Severská krimi: Prípad pokrytec

Viete čo je smutným paradoxom mierneho nárastu predajnosti a záujmu o knihy? Ohromná moc komerčného potenciálu, ktorý stimuluje mnohé vydavateľstvá. Ani v minulosti neboli podmienkou úspechu autora len jeho umelecké schopnosti, veď mnohí sa ho ani nedožili. Subjektivita a laxnosť kritérií sú v umení  ľahkou korisťou súdobého materializmu. A toto nie je jediný fenomén postmoderného Literárneho priemyslu, pre ktorý by si bol možno pán Guttenberg vzal svoj patent radšej do hrobu. Expanzia nordic noir bola vskutku impozantná a aj keď  pomaly stráca paru, stále je v kurze. To je dostatočný dôvod pouvažovať, čo reálne čitateľom ponúka.

Sumár škandinávskych laureátov Nobelových cien za literatúru nie je jediným dôkazom, že potomkom Vikingov to s perom jednoducho ide. Súčasní autori úspešne nadviazali na tradične brilantné opisy a silné charaktery hlavných postáv. Špecifikom severanov je zdá sa hojný výskyt bývalých policajtov, novinárov, či právnikov, ktorí v sebe objavili literárny talent. Tí šikovne využívajú svoje skúsenosti, aby do príbehov prepašovali autentické prvky vyšetrovacích metód, moderné technológie, alebo aj spoločenské napätie s presahom do politických machinácií. V tomto spočíva sila a podľa mňa zároveň trpká kontroverzia modernej literárnej vlny.

Nie je totiž pravdepodobné, aby sa bežný Švéd (Dán, či Nór) nestretol s fatálnymi dôsledkami sebanenávisti a otvorených hraníc, oficiálnej doktríny minulých dekád. Multikulturalizmus, skazený symptóm marxizmu, vyústil v zásadné a nezvratné zmeny v spoločnosti na severe Európy. Ak aj pripustím diskusiu o závažnosti situácie, hoci je podľa mňa alarmujúca, nechce sa mi jednoducho veriť, že je literárne nevďačná a neoplatí sa ňou zaoberať.

V každom väčšom meste alogénny imigranti vytvorili tzv. no-go zóny, kam sa boja ísť zasahovať aj bezpečnostné zložky (nedokážu vraj zabrániť ani vzniku ďalších). Vďaka pomoci, alebo nečinnosti zodpovedných, dochádza k systematickej výmene pôvodného obyvateľstva prisťahovalcami. Súvis s prudkým nárastom kriminality a zvyšovaním bezpečnostného rizika je neutajiteľný. Vážne trhliny dostáva aj sociálny systém, ktorý nebol na takú masívnu vlnu imigrantov, často neschopných sa produktívne začleniť do spoločnosti, pripravený. Nič z toho by samozrejme nebolo možné, keby nad formovaním verejnej mienky s tichou, či otvorenou podporou politických špičiek, nebdel Tretí sektor. Aj tí najnaivnejší však už začínajú rozpoznávať priepastný rozdiel medzi prezentáciou médiami a realitou. Nie je mierne napísané kontroverzné, že o tom všetkom sotva v nejakej severskej kriminálke, detektívke, či thrillery nájdete nebagatelizovanú zmienku? A viete o čom sa naopak píše? Ťažko považovať za náhodu, že o pravicový extrémizmus, neznášanlivosť, prejavy náboženskej intolerancie a sexizmu, a samozrejme „temnú minulosť“, nie je núdza. Cynizmus par excellence.

Spomínate si ešte na nevídaný úspech trilógie Millenium od švédskeho  autora globálnych bestsellerov, Stiega Larssona? Svoj podiel na šokujúcej predajnosti tohto diela samozrejme malo aj sfilmovanie príbehu o novinárovi Blomkvistovi a extravagantnej Lizbeth. Marketingová mašinéria zabrala a doslova vydláždila cestu neznámym, začínajúcim autorom. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve Stieg Larsson bol počas svojho života jedným z najznámejších a najvplyvnejších antifašistických aktivistov, plodný komunista koketujúci s trockizmom. A to dokonca na plný úväzok, keďže viedol nadáciu mapujúcu pravicový extrémizmus – EXPO a vydával rovnomenný časopis, dopisoval pre Searchlight a takto by sa dalo pokračovať  ďalej. Mnohí už asi tušia, že v trilógii sa  tajomný eugenický program a sexuálne násilie na hlavnej protagonistke neobjavili náhodou. Zaujímavý začiatok, čo myslíte?

