Je dopyt po novej suverenistickej strane silný? Ako zabrániť zopakovaniu národnej tragédie?

Nasledujúca úvaha je výsledkom iniciatívy vychádzajúcej doslova z ľudu. Masívne množstvo čitateľov mojich blogov, článkov a komentárov sa na mňa obracia so žiadosťou, možno prosbou, aby som vstúpil do politiky. Robia to všetkými možnými cestami. Nejdem sa nadchýnať podporou, ktorú si naozaj vysoko cením. Som pragmatik a realista. Spolu s priateľmi z iniciatívy Nitrianska deklarácia a teraz aj s vedením inštitútu, na ktorého čelo som bol nedávno zvolený, sme sa seriózne zaoberali situáciou a možnosťami. Spoločne sme urobili záver, že treba spoznať názor aspoň časti čitateľov mojich úvah. Preto na konci tohto textu predložím zopár anketových otázok, na ktoré uvítam čestnú odpoveď čo najväčšieho počtu ľudí. Ešte predtým sa pokúsim zorientovať čitateľov v mojom videní situácie.

Prvá otázka z hľadiska zhodnotenia situácie znie, kde sa Slovensko v poslednom období z hľadiska politického ovládania štátu nachádza? Odpoveď je z môjho pohľadu nespochybniteľná a nemenná. Donedávna nám vládli politické strany vytvorené a udržiavané oligarchiou (modernou šľachtou), alebo tradičné strany ovládnuté oligarchiou (mocenský vplyv menšinových záujmov, ignorujúci väčšinu). Táto nespí a vytvára ďalšie produkty, ktorých jediným poslaním je slúžiť oligarchii. Súvisiacim problémom je, že nám vládli/vládnu nepripravení politici (vrátane dvoch prezidentov), neraz priamo dosadení resp. vytvorení oligarchiou, jej zdrojmi. V podstate sme mali úradnícke vlády bábkových ministrov, štátnych tajomníkov a vysokých úradníkov z oligarchických odchovov. Všetky strany sa programovo predbiehali v potvrdzovaní servilnosti protištátnym cudzím záujmom. Nemálo oligarchických politikov, držaných ich zdrojmi a médiami, sa prejavovalo ako kolaboranti, ba aj agenti zahraničných štátov, agentúr, nadácií.

Ľudia to videli a pod vplyvom premývania myslenia oligarchickými médiami volili protestne resp. nevolili vôbec. Mediálna manipulácia do hláv mnohých voličov cielene infiltrovala presvedčenie, že na vine problémov sú strany a politici. Zabudli spomenúť, že skutočnou príčinou sú oligarchické strany a ňou udržiavaní bábkoví politici. Táto totalita nabrala doslova obludný rozmer po posledných voľbách, v ktorých nám menšina 29% oprávnených voličov navolila ústavnú väčšinu výlučne nestrán, sro-čiek. S nepolitikmi a antipolitikmi. Nielen s absenciou politického talentu, ale vonkoncom nepripravených na politiku. Navyše, všetky štyri strany sú bez výnimky vydržiavané oligarchickými zdrojmi a médiami. Výsledkom je diktatúra, totalita a najneschopnejšia vláda v histórii. Národná tragédia.

Druhá otázka znie, aká je alternatíva? Je ňou množstvo ministrán a straničiek, ktoré sa chcú zapáčiť voličom zdanlivo atraktívnou protestnou agendou. Časť tejto agendy je evidentne podsúvaná oligarchiou a jej infiltrovanými operatívcami. Prečo? Lebo jej presadenie by slúžilo výlučne posilneniu moci oligarchie. Nikto nemôže žiadať, aby som sa podsúval potenciálnym voličom. Preto musím prezentovať otvorené NIE presadzovaniu priamej demokracie so znížením kvóra na platnosť referenda, pretože v prostredí mediálnej oligarchickej totality treba presný opak. Takou agendou je aj naivné presadzovanie 1-mandátových volebných obvodov. Presadenie by bola tragédia, preto jasné NIE. A povedzme si otvorene, volanie po spojení malých strán je absolútne nereálne. Ibaže, je možné spojiť múdrych jednotlivcov z ich radov, so srdcami a dušami na pravom mieste.

Čo potom na našej politickej scéne chýba? Existuje politický priestor, ktorý nie je vyplnený? Nepochybne existuje. Na scéne jednoznačne chýba nekompromisná suverenistická tradicionalistická strana republikánskeho typu, so silným sociálnym akcentom, nezaťažená minulosťou. S dobrým koaličným potenciálom na vymedzovanie červených čiar pre takých prípadných partnerov, ktorí by prejavovali tendencie na kolaboráciu pri presadzovaní cudzích záujmov, menšinových hodnôt a protištátnej agendy. Strana republikánskeho typu, aj keď je podľa politologických kritérií skôr pravicová, nemôže byť antisociálna. Kto si váži suverénnu republiku, kto presadzuje prirodzené záujmy aj poctivých radových občanov, aj čestných živnostníkov, aj usadených roľníkov a podnikateľov, ten nemôže ignorovať sociálne istoty a spravodlivosť pre tých, ktorí prispievajú. Taká strana musí presadzovať rovnováhu práv a povinností. Taká strana nikdy nebude podliezať vyciciavacím záujmom cudzieho kapitálu. Taká strana nebude chcieť zoštátňovanie, ale nekompromisne presadí demonopolizáciu vo všetkých základných potrebách na prežitie ľudí a všeobecnú spoločenskú vyváženosť.

