Ako vznikajú Európske spojené štáty v tieni COVID – 19 vírusu !

Krajiny EÚ, ktoré nerešpektujú zásady právneho štátu, riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ na základe predbežnej dohody, ktorú vo štvrtok uzavreli vyjednávači Parlamentu a Rady.

Aj keď dohoda je len predbežná – jasne naznačuje tendencie ktoré sú presadzované EÚ.  Pri balíku financií v rozpočte na roky 2021-27 a pôžičky 750 miliárd EUR, prevziať ďalšie právomoci od členských štátov. Jedným základným kľúčom je zmena hlasovania z jednomyseľného na kvalifikovanú väčšinu. To znamená 15 hlasov členských štátov. 

„Dnešná dohoda je míľnikom v ochrane hodnôt EÚ. Prvýkrát sme vytvorili mechanizmus, ktorý umožňuje EÚ zastaviť financovanie vlád, ktoré nerešpektujú naše hodnoty, ako je vláda zákona, “uviedol po ukončení rokovaní spolu spravodajca Petri Sarvamaa (EĽS, Fínsko).

„Naše hodnoty, hodnoty EÚ“, aj v zmluvách všeobecne napísané hodnoty – vylúčia vlády pri rozdeľovaní fondov, grantov a pôžičiek. Vládam láskavo ponechajú povinnosť napĺňania rozpočtu EÚ, nech vyberajú dane, clá, HDP – my ich potom spravodlivo rozdelíme.

„Pre nás bolo rozhodujúce, aby koneční príjemcovia neboli potrestaní za priestupky ich vlád a aby naďalej dostávali prostriedky, ktoré im boli sľúbené a na ktoré sa spoliehajú, a to aj po zavedení mechanizmu podmienenosti. Môžeme hrdo povedať, že sme dosiahli silný systém, ktorý zaručí ich ochranu, “uviedol spolu spravodajca Eider Gardiazabal Rubial (S&D, Španielsko)

Aby sa prostriedky EÚ nezastavili – budú naďalej prúdiť do subjektov, ktoré uzná EÚ za vhodné. Takto úplne vynechajú národné vlády ktoré nebudú dodržovať podľa EÚ široké a nejasne formulované podmienky.

„Nerobili sme kompromisy v otázke hodnôt: zaistili sme, aby sa na právny štát hľadelo v kontexte všetkých hodnôt EÚ zakotvených v zmluvách, ako je nezávislosť súdnictva. Mechanizmus bude pokrývať každé porušenie zásad právneho štátu: od individuálnych porušení až po systematické alebo opakované porušenia, pre ktoré doteraz žiadny mechanizmus neexistoval, “uviedol Sarvamaa.

Všetky hodnoty EÚ – porušenia všetkého druhu právneho štátu. 

„Európski občania očakávajú, že vyplatenie finančných prostriedkov EÚ podmienime dodržiavaním zásad právneho štátu. Mechanizmus dohodnutý dnes to robí presne tak, “uzavrela pani Gardiazabal Rubial.

Možno by bolo dobré uverejniť – ktorí občania a v ktorých členských štátoch to očakávajú.

Širší pojem porušenia zásad právneho štátu

Poslancom sa podarilo zabezpečiť, aby sa nový zákon neuplatňoval iba v prípade priameho zneužitia finančných prostriedkov EÚ, napríklad v prípade korupcie alebo podvodu. Bude sa vzťahovať aj na systémové aspekty spojené so základnými hodnotami EÚ, ktoré musia rešpektovať všetky členské štáty , ako je sloboda, demokracia, rovnosť a dodržiavanie ľudských práv vrátane práv menšín.

Priame zneužitie prostriedkov EÚ – to je podľa poslancov veľmi presne vyhradená skupina, ešte aj podmienená právoplatným rozsudkom súdu. Doplnia ju všeobecnými až abstraktnými pojmami, tie sa ale ťažko posudzujú.  

Vyjednávači Parlamentu tiež trvali na tom, aby sa daňové podvody a daňové úniky považovali za možné porušenia, a to zahrnutím tak jednotlivých prípadov, ako aj rozsiahlych a opakujúcich sa problémov.

Colné a daňové podvody sú obrovský problém EÚ a jej členských štátov. Komisia a vlády členských štátov úplne ignorujú túto problematiku. Týmto odstavcom vyjednávači Parlamentu ešte viacej oslabia ochotu kontrolovať zákonné postupy výberu cla a daní. Ozaj – clo. Komisia má výhradnú právomoc v oblasti colnej únie. To, že colných únikov je obrovské množstvo – zapríčiní vylúčenie Komisie za nedodržiavanie zásad právneho štátu – z možnosti nakladania s vybratým clom ? Alebo táto záležitosť platí len pre vlády ?

Ak by sa posudzovali colné a daňové úniky nezaujate a hlavne rovnako pre všetky členské štáty, tak všetky vlády by stratili možnosť prerozdeľovania financií pridelených EÚ.

