Prečo Rómovia, keď to boli a stále sú Cigáni?

V súvislosti s používaním pomenovania cigánskeho obyvateľstva sa v laickej a odbornej verejnosti ako aj v oficiálnych dokumentoch a vystúpeniach verejných činiteľov stretávame s dvojakým označením tohto etnika. Tým prvým je tradičné, celé stáročia pretrvávajúce pomenovanie – Cigán, Cigáni, tým druhým je oveľa neskôr sa objavujúci termín – Róm, Rómovia, na používaní ktorého sa uzniesli účastníci 1. Svetového kongresu Rómov, konanom v roku 1971 v Orpingtone pri Londýne. Jeho účastníci požiadali reprezentatívne svetové organizácie ako OSN a vlády jednotlivých krajín sveta, aby ich prestali oslovovať dovtedajšími pomenovaniami (slovensky Cigán, česky Cikán, maďarsky Cigányok, nemecky Zigeuner, španielsky Gitanos a pod.) a prešli na jednotné označenie – Róm. Takže o používaní nového označenia cigánskeho etnika rozhodol malý počet nikým nevolených predstaviteľov, pasujúcich sa do postavenia samozvaných hovorcov a reprezentantov miliónov cigánskych obyvateľov Európy, čo už samo o sebe je zarážajúci a do značnej miery aj spochybniteľný počin. Veď zmena pomenovania celého mnohomiliónového etnika by si mala vyžadovať oveľa širší konsenzus a súhlas, zvlášť ak sa jednalo o etnikum, žijúcom na území mnohých krajín, v ktorých existovali a ešte stále existujú rozdielne pomenovania tejto komunity. Postupne sa nové, netradičné označenie cigánskeho etnika rozšírilo do niektorých krajín Európy, vrátane vtedajšieho Československa a neskôr, po rozdelení spoločného štátu sa toto pomenovanie udomácnilo aj v prostredí terajšieho Slovenska, na ktorom je pre mnohých predstaviteľov nášho politického a verejného života, vrátane mnohopočetných ľudsko-právnych organizácií typu Liga proti rasizmu používanie slov Cigán, Cigáni nevhodné a dokonca urážlivé a diskriminujúce príslušníkov cigánskych komunít, žijúcich na našom území. Zaujímavé na tejto veci je to, že celé stáročia používané pomenovanie Cigán a Cigáni nikoho neurážalo a nediskriminovalo, a to vrátane samotných príslušníkov cigánskeho etnika. Avšak v dnešnej dobe prehnanej a nekritickej „korektnosti“ sa používanie slov Cigán, Cigáni, cigánsky a pod. chápe a interpretuje ako šírenie sociálnej nenávisti a prejav intolerancie voči iným národnostiam a etnikám, v našom prípade voči obyvateľom cigánskeho pôvodu.

Nie tak dávno sa v tomto zmysle vyjadril aj náš popredný bojovník proti fašizmu, extrémizmu a zároveň aj obhajca tých jedine správnych demokratických hodnôt prezident A. Kiska, ktorý  kritickým spôsobom okomentoval a následne aj odsúdil použitie slov Cigáni v televíznom vystúpení predsedu vlády SR R. Fica. Ako človek vyznávajúci iné hodnoty a preferujúci iné metódy a spôsoby riešenia aktuálnych problémov, nemám záujem obhajovať vyjadrenia a už vôbec nie politiku R. Fica, avšak na rozdiel od A. Kisku a jemu podobných „humanistov“ a „ukážkových demokratov“ nevidím dôvod zaujímať kritické postoje voči tým, ktorí namiesto označenia „Róm“ používajú tradičné označenie „Cigán“. Na rozdiel od nich, je mi cudzie používanie „dvojakého metra“ v súvislosti s používaním označenia Cigán, Cigáni a pod. Ak totiž samotní Cigáni používajú tieto slová na vyjadrenie svojej príslušnosti k danému etniku, resp. ak sa bežne stretávame s pomenovaním jedla (cigánska pečienka), filmu (Cigáni idú do neba), hudobného telesa (Cigánski diabli) či piesne (Cigánsky sen) a pod., tak to u našich ochrancov práv menšín nevyvoláva žiadne pobúrenie a kritické reakcie. Ako náhle však občan Slovenska, nepatriaci k cigánskemu etniku použije slová Cigán, resp. Cigáni a pod., ako to bolo aj v prípade názvu mojej publikácie (Pravdivý obraz o živote a postavení cigánskych komunít na (východnom) Slovensku) alebo v prípade vyjadrení poslanca NR SR za ĽS Naše Slovensko M. Mazureka na adresu cigánskych asociálov, tak je to už neprijateľné a hodnotí sa to ako prejav rasizmu, xenofóbie a extrémizmu, teda ako niečo odsúdeniahodné a spadajúce do oblasti trestno-právneho postihu.