Hviezda Joa Nesboa začala stúpať ešte skôr. Po debute Netopier síce nevystrelila do neba, ale vytrvalo stúpa dodnes. S 25 miliónmi predaných kníh patrí k najproduktívnejším a najprekladanejším spisovateľom sveta. Už v treťom pokračovaní série o detektívovi Harrym Holeovi, ktorý u nás vyšiel pod názvom Zrada, objavil čaro stále aktuálnych tém neonacizmu a kolaborácie s nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny. Ako prezieravo a v argumentácii presvedčivo to vyznelo, si prečítajte a posúďte sami.

V športe je kráľovná atletika, v severskej krimi švédska ex-ekonómka Camilla Läckberg. Hegemóniu mužov obľubujúcich médium krvavé mŕtvoly a zvrátené spôsoby, spestruje typicky ženským elementom, píšucim s dôrazom na psychológiu postáv. Zdanlivo podobný motív s prelínaním deja z minulosti, tvorí zápletku jej knihy, ktorá u nás vyšla pod názvom Pankhart. Opäť je cítiť platonickú snahu o objektívnosť pri hodnotení pohnútok záporákov. Ako ináč, opäť v duchu „zdravého rozumu“ nakoniec dôjde k vytriezveniu.

Henning Mankell, skúsený autor detektívok, podľa ktorých bol natočený aj známy kriminálny seriál, píše: „Wallander sa zrodil na základe  túžby písať o narastajúcom rasizme vo Švédsku v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Rasizmus je podľa mňa zločin a tak mi prišlo prirodzené, že napíšem kriminálny román.“ Šľachetné.

Debutant s šikovným jazykom – Ingar Johnsrud, hrá v prvej časti trilógie Viedenské bratstvo na „netradičnú“ nôtu. Eugeniku, okupantov, dvojitých agentov. Nemali sme to tu už niekde? Dokonca nie raz! V príbehu očakávajte čelnú zrážku so sadistickým psychopatom, praktizujúcim bezcitné pokusy na ľuďoch, konzervatívnu kresťanskú sektu, intergalaktického zabijaka v skúmavke a štipku strachu z terorizmu. Schematicky dokonalá postmoderna, vďaka vyšetrovateľke nevysloviteľného mena, dotiahnutá takmer do dokonalosti.

Podstatná časť deja knihy Posledný pútnik, za ktorú Gaard Sven „vyfasoval“ Rivertonovu cenuSklenený kľúč, sa odohráva… Áno, nebudete veriť, zas počas hašteria sa Quislingovho Nasjonal Samling a odbojárov z Milorg. To by už niekto mohol nazvať klišé, nie? A viete čo je na tom najkrajšie? V mienkotvornom denníku Aftenposten to vedia aj za vás:

„Aj sedemdesiat rokov po tom, čo stiahli svastiku z nórskych stožiarov, je táto téma živá. Gard Sveen ju vracia do stredobodu záujmu.“

Nejaký ten prototyp vulgárneho neonacistu s tupým výrazom tváre a plnými ústami „intelektuálnych“ výkalov, sa nájde aj u manželov Bjorlindovcov. Konkrétne v poradí tretej knihe zo série o Olívii Rönningovej a Tomovi Stiltonovi – Temný úsvit. Ale nie je toho už dosť! Začína byť zbytočné kopiť na túto hŕbu názorového stredoveku ďalšie mená a ich diela. Túto jar ani náhodou nerobí jedna lastovička.

