Pri myšlienke na “zlatý” Hollywood si snáď každý z nás spomenie aj na vynikajúceho, akadémiou oceneného, herca menom Jack Lemmon. No, čo by ste povedali na to, ak by nás nezabával Jack Lemmon, ale John Lennon? Stačilo len jedno rozhodnutie a všetko mohlo byť inak. John Uhler Lemmon III. (Jack Lemmon) sa narodil 8. februára 1925 vo výťahu ako jediné dieťa do rodiny podnikateľa v pekárenskom priemysle(mimochodom aj ďalšia Hollywoodska hviezda, James Dean sa narodil 8. februára, no v roku 1931). Už ako malý rád zabával spolužiakov. „Bolo to pre mňa zábavné a každý to odo mňa chcel, tak som si namiesto domácich úloh vymýšľal rôzne scénky, ktorými by som ich pobavil.“ Už tu bolo jasné, kam sa Jackov život bude uberať.
Jeho otec chcel, aby mal Jack kvalitné vzdelanie. Harvard mu ho mal zabezpečiť. Navštevoval tu dramatický krúžok, ktorého bol aj prezidentom. Štúdium musel na rok prerušiť kvôli 2. svetovej vojne, počas ktorej slúžil námorníctvu. Po úspešnom dokončení štúdia na Harvarde cítil, že jediné, čo chce v živote robiť je hrať. Nevedel, či sa chce stať hercom alebo hrať na klavíri, ale bolo mu to jedno, pretože obe veci miloval. Po odchode do New Yorku sa živil ako barový pianista a čakal na svoju šancu.
Tá prišla v podobe menších úloh v divadle a rozhlase. Divadlo bolo pre neho viac ako film. Až do konca života považoval divadlo za skutočnú prácu pre herca. „Keď niečo pokazíte vo filme, dá sa to vystrihnúť, pretočiť. Môžete stavať scénu na viac spôsobov a vybrať si tú, ktorá sa vám páči najviac. V divadle toto urobiť nemôžete a v tom je to čaro. Je to o jedinom okamihu, ktorý nie je nikdy rovnaký.“
Vychádzajúca hviezda Jack Lemmon.
Keď podpisoval svoju prvú zmluvu s Universal Pictures, vtedajší riaditeľ štúdia, krutý Harry Cohn, chcel aby si zmenil svoje meno. „Čo to je za meno, Lemmon. Všetci sa budú smiať, Lemmon, Lemmon, hrá a aj vyzerá kyselo. Je ako citrón! Mám pre teba iné meno. LENNON! John Lennon. Čo povieš?“ no Jack namietal a povedal mu, že si meno nechce meniť a radšej zmluvu nepodpíše. V tom sa ho Harry Cohn opýtal, či naozaj chodil na Harvard. Považoval to za svoju výhru, ak by pre neho pracoval niekto, kto chodil na Harvard. Na druhý deň mu zavolal a povedal, že ak si meno nechce meniť, tak nemusí….Vtedy ešte nikto netušil, že meno John Lennon, o pár rokov neskôr preslávi úplne iný muž.
V tej dobe už bol ženatý s herečkou Cynthiou Stone s ktorou mal syna Christophera. Snažila sa ho podporovať, no ich vzťah sa nakoniec rozpadol. Druhý krát bol ženatý tiež s herečkou, Feliciou Farr s ktorou vydržal až do smrti. Spolu mali dcéru Courtney.
Prvú šancu mu dal George Cukor vo svojom film It should happen to you. Ukázalo sa to ako dobrý krok a odrazový mostík pre veľmi talentovaného herca. Hneď na začiatku kariéry sa mu podarilo získať Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Mister Roberts, kde hral aj s takými menami ako Henry Fonda a James Cagney.
So svojim dobrým priateľom Erniem Kovacsom natočil dva filmy(Operation Mad Ball, It happened to Jane). Ernie v roku 1962 zomrel pri autonehode a pre Jacka to bola veľká rana. Čoraz častejšie sa začal utiekal k alkoholu.