Autor tohto príspevku, podobne ako veľké množstvo tých, ktorí nepodľahli propagande zo strany oficiálnych médií, ľudsko-právnych organizácií a falošnej a zavádzajúcej politickej korektnosti uprednostňuje používanie tradičného pomenovania Cigán, Cigáni, cigánsky a pod., a to predovšetkým z nasledujúcich dôvodov:

Tým prvým je dôvod historický, podľa ktorého celé stáročia sa cigánske komunity kočujúce, resp. usadené v mnohých krajinách Európy, vrátane nášho územia označovali ako skupiny a spoločenstvá Cigánov, resp. od tohto slova odvodených pomenovaní, takže nevidím dôvod, prečo meniť zaužívané a všeobecne rozšírené pomenovanie Cigán.

Tým druhým je fakt, že vo väčšine rusky, nemecky, španielsky a anglicky hovoriacich krajinách nášho kontinentu sa používa pôvodné označenie Cigán alebo jazykový ekvivalent tohto slova, resp. oba názvy súčasne. A to ako v hovorovom, tak aj v úradnom jazyku daného štátu. Na potvrdenie tohto názoru stačí zalistovať v obsahu veľkého počtu domácich a zahraničných zdrojov slovníkového a encyklopedického charakteru. Uvediem len niektoré z nich: v Pravidlách slovenského pravopisu, ktoré vydalo nakladateľstvo Veda v roku 1998 sa na str. 151 uvádza pomenovanie Cigán (príslušník etnickej skupiny)a na str. 370 pomenovanie Róm. V slovníku súčasného slovenského jazyka s-g, vydaného nakladateľstvom Veda v roku 2006 sa na str. 427 uvádza pomenovanie Cigán (príslušník etnickej skupiny indického pôvodu). V Slovensko-rómskom, rómsko-slovenskom slovníku autoriek A. Koptovej a M. Koptovej, vydanom nadáciou Dobrá rómska vila Kesaj v roku 2011 sa na str. 75 stretávame s označením Cigán a na str. 183 s pomenovaním Róm. V Nemecko-slovenskom slovníku, vydanom v Slovenskom pedagogickom nakladateľstve v roku 1991 sa uvádza označenie Zigeuner, teda Cigán, nie však Róm. V Taliansko-slovenskom slovníku z roku 2003 sa stretneme s pomenovaním Zingaro, teda Cigán. Podobne sa s označením Zingaro stretneme aj v talianskom Dizionario di base della lingua italiana, vydaného v Bologni v roku 2004. V Deutsches Universal Worterbuch sa uvádza ako Rom, tak aj Zigeuner, t.j. Cigán. A nakoniec, v Oxford WordpowerDictionary, vydavateľstva Oxford University Press z roku 1993 sa na str. 287 uvádza označenie Gypsy, teda anglický ekvivalent slovenského slova Cigán.

Tretím dôvodom je skutočnosť, že tak ako vo väčšine krajín, aj na Slovensku platí, že veľká časť cigánskeho obyvateľstva nevníma používanie označenia Cigán, Cigáni v negatívnom význame, pričom mnohí z nich sa doteraz neidentifikovali s označením Róm, resp. Rómovia, čo znamená, že oni sami seba aj naďalej chápu ako príslušníkov cigánskych komunít, resp. ako príslušníkov rôznych cigánskych skupín, klanov a odnoží.

Z vyššie uvedených dôvodov je v podstate jedno, či na označenie tohto etnika použijeme výraz Cigán alebo Róm, Cigáni alebo Rómovia. Oba tieto označenia pomenúvajú toho istého jedinca, skupinu, resp. celé etnikum, a to, že v očiach niektorých zaslepených fanatikov z tábora ochrancov práv menšín sú slová Cigán a Cigáni neprijateľné, ešte neznamená, že každý, kto použije tradičné pomenovanie Cigán si zasluhuje odsúdenie a urážlivé onálepkovanie – rasista a extrémista.

