Určité daňové úniky sú tolerované. Je zníženie odvodov cesta pre Slovensko?

Od populistických politikov počujeme často, že je nutné znížiť odvody z miezd. Ak ich znížime, bude to viesť k vyšším mzdám ľudí. Čo firmy menej zaplatia na odvodoch môžu dať zamestnancom. To rozbehne domácu spotrebu a všetci sa budeme mať dobre a bude tu nirvána. Otázka zostáva je to pravda? Alebo sú to bludy a profitovať bude na tom iba niekto? Kto?

Väčšina národa má pocit a podľa toho aj volia, že je podstatné to, aby sme tu mali množstvo zahraničných investícií, ktoré vytvárajú veľa pracovných miest. Nie je zaujímavé koľko to stojí, či sa to oplatí, ale podstatné je, že prídu a bude dosť práce. Nezamestnanosť je veľký strašiak pre ľudí a nechcú zažiť, čo tu mali po Havlovi a jeho zrušení slovenského zbrojného priemyslu a následne úpadku celej ekonomiky.

Zahraničné investície nadnárodných korporácií pri príchode kdekoľvek majú očakávania – 1. nulové dane z príjmu 2. podpora od štátu – zaplatenie vybudovania sietí na pozemku, kde bude stáť fabrika / zamestnávateľ. Preto počujeme, koľko dostala zahraničná firma peňazí, pretože sumár týchto výhod je vysoký. Investor chce tie siete aj preto, lebo ak odíde, štátu tieto aktíva zostanú vo forme vybudovanej infraštruktúry a investor nechce byť viazaný na danú krajinu. Nič ho k nej neviaže, chce využiť situáciu s nízkou cenou pracovnej sily, či inou výhodou. To je deal, do ktorého vstupujeme pri príchode týchto investícií. Výhodný pre investora a relatívne výhodný pre krajinu, inak by sme to nerobili. Teraz nejdem posudzovať reálnosť tejto výhodnosti, ale zameriam sa na odvody a dane.

Naša a EU legislatíva bola deravá v zmysle daní z príjmu. Zahraničné spoločnosti si zisk zo spoločnosti odlievajú do krajín iného zdanenia ako chcú rôznymi spôsobmi tak, aby platili minimálne až nulové dane z príjmu. Pozor, toto sa týka aj slovenských subjektov, ktoré sa tvária a podnikajú na Slovensku ako zahraničné subjekty. V poslednom čase sa aj prijali funkčné zákony proti prelievaniu peňazí – transfer pricing. Je pravda, že celá táto daňová pasáž daňovej sústavy o transfer pricingu je extrémne subjektívna a môže viesť sama o sebe k obrovských daňovým neurčitým rizikám. Čo by však ich uplatňovanie prinieslo v praxi? Začali by sme dodatočne zdaňovať zahraničné korporácie, čo oproti ich očakávaniu – nulová daň by viedlo k ich potenciálnemu dlhodobému odchodu. Druhým problémom by bolo to, že už by tu noví investori neprišli, lebo iné krajiny stále poskytujú túto výhodu. Odchod investorov, prípadne malý príchod nových spôsobuje politické turbolencie a to politici nechcú. Preto daňové úrady neriešia platnú legislatívu, nedodaňujú subjekty transfer pricingu a politici sa tomu iba prizerajú a zatvárajú oči pred reálnymi daňovými únikmi. Ale to nie je iba na Slovensku, ale v celej EU. Štátne inštitúcie v tomto reálne tolerujú neplatenie daní.

Ale ak nemôžeme zdaniť investorov, tak ako môže štát aj naďalej fungovať bez daňových príjmov? Nemôže. Reálne, odvody za zamestnanca sú často jediné reálne daňové zaťaženie spoločností s predajom v zahraničí umiestnených na Slovensku. Preto nedochádza k ich zníženiu, pretože by to viedlo k nulovému daňovému zaťaženiu investorov.

Čo však sa deje s domácimi podnikateľmi? Majú toto zaťaženie a zároveň musia znášať všetky dodatočné daňové a investičné náklady, ktoré zahraničný investor nemá. Dochádza k veľkej disproporcii na trhu, kde veľký a zahraničný má neporovnateľné výhody oproti našim, malým. Investori väčšinou nekonkurujú domácim na rovnakom trhu, avšak v tomto konkurenčnom boji nastáva to, že v nejakej inej krajine má veľká nadnárodná spoločnosť takúto výhodu a likviduje množstvo menších konkurentov v rôznych krajinách, teda aj v našej. Dlhodobo je toto politika zvýhodňovania veľkých pred malými. Malý podnikateľ má nevýhodu oproti veľkým aj v množstve fixných nákladov čo všetko musí zabezpečiť, pričom pri veľkej firme sa tieto náklady rozložia nižšie na jednicu tržieb. Celé toto vedie k stále vyššej likvidácii menších podnikateľov v rámci celej EU, prípadne ich business musí prinášať oveľa vyššiu pridanú hodnotu – teda mať vyššiu cenu, aby sa uživili.

