Zdroj : EK
Obavy občanov EÚ
Od roku 2010 do roku 2018 vidieť z grafu prakticky dva základné okruhy obáv občanov EÚ.
2010 – 2014 je to hlavne doznievanie hospodárskej krízy. Preto ekonomická situácia, nezamestnanosť, finančný stav sú tou hlavnou obavou.
2015 – 2018 po doznení hospodárskej krízy sa upokojila situácia obáv s prvého okruhu, ale značne nerástli obavy z migrácie, terorizmu a tiež z klimatických zmien.
Riešenie
prvého a aj druhého okruhu má jeden spoločný aspekt – značnú záťaž na financie. Európska únia sa celkom plynule prehupla z jednej krízy do druhej, aj keď silný tlak médii postupne znižuje strach z migrácie a terorizmu – obrovské výdaje na ich zvládnutie naďalej zaťažujú rozpočty EÚ a členských štátov.
Ako sa doplní deficit v príjmovej časti rozpočtov ? Eliminovať úniky ciel a daní nie je politicky priechodné z rôznych dôvodov. Ak sa šikovne zapletie do toho Brexit, obchodná vojna s USA, tak si zvýšenie daní a zavedenie nových daní málokto všimne. Možno aj pre to je obava z ekonomickej situácie v roku 2018 “len” na 18 percentách. Obava z klimatických zmien je len o dve percentá nižšia – 16 %.
Záver
Možno už nastal čas prestať kŕmiť čiernu ekonomiku a daňové raje, aj tak tam už nemajú kam strkať tie bankovky, začať riešiť obavy občanov EÚ, navymýšľať nové a nové dane.
Politici to vo zvuku politického harašenia o moc vnímajú asi takto – načo by sme to robili, dane vymyslíme nové – veď si nás znovu zvolíte !!
Či ??