 

Štefan Surmánek

ĽS Naše Slovensko, Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 64

Celkové hodnotenie: 17.59

Priemerná čítanosť: 1811

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Čarnogurský: Potrebujeme vecné riešenia ohľadom COVIDu, nie dramatické hyperreakcie nepochopeného génia

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2020 (HSP/Foto:Ján Čarnogurský Facebook)   Čím lepšie a rýchlejšie dokáže vláda po tvrdých opatreniach oživovať ekonomiku, bežný život a ochrániť občanov pred…

  Peter Navarro: Proti Trumpovi stoja štyri živly Ameriky – Wall Street, Hollywood, Silicon Valley a NBA

  0icon

  Washington 1. októbra 2020 (HSP/Foto:HSP)   Prezident Trump stojí proti štyrom živlom Ameriky. Elite Hollywoodu, finančníkom z Wall Street, technologickým gigantom zo Silicon Valley a…

  Rusko je pripravené usporiadať rokovania medzi Azerbajdžanom a Arménskom

  0icon

  Moskva 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Rusko žiada okamžité nastolenie prímeria v Náhornom Karabachu. V stredu to oznámil svojim rezortným partnerom…

  Polícia vyšetruje násilnú smrť zamestnankyne ambasády USA v Kyjeve

  0icon

  Kyjev 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Zamestnankyňa americkej ambasády v Kyjeve zomrela po fyzickom útoku, oznámila v stredu podľa agentúry Reuters ukrajinská polícia s…

  Reforma súdnictva je podľa Kolíkovej o hodnotách, premiér čaká menšie úpravy

  0icon

  Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Schválená reforma súdnictva nesúvisí len so zmenami v Ústavnom súde, Súdnej rade či so zriadeným správneho súdu, ale…

  Premiér: Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia

  0icon

  Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, pre bežného človeka sa…

  Osuský: Na Hitlerov rodný dom by nikto pamätnú tabuľu nevešal

  0icon

  Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Novela zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému by podľa poslanca Petra Osuského (SaS) nebola potrebná, ak by…

  Premiér: Spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry by sme mohli nájsť po verejnom vypočutí

  0icon

  Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na spoločnom kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by sa mohla koalícia dohodnúť po verejnom vypočutí. Vyplýva…

  Vargová: Správa EK o stave právneho štátu je absurdná a nepravdivá

  0icon

  Budapešť 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto: Varga Judit Facebook)   Prvá správa o stave právneho štátu vo všetkých 27 krajinách Európskej únie (EÚ), ktorú predstavila Európska…

  Milanová: Prostriedky z fondov chceme rozdať do konca roka

  0icon

  Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Prostriedky z Fondu na podporu umenia či Audiovizuálneho fondu na zmiernenie dôsledkov koronakrízy by chcel rezort kultúry…

  TopDesať

  Späť v práci, späť v škole: Ako jesť zdravo?

  0 icon

  Na jednej strane síce smútime za letom, ktoré je vždy tak krátke, na druhú stranu sa však tešíme na pravidelný režim dochádzok do práce a našich detí do školy, kontakt s kolegami a znovuzavedenie zdravých návykov, ktoré nás po celý rok tak posilňujú. Ide len o jedno: aby boli naozaj…

  Veľký brat vás vidí: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou o celosvetovo známom bývalom agentovi CIA – Edwardovi Snowdenovi. Poďme však rovno tam, kde sme v rámci prvej časti skončili. O tri roky neskôr bol preradený do informačnej kancelárie CIA na Havaji. Tá mala monitorovať aktivitu v štátoch ako napríklad Severná Kórea. Namiesto toho však sledovala svetovú komunikačnú sieť. Zdesil sa,…

  5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

  0 icon

  Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

  10+ dôkazov, že hladné psy sú tie najrozkošnejšie zvieratá na planéte

  0 icon

  Psy a ich láska k jedlu. Ako vie každý majiteľ psa, ak je v blízkosti vašej chlpatej ratolesti nejaké jedlo, má o zábavu postarané. Neveríš? Tieto hladné psy ti to len potvrdia. :) Musíš mať srdce z kameňa, aby si odolal smutným psím očkám, ktoré prosia aspoň o kúsok jedla, hoci 5 minút predtým…

  Tieto zvyky ti môžu naozaj poškodiť zdravie!