V žiadnom prípade nespochybňujem autorskú slobodu. Tá je posvätná. Ide o zhrnutie stereotypov, ktoré sa v príbehoch (okrem vrážd najrôznejšieho typu) opakujú a tých, ktoré z nejakých dôvodov úplne absentujú. Možno je prehnané vynášať rozsudky nad autormi na základe ich vymyslených príbehov, no faktom zostáva, že ak za ne radi preberajú literárne ceny a honoráre, mali by za ne vedieť prebrať aj zodpovednosť. Milióny čitateľov na celom svete, ktorých obdiv niekedy hraničí s fanatizmom, im dávajú do rúk nebezpečnú zbraň. Jej meno je manipulácia davu.

Zostaviť všeobecne platný vzorec správania sa bežného čitateľa pri nákupe literatúry, je zrejme nemožné. Nech už si vyberáme podľa čohokoľvek, sme aj tu chtiac-nechtiac dobrovoľnými väzňami ponuky a dopytu. Žiaľ, dopyt vytvárame všetci. Aj tí (možno hlavne tí), ktorí radi utekajú pred realitou, trpia nudou, memorujú zo zvyku, alebo len nechcú vyzerať hlúpo, keď sa v kolektíve rozoberá hrdina známeho bestselleru. Knižný trh to zdeformovalo. A to tým, že vydavateľstvá pozorne striehnu na vlnu čitateľského záujmu, pretože od včasnej reakcie a presne trafenej ponuky závisí finančná stabilita nakladateľa. Veľmi zjednodušene si vydávaním „menej hodnotných“, ale rentabilných kníh niektoré vydavateľstvá budujú kapitál na vydávanie okrajových, kvalitnejších titulov. V tom lepšom prípade. V tom horšom sa na vydávanie konzumu, ktorý nemá ani hodnotu papiera, na ktorom je vytlačený, rovno špecializujú, pretože trhový kapitalizmus takémuto výberu praje. Zo zištných dôvodov je ďaleko jednoduchšie vyhovieť spoločenskej objednávke, ako ísť proti prúdu. Severské krimi nevynímajúc.

Jozef Benedikovič

 

Poznámka:

Tento text vyšiel v druhom čísle časopisu RECONQUISTA: www.reconquista.sk

 

Vysvetlivky:

No-go zóna – miesto kontrolované skupinou ľudí, ktorí používajú násilie k zabráneniu vstupu ostatným

EXPO – švédsky antifašistický magazín a nadácia, https://expo.se

SEARCHLIGHT – britský antifašistický časopis,  https://www.searchlightmagazine.com

Rivertonova cena – literárne ocenenie za najlepšiu nórsku detektívku

Sklenený kľúč – významná literárna cena udeľovaná každoročne najlepšej severskej detektívke

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Benedikovič

O AUTOROVI

WWW.RECONQUISTA.SK

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 7

Celkové hodnotenie: 15.12

Priemerná čítanosť: 427

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/vhost/hev/web/blog.hlavnespravy.sk/wp-content/themes/hsp2-blog/includes/hspWidgetClasses/widgetPocasie.php on line 94
 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V talianskom Neapole sa konali protesty proti nočnému zákazu vychádzania

  0icon

  Neapol 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno, Mauro Scrobogna)   Stovky ľudí v juhotalianskom meste Neapol protestovali od piatka večera až do skorých sobotných ranných hodín…

  Tábor bezdomovcov len pár metrov od vchodu na Úrad vlády – scifi? Škandál? Ale kdeže, len celkom normálna slovenská realita. Čo to hovorí o tomto štáte?

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Martin Baumann, Pixabay, TASR-Pavol Zachar)   Kam sa dostalo Slovensko za pol roka od volieb? Akú autoritu má táto vláda…

  Volebný tribunál potvrdil za víťaza prezidentských volieb v Bolívii Luisa Arceho

  0icon

  La Paz 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita, SITA/AP-Marcos Brindicci)   Najvyšší volebný tribunál (TSE) v Bolívii potvrdil v piatok miestneho času na základe oficiálnych výsledkov…

  USA a Európska únia naštartovali bilaterálne fórum venované otázkam Číny

  0icon

  Washington 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta, TASR/AP-Francois Lenoir)   Spojené štáty a Európska únia naštartovali v piatok "bilaterálny dialóg" venujúci sa záležitostiam spojeným s…

