Ukrajina sa pripravuje na konflikt s Ruskom. Rusko sa pripravuje na konflikt v oblasti Čierneho mora. Posilňovanie prítomnosti amerických lodí a lodí západných spojencov v oblasti Čierneho mora a Perzského zálivu hrozí vypuknutím veľkej vojny. Pravdepodobný scenár je zatiahnuť Rusko do priameho ozbrojeného konfliktu s Ukrajinou. Zapojenie Ruska do konfliktu na Donbase pripúšťajú aj ruskí analytici. Rusko môže byť vohnané do slepej uličky a vojna na úrovni diplomacie zjavne nebude dostačovať a Rusko bude musieť zjednať poriadok na svojich hraniciach silou. V prípade, že Ruská armáda sa priamo zapojí do vojny na Ukrajine je pravdepodobné, že Západ bude tlačiť na Turecko aby uzavrelo Bospor pre ruské plavidlá. Pretože o to ide. Stabilizácia Sýrie očividne nabúrava americké záujmy na Blízkom východe. Dvojtvárna politika Turecka nedáva žiadne záruky, že nepodľahne tlaku Západu. Turecko môže tieto požiadavky zobchodovať vo svoj prospech, čo sa mu nakoniec môže stať osudným. Ak dôjde ku konfliktu s Ukrajinou, vojna určite zasiahne celé Čiernomorie.
Amerika stráca dominanciu vo svete a nie je schopná prijať existenciu viacpolárneho sveta. Vojnou môžu Spojené štáty oddialiť čas svojho úpadku. Spojené štáty majú záujem na rozpútaní vojny s Ruskom. Pochopiteľne, prostredníctvom svojich kolónií v Európe. USA chcú použiť krajiny Európy na napĺňanie svojich zámerov, a západoeurópske krajiny s radosťou využijú štáty východnej Európy na tieto účely. Treba si položiť zásadnú otázku, nakoľko je vojna s Ruskom prospešná pre Európu, a my na Slovensku si musíme položiť otázku, nakoľko je vojna s Ruskom prospešná pre Slovenskú republiku. Nakoniec vojna je už niekoľko rokov v plnom prúde na obchodnej a diplomatickej úrovni. Dianie už dlho nasvedčuje tomu, že sa schyľuje k ozbrojenému konfliktu. Lenže toto tu už bolo, a nie raz. História sa opakuje a bude tomu tak dovtedy, pokiaľ sa nezhostíme historických ponaučení a nezužitkujeme poznanie v náš prospech. Tak, ako v predchádzajúcich vojnách, kedy sa vládnuce elity postavili na stranu Západných mocností, deje sa tomu tak aj dnes. Ak budeme pokračovať v tomto postoji a dôsledne nehájiť naše vlastné záujmy, história sa zopakuje ďalšou „Mníchovskou zradou“. Ak bude vláda presadzovať naďalej súčasnú zahraničnú politiku, Slovensko bude zatiahnuté do ozbrojeného konfliktu a národ sa opäť postaví na opačnú stranu. Dúfam, že sme poučiteľní. Vo vojne sme už dnes. V spomínanej obchodnej a diplomatickej. A hoci vládni predstavitelia rétoricky kritizujú sankcie voči Rusku, keď príde na lámanie chleba zdvíhajú ruku za. A práve postoje SNS sú do očí bijúce. Predseda NR SR chodí rečniť do ruskej Dumy, stretáva sa s ruskými predstaviteľmi, hoci sú na sankčnom zozname, čo vyvoláva zdanie pozitívneho prístupu k Rusku. Avšak nominant SNS a minister obrany Gajdoš obchádza verejné obstarávania a zaužívané postupy a podpisuje zmluvy o nákupe vojenskej techniky (prevažne US-made) za miliardy. Štát nemá peniaze na zdravotníctvo, školstvo, nefunguje tu základná infraštruktúra, ale do vojny za Západné záujmy pôjdeme. Je za týmto počínaním debilita štátnych predstaviteľov, alebo zištné ciele? Alebo ich kombinácia? Dostávame historicky ďalšiu šancu preukázať svoje odhodlanie chrániť vlastný štát a jeho občanov pred následkami vojny. Je na nás ako ju využijeme.
Keď záujmy občanov nekorešpondujú so záujmami štátnych predstaviteľov, je potrebné vymeniť vládu, alebo národ (občanov). Niektorým vládam sa zdá, že vymeniť národ je jednoduchšie a zabezpečí im to mocenské pozície aj naďalej. Ako to môže dopadnúť sa čoskoro presvedčíme na dianí v Západných štátoch. Nebudem strašiť. Je naozaj nevyhnutné sa zamyslieť nad našimi postojmi, aby sme sa neskôr nemuseli kajať, alebo ľutovať. Vojne sa môžeme vyhnúť, ale nedá sa to urobiť tak, že sa jej zúčastníme. Či? Budeme sa riadiť dôverou v seba, v svoj zdravý úsudok, alebo keď všetci skočia do studne tak ani nám sa nemôže nič stať? EU je rozdelená na 4 kvadranty. Pomyselná línia zo západu na východ ju rozdeľuje ekonomicky a línia zo severu na juh mentálne. Východná Európa nikdy nebude zdieľať zhodné hodnoty so Západom. Následky vojny môžu byť ničivé, v každom prípade budú znamenať rozdelenie EU a rozpad NATO.
Prajem nám, aby sme dokázali uhájiť našu suverenitu a svojprávnosť a odolali pokušeniu zúčastniť sa ozbrojeného konfliktu s Ruskom.