Návšteva štrnásteho dalajlámu na Slovensku aj v Česku vyvolala silné vnútorné politické emócie na najvyšších štátnych úrovniach.
Róbert Fico v Sobotných dialógoch a nielen, spochybnil svojprávnosť Andreja Kisku, a jeho podriadenosť svojmu poradnému zboru. Proti stretnutiu ministra kultúry s dalajlámom sa postavil prezident Miloš Zeman (nožom na krk ministrovi kultúry Hermanovi, mala byť vyhrážka neudelenia štátneho vyznamenania jeho strýkovi…). Jiří Brady: „Dne 14. října 2016 mi volal ředitel protokolu prezidenta republiky a oznámil mi, že 28. října obdržím cenu T. G. Masaryka. Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání mé celoživotní práce. Dnes jsem se dozvěděl, že ji prezident Zeman zrušil.“
https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1941180-hrad-pred-schuzkou-s-dalajlamou-pohrozil-zrusenim-vyznamenani-pro-stryce-tvrdi-herman
Obe vlády ale svorne nepopierajú, naopak, česká aj osobitným vyhlásením potvrdila, že rešpektuje politiku jednej, celistvej a jednotnej Číny…
Dalajláma pritom už viac rokov nie je politickým ale len duchovným vodcom pre Tibet, a v súčasnosti je na stole otázka (Hydepark Civilizace ČT24), či si tibetský ľud bude priať ďalšieho nástupcu, čo, podľa slov dalajlámu, je dnes už plne v rukách tibetského ľudu, ktorý si už vraj zvolil svoju vlastnú samosprávu, a pre politickú jednotu Číny, práve osoba dalajlámu, beztak od začiatku 50-tych rokov žijúceho v indickom v exile, nie je žiadnym bezprostredným a priamym, čínsku celistvosť a štátnu jednotu ohrozujúcim politickým nebezpečenstvom…
Štrnásty dalajláma nie je pre Čínu vôbec žiadnym reálnym nebezpečenstvom, porovnateľným s osobou údajného strojcu pokusu o vojenský štátny prevrat v Turecku, islamským kazateľom Fethullahom Gülenom, pretože dalajláma zo zásady a vlastnej filozofie odmieta násilie.
Vždy excelentne pripravený Daniel Stach a jeho hostia:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/216411058091022/
Dalajláma je poslom lásky a zmieru. Kam ale všade príde, vyvolá konflikt. Dobrý konflikt. Prinajmenej podnet na zamyslenie. Posolstvu dalajlámu treba porozumieť tak, ako Ježišovmu: https://www.biblia.sk/index.php?akc=biblia_sk&hl_kniha=mat&cislo_2=34&cislo_1=10&hl_druh=5
Zo strany Číny je nenáležité diktovať slobodnému demokratickému svetu, kto si kde a koho pozve na návštevu, a ľudské práva nie je možné podriadiť záujmom dobrých obchodných vzťahov na medzištátnej úrovni, hoc by šlo aj o tretiu najsilnejšiu svetovú mocnosť a stále silnejúcu a expanzívnu ekonomiku, a hocktorý, hoc ekonomicky oveľa slabší a na svojom exporte závislý štát EÚ…
Dalajláma pre ČT 24 zmienil, že mocní tohto sveta sa starajú viac o ekonomiku, ktorá je síce dôležitá, ale sama o sebe nezakladá ľudskú spokojnosť.
Základné ľudské právo mať, vlastniť a slobodne nakladať so svojím majetkom a kapitálom, je aj v súčasnosti v trvalom v rozpore a konflikte s právom na ľudskú dôstojnosť a spokojnosť. Konflikt nezakladá prvé právo samé o sebe, lebo toto právo patrí k medzinárodne uznaným základným ľudským právam, a niet žiadny dôvod pre jeho spochybnenie v svetskom ani kresťanskom zmysle a význame, ale vážne, aj a najmä ľudsko-právne výhrady je dôvodné vzniesť voči jeho sebeckému nadužívaniu, ktoré je v rozpore s rovnako silným základným ľudským právom na dôstojný ľudský život, ktorý dalajláma nazýva pre každú ľudskú bytosť zrozumiteľným synonymom ľudská spokojnosť.
Dôsledkom nezmieriteľného rozporu a konfliktu a trvalým jablkom sváru vo svete sú nožnice biedy nemajetných verzus bohatstvo vlastníkov, ako zdroj trvalého spoločenského sváru liberálnej ľavice s liberálnou pravicou, a na obzore nevidno stredový konsenzus, preto je stále živá idea komunizmu klasickej ľavice, ktorú živí konanie a výsledky správania liberálnej pravice…
Sociálna demokracia nerieši podstatu konfliktu (antagonizmus) iba sa ho, hoc pokusom a omylom, kritizovaná komunistami aj pravicovou opozíciou, snaží viac či menej stlmiť svojimi kontroverznými politikami…
Česká i slovenská epizóda s dalajlámom ukázala, že Fico ani Zeman nie sú vždy a všade sociálnymi demokratmi, čo je ale príznačné práve pre s ľavicou ani s pravicou nevysporiadanú sociálnu demokraciu. Ústavné: “Slovensko je sociálne orientovanou trhovou ekonomikou“ je príznačné pre smerovanie Smeru a ten je prototyp politického subjektu ľavicovo-pravicového mačkopsa príznačného pre Slovensko, a, keďže niet inej alternatívnej ponuky na politickom trhu, táto politická strana žne svoj úspech od volieb k voľbám…
Potvrdzuje sa ale aj hypotéza, za ktorú bol a je kritizovaný aj slovenský prezident, ktorý prehlásil: „Ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom.“ https://www.youtube.com/watch?v=RVVPiCgmibM
Z čerstvej zážitkovej skúsenosti, z prostredia českej aj slovenskej zahraničnej politiky je zrejmé, že liberálna pravica a jej obchodné záujmy majú stále navrch nad ľudskými právami.
A ak každého českého i slovenského politika pred jeho cestou do Číny v Česku aj na Slovensku vždy vybavili známym: „Choď a hovor tam o ľudských právach!“ po tejto skúsenosti to dnes už neplatí. Lebo.
Navzdory tomu a v konečnom dôsledku, osoba dalajlámu nemá takú moc, aby oslabila a narušila záujem Číny o obchod a investície v Česku a na Slovensku, a svoje dobré šance neponechá konkurencii…