Základné zámery takej strany sa dajú zhrnúť do dvoch funkcií, v ktorých nemôže štát nikto nahradiť. Je to v prvom rade presadzovanie komplexnej spravodlivosti, nielen zúženej justičnej. V druhom rade je to presadzovanie komplexného prístupu k bezpečnosti. A tam sa každý suverenista musí spoliehať v prvom rade na mechanizmy, ktoré má v rukách štát s maximálnou možnou mierou suverenity. Suverenisti nikdy nedovolia revizionizmus a vzdanie sa štátnosti nostalgickým rojčením po obnove bývalých spojení, pretože tento typ strany bude nekompromisne odmietať tak akékoľvek jadrá, ako aj akúkoľvek federáciu. Revizionizmus je najvážnejším bezpečnostným ohrozením. Všetko je vyjadrené v publikovanom „Minimalistickom programe suverenizmu“, filozofia je v dokumente „Nitrianska deklarácia“ z novembra 2017. Taká strana bude odmietať oligarchické zdroje, môže sa usilovať len o dispozičné zdroje od svojich voličov. Taká strana zabezpečí, aby z jej radov vychádzali pripravení politici na konkrétnu úroveň politického riadenia. Svoju neschopnosť takých vyformovať nebude zakrývať výberovými konaniami, ani zamestnávaním cudzích štátnych príslušníkov v štátnej správe. Vo veci spájania sŕdc, duší a mozgov, ako aj inštitucionalizovanej podpory zabezpečenia pripravenosti politikov viac v nasledujúcom pokračovaní úvah.

Teraz si dovolím obrátiť sa s niekoľkými otázkami na všetkých čitateľov, ktorým záleží tak na osude nezávislej slovenskej vlasti, ako aj na osude seba a potomkov, na prosperite vlasti.

Prvá otázka: „Myslíte si, že je potrebné vytvoriť suverenistickú stranu, nezaťaženú minulosťou, formovanú hodnoverným suverenistickým tímom, so silným sociálnym akcentom, presadzujúcu výlučne národno-štátne záujmy Slovenska?“

Druhá otázka: „Ak taká strana vznikne, máte záujem o aktívne pôsobenie v nej?“

Tretia otázka: „Bez ohľadu na záujem o členstvo, podporili by ste vznik takej strany vyzbieraním podpisov? Ak je odpoveď pozitívna, koľko podpisov zabezpečíte?“

Štvrtá otázka: „Ktoré osobnosti považujete za suverenistov?“

Piata otázka: „Na úplnú elimináciu oligarchického (menšinovo-záujmového) diktátu, boli by ste ochotní na vznik, fungovanie a volebnú kampaň poskytnúť takej strane pôžičku vo výške 10 eur (slovom desať) na osobu, ktorú by strana každému vrátila zo štátneho príspevku za mandát, v prípade prechodu do NR SR?

Šiesta otázka: „Angažovali by ste sa vo volebných kampaniach na oslabenie účinkov oligarchickej mediálnej blokády?“

Siedma otázka: „Cítite sa srdcom a dušou suverenista?“

Odpovede posielajte na adresu: suverenizmus@protonmail.com popri e-mailovej adrese v prípade pozitívnej podpory uveďte (titul), meno a priezvisko, telefonický kontakt, mesto/obec. Príjem odpovedí zastavíme 28. decembra o 23:59, výsledky vyhodnotí 3-členný tím do 2. januára 2020 s následným zverejnením, pri zachovaní anonymity.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Švec

O AUTOROVI

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 263

Celkové hodnotenie: 28.75

Priemerná čítanosť: 1831

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

Nastala chyba pri prenose, skúste obnoviť stránku

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Reakcie na nákup vakcíny Sputnik V: Smer oceňuje stopnutie geopolitických hier; SaS je šokovaná, akým spôsobom premiér vakcínu dopravil

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/SITA/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Branislav Bibel, TASR-Michal Svítok, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa)   Politici reagujú na veľkolepý dovoz vakcíny Sputnik V do…

  Politológ Chmelár: "Po dovezení ruskej vakcíny na územie SR sa agenti a dosadení miestodržitelia amerického impéria prestali ovládať a krotiť svoje antiruské šovinistické pudy. Doslova vybuchli"

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa politológa a vysokoškolského pedagóga Eduarda Chmelára, včerajšie manévre predsedu vlády Igora Matoviča s privezením vakcíny Sputnik-V na Slovensko…

  Prymula bude radiť prezidentovi Zemanovi

  0icon

  Praha 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Českého epidemiológa a exministra zdravotníctva Romana Prymulu zaradil Hrad na zoznam oficiálnych poradcov prezidenta ČR Miloša Zemana. Prymula…