  Na Slovensku od soboty platí zákaz vychádzania, sú však aj výnimky

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Od soboty až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do…

  Novinárske organizácie sa obávajú že tridsať televíznych staníc v strednej a východnej Európe bude pod čínskym vplyvom, potom čo ich získal český oligarcha Peter Kellner

  0icon

  Praha 23. októbra 2020 (HSP/Foto:HSP)   Vaša akvizícia bude mať veľký vplyv na mediálne prostredie v piatich štátoch, mali by ste sa preto zaviazať k…

  Figeľ: Niet ľudsky zrozumitelnejšieho obrazu Trojice Boha Otca, Syna a Ducha Svätého spojených v láske, ako je obraz našich rodín - otca, mamy a dieťaťa spojených tiež láskou

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:Ján Figeľ Facebook)   V utorok prekvapil pápež František takmer celý svet. V dokumentárnom filme pod názvom "František" vyjadril podporu registrovaným…

  Kultúrne vojny v koalícii majú za sebou ďalšiu bitku a tá odhalila viaceré politické posuny

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na minulej parlamentnej schôdzi sa vďaka obštrukcii liberálnej časti koalície, a paradoxne aj vďaka poslaneckému klubu Ľudová strana…

  Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

  0icon

  Bardejov 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na…

  Prezidentka: Spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou

  0icon

  Bratislava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Kancelária prezidentky SR)   Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup…

  TopDesať

  Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

  0 icon

  Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

  Kráľovská stráž: Môžu ísť títo vojaci na WC?

  0 icon

  Všetci poznáme kožušinový klobúk, červený kabát, nehybnú pózu a vážnu tvár. Ľudia si často myslia, že kráľovská stráž sú skutočné ikony Veľkej Británie. Väčšina z nás však nevie o podrobnostiach a prekvapivých faktoch, ktoré so sebou prináša táto výnimočná funkcia.  1. Nikdy nemajú prestávky na WC

  Tajná uzavretá skupina Bilderberg (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o tajuplnej skupine, ktorá podľa zástancov konšpiračných teórií ovláda svet. Aké sú o nej známe fakty? Aj o tom sa v rámci druhej časti článku budeme rozprávať. Skupina Bilderberg bola založená v roku 1954 a svoj názov dostala podľa holandského hotela, kde sa jej účastníci prvýkrát…

  Lietajúce taniere a mimozemšťania (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o lietajúcich tanieroch a mimozemšťanov. V rámci druhej časti sa pozrieme na mnohým známy Roswellský incident. Poďme na to. Major Jesse Marcel, tamojší informačný dôstojník, dostal rozkaz trosky nájdené v blízkosti amerického mesta Corona v štáte Nové Mexiko, preskúmať. Miestne noviny však medzitým vytlačili článok o…

  Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

  0 icon

  Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

  Vo svete IT

  Bobkeys začal s veľkým výpredajom licenčných kľúčov pre Windows 10

  0 icon

  Windows 10 Pro za 12,45€, či Office 2019 za 34,24€ – znie to ako nedosiahnuteľný kauf roka, ale v e-shope bobkeys.com ide o akciovú ponuku, vďaka ktorej môžete aktualizovať svoj počítač, aby ste mali v ňom ten najnovší software. Windows a Office licencie sú stále medzi najpredávanejšími položkami na digitálnom…

  Planéty, podobné Zemi, môžu mať svojho vesmírneho ochrancu. Čo to znamená?

