Pár centov k novému vecnému zámeru zákona o vysokách školách

Ministerstvo školstva Slovenskej republiky informuje na svojej webovej stránke (1) o  novom, vecnom zámere zákona o vysokých školách a ponúka možnosť poslať im nápady, komentáre či pripomienky na email zakonvs@minedu.sk do 30.4.2025.

Využívam túto príležitosť, aby som tu, na mojom blogu, verejne uviedol pár pripomienok k tézam zámeru, ako sú na webe ministerstva (1).

.Vždy záverečná práca

Bod 4 zámeru hovorí, že nový zákon umožní študentom vybrať si medzi záverečnou prácou a odbornou stážou. Stáž bude mať rovnakú váhu ako záverečná práca, pričom jej výstupom bude akési portfólio.

Ako bývalý vysokoškolský učiteľ (2) som za to, aby študent musel vždy robiť záverečnú kvalifikačnú prácu. Aj keď bude na odbornej stáži v nejakej firme, výrobnom podniku, tam nadobudnuté nejaké poznatkové “portfólio” má spísať a odprezentovať vo svojej  kvalifikačnej práci. Písomná záverečná práca potrebného rozsahu a obsahu je osvedčený spôsob, či už bola vyhotovená na akademickej pôde, alebo mimo nej, trebárs aj v rámci nejakej stáže.

.K spájaniu vysokých škôl

Bod 12 zámeru hovorí o spájaní vysokých škôl a inštitúte “ko-rektora”. 

Tu musím uviesť, že súčasnú sieť slovenských vysokých škôl považujem za príliš veľkú pre naše malé Slovensko. Verejných vysokých škôl je podľa portalvs.sk 20, no počty ich študentov vykazujú klesajúcu tendenciu. 

Je preto na mieste, aby Ministerstvo školstva dôkladne prehodnotilo každú jednu vysokú školu cez hodnoverné parametre ako počty jej študentov, potrebnosť jej študijných odborov pre štát, či vedecko-výskumnú kvalitu. 

Po prehodnotením siete a určení nadbytočných vysokých škôl by ministerstvo školstva mohlo urobiť buď spájanie vysokých škôl, alebo vydať rozhodnutie o zrušení. Preto bod 12 zámeru by mal byť rozšírený o metodiku na posudzovanie potrebnosti vysokej školy a o procesno-právne mechanizmy na zrušenie vysokej školy.   

.Bezpečnosť na školách a držitelia zbrojných preukazov

Ďalšiu ambíciou zámeru, podľa bodu 18, je zvýšenie bezpečnosti na vysokých školách.  Akademická pôda má byť chránená zákazom nosenia zbraní, pričom výnimku budú mať iba príslušníci bezpečnostných zložiek, zamestnanci bezpečnostných služieb a osoby zapojené do výskumných či výcvikových aktivít.

Zámer tvrdí, že osobám so zbraňou bude zakázaný vstup na akademickú pôdu, a za porušenie hrozia sankčné mechanizmy. 

Tu mám dve pripomienky. 

Ako prvú navrhujem, aby výnimku mali aj držitelia zbrojných preukazov kategórie A (skryté nosenie strelnej zbrane). Držiteľ zbrojného preukazu, nech je to zamestnanec, študent alebo aj návšteva na akademickej pôde, musí pre držanie zbrane spĺňať prísne kritéria, určené zákonom 190/2003 Z. z. (Zákon o strelných zbraniach a strelive).

Napríklad ja ako držiteľ zbrojného preukazu kategórie A som mal dve policajné kontroly ohľadom skrytého nosenia mojej pištole na akademickú pôdu, iniciované mojím bývalým zamestnávateľom – Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici. Obe policajné kontroly z banskobystrickej kriminálky nezistili porušenie zákona na úseku zbraní a streliva.

Druhá dôležitá pripomienka k bezpečnosti akademickej pôdy sú kontroly pri vstupe. Aby sa nestalo, ako pri aktívnom strelcovi na Filozofickej fakulte v Prahe v decembri 2023 (3), že útočník si v objemnom kufri donesie na akademickú pôdu niekoľko strekných zbraní, vrátane dlhých.

Čiže vrátnici, slúžiaci pri vstupe na akademickú pôdu, by mali mať právomoc – ak sa prijme zákaz nosenia zbraní – skontrolovať každého príchodzieho a veci v jeho taške. K tomu by mali mať aj detekčné brány a iné technické zariadenia, ktoré kontrolujú, či vstupujúce osoby nemajú na sebe alebo vo svojej batožine zakázané predmety – zbrane. 

Odkazy

(1) https://www.minedu.sk/modernizacia-vysokych-skol-novy-zakon-zjednodusi-a-zefektivni-studium/

(2) https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11661?mode=full&do=filterForm-submit&name=Miroslav&surname=Ilia%C5%A1&employment_state=no&filter=Vyh%C4%BEada%C5%A5 

(3) https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99elba_na_Filozofick%C3%A9_fakult%C4%9B_Univerzity_Karlovy


Blogy

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

Štefan Konya

Miroslav Urban

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.