Moje komentáre sú písané červenou farbou.
EDA
4.17. Po tom, ako bolo Spojené kráľovstvo v roku 2011 požiadané, aby stanovilo rizikové profily pre podhodnotený dovoz textilu a obuvi z Číny, trvalo Komisii viac než sedem rokov, kým iniciovala postup v prípade nesplnenia povinnosti ( 16). Čiastočne to bolo zapríčinené tým, že Komisia dostatočne nemonitoruje údaje o dovoze ani neanalyzuje neobvyklé pohyby, ako presmerovania medzi členskými štátmi, a ich príčiny (pozri rámček 4.2).
Sedem rokov je dlhá doba, toľko potrebuje EK na reakciu. 7 x 499= 3 493 miliárd EUR zatiaľ sa nalialo do čiernej ekonomiky a daňových rajov. Prečo to jednotlivé členské štáty robia ?? Odpovedí je určite viacej, ponúknem niektoré :
- 20 % cla zostáva v národných rozpočtoch – pri tvorení nového rozpočtu na nasledujúci rok – plánuje sa aj výber uvedených 20 %. Plnenie plánu je základný hodnotiaci článok posudzovania činnosti národných colných správ. Tú skutočnosť, že na rozdiel od daní ktoré sa platia vo väčšine prípadoch v sídle subjektu, clo sa môže uhradiť na viacej ako 2 400 colných pobočkách EÚ. Ako dotiahnuť dovozcov vyclievať na našu pobočku – budeme sa predbiehať v nekontrolovaní tovaru a sprievodných dokladov.
- A tieto dovozy budú v colnom režime 42. Je to režim v ktorom sa clo zaplatí v Spojenom kráľovstve a DPH, spotrebné dane sa majú zaplatiť v krajine príjemcu deklarovaného tovaru. CLO dostane národný rozpočet, bude sa stanovený plán plniť, kam sa tovar skutočne dostane už nikoho z colnej správy nezaujíma. Opustí tovar štát preclivania, zaplatí sa DPH v štáte príjemcu, nevráti sa tovar späť do štátu preclievania – nikoho to nezaujíma. Plnenie plánu výberu 20 % z cla, z úplne nízkej dovoznej ceny je podstatnejšie ako DPH, spotrebné dane, daň z príjmu pri konečnom predaji tovaru. EDA na to poukázal v : Osobitná správa č. 13/2011 „Predchádza sa prostredníctvom kontroly colného režimu 42 úniku DPH a odhaľuje sa ním únik DPH?“
- Ak v spoločnom priestore bez hraníc nikto nemonitoruje dovoz tovaru – ako sa dajú robiť analýzy, rizikové profily – len lokálne, čo nemá žiadnu vypovedaciu silu.
Komisia
4.17. V oblasti tradičných vlastných zdrojov Komisia začne postup v prípade nesplnenia povinnosti, iba ak získa presvedčivé dôkazy, že sústavný postup alebo chyba zo strany daného členského štátu vedie k strate tradičných vlastných zdrojov. Po tom, ako Komisia v marci 2017 získala presvedčivé dôkazy o tom, že došlo k strate tradičných vlastných zdrojov, pretože Spojené kráľovstvo neprijalo príslušné opatrenia, prijala rázne a okamžité kroky, ktoré viedli k začatiu postupu v prípade nesplnenia povinnosti. Spojené kráľovstvo zaviedlo v novembri 2014 dodatočné clá, ktoré sa spätne vzťahovali na rok 2011, keď boli členské štáty požiadané, aby stanovili rizikové profily pre podhodnotený dovoz. Až keď Spojené kráľovstvo zrušilo a stiahlo tieto sumy z účtu B v roku 2015, Komisia mala oprávnené dôvody na ďalšie preskúmanie tejto záležitosti, a zahrnula ju do svojej ďalšej inšpekcie TVZ v novembri 2016. V priebehu riešenia tejto záležitosti pred marcom 2017 úrad OLAF 11-krát reagoval a formálne upozornil orgány Spojeného kráľovstva v súvislosti s potrebou prijať opatrenia v oblasti podhodnotenia dovozu. Komisia podľa Colného kódexu Únie očakáva, že do konca roku 2020 získa podrobnejšie údaje o dovoze. To umožní aj širšie využívanie techník hĺbkovej analýzy údajov s cieľom podporiť členské štáty v tom, aby zlepšili svoje kontrolné činnosti.
Záver
Ak by sme predpokladali, že tento neprofesionálny postup je len pri textile a obuvi, asi by sme robili špatné odhady a analýzy.
Niekoľko štatistických údajov :
Tak pri týchto číslach sa môžeme zamyslieť – je to reálna cena tovaru, koľko tovaru sa dovezie nezákonne ?
Koľko by mohli byť sadzby na DPH, spotrebné dane, daň z príjmu, ak by sa nedostali do čiernej ekonomik&, daňových rajov ??