  0 icon

  Naše dni vypĺňajú rituály a zvyky, ktoré si možno doteraz robil zle. Na jednej strane ti tieto zvyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Držíš si nos pri kýchnutí alebo si dopraješ teplú kávu hneď po prebudení? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na…

  Vo svete IT

  RECENZIA: Vyskúšali sme smartfón Huawei P40 Lite, najlacnejší model z produktovej rady P40. Ako to dopadlo?

  0 icon

  Súčasťou modelového radu P od spoločnosti Huawei je už roky aj dostupný model Lite, ktorý vždy nesie primárne označenie podľa svojho “vlajkového” súrodenca z daného roka. Viac menej rokmi overený model však tento rok prešiel ďalšími zásadnými zmenami, ktoré môžu prilákať, ale aj naopak odlákať množstvo záujemcov. Tentokrát sme mali…

  WASP-189b sa okamžite zaradila medzi najextrémnejšie planéty vo vesmíre, vďaka jej závratným teplotám

  0 icon

  Astronómovia práve dokončili pozorovania exoplanéty, ktorá by sa mohla radiť medzi najextrémnejšie planéty vo vesmíre. Teploty na jej povrchu môžu dosahovať teploty až 3 200 °C. Pozorovania vykonal satelit Európskej vesmírnej agentúry, CHEOPS (pozn. redakcie: CHaracterising ExOPlanet Satellite). Teploty sú tak vysoké, že by dokázali rozpustiť všetky kamene, či kovy, prípadne…

  Huawei prejavil záujem o používanie procesorov Snapdragon. Je tam však jeden háčik, ktorý musia ešte vyriešiť

  0 icon

  Spoločnosť Huawei aktuálne je pod veľkým tlakom, ktorý si rok, či dva dozadu, nevedela ani predstaviť. Dôvodom sú sankcie zo strany USA pričom poprední predstaviteľa spoločnosti, na čele s Guo Ping, ktorý je aktuálne rotujúcim riaditeľom spoločnosti, prezradili, že ich cieľom je „prežiť“. Najnovšie portál androidauthority.com poukazuje na ďalšie vyjadrenia…

  Xiaomi Mi 10T a Mi 10T Pro sú oficiálne predstavené. Zariadenia ponúkajú niekoľko nových technológií

  0 icon

  Xiaomi pred malými chvíľami predstavilo novú produktovú radu smartfónov. Počas predstavovania zariadení, spoločnosť prezradila, že sa nechala inšpirovať pri navrhovaní viacerých funkcií používateľmi. Napríklad, podľa spätnej väzby používateľov, zákazníci chcú plochý displej, či vyššiu zobrazovaciu frekvenciu displeja. Nové technológie Xiaomi na základne spätnej väzby zákazníkov preto vybavilo zariadenia plochým displejom…

  Vyskúšajte si nové funkcie vrátane ovládanie hudby z rozhrania notifikačnej lišty v štýle Androidu 11 na každom smartfóne

  0 icon

  Android 11 bol oficiálne predstavený ešte v prvej polovici tohto mesiaca. Verzia operačného systému priniesla niekoľko vylepšení so sústredením na komunikáciu, kontrolu nad zariadením, či na súkromie. Okrem iného pribudlo viacero nových možností interakcií so smartfónom, napríklad dotykové gesto poklepania po chrbte zariadenia, či nové možnosti ovládanie multimediálnych súborov z…

  Armádny Magazín

  Arménsko potvrdilo, že jedno z ich útočných lietadiel Su-25 „Frogfoot“ bolo zostrelené tureckým F-16

  0 icon

  Arménsko, 30.september 2020 (AM) - Zatiaľ čo sa už tri dni stupňujú boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom, prezident Macron 29. septembra oznámil, že Francúzsko zaháji koordináciu minskej skupiny v oblasti Náhorného Karabachu, ktorej spolu predsedá s USA a Ruskom. Pripomíname, že vďak

