armádny Magazín

  V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

  0 icon

  USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

  Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

  0 icon

  Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

  Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

  0 icon

  Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

  Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

  0 icon

  [caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA