Sýria dnes a pred odrezávačmi hláv z ISIL. Je to u nás iné? Ako je dnes s Assadom, ktorý „musel“ odísť

Chcete mier? Ako vyzerá mier v Sýrii dnes? Tu manželka prezidenta Sýrie – Asma al Assad relatívne hneď, keď sa dalo po konflikte a pred jej chorobou dala toto krátke video tu. Na ňom krásne vidno ako vyzerá mier a ako obyvatelia Sýrie nenávidia jej manžela. Ak chcete viac mieru a vidieť ako sa dnes v Sýrii darí otvorte si jej celý profil, má tam toho dosť

Kedy začal konflikt? V marci 2011. Už je to 13 rokov. Ale pamätáme si kde to začalo? Najprv skúsme rok 2004, kde sa podarilo urobiť prvú Oranžovú revolúciu na Ukrajine tu (anglickú verziu dávam, lebo tie slovenské sú krátke). Od danej revolúcie sme volali všetky takéto revolúcie oranžové. Potom sme tu mali oranžové revolúcie v Arabských krajinách, ktoré sme nazvali spoločne Arabská jar tu. Niektoré funkčné štáty ako napríklad Líbya tu boli rozvrátené, rozkradnuté. Sám som bol pozorovateľom počas jednej z nich v Tunise. Neuveriteľný zážitok, keď pred bankou vidíte tank a vojakov a na hlavnej triede v meste prebieha rabovačka obchodov, skupiny ľudí hádžu kamene na rôzne ciele. Arabské krajiny sa poučili a ich panovníci preventívne začali robiť „demokratické“ úpravy svojich systémov. O rok keď som bol v Maroku ľudia si extrémne pochvaľovali ako sa u nich všetko zmenilo k lepšiemu len tým, že Marocký kráľ zaviedol množstvo opatrení, aby ľudia boli spokojní, aby v Maroku neprebehla oranžová revolúcia. Majdan tu na Ukrajine vo februári 2014 premenoval „Oranžovú revolúciu“ na „Majdan“. Pohltil nepohodlných z prvej revolúcie a postavil nových, ale to je už iné, poďme späť k Sýrii

Prezident Assad poučený z rozvratu arabských krajín dostal v marci 2011 oranžovú revolúciu. On však ešte pred ňou spravil pár opatrení ako spravili v Maroku a vylepšil si obraz o sebe. Stále nespokojná s ničím opozícia typu Havel, Sulík, Šimečka v Sýrii či iní organizovaní zo zahraničia začali občiansku vojnu tu. Keďže nemali väčšiu podporu vo vnútri krajiny, tak zorganizovali proti Assadovi aj vonkajšieho nepriateľa – odrezávačov hláv z ISILu. Proti tomu ISILu, proti ktorému bojovala armáda +40 demokratických krajín na čele s USA už roky a ISIL po tomto boji stále rástol a teraz sa ISIL vrhol na Sýriu. Nebola ISIL vlastne ozbrojená armáda USA, ktorá sa tvárila, že s USA nemá nič spoločné, pričom nikdy nezaútočila nikdy na ciele USA, ale iba na ciele, ktoré boli súhlasné s vektorom cieľom USA?

Na druhej strane začali rokovania medzi Sýriou a Ruskom. Tu je video ako Sýrčania vítali Sergeja Lavrova. Sýrčania chápali, že majú vnútorného nepriateľa a po tom ako dostali aj nepriateľa z vonku, že im pomôže iba zázrak. ISIL pohltil viac ako 70% krajiny. Hillary Clinton, ktorá bola vtedy do 2013 ministerkou zahraničných vecí USA a chystala sa v 2016 kandidovať na prezidentku USA nebolo inak počuť ako „Assad must go“ tu, či tu, či tu jej nasledovník John Kerry v pozícii ministra zahraničných vecí

30. septembra 2015 do Sýrie vstúpili Ruské vojská na pozvanie Assada tu a po pol roku bola situácia zrazu pod kontrolou. Sýrske vojská s podporou Ruska ovládli viac ako 80% svojho územia a Asma al Assad mohla natočiť svoje video ako sa vrátil život do Sýrie. No a prezident Assad bude zrejme doživotným prezidentom, pokiaľ niečo výrazne nepokašle, pretože ho vlastní ľudia majú radi za to ako sa mu podarilo odvrátiť scenár Líbye v Sýrii

História je jeden z našich najväčších učiteľov, na základe toho môžeme vyberať svojich priateľov, či riaditeľov. História sa písala aj v období 1939-1945. Poučili sme sa dosť? Sú Rusi naozaj naši nepriatelia? Alebo iba aj oni mali svoje problémy v určitom čase a nemohli čo vychádza z ich podstaty? Môžeme ísť od roku 2004, kde som začal ešte viac dozadu? Napríklad do roku 1989?

