Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch pro-EU a pro-NATO oligarchických skupín; jednej, ktorá sa doma tvári nacionálne a druhej, bez akýchkoľvek škrupulí globálnej. Čosi ako boli svojho času v ZSSR dve marxistické frakcie, stalinisti a trockisti – odtiene jednej farby.

********************

Vhodná je tu krátka exkurzia do histórie oligarchie. Po páde Ríma r. 476 sa objavili nielen prvé kresťanské monarchie v západnej Európe, ale neďaleko od nich sa v dôležitých mestských štátoch, ako boli Benátky, Florencia, Miláno, pápežské štáty a Neapol, postupne rozvinuli silné oligarchické črty. 

Koncepcia oligarchie v stredoveku pritom nebola nová, veď existovala – a aj prosperovala – v rôznych verziách prinajmenšom od antických čias. Spomeniem, aspoň stručne,  Benátky a Florenciu, pretože tieto dva mestské štáty sú kľúčové pre pochopenie súčasného Západu (viac v mojej knihe).

Ku koncu 15. storočia rôzne geopolitické udalosti prispeli k úpadku Benátskej republiky a znížili jej vplyv: pád Konštantínopolu v roku 1453, objavenie Kapskej cesty v roku 1498 a vzostup cudzích európskych mocností. Tieto vplyvy pomáhajú vysvetliť, prečo benátska šľachta na začiatku 16. storočia presmerovala svoje aktivity do západnej Európy a predovšetkým na Britské ostrovy. Benátska (veneciánska, „slniečkárska“) mentalita sa nakoniec presadila a dnes prevláda nielen vo Veľkej Británii, ale na celom Západe. A sem sa teraz ťarbavo hrabe aj Slovensko.

A vo Florencii sa Mediciovci nielenže „odôvodnili“ ako vládcovia Florencie (cez podporu vedy a umenia), ale našli aj spôsob, ako sa udržať mimo stredu pozornosti. Vládli zo zákulisia tak, že kontrolovali voľby do exekutívy mesta. Mediciovci nevymysleli túto schému, ale zaviedli a upravili ju, aby odvrátili pozornosť verejnosti od uvedomenia si, že oni sú skutočnými vládcami. Ak vám to pripomína prítomnosť, tak úplne oprávnene. Moderná demokracia (reprezentatívna, “liberálna”) a moderný republikanizmus sa zrodili vo Florencii v 15. storočí – ako šaráda.

Oligarchia bola súčasťou aj každej monarchie, jedno či nejakej ľudskejšej alebo krutejšej. Tu si však treba všimnúť, ako sa stredovekí oligarchovia dostávali ku svojim majetkom, hradom aj s poddanstvom. – Iste boli rôzne prípady, ale typicky to bolo za služby svojmu kráľovi v boji proti vonkajšiemu nepriateľovi. Príkladov poznáte veľa.

********************

Tým chcem povedať, že podľa historických skúseností sa oligarchii dá ťažko vyhnúť a treba sa s ňou naučiť žiť, čo však ona dobrovoľne neurobí. V lepších monarchických časoch bola pod kráľovskou kontrolou v mene kresťanstva, v systéme bezbožnej liberálno-demokratickej šarády ako jedinú možnosť vidím ľudové strany. Na Slovensku ste ich však odmietli. Dobrú noc.

 

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zdeno Drdol

O AUTOROVI

Zdeno Drdol (1958, Zvolen), RNDr., pracoval v oblasti informačných technológií na Slovensku, v Kanade, v USA a vo Švajčiarsku prevažne ako konzultant vo viacerých renomovaných firmách, ako napr. Harvard University, Dow Jones, General Electric, Texas Instruments, Bank of Montreal, Credit Suisse alebo UBS.
V posledných rokoch sa venoval vývoju západného svetonázoru, o čom vydal aj jednu knihu, dostupnú na Amazone.
Od r. 2006 žije vo Švajčiarsku.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 35

Celkové hodnotenie: 9.69

Priemerná čítanosť: 1012

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Inšpekcia v prípade zabitia muža v Košiciach obvinila aj druhého policajta

    0icon

    Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby v prípade zabitia zadržaného muža v Košiciach obvinil aj druhého policajta.

    Ministerstvo vnútra: Polnocou sa končí osobná a dopravná ochrana exprezidenta Andreja Kisku

    0icon

    Bývalému prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi pozastavia o polnoci osobnú a dopravnú ochranu, ktorú zabezpečoval Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra (MV)…

    Premiér: SR nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova

    0icon

    Slovensko rešpektuje územnú celistvosť Srbska a v otázke Kosova ho nikdy nezradí, vyhlásil vo štvrtok v Belehrade premiér SR Robert Fico (Smer-SD) po stretnutí so…

    Puč v strane Socialisti? Alebo rovno rozklad?

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:Facebook)   Ľavicové hnutie Socialisti.sk zažíva krušné chvíle: Sporia sa o právoplatnosť svojich stanov a legitimitu vedenia. Hovorí sa o „straníckom puči“... My…

    Lekárske odborové združenie: Dáta ukazujú, že súkromné nemocnice na Slovensku dostávajú viac ako štátne

    0icon

    Súkromné nemocnice sú podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na Slovensku, s prihliadnutím na finančnú náročnosť rôznych výkonov, lepšie platené ako tie štátne. Všeobecná zdravotná poisťovňa…

    Nadácia Zastavme korupciu vyhrala súd nad SŠHR, ktorá neinformovala o nákupoch

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Nadácia Zastavme korupciu vyhrala spor na Najvyššom správnom súde (NSS) SR, ktorý sa týkal informácií o covidových nákupoch.…

    Šramková je v nominácii na ocenenie Nováčik roka podľa WTA

    0icon

    Slovenka Rebecca Šramková si za svoje výkony vyslúžila od Ženskej tenisovej asociácie (WTA) nomináciu na prestížne ocenenie Nováčik roka (Newcomer of the Year 2024). Dvadsaťosemročná…

    Dôvera eviduje žiadosť SGS o úhradu anestézie pre deti pri kolonoskopiách

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poisťovňa Dôvera eviduje žiadosť Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) o úhradu anestézie pre deti pri kolonoskopiách aj v zariadeniach jednodňovej…

    Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

    0icon

    Marian Výborný z Revúcej, ktorý bol právoplatne odsúdený za úkladnú vraždu svojej expriateľky, sa už nachádza vo výkone trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici. Muža…

    SaS kritizuje MO SR za plány nakupovať vo veľkom v čase konsolidácie

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook/Sloboda a solidarita)   Opozičná strana SaS kritizuje rozhodnutie Ministerstva obrany (MO) SR pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nakupovať vo…

    FOTO DŇA