Ďalej sa im podarilo zabezpečiť konkrétny článok, ktorý objasňuje možný rozsah porušení, a to uvedením príkladov prípadov, ako napríklad ohrozenie nezávislosti súdnictva, neopravenie svojvoľných / nezákonných rozhodnutí a obmedzenie opravných prostriedkov.

Odstavec šitý dnes pre Poľsko. Umožňuje sankcionovanie vlády za právny názor sudcov a hlavne za neochotu opraviť rozsudok želaným spôsobom.

Prevencia
Podstatné je, že sa poslancom podarilo zachovať silný preventívny aspekt mechanizmu: nielen, že sa dá spustiť, keď sa preukáže, že porušenie priamo ovplyvňuje rozpočet, ale aj vtedy, keď existuje vážne riziko, že tak môže urobiť, čím sa zabezpečí, že mechanizmus predchádza možným situáciám, keď by z fondov EÚ mohli byť financované činnosti, ktoré sú v rozpore s hodnotami EÚ.

Takáto prevencia – to je najnebezpečnejšia časť celého jednania Parlamentu a Rady. K vylúčeniu vlády nepotrebujú právoplatné rozhodnutie, alebo rozsudok – stačí keď bude existovať vážne riziko ! 

Ochrana konečných príjemcov

Aby sa zabezpečilo, že koneční príjemcovia závislí od podpory EÚ – napríklad študenti, poľnohospodári alebo mimovládne organizácie – nebudú potrestaní za kroky svojich vlád, poslanci trvali na tom, aby mohli podať sťažnosť Komisii prostredníctvom webovej platformy, ktorá bude pomáhať im pri zabezpečovaní prijatia splatných súm.

 Komisia bude mať tiež možnosť vykonať finančnú opravu znížením ďalšej splátky podpory EÚ pre príslušnú krajinu.

Parlament si uvedomuje možnosť vylúčenia všetkých vlád v deň prijatia tohto nariadenia. Potrebuje si udržať priaznivcov :

 • študenti – v každom období a v každom zriadení sú najrevolučnejšia skupina obyvateľov EÚ
 • poľnohospodári – hlavne tí zo starých členských štátov sú najradikálnejšia, najviac viditeľná skupina. Preto sú doteraz také obrovské rozdiely medzi dotáciami starých a nových členských štátov. Pravdepodobne si takto predstavujú spravodlivosť a rovnosť v EÚ.
 • mimovládne organizácie – majú obrovský vplyv na obyvateľov, dokážu povaliť vládu, preto nemôžu zostať bez prostriedkov. Keď ich dostanú od EÚ – tak ju budú podporovať ešte viacej.

Samozrejme – všetky uznané podpory budú odpočítané zo sumy určenej pre konkrétny štát. Tak sa môže stať že podpora mimovládnej organizácie, podľa všetkého veľkou sumou – veď to sa odpočíta zo sumy určenej pre štát – v konečnom dôsledku môže skrátiť financie : pre zdravotníctvo, školstvo, regióny. 

Fungovanie mechanizmu
Poslancom sa podarilo skrátiť čas, ktorý budú mať inštitúcie EÚ na prijatie opatrení proti členskému štátu, ak sa zistia riziká porušenia zásad právneho štátu, na maximálne 7 – 9 mesiacov (oproti 12 – 13 mesiacom pôvodne požadovaná Radou).

Kto rýchlo dáva – dvakrát dáva ! Len nechápem načo sa hrajú s 7 – 9 mesiacmi ? 30 dní a hotovo, takto len nastanú sklzy v trestoch za neposlúchanie.

Po zistení existencie porušenia Komisia navrhne spustenie mechanizmu podmienenosti voči vláde EÚ. Rada potom bude mať kvalifikovanou väčšinou jeden mesiac na prijatie navrhovaných opatrení (alebo tri mesiace vo výnimočných prípadoch). Komisia využije svoje práva na zvolanie Rady, aby zabezpečila dodržanie termínu.

Druhý nebezpečný odstavec : Komisia navrhne vylúčenie vlády členského štátu, Rada to bude schvaľovať kvalifikovanou väčšinou !!  V praxi to znamená že 15 hlasov členských štátov v Rade zablokuje hociktorú vládu členského štátu. Netreba 27 hlasov – jednohlasne, stačí 15 hlasov ochotných štátov na vy blokovanie vlády k prístupu fondov, grantov a pôžičiek.

Ďalšie kroky
Dohodnutý kompromis teraz musí byť formálne prijatý parlamentom a ministrami EÚ.

Ako sa bude hlasovať za tento návrh ? Ako budú hlasovať štáty V4 ??

