Politici nás sedliakov pripravujú na to, že po Brexit a po opustení EU Veľkou Britániou vznikne diera v rozpočte EU, ktorú budú musieť zaplátať členské štáty zvýšenými príspevkami. V normálnej firme, keď máte manko tak ho zaplatí zamestnanec, ktorý to manko spôsobil. V EU nikoho z politikov EU neťahajú za nos za to, že svojou zlou politikou spôsobili odchod VB z EU. Žarty bokom, keďže politici sú zákonom chránená kategória nič sa nikomu nestane, dokonca títo politici pokračujú ďalej v svojej deštrukčnej politike a zostávajúci členovia sa tvária v pohode.
Ale nie o tom som chcel. Slovensko platí do EU rozpočtu ročne cca 800 mil. Eur a túto sumu ideme zvyšovať kvôli VB Brexit. Pre predstavu celkové príjmy plánovaného rozpočtu SR na 2018 sú cca. 14 miliárd Eur a výdaje cca 16 miliárd Eur. Pre porovnanie na školstvo a zdravotníctvo z celej republiky ide cca 1,4 miliardy Eur, teda EU by mala byť tak pre nás užitočná ako cca 60% nášho zdravotníctva alebo školstva. Momentálne z EU fondov „dostávame na rozvoj krajiny“ z kohéznych fondov EU. Tu by sa dlho dalo rozprávať o účelnosti využitia týchto peňazí, aký vplyv majú na korupciu, ale toto teraz nejdem rozoberať.
V Nemecku, Francúzsku, ale aj v iných krajinách sa do popredia stále dostali politici, ktorí sa nám dlhodobo vyhrážajú, že keď neprijmeme migrantov tak efekt v EU bude jasný – žiadne fondy EU. Rozpočtové obdobie EU je 7 rokov a posledný rozpočet bol schválený na obdobie 2014-2020. Po roku 2020 je vysoko pravdepodobné, že pre nás žiadne kohézne fondy už nebudú a staneme sa čistými platcami. Okrem toho príspevok idú kvôli Brexit zvyšovať. Teda pre nás začne byť zaujímavé ako samotná EU hospodári s našimi peniazmi. Opäť nejdem rozoberať koľko peňazí sa míňa na EU personál, že viac ako 10.000 ľudí má väčší príjem ako nielenže náš, ale ako premiér VB.
EU funguje na princípe: „Keď mi chýba, tak mi dajte viac“. Tento bezohľadný princíp nie je bežný ani v rodinných ani firemných rozpočtoch. Zaujímavé pre mňa je to, prečo EU vôbec pýta peniaze a nie je čistým prispievateľom do rozpočtov.
V EU existuje mnoho spoločností, ktoré v EU platia minimálne alebo žiadne dane. Je známe ako Jean-Claude Juncker ešte ako Luxemburský premiér „pral“ peniaze technologických gigantov cez svoju vládu. Za minimálnu daň v Luxembursku zoficiálnil príjmy týchto nadnárodných spoločností. Aj ho za to chceli potrestať, tak ho spravili šéfom EU komisie …
Tieto spoločnosti sa úspešne vyhýbajú daniam z viacerých dôvodov. Nepriame dane (DPH) neplatíte, lebo človek pristupuje na váš server v inej krajine a ako príde slovenský daňovák napríklad na Kajmanské ostrovy či do USA a začne pýtať DPH za spotrebu elektronickej služby na Slovensku? Nijako. Ako si príde daňovák pýtať priame dane – daň z príjmu tejto spoločnosti – aspoň nejaký podiel na tom čo sa z tejto tržby zarobilo? Nijako. Všetky takéto daňové príjmy pre jednotlivé štáty EU neexistujú. Nadnárodné korporácie takto poskytujúce služby sú na burzách väčšinou vysoko ziskové a ich hodnotu si tu na Slovensku vieme predstaviť tak nejak iba v číslach.
Ale samotná EU má silu pri zjednotení záujmov jednotlivých krajín príjmy týchto korporácií zdaniť. Vie to zabezpečiť odpojením služieb v celej EU, či vyslaním jedného daňováka za celú EU s úplne inou silou vyjednávania ako sám slovenský daňovák . Máme tu prvú lastovičku a EU plánuje zaviesť 3% daň z obratu. USA sa za to vyhrážajú obchodnou vojnou s EU. Mne sa to ale stále zdá iba divadlo pre neznalých. V našej krajine podnikateľ platí 20% DPH a regulárnu daň z príjmu. Tu EU ide zaviesť 3% daň z obratu a vyvstávajú obrovské mediálne problémy. Okrem toho, žiadne dane z príjmu sa neplánujú, zostáva to v rovine ako si to giganti „preperú“ a kde. V podstate týmito 3% ide EU „preprať“ peniaze a vysvetlí ľuďom, že je to tak dobre, hurá zdanili sme ich. Napriek tomu je to reálne morálne daňový podvod odsúhlasený a potvrdený EU.
Teraz si predstavme, že EU by začala hľadať a vyberať všetky takéto dane, ktoré jednotlivé štáty nemajú šancu vyzbierať jednotlivo, kvôli tomu, že je problém uplatňovať slovenské právo v zahraničí. EU by zrazu z chudobného žobráka žobrajúceho z jednotlivých krajín mohla žiť z týchto príjmov a mohla by zrejme aj dotovať krajiny EU bez prijatia jedného Eura od členských krajín.
Prečo ale EU takéto získavanie peňazí cez dane nezavádza? Pretože aj Jean-Claude Juncker dostal trest za „pranie peňazí gigantov“ byť šéfom EU komisie …