Ako hlboko siaha líščia nora bankovníctva? (1)

Dnes už hádam nikto nepochybuje o tom, že bankovníctvo a jeho zrod znamenalo základ kapitalizmu, kde prímom nehrá už práca, pôda, či morálka alebo nejaké iné hodnoty ale kapitál a zisk, teda spoločnosť, v ktorej žijeme.

O FEDe, jeho vzniku, postavení a vplyve som už písal v článkoch napr. tu, ale samozrejme vo viacerých článkoch. Fajn, o tom už máme nejaký prehľad, ale čo bolo pred FEDom? Odkiaľ sa to bankovníctvo vzalo? Odkiaľ sa dal naakumulovať taký majetok, ktorý dali dokopy okolo roku 1800? Nejdem teraz špekulovať za históriu, ktorú nám dali pred oči, aby sme si niečo mysleli, ale pozrime sa len na dáta, ktoré máme „oficiálne“.

Takže prvou centrálnou bankou, ktorá vznikla je oficiálne Bank of England, v 1694. V podstate nič konkrétne sa už z oficiálnych zdrojov nedozvieme, iba to, že to bola súkromná akciová spoločnosť. O akcionároch ani slovka, kto to bol, či ako. V roku 1946 bola znárodnená. V 1998 sa banka zmenila na nezávislú inštitúciu podliehajúcu vláde. To znamená, že viac ako 100 rokov predtým ako Rohtshildovci zbohatli a 200 rokov pred FEDom tu boli už iné klany, rodiny, ktoré vládli peniazom. Zrejme je iba špekulácia, že chceli za Napoleona výhru Anglicka, aby sa Anglicko dostalo na vrchol sveta v danom období. Až po založení FEDu a po niekoľkých desaťročiach vidíme posun svetovej moci z Anglicka do USA. Určite je to náhoda.

Opäť sa pozrime ako oficiálne zdroje vysvetľujú vznik centrálnej banky Anglicka. Kráľ Wiliam III nemal peniaze a tu sa mu za 12 dní poskladalo 1,2 milióna libier s 8% úrokom. Aby sme si vedeli predstaviť koľko peňazí to bolo, tak od roku 1694 pri úroku 8% do roku 1820 – kedy Rothshild zhromaždil 50 miliónov, tak tých 1,2 milióna libier s 8% úrokom majú hodnotu cez 2,5 miliardy! Ešte raz 1,2 milióna v 1694 má hodnotu 2,5 miliardy v roku 1800 pri 8%. Ešte aj pri 4% sa táto hodnota 1,2 milióna libier mení na sumu takmer 2-násobne vyššiu akú vtedy naakumuloval Rothshild. Teda, ak si myslíme, že Rothshildom sme všetko sprisahanie odhalili, tak sme zrejme na omyle.

Wiki tvrdí, že najstaršou bankou je Bank of Saint George. Bola založená v 1407, teda má takmer ďalšie 3 storočia k dobru oproti Bank of England. A o aké peniaze šlo sa môžeme opäť dozvedieť z oficiálnych zdrojov. Požičiavali významné sumy európskym vládcom, v Janove financovali vojnu proti Benátkam. V 1453 Republika umožnila predstaviteľom banky priamo riadiť Korziku, Gazariu (kolóniu Janova na Kryme!), či iné aktíva. Účty v banke napríklad aj  Kryštof Kolumbus objaviteľ Ameriky. Banka využívala židovských agentov, napríklad Ghisolfi klan, ktorý mal vplyv v okolí Čierneho mora a dobré vzťahy s niektorými ruskými kniežatami. Činnosť banky ukončil Napoleon v 1805. Podľa oficiálnych zdrojov nie je jasné čo sa stalo s peniazmi ani rodmi. Vidíme iba, že Napoleon vyhráva nejaké bitky, je niekým financovaný a následne vidíme jeho prehru. Obrovské peniaze sa „presťahovali“ do Anglicka, kde už 100 rokov máme založenú bohatú súkromnú centrálnu banku Anglicka. Anglicko sa stáva vodcom sveta až do éry USA. Vyzerá to s udalosťami aj s rokmi ako jedna veľká náhoda.