V dnešnej dobe je kritické, či sa človek začne zaujímať o politiku, alebo sa príde politika zaujímať o neho domov a nainštaluje vám aj do tela čo bude potrebovať. Už je takmer všade. V rodinách, na námestí, v práci, v médiách. Vzdelávame sa politicky a sociálne tak, aby sa veci už pohli dobrým smerom, či stačí, že tam je Fico? Fico je síce po atentáte superman, ale nebude potrebovať podporu, aby sme my vedeli čo sa deje? Stačí nám naša lenivosť zjesť pekne vyzerajúce jedlo od TV Markízy? Dobré knihy o riadení napríklad O svete krivých zrkadiel sú tu, či Tajomstvá ovládania ľudstva tu. Ako skupinu diskutujúcich nás nájdete na FB na Diskusnom fóre tu

S Robom Mervom – vydavateľom Tordenu sme otvorili nový program Univerzita reálneho vzdelávania a vydali prvú časť Veda alebo náboženstvo tu. S Paľkom Kováčikom druhá časť – Typy psychiky je tu. S Jankom Buzekom – vydavateľom Zakázané vzdělání a debatérom s V. V. Pjakinom sme debatili o svete tu. Ako bude vyzerať EU a Slovensko po resete 2 sme sa zamýšľali vo videu oveľa viac tu

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 285

Celkové hodnotenie: 22.77

Priemerná čítanosť: 2073

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Uhrík vyvíja aktivity na normalizáciu vzťahov EÚ s Ruskom

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský poslanec europarlamentu Milan Uhrík (hnutie Republika) sa stal členom medziparlamentnej delegácie pre spoluprácu s Ruskou federáciou Hoci diplomatické…

    Rozhodnutie o hoteli Kyjev v Bratislave by možno mohlo padnúť do konca roka

    0icon

    Rozhodnutie o tom, či bude bývalý hotel Kyjev spolu s obchodným domom Prior v Bratislave vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, by mohlo padnúť do konca…

    Hlasité preskúšanie sirén v Rakúsku s možným presahom na prihraničné územie Slovenska

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zajtra, 5. októbra sa od 12.00 do 12.45 na celom území Rakúska vykoná hlasná skúška sirén a tiež celoštátna…

    Samojediný Danko

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR-Jakub Kotian)   Andrej Danko je expert a preborník v sebaľútosti. Všetci to dávno vieme, že niet na slovenskej politickej scéne…

    Meta Defence: Kolaps je blízko, AFU už nemá žiadne rezervy

    0icon

    Kyjev 4. októbra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   Po strate Ugledaru sa situácia ukrajinských síl na Donbase stala katastrofálnou, píše Konstantin Olšanskij v novinách Svobodnaja Pressa…

    Normy FIFA sú v rozpore s právom EÚ, rozhodol Súdny dvor Európskej únie

    0icon

    Luxemburg 4. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Niektoré prestupové pravidlá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sú v rozpore s právom Európskej únie. V piatok to uviedol Súdny…

    Juraj Gedra vyvolal rozruch v nadácii Zastavme korupciu: Keď píšete, tak píšte pravdu

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)   Juraj Gedra (SMER-SSD) navštívil nadáciu Zastavme korupciu, aby ukázal, ako sa robí špinavá politická kampaň…

    Seniorke v Popudinských Močidľanoch pomohla rýchla reakcia hliadky

    0icon

    Muž sa nevedel niekoľko hodín dovolať svojej matke, obrátil sa preto na políciu. Hliadka po príchode pred rodinný dom v obci Popudinské Močidľany (okres Skalica)…

    Zástupkyňa BSK Vydrová zdôraznila dôležitosť flexibility kohéznej politiky EÚ

    0icon

    Kohézna politika by mala byť aj naďalej dostupná pre všetky regióny, bez ohľadu na ich úroveň rozvoja. Rovnako musí zohľadňovať ich rôznorodosť, špecifické podmienky a…

    Priama linka - Peter Šamko: Prečo to vláda robí? K tomuto kroku pristúpila koalícia pod tlakom z Bruselu

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Bude opätovne zriadená špeciálna prokuratúra len pod iným názvom? Zľakla sa Európska komisia súdnej rady? Odpovede na tieto otázky…

    FOTO DŇA