Najskôr trošku zoširoka. Aby sme včas pochopili, pretože udalosti dostanú rýchly spád. Po poslednom predĺžení sankcií voči Rusku premiér Pellegrini prehlásil, že so sankciami nesúhlasíme, ale hlasovali sme za, aby sme ukázali jednotný postoj. EÚ dlhodobo pracuje na konflikte s RF. Táto snaha konečne prinesie svoje ovocie. Treba si uvedomiť, že práve dnes, práve v tejto chvíli pripravujeme svoju budúcnosť. Ak pracujeme na pozitívnych veciach, prinesie to výsledky s najväčšou pravdepodobnosťou pozitívne. Ak na negatívnych… Niekoľko zásadných rozhodnutí: Niektoré štáty Únie zničili bezpečnosť v krajinách bezprostredne susediacich s jej vonkajšími hranicami. Líbya, Sýria, Ukrajina. Do týchto krajín priniesli vojnu. Únia rozvrátila svoju vnútornú bezpečnosť a súčasne vyvolala vnútorný konflikt. Naďalej prebieha oslabovanie EÚ v obchodnej vojne s Ruskom. Ešte nám do toho pribudne kosovská armáda. Oslabená, ale názorovo “jednotná” Európa je má naozaj “výborné” predpoklady na vstup do vojny. V záujme niekoho tretieho.
Vyhláseniu prezidenta Trumpa o sťahovaní US jednotiek zo Sýrie predchádzal telefonát Trump-Erdogan. Spomínané rozhodnutie vyvolalo nadšenie aj obavy súčasne. Podľa toho, kto na ktorej strane stojí. U niektorých dokonca eufóriu. Lenže radosť nie je na mieste, pretože toto videnie sveta je príliš prvoplánové. Treba si uvedomiť, že Američania nemajú priateľov, iba záujmy. Hrali ste niekedy šach? Došlo k zásadnému preskupeniu figúr na geopolitickej šachovnici. USA obetovalo strelca. Čakal som, aká bude výmena. Táto výmena musí stáť Američanom skutočne za to. Odpoveď prišla o niekoľko hodín a zaráža ma, že zatiaľ žiadny z analytikov nevenoval tomu žiadnu pozornosť a nevidí súvislosti.
Doslova vzápätí po oznámení prezidenta Trumpa o sťahovaní vojsk zo Sýrie, turecký minister obrany pohrozil Grécku v historickom spore o ostrovy v Egejskom mori. Grécka odpoveď nedala na seba dlho čakať a bola dostatočne tvrdá. Nezabudnime zobrať do úvahy Cyprus, kde majú záujmy rôzne strany. Od Britov, cez Turecko, Grécko, atď.. až po Rusko. Takže Turecko dostalo voľnú ruku v Sýrii, výmenou za “niečo veľké”. Uvidíme. Vývoj však naznačuje, že sa začalo hrať o Bospor. Konflikt medzi Tureckom a Gréckom by mohol byť dostatočným dôvodom pre uzavretie prieplavu, čím by Rusom mohol byť zamedzený prístup do Stredozemného mora. To by bola celkom určite výzva pre Rusko, ktorú by nemohlo obísť a chtiac-nechtiac by muselo vstúpiť do otvorenej vojny (ozbrojeného konfliktu) s niektorým členským štátom NATO. Ukrajina nie je člen NATO a teda.. však rozumieme. Okrem toho, za uplynulé obdobie boli vybudované vojenské základne USA na území Rumunska a ak sa nemýlim, aj Bulharska. Pri Čiernom mori ešte leží Gruzínsko. Bospor je jedna stránka mince, tá druhá je záujem preniesť vojnu na územie Európy.
Takže tak, aby sme sa nedivili, kam sme to dopracovali. Veď sme na tom celé roky pracovali.