  Biden virtuálne rokoval s mexickým prezidentom Lópezom Obradorom

  0icon

  Washington 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregory Bull)   Americký prezident Joe Biden absolvoval v pondelok virtuálny rozhovor so svojím mexickým náprotivkom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom. Lídri…

  Spojené štáty sú pripravené stretnúť sa s Iránom, na formáte netrvajú

  0icon

  Washington 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Spojené štáty v pondelok oznámili, že sú pripravené na stretnutie s Iránom, nie sú však "dogmatické", čo sa…

  Milan Lasica: K ruskej vakcíne mám prirodzenú nedôveru. Nie som prívržencom sovietskeho tovaru. Ľudia sa majú dobre a sú nespokojní. Demokracia? Áno, ale niektoré názory sú neprípustné

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Známy slovenský herec a zabávač Milan Lasica sa pochválil, že už absolvoval prvé očkovanie západnou vakcínou proti Covidu-19.…

  Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obéznych, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/CBR Europe/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Obézni majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia.…

  ST. NICOLAUS rozširuje výrobu dezinfekcie o KILLVIR

  0icon

  Liptovský Mikuláš 2. marca 2021 (PR článok/Foto:ST. NICOLAUS)   Spoločnosť ST. NICOLAUS od marca 2020 vyrába nepretržite dezinfekčné prostriedky. Pre neutíchajúcu pandémiu sa rozhodla rozšíriť…

  Návratu kresťanov na Ninivskú pláň pomáha vydražené pápežovo Lamborghini

  0icon

  Vatikán 2. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)   Zatiaľ čo kresťanská komunita v Iraku očakáva s netrpezlivosťou príchod pápeža Františka, pokračuje dielo Pápežskej nadácie ACN…

  Peking zatiaľ nie je pripravený povoliť lietanie Boeingov 737 Max

  0icon

  Peking 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)   Čína nie je pripravená napodobniť krok Európy a Spojených štátov amerických v súvislosti s udelením povolenia pre…

  TopDesať

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0 icon

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

  Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

  0 icon

  Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

  Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

  Život občas prináša aj netradičné situácie

  0 icon

  Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

  Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

  0 icon

  Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

  Vo svete IT

  Zeblaze Ares – športové inteligentné hodinky s vodotesnosťou do 30 metrov aktuálne so šialene nízkou cenou

  0 icon

  Pokukávaš po vhodných inteligentných hodinkách, ktoré by dokonalo sadli ku tvojmu „športovému ja“? Inteligentné hodinky Zeblaze Ares s naozaj parádnym športovým dizajnom, špičkovou konektivitou a vodotesnosťou až do 30 metrov aktuálne kúpiš už za 18,69 eur s bezplatným doručením.  Hodinky Zeblaze Ares za skvelých 18,69 eur nájdeš na TomTop.com Štýlový…

  Skončí takto aj naša Zem? Vedci objavili pozostatky skalnatých planét v atmosférach štyroch nových hviezd

  0 icon

  Astronómom sa podarilo objaviť stopy planetárnych kôr, ktoré sa nachádzajú v atmosférach štyroch blízkych bielych trpaslíkov. Kôry mohli patriť planétam, ktoré sa podobajú na našu Zem. Vedci tvrdia, že vďaka týmto hodnotným pozorovaniam môžu tvrdiť, že planéty podobné Zemi, či Marsu, vznikajú približne rovnako v rôznych častiach galaxie, píše portál…

  Aký tvar má vesmír, v ktorom žijeme?

  0 icon

  Teória všeobecnej relativity tvrdí, že vesmír sa môže zakriviť. Lenže aký má vlastne tvar? Vďaka tejto teórii by mohol mať vesmír jeden z troch tvarov. Mohol by byť rovný ako list papiera, uzavretý ako guľa, alebo by mohol mať tvar sedla, píše portál Astronomy. Lenže geometria vesmíru nie je jednoduchá…

  Nájdete na nových záberoch rover Perseverance? Sonda TGO priniesla zábery z obežnej dráhy

  0 icon

  Okolo roveru Perseverance bolo v posledných dňoch veľké haló. Sledovať ste mohli priamy prenos s pristávania a neskôr americká NASA zverejnila aj prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Následne sa roveru podarilo zachytiť prvú nahrávku zvuku z inej planéty. Objavil sa aj ďalší fascinujúci záber, tentokrát zo sondy TGO (pozn.…

  Čo si myslí Bill Gates o investovaní do Bitcoinu?

  0 icon

  Bitcoiny, či digitálne zlato, ako sú vo všeobecnosti virtuálne meny označované, v posledných mesiacoch zažívajú doslova ošiaľ. Postarala sa o to séria viacerých udalostí. Od statusov Elona Muska, až po neustále posilňujúci sa Bitcoin, ktorý za posledný rok podrástol o viac ako 400%. Inými slovami, o virtuálnych menách sa v poslednej…

  Armádny Magazín

  Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

  0 icon

  Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

  Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

  0 icon

  OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

  Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

  0 icon

  Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

  Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

  0 icon

  Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

  Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

  0 icon

  Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

  Svetlo sveta

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

  V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

  0 icon

  V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

 • icon FOTO DŇA