Ako to teda vyriešiť? Investori nemajú radi pojem daň zo zisku, ale nejaká dodatočná položka v bežných nákladoch, ktorá napriek tomu nezaťaží výsledovku natoľko, že sa stále oplatí podnikať je akceptovateľná. Hoci svojou povahou by to bola takisto daň, ale tým, že by to bolo v operatívnych nákladoch by to bolo oveľa akceptovanejšie ako daň zo zisku. Takouto položkou by mohol byť napríklad jednoduchý odvod z obratu. Zahraničné firmy, ktoré tu majú celú výsledovku aj so spotrebou materiálu plánujú Ebit/Tržby vo výške 5% a odvod napríklad 1% z obratu predaja do zahraničia by mohol vo väčšine prípadov fungovať zhruba ako 20% daň z príjmu, ale svojou povahou by tak neodpudzoval. Investorov s vysokou pridanou hodnotou by sa toto nijako výrazne nedotklo a pre nich toto riešenie reprezentuje stále nedostatočné zdanenie. Takýchto investorov tu potrebujeme čo najviac, pretože pri nedostatku pracovnej sily nebudú vzdychať a ojkať, že majú málo, ale jednoducho zvýšia mzdy, pretože im to ich výsledok v pohode dovoľuje. Napriek tomu zatiaľ nevidím ako na nich, pokiaľ reálne nevznikne tlak na ich zdanenie v celej EU. Vtedy si myslím, že tieto peniaze aj tak nepôjdu do slovenského rozpočtu, ale možno by mohli znížiť náš príspevok do EU.

No a čo so spoločnosťami, ktoré tu nemajú „celú výsledovku“ a používajú na tržby iba prácu vo mzde? Toto je primárne podnikanie kvôli ktorému tu máme vysoké odvody. Musíme sa rozhodnúť, či takéto spoločnosti reálne zdaníme, alebo to „necháme tak“. Pri týchto spoločnostiach mzdové náklady tvoria viac ako 80% nákladov, avšak ostatné náklady na konečný produkt v spoločnosti nenájdete. Tu namiesto komplikovaného transfer pricingu je takisto jednoduché zaviesť odvod z predaja. Jeho výška však musí byť výrazne progresívnejšia, možno do výšky až 20%, čo v celkovom súčte výsledovky zahraničného podnikateľa by mohlo znamenať v priemere zdanenie okolo 20% z aktivít na Slovensku.

Samozrejme úlohou tohto blogu nie je exaktne vypočítať koľko čoho, ale trošku lepšie vysvetliť situáciu a možno inšpirovať zákonodarcov, keď sa im podarilo zaviesť odvod pre zahraničné obchodné reťazce, možno je čas aj urobiť poriadok so zvyškom. Dobré by bolo začať odstraňovať deformácie trhu, zvýšiť zdanenie tých, čo neplatia dane dostatočne a urobiť systém spravodlivejším ako je aj pre domácich podnikateľov.

Preto počiatočné návrhy populistov o rýchlom znížení odvodov z miezd by boli primárne v prospech veľkých korporácií. Korporácie takisto nemajú dôvod sa deliť o toto zníženie so zamestnancami a zvyšovať ich mzdy. Veľké korporácie u nás majú výrazný podiel na HDP. V tejto chvíli by viedlo zníženie odvodov iba k zníženiu daňových príjmov, ktoré by zaplatili domáci podnikatelia alebo by to viedlo k zníženiu rozpočtov zdravotných a sociálnej poisťovní, čo by viedlo k zníženiu všetkých zdravotných či iných starostlivostí o občana pokiaľ by to nevykryli politici z iného. Ale z čoho?

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 291

Celkové hodnotenie: 22.79

Priemerná čítanosť: 2074

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Podľa Danka Huliakova rebélia stmelila koalíciu

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda vládnej strany SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko je presvedčený, že vláda najbližšiu parlamentnú schôdzu zvládne aj…

    Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní

    0icon

    Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24 Mechanised brigade via AP)   Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní. Tri…

    Zákony v parlamente podľa Tarabu budú prechádzať, Šipoš si nie je istý

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Slovensku podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) nehrozia predčasné voľby. Tvrdí tiež, že zákony v Národnej rade…

    Prof. Viliam Fischer by sa proti covidu neočkoval. Povedal nám za akých podmienok by svoj postoj zmenil

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (HSP/Foto:HSP)   Je covid banálne ochorenie? Ako by transformoval slovenské zdravotníctvo? Čím ho nahneval šéf lekárskych odborov Peter Visolajský? Prečo na…

    Unsicherheit. Erschöpfung. Verzweiflung. Tieto tri slová charakterizujú atmosféru v Kyjeve

    0icon

    Berlín/Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Týmito tromi slovami (neistota, vyčerpanie, zúfalstvo) opísal Paul Ronzheimer, zástupca šéfredaktora nemeckých novín Bild, svoje dojmy z atmosféry…

    Pri vodárni vo Zvolene našli dvoch nezvestných ťažko zranených chlapcov

    0icon

    V areáli jednej z vodární vo Zvolene našli v noci z piatka (22. 11.) na sobotu (23. 11.) dvoch nezvestných 15-ročných chlapcov. Pravdepodobne pri páde…

    O smrti Scotta Bennetta. Prečo zomrel a kto ho zabil

    0icon

    Kalifornia 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Margarita Simonjanová, šéfka ruskej spravodajskej televízie RT informuje o údajnej vražde vojenského experta Scotta Bennetta, ktorého našli mŕtveho…

    Západ už špekuluje, ako obísť Putinove mierové podmienky

    0icon

    Londýn 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vyacheslav Prokofyev/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Jednou z myšlienok na urovnanie vojny je rozmiestnenie hlavných síl ukrajinských ozbrojených síl…

    Chodca zrazilo vo Vrábľoch auto, zraneniam podľahol

    0icon

    V meste Vráble (okres Nitra) sa stala v sobotu (23. 11.) podvečer tragická dopravná nehoda. Chodca pohybujúceho sa v tmavom oblečení po neosvetlenom úseku cesty…

    Bitka o Kupjansk: "Je to tu také peklo, že by tu Bundeswehr nevydržal ani 20 minút"

    0icon

    Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian 24th Mechanised Brigade-Oleg Petrasiuk)   Vojaci AFU radia Nemcom, aby nemudrovali ako majú riešiť veci, ale aby im dali peniaze,…

    FOTO DŇA