  0 icon

  Najväčšia planéta v našej Slnečnej sústave, Jupiter, sa často pokladá za najväčšieho pomocníka Zeme. Už dlho pomáha odkláňať nebezpečné asteroidy, ktoré by sa mohli dostať do našej Slnečnej sústavy a ohroziť našu planétu, píše portál Earthsky.org. Aký je prípad iných sústav? Je možné, že by mohli mať potenciálne obývateľné planéty, podobné Zemi,…

  Multifunkčný LED projektor s Full HD rozlíšením VIVIBRIGHT F40UP je momentálne dostupný v neodolateľnej zľave

  0 icon

  Ak nie si denným používateľom televízie a rád si vychutnávaš filmy na naozaj veľkej obrazovke, máme pre teba jeden skvelý tip na kúpu, ktorý by si rozhodne nemal prehliadnuť. LED projektor VIVIBRIGHT F40UP s Full HD rozlíšením je totižto nie len skvelým pomocníkom do kancelárie, ale bohate postačuje aj na…

  Stanú sa masívne vesmírne krížniky realitou? Boj v ďalekej budúcnosti bude prebiehať na obrovské vzdialenosti

  0 icon

  V minulom článku sme sa pozreli na dvojicu vedcov, ktorí nám priblížili podobu vesmírneho konfliktu v blízkej budúcnosti. Podľa ich teórií nás nečaká žiadna dramatická bitka, ktorá by sa podobala na tie zo sci-fi filmov. Vesmírny boj by prebiehal veľmi pomaly a strategicky, s možnou dohrou dole na Zemi. Čo…

  Išlo o planý poplach? Nová štúdia naznačuje, že v atmosfére Venuše nie je prítomný „podpis života“

  0 icon

  15. septembra obletela svet informácia ohľadne nájdenia „podpisu života“ v atmosfére planéty Venuša. Vedci konkrétne objavili plynný fosfín, kde by akýkoľvek fosfor mal byť v oxidovanej forme,  pričom v súčasnosti nie sú známe abiotické výrobné spôsoby v atmosfére, oblakoch, povrchu a podpovrchovej atmosfére Venuše. Inými slovami, podľa našich aktuálnych vedomostí,…

  Armádny Magazín

  Pilot amerického letectva prehovoril o tajných výcvikových súbojoch so stíhačkami MiG-23

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - V Spojených štátoch sa vykonávali tajné výcvikové vzdušné súboje so sovietskymi stíhacími lietadlami. O svojich dojmoch prehovoril účastník týchto cvičení, ktorý pilotoval F-15 a postavil sa proti MiG-23. &nbs

  USA by chceli vybaviť hypersonickými raketami všetky svoje torpédoborce

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - Námorníctvo Spojených štátov plánuje vybaviť všetky svoje torpédoborce nadzvukovými zbraňami, píše o tom Defence News s odkazom na Roberta O\'Briena, bezpečnostného poradcu amerického prezidenta.

  Ruský analytik Chazin: „Putin začne po voľbách v USA zariaďovať čistky ruských elít“

  0 icon

  Rusko, 24.október 2020 (AM) - Putin usporiada „puč“ medzi elitami, aby zabezpečil ekonomický rast v krajine, uviedol ekonóm Michail Chazin. Čistenie sa podľa neho začne po voľbách v USA. Podľa Khazina je nedostatok ekonomického rastu v Rusku jedným z kľúčových problémov, ktoré sa hlava štátu teraz s ťažkosťami snaží vyriešiť. Existujú

  SÝRIA : Čo urobí prezident Asad s 500 väzňami "made in USA" ktorých zadržiava?

  0 icon

  Sýria, 23.október 2020 (AM) - Východosýrsky odboj zasiahol! Pred dvoma týždňami skupina zverejnila video, ktoré zachytáva reprodukciu raketového útoku na americkú základňu al-Tanf a stále tvrdí, že jej akcie sa budú prelínať s akciami kmeňových armád zložených z tisícov ľudí bojujúci

  Indonézia : Americké špionážne lietadlá nad nami nebudú lietať - chceme si zachovať neutralitu aj napriek sporu s Čínou

  0 icon

  Indonézia, 23. október 2020 (AM) - Indonézska vláda odmietla návrh vlády USA nasadiť na svoje územie špionážne lietadlá Poseidon P-8 s cieľom monitorovať čínske vojenské pohyby vo vodách v regióne. Podľa agentúry Reuters niekoľko zdrojov oboznámených s touto záležitosťou v indonézskej vláde uvied

  Svetlo sveta

  Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

  0 icon

  Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

  Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

  0 icon

  Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

  0 icon

  Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

  Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

  0 icon

  Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

 • icon FOTO DŇA