Ale kde zobrali ľudia peniaze dosť významnú sumu na to, aby už v 1407 mohli založiť banku a zrejme s peniazmi, ktoré už predtým nejako získali? Na to, aby sa to celé akumulovalo a udržalo sú nutné niektoré predpoklady. Samozrejme ako prvá je schopnosť vymyslieť, alebo uplatňovať už naučené, schopnosť generovať veľký kapitál z kapitálu. Toto je ale iba prvý predpoklad. Aj v rodinách a okolo seba vidíte ako generácia po jednej úspešnej ide finančne dolu vodou a nevie si udržať čo otcovia a dedovia nahonobili. Hádajú sa, delia a nikomu nič nakoniec nezostane. Druhým predpokladom je interná náuka riadiacich rodín tak, aby sa majetok kumuloval počas generácií. Členovia riadiacich rodín sa musia vedieť medzi sebou správať a udržiavať medzi sebou dobré vzťahy. K tomu správaniu samozrejme ide aj to, že dedičstvo sa nesmie nijako významne deliť. Pri viacerých generáciách a veľkosti ohromného majetku by delenie majetku išlo rýchlejšie ako kumulácia. Riešenie  „úspešným“ ponúkajú aj incesty a plné odrezávanie od kmeňa neperspektívnych vetiev.

… na pokračovanie …

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 291

Celkové hodnotenie: 22.79

Priemerná čítanosť: 2073

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Arsenal zdolal Nottingham jednoznačne 3:0, premiérový gól Nwaneriho

    0icon

    Londýn 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Futbalisti FC Arsenal ukončili štvorzápasové čakanie na víťazstvo v anglickej Premier League. "Kanonieri" zdolali v sobotňajšom stretnutí 12.…

    Leverkusen zdolal Heidenheim 5:2, Schick sa blysol hetrikom

    0icon

    Berlín 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marius Becker/dpa via AP)   Futbalisti Bayeru Leverkusen vybojovali v nemeckej Bundeslige prvé víťazstvo po troch zápasoch. V sobotnom stretnutí 11.…

    Víťazmi v Číne Taliani, Sato a Glennová

    0icon

    Japonský krasokorčuliar Šun Sato triumfoval v súťaži jednotlivcov na Čínskom pohári, šiestom podujatí GP ISU. Medzi ženami bola najlepšia Američanka Amber Glennová, ktorá po voľnej…

    Vo viacerých okresoch na západe a juhu Slovenska môže byť silnejší vietor, upozorňuje SHMÚ

    0icon

    Vo viacerých okresoch na západe a juhu Slovenska môže byť silnejší vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj výstrahy prvého…

    Syndróm vyhorenia sa najčastejšie týka povolaní pracujúcich s ľuďmi, poukázal psychológ

    0icon

    Syndróm vyhorenia sa často prejavuje v povolaniach, ktoré sú spojené s vysokou úrovňou stresu, emocionálnym nasadením, alebo kde sú neustále kladené vysoké požiadavky na výkon.…

    Horský priechod Čertovica čaká nočná uzávera, pripravené sú obchádzky

    0icon

    Banská Bystrica 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Horský priechod Čertovica bude v noci zo soboty na nedeľu (24. 11.) uzavretý pre všetku…

    Danko je presvedčený, že vláda nepadne a predčasné voľby nebudú

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot RTVS)   Podpredseda parlamentu Národnej rady (NR) SR a predseda SNS Andrej Danko je presvedčený, že vláda nepadne a predčasné…

    Tlaková vlna „Orešnika“ sa valí Západom

    0icon

    Kyjev 23. novembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP/Ukrainian Emergency Service)   Daily Mail: Poľské Redzikowo, rumunské Deveselu - NATO už vie, kto prvý dostane oriešky Západ sa po…

    Krása střídá nádheru...

    0icon

    Praha 23. novembra 2024 (HSP/Vidlakovykydy/Foto:Pixabay)   Tak jsme se dozvěděli, že se všichni jůtubeři a digitální tvůrci musejí zaregistrovat u Rady pro rozhlasové a televizní…

    Výhoda nepředvídatelnosti

    0icon

    Praha 23. novembra 2024 (HSP/Petrhampl/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Tak se nám rýsuje další oblast, kde Západ dosáhl nad Ruskem jednoznačné…

    FOTO DŇA