Potom prišiel film, ktorý ho najviac preslávil. Niekto to rád horúce, kde exceloval po boku Marilyn Monroe a Tonyho Curtisa. „Keď som súhlasil s natáčaním tohto filmu, tak som vedel, že budem hrať v niečom, čo bude totálny prepadák alebo v niečom, čo bude klasikou.“ nemýlil sa. S režisérom tohto filmu, Billym Wilderom, mal kamarátsky vzťah a dokonca boli susedmi.
S Tonym Curtisom pri práci na filme Niekto to rád horúce.
Prišli ďalšie úlohy a úspechy na seba nenechali dlho čakať. Byt, Dni vína a ruží, Kovboj, Sladká Irma,… Predstavoval každodenného američana, muža 20. storočia a to sa ľudom páčilo. Vedeli sa s ním ľahko stotožniť. „Nehral som Hamleta, ale vedel som, že toho by som nezahral tak dobre.“
The Fortune Cookie. Prelomový film? Možno áno, možno nie. Každopádne, tu sa prvýkrát stretol s Walterom Matthauom. Tvorili nerozlučnú dvojku nielen vo filme, ale aj v súkromnom živote. Nikto si nevedel vysvetliť prečo bola chémia medzi dvomi hercami taká silná. „Neviem prečo sa k sebe tak hodíme. Fyzicky sme úplne odlišní. Ja som vysoký a krásny a on je malý a škaredý,“ odpovedal Walter na otázky novinárov. Naozaj nikto nevedel odpovedať na túto otázku. Jednoducho sa to stalo a my máme šťastie, že sa to stalo. Natočili spolu celkovo 10 filmov (The Odd Couple, The Odd Couple II., Grumpy Old Men, Grumpier Old Men, Buddy Buddy, Na titulnej strane, Tanec na vlnách, JFK a Kotch).
So svojím dobrým priateľom Walterom Matthauom pri natáčaní snímky Kotch.
Jeho prednosťou boli komické až tragikomické úlohy. Zajatec druhej avenue alebo The Out of Towners boli toho živým dôkazom. Frustrovaný muž v najlepších rokoch, ktorého vyhodili z práce alebo muž z malého mesta zažívajúci v New Yorku samé katastrofy.
Na vážnejšiu nôtu zahral vo filmoch Čínsky syndróm alebo Zachráňte tigra za ktorý dostal svojho posledného Oscara. Akadémiou bol celkovo nominovaný osemkrát, no víťazstvá si ukradol len dve. Pri natáčaní filmu Zachráňte tigra sa jeho problémy v súkromí stupňovali. Chcel do úlohy dať všetko a to sa mu skutočne podarilo. Začal trpieť depresiami a utápal ich v alkohole. Taktiež mal problémy so synom s ktorým sa takmer nestýkal. „Tento Oscar bol zaslúžený. Posledný rok som mala pocit, že žijem s dieťaťom,“ povedala Felicia na margo manželových problémov. „Felicia ma podržala a pomohla mi dostať sa z toho. Nechápem ako to mohla so mnou vydržať, a za to ju neskutočne milujem a obdivujem.“
I po úspechoch, ktorými bol ovenčený zostával pokorný a myslel aj na tých, ktorý potrebujú pomoc. „Keď ste na vrchole, je vaša povinnosť poslať výťah späť.“ On ho poslal a stal sa mentorom Kevina Spaceyho. „Prvýkrát som ho stretol v Los Angeles na akcii pre podporu mladých talentov. Keď som dočítal svoju scénu, prišiel za mnou, položil ruku na moje plece a povedal: To bolo skvelé, mal by si sa tomu venovať profesionálne.“ Dnes je Kevin Spacey uznávaným hercom, ktorý nezabúda na posolstvo Jacka Lemmona a vedie organizáciu na podporu mladých talentov.
Nebol len skvelým hercom, ale aj dobrým človekom. Nemal problém spolupracovať s nikým a každý miloval prácu s ním…
„Skutočné šťastie je pracovať s Jackom Lemmonom.“ Billy Wilder.
Jack Lemmon zomrel 27. Júna 2001 na rakovinu v kruhu svojich najbližších.
*RIP