  MiG-9, prvá sovietska prúdová stíhačka

  0 icon

  Rusko/ZSSR, 30. september 2020 (AM) – Niekoľko mesiacov pred koncom Veľkej vlasteneckej vojny dostala OKB vedená A. I. Mikojanom a M. I. Gurevičom za úlohu skonštruovať vo veľmi krátkom čase vysokorýchlostnú stíhačku. Motor, ktorý by poskytoval vypočítaný výkon, v danom čase v ZSSR neexistoval. Jedinou možnosťou tak

  Starikov: Cudzí provokatéri môžu byť skutočným iniciátorom konfliktu v Karabachu

  0 icon

  Arménsko, 30.september 2020 (AM) - Konflikt v Náhornom Karabachu vypukol náhle. Boje sa začali bez zvýšenia napätia. Od 80. rokov 20. storočia, keď bola vojna medzi Arménskom a Azerbajdžanom zmrazená úsilím Sovietskeho zväzu, medzi týmito dvoma krajinami pretrvávalo napätie. Za posledné desaťročia nedošlo k zmiereniu. Pravidel

  Nemecký Rheinmetall dodá Holandsku rôznu muníciu v hodnote pol miliardy euro

  0 icon

  Nemecko, 29.september 2020 (AM) - Holandské ozbrojené sily a spoločnosť Rheinmetall pokračujú v dlhodobej rámcovej dohode na dodávky munície. Celková hodnota zákazky môže dosiahnuť 500 miliónov Euro Spoločnosť Rheinmetall a holandská agentúra pre nákup vojenského materiálu Defence Materiel Organization (DMO) obnovili a rozšírili d

  Svetlo sveta

  Biskupi pri obmedzení počtov v chrámoch vydajú dišpenz od povinnej účasti

  0 icon

  Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska prináša v plnom znení stanovisko hovorcu KBS Martina Kramaru k plánovanému obmedzeniu počtu veriacich na bohoslužbách: “Ak sa potvrdí informácia o zachovaní možnosti verejného slávenia bohoslužieb, hoci s počtovým obmedzením na 50 účastníkov, slovenskí biskupi udelia všeobecný dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách. Zároveň dajú inštrukcie kňazom, aby v…

  Cigániková vďaka ĽSNS získala viac času pre hľadanie podpory pre potratovú tabletku

  0 icon

  Šokujúca koalícia liberálov s kotlebovcami zablokovala opäť hlasovanie parlamentu o ochrane života. Koaliční poslanci dokonca hovoria o tom ako mala mať Cigániková rokovanie s ĽSNS na ich klube. Poslanec Gyimesi za OĽANO na sociálnej sieti uviedol: „Cigániková s nimi vyjednávala na ich klube potajomky aj včera aj dnes.“ Kotlebovci tak ako včera, aj dnes s ultraliberálmi…

  ĽSNS, Smer, Hlas a Cigánikovej SaS spoločne zablokovali parlament pri hlasovaní o ochrane života

  0 icon

  Dlhoočakávané hlasovanie o ochrane života po niekoľkohodinovej rozprave skončilo fiaskom. V parlamente vznikla šokujúca koalíca z poslancov ĽSNS, SMERu a liberálov z SaS, ktorá vytvárala obštrukcie pri hlasovaní o ochrane života. Kotlebovci, ktoych dlhodobo cirkevné organizácie obviňovali, že z agendy ochrany života si urobili iba marketingový nástroj a túto tému iba zneužívajú na samoprezentáciu, včera až štyrikrát nedodali…

  Na svete existuje relikvia sv. Michala archanjela

  0 icon

  V Katolíckej cirkvi existuje tradícia uctievania objektov, ktoré majú nejaké spojenie s tými, ktorých Cirkev vyhlásila za svätých. Cirkev neuctieva svätých, ale uctieva Boha, ktorý cez život svätých ako lúč svojích milostí sa ukazuje svetu. Svätý nedisponuje ničím, čo by nemal od Boha. Preto sa Cirkev nikdy nemodlí k svätým,…

  Život je zázrak

  0 icon

  Základným právom každého človeka je právo na dôstojný život. Dôstojný život je aj jeho základným dobrom. Každá solídna lekárska veda učí, že vývoj nového ľudského jedinca začína už počatím. Ak hlavným cieľom dobrých zákonov v civilizovanej a vyspelej spoločnosti je zlegalizovať a zakotviť v nej dobro, potom je len logické,…

 • icon FOTO DŇA