Zdroj informácii : TU

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Miroslav Jurčo

O AUTOROVI

Aj v pozícii dôchodcu sa zaujímam o dianie v colnej únii EÚ. V každom odvetví sa dnes presadzujú úzko špecializovaní odborníci, tí presadzujú len svoj pohľad na problematiku - nedávajú fakty do súvislostí.
Preto sa pokúšam o zoradenie faktov do určitých logických súvislostí - výsledok je určitý pohľad na skúmaný problém.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 116

Celkové hodnotenie: 13.02

Priemerná čítanosť: 467

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vyčerpali v štandardnom čase iba tretinu eurofondov, tvrdí Heger

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR – Jakub Kotian)   Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur…

  Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher. Pomoc v rámci projektu Podpora…

  V bojoch s povstalcami zabili dlhoročného čadského prezidenta Idrissa Débyho

  0icon

  N'Djamena 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pascal Guyot/Pool Photo via AP, File)   Čadského prezidenta Idrissa Débyho v utorok zabili počas bojov s povstalcami. Pri moci bol…

  Sulík chce, aby Sputnik V zostal na Slovensku: "Môže zachrániť ľudské životy"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Vracať vakcínu Sputnik V naspäť do Ruska by podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bolo chybou. Ako ďalej uviedol…

  Žilinský krajský súd potvrdil Judite za vraždu trest 12 rokov a štyri mesiace

  0icon

  Žilina 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Krajský súd (KS) v Žiline potvrdil v utorok 18-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia…

  Matematik Kollár o pozitívnom covidovom trende: "Momentálne v dátach nevidíme žiadne náznaky niečoho, čo by nás varovalo"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Podľa matematika Richarda Kollára sviatky Veľkej noci dopadli na Slovensku z epidemiologického pohľadu veľmi dobre. Vyhlásil to…

  Hygienici sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov, apeluje Remišová

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí…

  Blaha sa pýta, či ho budú špehovať, alebo ho rovno zatvoria, keďže podľa ministra Naďa predstavuje "bezpečnostné riziko"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD zverejnil na sociálnej sieti reakciu na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naď z OĽaNO o…

  Prokurátor žiada predĺženie väzobného stíhania pre obvinených v rámci akcie Víchrica

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada predĺženie väzobného stíhania pre obvinených v rámci akcie Víchrica. Informovala o tom…

  Miroslav Kollár sa stal členom strany Spolu-občianska demokracia

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) Miroslav Kollár vstúpil do mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia…

  TopDesať

  Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

  0 icon

  Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

  Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

  0 icon

  Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

  Záhadná vražda ryšavky 1. časť

  0 icon

  Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

  TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

  0 icon

  Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

  Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

  0 icon

  Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

  Vo svete IT

  Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

  0 icon

  Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa. Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom…

  Redmi K40 Game Enhanced Edition: poznáme dizajn i dátum predstavenia hernej novinky!

  0 icon

  Redmi K40 Game Enhanced Edition je úplný názov smartfónu, ktorý si doteraz držal väčšinu informácií v tajnosti. V posledných dňoch však začali na povrch pomaly vyplávať informácie o pripravovanom smartfóne a dozvedeli sme sa napríklad o použitom displeji, či dokonca čipsete. Teraz však už vieme naisto, kedy bude smartfón predstavený.…

  Huawei má oči pre plač. Spoločnosť vypadla z rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov. Takéto sú čísla!

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod enormným tlakom zo strany amerických úradov. Hoci nedávne finančné výsledky spoločnosti odhalili, že rok 2020 bol mierne lepším v porovnaní s rokom 2019, tak aj napriek tomu, spoločnosti nie je moc do reči. Dôvodom sú klesajúce predaje smartfónov.  Huawei vypadol z…

  Apple očakáva, že iPhone 13 bude opäť predajným trhákom. Naskladniť plánuje až 100 miliónov zariadení

  0 icon

  Od nadchádzajúcej série iPhone 13 od spoločnosti Apple sa už v týchto dňoch očakáva, že na jeseň tohto roka prinesie zásadné vylepšenia vo viacerých oblastiach. I keď doposiaľ ide iba o špekulácie a prípadne čiastočne uniknuté informácie, už dnes vieme, že série iPhone 13 by mohla byť naozaj trhákom. Túto…

  Dve najznámejšie aplikácie, ktoré ponúkali alternatívny prístup k Facebooku, boli odstránené z Google Play

  0 icon

  Natívna aplikácia sociálnej siete Facebook je mnohými používateľmi preferovanou. Nájde sa však aj veľká skupina používateľov, ktorí nie sú s ňou spokojní. To je aj jeden z dôvodov, prečo vývojári tretích strán prinášajú alternatívne aplikácie, ktoré častokrát disponujú funkciami, ktoré aplikácii Facebooku chýbajú, prípadne je upravené rozhranie aplikácie takým spôsobom,…

  Armádny Magazín

  Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

  0 icon

  USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

  Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

  0 icon

  Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

  Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

  0 icon

  Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

  USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

  0 icon

  USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

  Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

  0 icon

  Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

  Svetlo sveta

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

  Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

  0 icon

  Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

 • icon FOTO DŇA